Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Με 35 βαθμούς θερμοκρασία το καλοκαίρι πέφτουν μια χαρά... Σε αυτές τις συνθήκες έχω κάνει πολλες τουφεκιές ακαριαίες κ σέ κουρουνες με 28 γρ ν8 αρκετά πάνω από 40 μέτρα... Σφιχτό τσοκ θέλει κ μια χαρά καίγονται, το καλοκαίρι πάλι τονίζω... Άλλωστε δεν είναι κ τόσο σκληρά κ
μεγάλα στον όγκο του σώματος πουλιά, πολύ πούπουλο έχουν που σε ξεγέλανε...
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ!!!👍👍👍
 
το καλοκαιρι παιρνεις και της πιο μακρινες φασσες με το καταληλο φυσιγγιο τσοκ που σου μενουν αξεχαστες.
Φάσσα στην έναρξη δεν έχω τουφεκισει ποτέ, αλλά αυτό το έχω ακούσει από φίλους στη βόρεια Ελλάδα!
 
Γόπα τσιγάρου λάιτ,με πορτινγκ(τρυπιτσες γύρω γύρω στη γόπα)όταν ρούφας , δουλεύει μόνο το κέντρικο μέρος του φίλτρου ‼️ κ αυτό διότι ρούφας κ αέρα περιμετρικά της γόπας ,κάτι αντίστοιχο προφανώς κ εδώ‼️
Καλώς τον Τζόνυ! Αισθητή η απουσία σου! Καλωσήρθες πάλι!
 
Το 9αρι σκάκι σε ζεστό καιρό σκοτώνει πολύ πολύ μακρυτερα από ότι νομίζουν οι περισσότεροι σαν φαν του συγκεκριμένου νουμερου κατεβαίνοντας πάω στο 6 κατευθείαν έχω δει πολλές νυουφεκιες πολύ μακρινές με 9αρια μου έχει μείνει κουλούρι από μικρός το έχω ξαναγράψει δεν είναι τυχαίο ότι σας έχω γράψει ότι ντουφεκας και πέρδικες με 9αρι και με σφιχτουτσικο τσοκ γονατίζουν μη πω μέτρα γιατί θα λέτε ότι δεν ισχύει .Αρκεί να είναι καλό το φυσίγγι.
 
Στα 20 περιπου μετρα ειχα δοκιμασει μονο σε τσιμεντο να παρω μια εικονα, οι υπολοιπες δοκιμες ηταν απο 30 μεχρι 60 μετρα, συνηθως στα 51 οι περισσοτερες.

Βεβαια καποιοι που δοκιμασαν τα Κικς ειπαν οτι δεν προσφερουν καλυτερη διατρηση αλλα μονο συγκεντρωση, στο δικο μου οπλο εγω ειδα και καλυτερη συγκεντρωση και διατρηση, βρες αν μπορεις ενα Κικς, δοκιμασε το και αν δεις αυτα που θες αγορασε ενα.
Και στο δικο μου οπλο οι δοκιμες διατρησης πανω κατω ειναι ιδιο με το μαμισιο
 
Το 9αρι σκάκι σε ζεστό καιρό σκοτώνει πολύ πολύ μακρυτερα από ότι νομίζουν οι περισσότεροι σαν φαν του συγκεκριμένου νουμερου κατεβαίνοντας πάω στο 6 κατευθείαν έχω δει πολλές νυουφεκιες πολύ μακρινές με 9αρια μου έχει μείνει κουλούρι από μικρός το έχω ξαναγράψει δεν είναι τυχαίο ότι σας έχω γράψει ότι ντουφεκας και πέρδικες με 9αρι και με σφιχτουτσικο τσοκ γονατίζουν μη πω μέτρα γιατί θα λέτε ότι δεν ισχύει .Αρκεί να είναι καλό το φυσίγγι.
Παντος Γιάννη χθες η αλεπού έπεσε με δυο 9αρακια 32 γρ και στο τέλος με ένα N speed 7 4 τσοκ και τα μέτρα ήταν 30 βήματα
 
Η κανη θα κάνει το αξιόλογο 9αρι να σκοτωσεί 40 μέτρα που με κάποια άλλη κάνη θα σταματούσε στα 32.4562 .
Άρα εγώ που έχω Browning, που φημίζεται εντός Ελλάδος για τη φαρμακερη της κάννη, τα 40m γενικά τα έχω εύκολα! Ίσως στην κάννη που έχω, η εταιρεία να έβαλε περισσότερο φαρμάκι 🤣🤣🤣. Αλήθεια, ποια χημική ένωση είναι αυτό το φαρμάκι της κάννης?!!?!!!🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 
Αρσενικό με λίγο θειάφι βουτηγμένη δύο μέρες έπειτα ρίχνεις μέσα τριμασκορδο 2γρ και τουφεκάς για να μη την πιάνει το μάτι και τέλος την αφήνει στη συντήρηση δύο μέρες με βαλσαμολαδο ,αφού τη βγάλεις τη σκουπίζεις καλά και έχει γίνει δηλητήριο.
 
Αρσενικό με λίγο θειάφι βουτηγμένη δύο μέρες έπειτα ρίχνεις μέσα τριμασκορδο 2γρ και τουφεκάς για να μη την πιάνει το μάτι και τέλος την αφήνει στη συντήρηση δύο μέρες με βαλσαμολαδο ,αφού τη βγάλεις τη σκουπίζεις καλά και έχει γίνει δηλητήριο.
Δοκιμασμένη συνταγή?!!🤣🤣🤣
 
έχω Browning, που φημίζεται εντός Ελλάδος για τη φαρμακερη της κάννη
Ακόμα δεν κατάλαβες ότι μόνο τα ιταλικά έχουν φαρμακερή κάνη εκτός από την Benelli ?
H Benelli όμως πουλάει περισσότερα όπλα διότι η πλειονότητα των κυνηγών δεν είναι κεντροτουφεκάω και έχουν περισσότερες επιτυχίες με αυτή.

Τελικά είναι θέμα σακούλας ...

.fff.
 
Back
Top