Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Γιατί; Αν το θήραμα και ο τρόπος κυνηγιού απαιτούν 7,5 , ποιο είναι το πρόβλημα; Σε σαρσέλια στο σούρουπο θα είναι σφάχτης.

Σύμφωνοι!Αλλά αντί για 28 βάλε 32 γραμμάρια!
Και το τσοκ, ας μου επιτραπεί η έκφραση ''θα λειτουργήσει'' καλύτερα αλλά και το θήραμα θα πάρει περισσότερα σκάγια!
 
Παύλο δεν έχει νόημα νομίζω να πάρεις κύλινδρο φρενατο γιατί είναι ψάχνεις κάτι ν ανοίξει την τουφεκιά οπότε τι να το κάνω το φρενατο στις βραδυνές η πρωινές τσίχλες στ ορτύκι ή πολύ πρωί στο τρυγωνι που βάζω 9αρακια και κυλινδρο
Κυλινδρος δεν θα ειναι. Μπορει ομως να ειναι ενα ωραιο τσοκ γενικης χρησης. Κατι σαν τσοκ περπατητου σε οχι πολυ κλειστα μερη.
 
Περίεργο μου φαίνεται που δεν θυμάστε το συγκριτικό, εδώ είχε γίνει .... ΑΝΑΣΤΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ :cool:
Βάζω το link αλλά δυστυχώς ήταν η εποχή που μετά από λίγο καιρό είχε σκάσει η βάση της postimage και οι φωτογραφίες χάθηκαν. Ωστόσο έχουν μείνει οι αριθμοί και μπορεί κάποιος να σχηματίσει μια εικόνα από τα συμφραζόμενα.
https://www.hunterslife.gr/forums/t...-bell-seminole-spreader-beretta-opt-cyl.1564/
Ε ρε κάτι μηνύσεις που είχαν πέσει....ξεχνιέται τέτοιο πράμα???.sarcastic.
 
Σας παρακολουθώ με προσοχή και θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχει υπάρξει κάποιος που να έχει κυνηγήσει περπατητο ή φέρμα με τον μαμίσιο κύλινδρο του όπλου του, ας πούμε για μια πενταετία και να αλλάξει τσοκ σε aftermarket κύλινδρο ή διασπορέα και να πει, ναι ρε φίλε, κοίτα τι έχανα τόσα χρόνια,διπλασιαστηκαν οι επιτυχίες μου, δεν μπορούσα να πάρω μπεκάτσα, ορτυκι, τσίχλα περπατητη με τον κύλινδρο και τώρα δεν μου φεύγει τίποτα.
Υπάρχει κανένας;
Έχεις απόλυτο δίκιο.Είναι οι συνθήκες τέτοιες σε αυτά τα κυνηγια που δεν έχουν απαιτήσεις παραπάνω από το μαμά τσοκ.Παρόλα αυτά όταν άλλαξα το 4* μαμά σε briley 4* είχα περισσότερες επιτυχίες στην περδικα...Στο χαρτί έδειχνε πιο σφιχτό από το μαμά.
 
Στην σελιδα της η gemini αναφέρει οτι τα ported τσοκ πρέπει να έχουν ενα κενό απο το στομιο της κάνης για να μην χαλασει η καννη ή το τσοκ; Υπάρχει αυτό το κενό σε σας;
https://store.geminichokes.com/en/guide/9_ported-choke-tubes.html
Ναι υπαρχει κανονικα το κενο αυτο...το θεμα μου με το συγκεκριμένο παρεπιπτόντως τσοκ ειναι οτι ξεβιδωνει καθε 10 τουφεκιες...για να το σφιξω γινονται μαυρα τα χερια καθε φορα...Με εχει ξενερωσει αυτο κ σκεφτομαι να το δωσω οπως το πηρα ενα 10€ κατω...
 
