Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Καλημέρα στη παρέα, φίλος ψάχνεται για να αγοράσει τσοκ διασποράς (optima HP).
Έχει κάποιος να προτείνει κάτι? Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο?

για ποιό λόγο το θέλει ? σε τι θα το χρησιμοποιήσει ? έχω το Briley diffusion (ελικοειδές εσωτερικά) για καλή διασπορά μέχρι 20-25μ, και επίσης το Seminole spreader πολύ καλό επίσης αλλά δεν γνωρίζω αν υπάρχουν στο εμπόριο για αγορά. Πάντως για το Brain bell ακούγονται καλά λόγια.
 
Για μενα Kicks Smoke...
Δηλαδή θα πρότεινες να πάρω ενα full και ενα ? σε σπειρωμα invector (18.4) που ψήνομαι για το 325 και που και που για την B-80?
Eλλάδα μόνο Μανδηλαράς?Από εξωτερικό χωρίς τελωνείο εχουμε κανένα site?
 
Last edited:
Δηλαδή θα πρότεινες να πάρω ενα full και ενα ? σε σπειρωμα invector (18.4) που ψήνομαι για το 325 και που και που για την B-80?
Eλλάδα μόνο Μανδηλαράς?Από εξωτερικό χωρίς τελωνείο εχουμε κανένα site?

Αρη εγω αν επαιρνα τωρα δυο "μακρινα" για το δικανο μαλλον θα πηγαινα σε MOD και LF, η ΙΜ και LF... Αν κ η αποδοση τους σε διευρυμενους αυλους δεν με τρελανε, στους στενους νομιζω οτι ειναι τοπ επιλογη για οποιον θελει σφιχτες τουφεκιες...
Δεν εχω δει την αποδοση τους σε παλιο οπλο Invector ομως, εικασιες κανω βαση οσων εχω δει σε 18,4 αυλους...
 
Αρη εγω αν επαιρνα τωρα δυο "μακρινα" για το δικανο μαλλον θα πηγαινα σε MOD και LF, η ΙΜ και LF... Αν κ η αποδοση τους σε διευρυμενους αυλους δεν με τρελανε, στους στενους νομιζω οτι ειναι τοπ επιλογη για οποιον θελει σφιχτες τουφεκιες...
Δεν εχω δει την αποδοση τους σε παλιο οπλο Invector ομως, εικασιες κανω βαση οσων εχω δει σε 18,4 αυλους...
Με τπτ full ή xfull, περισσότερο για ψιλά λόγω παραμόρφωσης?Τώρα φοράω briley εσω εξω
 
Με τπτ full ή xfull, περισσότερο για ψιλά λόγω παραμόρφωσης?Τώρα φοράω briley εσω εξω

Εγω δεν εχω να χαλαει η κατανομη ακομα και με φουλ στα 9αρια, οποτε δεν νομιζω οτι με τα Smoke τιθεται τετοιο θεμα, τουλαχιστον στο βαθμο που τιθεται με αλλα στενα τσοκ...
Απο εκει κ περα γουστα ειναι κ κυριως σε τι αποστασεις στοχευεις...
Απο αυτα που εχω δει, τα Smoke εχουν ενα ευρος αποστασεων μου καπνιζουν, ενα που σε δυσκολευουν γιατι ειναι στενη η δεσμη τους και ενα που συμπεριφερονται ανω του μεσου ορου...
Το LF που εχω στη Μ2 ας πουμε, θελει να περνας την τριχα απο το βελονι στα 30-40 μετρα, καπνιζει εντυπωσιακα 40-47 και δινει συγκεντρωσεις ανω του μεσου ορου μεχρι κ τα 55-60 αναλογα το φυσιγγι...
Ολα ξεκινουν απο τη χρηση που τα προοριζεις...
 
το paradox πως ειναι μεσα?
,,είναι ελικοειδή μέσα το τσοκ
Παύλο τα πουλάνε εδώ τα paradox? Ή μόνο με παραγγελία από Ιταλία;
Γιατί όπως και τα Benelli ampliator , Brilley diffusion δεν τα φέρνουν πιά γιατί θεωρούνται ραβδωτά.

Καλημέρα στη παρέα, φίλος ψάχνεται για να αγοράσει τσοκ διασποράς (optima HP).
Έχει κάποιος να προτείνει κάτι? Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο?

Το Seminole spreader δεν υπάρχει πια για αγορά, μόνο μεταχειρισμένο
Συμφωνώ για το Bell

Δες και το αντίστοιχο θέμα https://www.hunterslife.gr/forums/t...-bell-seminole-spreader-beretta-opt-cyl.1564/

είναι πολύ διαφωτιστικό, και σαν συμπέρασμα βγαίνει να μην υποτιμάμε τα "μαμά" !!!
 
Παύλο τα πουλάνε εδώ τα paradox? Ή μόνο με παραγγελία από Ιταλία;
Γιατί όπως και τα Benelli ampliator , Brilley diffusion δεν τα φέρνουν πιά γιατί θεωρούνται ραβδωτά.



Το Seminole spreader δεν υπάρχει πια για αγορά, μόνο μεταχειρισμένο
Συμφωνώ για το Bell

Δες και το αντίστοιχο θέμα https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συγκριτική-δοκιμή-ανοιχτών-συσφίξεων-brain-bell-seminole-spreader-beretta-opt-cyl.1564/

είναι πολύ διαφωτιστικό, και σαν συμπέρασμα βγαίνει να μην υποτιμάμε τα "μαμά" !!!

Δεν απαγορεύεται το ραβδωτό τσοκ μονο η κάννη

Από Ιταλία το έφερε απευθείας από gemini
 
Δεν απαγορεύεται το ραβδωτό τσοκ μονο η κάννη

...εσύ καλά τα λες, έτσι νόμιζα και εγώ!
Τα αστέρια μας όμως που ερμηνεύουν τις διατάξεις και νομολογούν, το θεωρούν ραβδωτό. .hair.
Το επιβεβαίωσα στον Κύργια, όπου δεν φέρνουν to Ampliator για αυτόν ακριβώς το λόγο! Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο κάνει και ο Τουρής με το Diffusion...
 
Back
Top