Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Σε όλα τα όπλα το ίδιο κάνει....
Μέχρι εκεί είναι το όριο του...
Επειδή τυγχάνει να μιλάμε για το ίδιο ακριβώς τσοκ εμείς οι δυο:D:D εγώ στο δικό μου όπλο δεν το βρηκα και τόσο ασχημο αλλά 100€ για να το παρω δεν θα τα έδινα!
 
Επειδή τυγχάνει να μιλάμε για το ίδιο ακριβώς τσοκ εμείς οι δυο:D:D εγώ στο δικό μου όπλο δεν το βρηκα και τόσο ασχημο αλλά 100€ για να το παρω δεν θα τα έδινα!
Αυτό είναι άλλο θέμα ηλια.το χουμε ξαναπεί ότι η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας κοστολογεί το προϊόν του όσο θέλει .κανεις δεν υποχρεώνει κανένα ν αγοράσει τίποτα αν δεν θέλει αλλά επειδή το bl το δουλεύω πολύ έχω εντελώς άλλη άποψη για το συγκεκριμένο κι εννοείται ότι αν δεν είσαι λίγο απάνω και ζωντανό θα σου φύγει η δε θα πέσει.βοηθαει πολύ ομως
 
Το έχω ξαναγράψει, εμένα στο 725 μου μου δίνει πολλά ζωντανά πουλιά. Αλλά φέτος θα το δοκιμάσω 32 γρ. 10άρια και θα επανέλθω. Πάντως γνκ πέφτουν τα πουλιά, μου τα δίνει στην τσάντα, ίσως με άλλο τσοκ να μην τα έπαιρνα, ίσως να ήταν και καλύτερα τα σκοτώματα.
 
Το έχω ξαναγράψει, εμένα στο 725 μου μου δίνει πολλά ζωντανά πουλιά. Αλλά φέτος θα το δοκιμάσω 32 γρ. 10άρια και θα επανέλθω. Πάντως γνκ πέφτουν τα πουλιά, μου τα δίνει στην τσάντα, ίσως με άλλο τσοκ να μην τα έπαιρνα, ίσως να ήταν και καλύτερα τα σκοτώματα.
Αν μιλάς για το bl και ρίχνεις με 28 γραμμάρια ναι εκεί είναι ένα θέμα γιατί γενικώς τα brain θέλουν φαι από 30 γραμ.και πανω αλλά αυτό είναι προσωπική μου αποψη
 
λογικό μου ακούγεται να βγάζετε άχρηστο το Bell αν έχετε την απαίτηση να πάρετε πουλιά στα 30+ αφού για άλλα μέτρα και κυνήγι προορίζεται,,,εξαιρετικά τσοκ ασχέτως αν είναι ακριβά οπως λέει ο Γιούρι,αυτό είναι άλλο κεφάλαιο

με το TM έχω πάρει στα 60 πολύ γεμάτα θα έλεγα θήραμα και πατσαβούρι όχι μισοζώντανο με 32γρ Νο9 ,στα πιο κοντινά είμαι άχαστος και λίγο εκτός να είμαι πάλι θα πέσει τι άλλο να ζητήσεις ,,,το ίδιο με το MR φανταστικά σκοτώματα κανένα ζωντανό,επίσης με το TM που ακούγεται σφιχτό τουφεκάς άνετα κάτω από 25μ χωρίς να χαλάσει το θήραμα μου έχει τύχει σε καρτέρι άπειρες φορές

φορτώστε τα είτε με σκάγια πυκνότητα είτε με γραμμάρια και θα με θυμηθείτε !