Στέφανε επειδή έχω αγοράσει πρόσφατα τζεμινι πριν το βιδωσεις βάλε στο σπείρωμα γράσσο και σε όλο το σώμα του τσοκ επίσης

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μη σου ξεβιδωνει αλλά και να μην έχεις διαφυγή αερίων να βρωμιζεις κάννη και να προστατεύεις το αχρωμιωτο σημείο που μπαίνει το τσοκ,,,αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ταινία τεφλόν

Μη ξενερώνεις για όλα υπάρχει λύση ;)
 
Στέφανε επειδή έχω αγοράσει πρόσφατα τζεμινι πριν το βιδωσεις βάλε στο σπείρωμα γράσσο και σε όλο το σώμα του τσοκ επίσης

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μη σου ξεβιδωνει αλλά και να μην έχεις διαφυγή αερίων να βρωμιζεις κάννη και να προστατεύεις το αχρωμιωτο σημείο που μπαίνει το τσοκ,,,αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ταινία τεφλόν

Μη ξενερώνεις για όλα υπάρχει λύση ;)
Τεφλον? Λογικο αλλα δεν θα το δοκιμαζα αν δε μου το ελεγες, γτ δεν το εχω δει να σου πω την αληθεια....δυο στρωσεις-τυλιγματα ας πουμε?
 
Εχω Gemini εδω και 3 μηνες και δεν βαζω γρασσο στις βολτες.
Το σφιγγω οσο παει με το χερι και μετα με το ειδικο κλειδακι. Δεν μου ξεσφιγγουν ουτε μετα απο 30 πουλες ποτε.
Μιλαω για το +2 εσω εξω ported...το σφιγγω με το χερι καθως το κλειδι που εχω κάνει μονο για τα εσω τσοκ
 
Μιλαω για το +2 εσω εξω ported...το σφιγγω με το χερι καθως το κλειδι που εχω κάνει μονο για τα εσω τσοκ
Aπλα για να καταλαβω εχεις το εσω εξω ported που εκτεινεται της καννης 2 ποντους σωστα?
Αν εχεις αυτο δεν εχει εγκοπες για κλειδι?
 
Aπλα για να καταλαβω εχεις το εσω εξω ported που εκτεινεται της καννης 2 ποντους σωστα?
Αν εχεις αυτο δεν εχει εγκοπες για κλειδι?
Πολυ σωστα...εχει 4 εγκοπες για κλειδι...αλλα το κλειδι της baikal (για τα μαμισια τσοκ) ειναι ελαχιστα πιο μικρο...αρα οταν παςν σφιξεις καβαλαει την εγκοπη και φευγει...για αυτο το παω με χερι
 
Πολυ σωστα...εχει 4 εγκοπες για κλειδι...αλλα το κλειδι της baikal (για τα μαμισια τσοκ) ειναι ελαχιστα πιο μικρο...αρα οταν παςν σφιξεις καβαλαει την εγκοπη και φευγει...για αυτο το παω με χερι
Πρεπει να κανεις ενα κοπο να ρωτησεις για κλειδακι Gemini αλλιως θα σου ξεσφιγγουν. Ακομα και το Browning κλειδακι δεν ταιριαζει καλα αμα δεν το πας πατητο και σφιξιμο μπορει να καβαλησει βολτες.
 
Πολυ σωστα...εχει 4 εγκοπες για κλειδι...αλλα το κλειδι της baikal (για τα μαμισια τσοκ) ειναι ελαχιστα πιο μικρο...αρα οταν παςν σφιξεις καβαλαει την εγκοπη και φευγει...για αυτο το παω με χερι
Kατι τετοιο
https://store.geminichokes.com/en/product/158-key-12-ga
 
Αν μιλάς για το bl και ρίχνεις με 28 γραμμάρια ναι εκεί είναι ένα θέμα γιατί γενικώς τα brain θέλουν φαι από 30 γραμ.και πανω αλλά αυτό είναι προσωπική μου αποψη

Ευρίπο, μιλάω για τουφεκιές μέχρι 25 μέτρα με 30άρια 9άρια. Αλλά θέλω πολύ περισσότερες τουφεκιές για ασφαλές συμπέρασμα. Του χρόνου θα ρίξω 32άρια 9αρια gorilla red και θα ψαχτό και για 10άρια. Πιστεύω εκεί να είναι πολύ καλύτερα τα αποτελέσματά μου.
 
Αυτο εχω βρει και γω..
Ρωτα μια Μανδηλαρα αν εχει.
Προσεξε εχει για 2 τυπους εγκοπων thinwall και κανονικων μην μπερδευτεις....
Ειναι καλα αυτα γιατι εχουν τεφλον να μην τραυματιζεται το εσωτερικο των τσοκ.

https://store.geminichokes.com/en/product/157-key-12-ga

https://store.geminichokes.com/en/product/158-key-12-ga
 
Back
Top