Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Μόλις έφτασαν στα χερια μου τα Billman από μεριά ποιότητας είναι αριστα με αψογο γυάλισμα, η ονομαστική σύσφιξη αντιστοιχεί σε αυλο 18,4 με μια πρόχειρη μέτρηση που εκανα, η φουστα ειναι στα 18,7. το μόνο που μένει είναι η δόκιμες, πρώτα ο θεος μέσα στο ΣΚ, Φρενατα και στα 120 ευρώ τα 5 τζάμπα τα πηρα..exciting.

View attachment 62023
Καλορίζικα και καλές τουφεκιές!
 
Ρε παιδιά έχει μετρήσει κανείς το kicks smoke xf γιατί η εταιρεία σε email που έστειλα μου είπε ότι είναι ίδιο με το buckkicker xf. (για αυλό invector plus). Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους.
τα buck kicker τα δινει με βαση .725 ιντσες =18,415 mm
 
Μόλις έφτασαν στα χερια μου τα Billman από μεριά ποιότητας είναι αριστα με αψογο γυάλισμα, η ονομαστική σύσφιξη αντιστοιχεί σε αυλο 18,4 με μια πρόχειρη μέτρηση που εκανα, η φουστα ειναι στα 18,7. το μόνο που μένει είναι η δόκιμες, πρώτα ο θεος μέσα στο ΣΚ, Φρενατα και στα 120 ευρώ τα 5 τζάμπα τα πηρα..exciting.

View attachment 62023
τελικά τα δοκίμασες? πως σου φάνηκαν? σκέφτομαι να πάρω και γω.
 
Σωστη η σκεψη σου Νικο, τωρα για μετρηση ταχυτητας δεν ξερω να σου πω, εχω παρατηρησει ομως μια διαφορα σε τενεκε οπου ακους τον ηχο.

Δεν ειναι το ιδο πραγμα φιλε αυτο που λες, αν τυχει και δοκιμασεις ποτε ενα Κικς πες μου αν εχει μεγαλυτερη διατρηση απο τα δικα σου τσοκ η οχι, στο δικο μου οπλο εχει παντως και με οσα παιδια εχω μιλησει κι αυτοι εχουν δει διαφορα.
Αλεξ τεστ διατρησης στα ποσα μετρα εχεις κανει δηλ στα 15 με 20 μετρα κ ειναι τα kicks μπροστα η και σε ποιο πολλα μετρα πχ 40 μετρα
 
Αλεξ τεστ διατρησης στα ποσα μετρα εχεις κανει δηλ στα 15 με 20 μετρα κ ειναι τα kicks μπροστα η και σε ποιο πολλα μετρα πχ 40 μετρα
Στα 20 περιπου μετρα ειχα δοκιμασει μονο σε τσιμεντο να παρω μια εικονα, οι υπολοιπες δοκιμες ηταν απο 30 μεχρι 60 μετρα, συνηθως στα 51 οι περισσοτερες.

Βεβαια καποιοι που δοκιμασαν τα Κικς ειπαν οτι δεν προσφερουν καλυτερη διατρηση αλλα μονο συγκεντρωση, στο δικο μου οπλο εγω ειδα και καλυτερη συγκεντρωση και διατρηση, βρες αν μπορεις ενα Κικς, δοκιμασε το και αν δεις αυτα που θες αγορασε ενα.
 


κάπου έχασα,έχωσα το mod (3*) mobilchoke του οπλου μου, έφαγα τον κοσμο,αλλά δεν το βρήκα, αποφάσισα να πάρω ένα αντίστοιχο και βρήκα αυτό στα 22.5 ευρώ προσφορά,από το beretta store.βασικα ήθελα το 20mm extension αλλά δεν το είχε στην συγκεκριμένη συσφιξη , εσωτερικό δεν ήθελα και κατέληξα σε αυτό ( 50mm). θα γίνει η κάννη 76cm, αλλά έτσι κι αλλιώς για καρτέρι το θέλω...ελπίζω μόνο να μην με ξενίσει σκοπευτικα,αλλά και πάλι δεν κόστισε και τα τρελά λεφτά
 


κάπου έχασα,έχωσα το mod (3*) mobilchoke του οπλου μου, έφαγα τον κοσμο,αλλά δεν το βρήκα, αποφάσισα να πάρω ένα αντίστοιχο και βρήκα αυτό στα 22.5 ευρώ προσφορά,από το beretta store.βασικα ήθελα το 20mm extension αλλά δεν το είχε στην συγκεκριμένη συσφιξη , εσωτερικό δεν ήθελα και κατέληξα σε αυτό ( 50mm). θα γίνει η κάννη 76cm, αλλά έτσι κι αλλιώς για καρτέρι το θέλω...ελπίζω μόνο να μην με ξενίσει σκοπευτικα,αλλά και πάλι δεν κόστισε και τα τρελά λεφτά
Δεν υπάρχει λόγος να σε ξενίσει!
Ότι εικόνα είχες,θα έχεις.
Ένα ελάχιστο βάρος,συν,μπροστά.
 
Στα περισσότερα τσοκ μετά το κωνικο τμήμα ακολουθεί το παράλληλο μέχρι την έξοδο, έχετε παρατηρήσει κάποια διαφορά όταν το παράλληλο τμήμα είναι κοντό γύρω στο ένα εκατοστό με αυτά που το παράλληλο είναι μακρύτερο ;
 
Στα περισσότερα τσοκ μετά το κωνικο τμήμα ακολουθεί το παράλληλο μέχρι την έξοδο, έχετε παρατηρήσει κάποια διαφορά όταν το παράλληλο τμήμα είναι κοντό γύρω στο ένα εκατοστό με αυτά που το παράλληλο είναι μακρύτερο ;
Σε δοκιμές δικές μου με ίδιο φυσιγγι, ίδια μετρημένη σύσφιξη και σε τέσσερα διαφορετικά τσοκ (μαμά μομπιλ+ τρία άλλα έσω έξω διαφορετικων εταιρειων) όσο μακρύτερο το παράλληλο τμήμα τόσο σφιχτοτερο κέντρο έβγαζε.
Δεν μέτρησα συγκεντρώσεις.
 
Έχει ρίξει κανείς φυσιγγι με συγκεντρωτηρα αποσπώμενου πατου ή LB6 με pattern master code black duck/goose? Αν ναι, από κατανομές τι δίνει?
Γενικά σφιχτότερες από άλλα.

Πόσο σφιχτές θες, με τι νούμερο σκαγιού, για τι θήραμα και σε τι αποστάσεις ;

Αυτή είναι η ερώτηση κλειδί.
 
Έχει ρίξει κανείς φυσιγγι με συγκεντρωτηρα αποσπώμενου πατου ή LB6 με pattern master code black duck/goose? Αν ναι, από κατανομές τι δίνει? Επίσης, μπορώ να ρίξω lambro direct με anaconda mid ή θα έχω θέμα?!!
Έχω ρίξει με kicks lf στα 50 μέτρα percorso νο 6 και τα σκάγια λιωσανε στο πίνακα.με τσοκ της patternm δεν έχω δοκιμασει
 
Back
Top