ναι ήταν ακριβό και έγινε ακόμα περισσότερο μη το λέμε κάθε φορά ότι βαστάει του καθενός η τσέπη,,,όταν δίνουμε για kicks την 85αρα και την άλλη μέρα αγγελία γιατί δεν βαράμε γαιδαρο ή όταν έφευγε η 100αρα για Muller αλουμινίου που άνοιγαν σαν καρπούζι καλά είναι ;
 
λογικό μου ακούγεται να βγάζετε άχρηστο το Bell αν έχετε την απαίτηση να πάρετε πουλιά στα 30+ αφού για άλλα μέτρα και κυνήγι προορίζεται,,,εξαιρετικά τσοκ ασχέτως αν είναι ακριβά οπως λέει ο Γιούρι,αυτό είναι άλλο κεφάλαιο

με το TM έχω πάρει στα 60 πολύ γεμάτα θα έλεγα θήραμα και πατσαβούρι όχι μισοζώντανο με 32γρ Νο9 ,στα πιο κοντινά είμαι άχαστος και λίγο εκτός να είμαι πάλι θα πέσει τι άλλο να ζητήσεις ,,,το ίδιο με το MR φανταστικά σκοτώματα κανένα ζωντανό,επίσης με το TM που ακούγεται σφιχτό τουφεκάς άνετα κάτω από 25μ χωρίς να χαλάσει το θήραμα μου έχει τύχει σε καρτέρι άπειρες φορές

φορτώστε τα είτε με σκάγια πυκνότητα είτε με γραμμάρια και θα με θυμηθείτε !

ναι ήταν ακριβό και έγινε ακόμα περισσότερο μη το λέμε κάθε φορά ότι βαστάει του καθενός η τσέπη,,,όταν δίνουμε για kicks την 85αρα και την άλλη μέρα αγγελία γιατί δεν βαράμε γαιδαρο ή όταν έφευγε η 100αρα για Muller αλουμινίου που άνοιγαν σαν καρπούζι καλά είναι ;
.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
 
Αυτό είναι άλλο θέμα ηλια.το χουμε ξαναπεί ότι η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας κοστολογεί το προϊόν του όσο θέλει .κανεις δεν υποχρεώνει κανένα ν αγοράσει τίποτα αν δεν θέλει αλλά επειδή το bl το δουλεύω πολύ έχω εντελώς άλλη άποψη για το συγκεκριμένο κι εννοείται ότι αν δεν είσαι λίγο απάνω και ζωντανό θα σου φύγει η δε θα πέσει.βοηθαει πολύ ομως
Φίλε ξέρεις και την δίκη μου άποψη για τον εν λόγω τσοκ!το πήρα για 5αρι και έχω μείνει πολύ ικανοποιημενος στις μαύρες....έχω πάρει και πουλιά πάνω από τα 30 μέτρα αλλά δεν είναι ο κανόνας νομίζω ούτε ο λόγος που παίρνεις το συγκεκριμένο τσοκ!
 
Brain bell και φυσίγγια32 - 33 γραμμάρια νο10 μέχρι 25 μέτρα είναι σφαχτης,από εκεί και πέρα όσο μεγαλώνει η απόσταση θα υπάρχουν και ζωντανά και ξεπουπουλιασματα.Γενικοτερα όντως τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπανω...
 
Φίλε ξέρεις και την δίκη μου άποψη για τον εν λόγω τσοκ!το πήρα για 5αρι και έχω μείνει πολύ ικανοποιημενος στις μαύρες....έχω πάρει και πουλιά πάνω από τα 30 μέτρα αλλά δεν είναι ο κανόνας νομίζω ούτε ο λόγος που παίρνεις το συγκεκριμένο τσοκ!
θα σου πω τωρα και την δικη μου αποψη επειδη το εχω δει σε 3 διαφορετικες μπερετες κι επειδη αναφερθηκε παραπανω το τεστ.λοιπον το τεστ το εκανε ο γιωργος (altair lusso) και οντως στην 391 τη δικια του δεν εδωσε καλυτερα αποτελεσματα απο τον κυλινδρο.αντιθετως στην 391 light που εχω απεδωσε σε δοκιμες δικες μου καλυτερα απο τον κυλινδρο.στην 350 τωρα ο κυλινδρος ισως να ειναι καλυτερος γιατι δεν εχω δει πολλες διαφορες .τωρα βρηκα ενα μαμα skeet beretta τ οποιο ειναι απαιχτο πραγματικα σε κατανομες απο τα 15-20 με οριο αυστηρο τα 35 μετρα.οποτε με βλεπω να καταργω και κυλινδρο και bl γι αυτο αλωστε και το δινω.τονιζω ομως οτι ειναι δικα μου συμπερασματα σε δικα μου οπλα και αυτα που ειδα στ οπλο του γιωργου
 
