Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Έχεις μέγα λαθος και μη βγάζεις συμπέρασμα από μια τουφεκιά που έριξες στα καθιστά χωρίς να το έχεις δουλέψει καθολου
Ήταν λίγες οι περιπτώσεις που μου χρειάστηκε.... Εκεί δεν μου άρεσε.
Αλλιώς το φανταζομουν με αυτά που είχα διαβάσει και ακούσει....
Προτίμησα τον κύλινδρο της Beretta...

Εσύ πιστεύεις ότι είναι για πάνω από 25 μέτρα το Bell με ένα τσιχλοφυσιγγο 28 γρμ;
 
Επειδή τυγχάνει να μιλάμε για το ίδιο ακριβώς τσοκ εμείς οι δυο:D:D εγώ στο δικό μου όπλο δεν το βρηκα και τόσο ασχημο αλλά 100€ για να το παρω δεν θα τα έδινα!
Αν είχες κύλινδρο στην Breda και έκανες σύγκριση τότε θα μου έλεγες;)
 
Περίεργο μου φαίνεται που δεν θυμάστε το συγκριτικό, εδώ είχε γίνει .... ΑΝΑΣΤΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ :cool:
Βάζω το link αλλά δυστυχώς ήταν η εποχή που μετά από λίγο καιρό είχε σκάσει η βάση της postimage και οι φωτογραφίες χάθηκαν. Ωστόσο έχουν μείνει οι αριθμοί και μπορεί κάποιος να σχηματίσει μια εικόνα από τα συμφραζόμενα.
https://www.hunterslife.gr/forums/t...-bell-seminole-spreader-beretta-opt-cyl.1564/
 
λογικό μου ακούγεται να βγάζετε άχρηστο το Bell αν έχετε την απαίτηση να πάρετε πουλιά στα 30+ αφού για άλλα μέτρα και κυνήγι προορίζεται,,,εξαιρετικά τσοκ ασχέτως αν είναι ακριβά οπως λέει ο Γιούρι,αυτό είναι άλλο κεφάλαιο

με το TM έχω πάρει στα 60 πολύ γεμάτα θα έλεγα θήραμα και πατσαβούρι όχι μισοζώντανο με 32γρ Νο9 ,στα πιο κοντινά είμαι άχαστος και λίγο εκτός να είμαι πάλι θα πέσει τι άλλο να ζητήσεις ,,,το ίδιο με το MR φανταστικά σκοτώματα κανένα ζωντανό,επίσης με το TM που ακούγεται σφιχτό τουφεκάς άνετα κάτω από 25μ χωρίς να χαλάσει το θήραμα μου έχει τύχει σε καρτέρι άπειρες φορές

φορτώστε τα είτε με σκάγια πυκνότητα είτε με γραμμάρια και θα με θυμηθείτε !

ναι ήταν ακριβό και έγινε ακόμα περισσότερο μη το λέμε κάθε φορά ότι βαστάει του καθενός η τσέπη,,,όταν δίνουμε για kicks την 85αρα και την άλλη μέρα αγγελία γιατί δεν βαράμε γαιδαρο ή όταν έφευγε η 100αρα για Muller αλουμινίου που άνοιγαν σαν καρπούζι καλά είναι ;[/QUO.shake hands.TE]
 
Αν είχες κύλινδρο στην Breda και έκανες σύγκριση τότε θα μου έλεγες;)
Το έχω αναφέρει μύρο ότι μόνο υπό αυτές τις συνθήκες που το πήρα θα το αγόραζα και ναι δεν έχω κύλινδρο αν είχα κύλινδρο δεν θα το αγόραζα,ναι!
 
Ήταν λίγες οι περιπτώσεις που μου χρειάστηκε.... Εκεί δεν μου άρεσε.
Αλλιώς το φανταζομουν με αυτά που είχα διαβάσει και ακούσει....
Προτίμησα τον κύλινδρο της Beretta...

Εσύ πιστεύεις ότι είναι για πάνω από 25 μέτρα το Bell με ένα τσιχλοφυσιγγο 28 γρμ;
Άκουσε κάτι.για δικούς μου λόγους δεν ρίχνω και δεν πρόκειται να ρίξω 28 στη τσίχλα παρά μόνο με συγκεκριμένες προϋποθέσεις τις οποίες δεν είναι του παρόντος ν αναλυσω.εχω κάνει τις δοκιμές μου με διάφορα 28αρια κι έχω κάποια που μ αρεσανε παρά πολυ όπως τα fluo π.χ που έριχνα πέρυσι στα μπασιματα αλλά ως εκει.οποτε προσωπικά μια χαρά μου δουλεύει στα 31 και 32 που ριχνω.γι αυτό είπα ότι αυτά που γράφω είναι για τα δικά μου όπλα και τον τρόπο που εγώ κυνηγάω τη τσίχλα.ξαναλεω ότι το bl δεν είναι τσοκ για καρτέρι ούτε και για μακρινές βολές μέχρι τα 30 μέτρα είναι παααααρα πολύ καλό και μπορεί να σου δώσει και πουλί στα 35.εσυ κατ αρχήν απ' όσο ξέρω δεν πολυγουσταρεις τ ανοιχτά τσοκ γιατί ούτε τον κύλινδρο δεν είχες δοκιμάσει μέχρι πέρυσι οπότε το βρίσκω λογικό να μη σου αρέσει το bl
 
Κάθε τσοκ ρε παλικάρια έχει την λογική του...
Δεν μπορεί με το Bell να βάζεις 28 γραμμάρια νούμερο 7 1/2!
Το Bell θέλει 30 με 32 γραμμάρια 9-10 και να κυνηγάς στο περπατητό.
Από εκεί και πέρα δεν μπορούμε να κατακρίνουμε ένα προϊόν όποιο και να είναι αυτό επειδή δεν μας κάνει...
Κάποιος άλλος σε άλλο όπλο δεν το αλλάζει!Έτσι είναι αυτά.
 