εχει γινει χρηστο αλλα καθε οπλο ειναι διαφορετικο οπως και καθε κανη
Εύρι, δεκτή η λογική σου και κατά τη γνώμη μου πράγματι έτσι είναι. Όμως σύμφωνα με αυτή τη λογική η κάθε κριτική-άποψη περί τσοκ χαρακτηρίζεται υποκειμενική οπότε δεν μπορεί να την καθιστά αντιπροσωπευτική του κάθε τσοκ.... ;)


Υ.Γ. Στο τεστ που περιγράφεις, το spreader δοκιμάστηκε;
 
Εύρι, δεκτή η λογική σου και κατά τη γνώμη μου πράγματι έτσι είναι. Όμως σύμφωνα με αυτή τη λογική η κάθε κριτική-άποψη περί τσοκ χαρακτηρίζεται υποκειμενική οπότε δεν μπορεί να την καθιστά αντιπροσωπευτική του κάθε τσοκ.... ;)


Υ.Γ. Στο τεστ που περιγράφεις, το spreader δοκιμάστηκε;
μα οπως ειναι υποκειμενικη η αγορα και η προτιμηση ενος οπλου το ιδιο ισχυει και για τα τσοκ και μην ξεχναμε οτι το σημαντικοτερο ρολο τον εχει ο χειριστης του οπλου.κανενα τσοκ δεν θα σου δωσει τιποτα απο μονο του.απλα λεω οτι τα brain αυτο που πρεπει να κανουν το κανουν.τωρα ειναι τι ψαχνει ο καθενας
ναι χρηστο δοκιμαστηκε και ειχε πολυ καλη αποδοση γι αυτο που πρεπει να κανει
 
μα οπως ειναι υποκειμενικη η αγορα και η προτιμηση ενος οπλου το ιδιο ισχυει και για τα τσοκ και μην ξεχναμε οτι το σημαντικοτερο ρολο τον εχει ο χειριστης του οπλου.κανενα τσοκ δεν θα σου δωσει τιποτα απο μονο του.απλα λεω οτι τα brain αυτο που πρεπει να κανουν το κανουν.τωρα ειναι τι ψαχνει ο καθενας...
Ευχαριστώ Εύρι. Με κάλυψες. .shake hands.

ναι χρηστο δοκιμαστηκε και ειχε πολυ καλη αποδοση γι αυτο που πρεπει να κανει
Δηλαδή τα άλλα δυο διέφεραν από όπλο σε όπλο και από κάννη σε κάννη ενώ το spreader παρέμεινε σταθερό σε όλα;
images


.
 
στην 1187 παιζει το μπελ με 10 και 11 νουμεροκαι ειναι σκουπα σε ολα τα κυνηγια τωρα το ΤΜ ειναι απο αλλο πλανητη τσοκ σκοτωματα ακομη και στα 60-65 μετρα και με ψηλα σκαγια
Κοψε κατι φιλε το ιδιο οπλο εχουμε εγω δεν τα εχω δει αυτα που λες
 
δεν εχω spreader χρηστο για να σου απαντησω και δεν το εχω ριξει ποτε

oK Ευριπιση. Νόμιζα ότι στην παρακάτω παράθεση αναφερόσουν στο spreader... ;)

ναι χρηστο δοκιμαστηκε και ειχε πολυ καλη αποδοση γι αυτο που πρεπει να κανει
 
Back
Top