Σας παρακολουθώ με προσοχή και θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχει υπάρξει κάποιος που να έχει κυνηγήσει περπατητο ή φέρμα με τον μαμίσιο κύλινδρο του όπλου του, ας πούμε για μια πενταετία και να αλλάξει τσοκ σε aftermarket κύλινδρο ή διασπορέα και να πει, ναι ρε φίλε, κοίτα τι έχανα τόσα χρόνια,διπλασιαστηκαν οι επιτυχίες μου, δεν μπορούσα να πάρω μπεκάτσα, ορτυκι, τσίχλα περπατητη με τον κύλινδρο και τώρα δεν μου φεύγει τίποτα.
Υπάρχει κανένας;
 
Σας παρακολουθώ με προσοχή και θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχει υπάρξει κάποιος που να έχει κυνηγήσει περπατητο ή φέρμα με τον μαμίσιο κύλινδρο του όπλου του, ας πούμε για μια πενταετία και να αλλάξει τσοκ σε aftermarket κύλινδρο ή διασπορέα και να πει, ναι ρε φίλε, κοίτα τι έχανα τόσα χρόνια,διπλασιαστηκαν οι επιτυχίες μου, δεν μπορούσα να πάρω μπεκάτσα, ορτυκι, τσίχλα περπατητη με τον κύλινδρο και τώρα δεν μου φεύγει τίποτα.
Υπάρχει κανένας;
Δύσκολο μου φαίνεται να υπάρχει,πιο πολύ για καταναλωτισμός μοιάζει για την αγαπημένη μας δραστηριότητα,εκφέρω προσωπική άποψη πάντα!
 
Σας παρακολουθώ με προσοχή και θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχει υπάρξει κάποιος που να έχει κυνηγήσει περπατητο ή φέρμα με τον μαμίσιο κύλινδρο του όπλου του, ας πούμε για μια πενταετία και να αλλάξει τσοκ σε aftermarket κύλινδρο ή διασπορέα και να πει, ναι ρε φίλε, κοίτα τι έχανα τόσα χρόνια,διπλασιαστηκαν οι επιτυχίες μου, δεν μπορούσα να πάρω μπεκάτσα, ορτυκι, τσίχλα περπατητη με τον κύλινδρο και τώρα δεν μου φεύγει τίποτα.
Υπάρχει κανένας;
Εγώ...
 
Πατέρας φίλου μεγάλος σε ηλικία και πάρα πολύ σοβαρός και έμπειρος φερματζης, μερακλής κυνηγός. Beretta ultralight και τα τσοκ όλα briley από mod μέχρι cyl. Ξαναγύρισε στα μαμά τα οποία θεωρεί καλύτερα. Για τους δύο cyl υπόσχομαι θα έχω απάντηση. Τι έχανε αν έχανε και πήγε σε αφτερ τσοκακι και γιατί πήγε πάλι στον μαμα
 
Είναι και ο καταναλωτισμος εγω ναι υπήρχε ένα διάστημα που δεν τον έβγαζα από τη Beretta. Τρυγόνια άγριο περιστέρια και θυμάμαι ότι όπλο κενταγε μ αυτό το τσοκ με τορντο 32. Μου άρεσε περισσότερο κι απ το ic.
Γιώργο έχεις μια επιμονή στον κύλινδρο έχει ξαναγράψει. Τι σκέφτεσαι?
 
Πατέρας φίλου μεγάλος σε ηλικία και πάρα πολύ σοβαρός και έμπειρος φερματζης, μερακλής κυνηγός. Beretta ultralight και τα τσοκ όλα briley από mod μέχρι cyl. Ξαναγύρισε στα μαμά τα οποία θεωρεί καλύτερα. Για τους δύο cyl υπόσχομαι θα έχω απάντηση. Τι έχανε αν έχανε και πήγε σε αφτερ τσοκακι και γιατί πήγε πάλι στον μαμα
Ολοι σιγα σιγα στα μαμα τσοκ ξαναγυριζουμε, μπορει να μη γεμιζουν με σκαγια τους στοχους, αλλα γεμιζουν το σακιδιο με θυραματα!
 
Eγω θα ηθελα να ακουσω εντυπωσεις απο καποιον που ριχνει κυλινδρο φρενατο πχ κικς. Θα ειχε πολυ ενδοιαφερον
Παύλο δεν έχει νόημα νομίζω να πάρεις κύλινδρο φρενατο γιατί είναι ψάχνεις κάτι ν ανοίξει την τουφεκιά οπότε τι να το κάνω το φρενατο στις βραδυνές η πρωινές τσίχλες στ ορτύκι ή πολύ πρωί στο τρυγωνι που βάζω 9αρακια και κυλινδρο
 
Back
Top