Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Ναι ο αυτός. Τώρα για τον Κύπριο δεν θυμάμαι το κατάστημα . Στο fb τον είχα δει αλλά δεν θυμάμαι προφίλ να αναζητήσω. Ο Παύλος Κόντας θα ξερει
Thanks αν ειναι ο γνωστος ο Κυπριος δε φερνει τα Teague τον εχω ηδη ρωτησει.
 
Εφτασε Ελλαδα Δευτερα θα το εχω. Ξερεις κανεις ποιος φερνει τα Teague στην Ελλαδα ή σε ποια κυνηγομαγαζα μπορω να τα βρω?
Κάνε παραγγελία απευθείας από Αγγλία αδερφέ. Σε δώδεκα δεκατρείς μέρες περίπου ήρθαν τα δικά μου.
 
Με το καλο να παραλαβεις.Ποια τσιχλακια να εξαφανιστουν? Τα εξαφανανισμενα?
Σταύρο εγώ βλέπω το αντίθετο,ειλικρινά!Μια χαρά πουλάκια έχει!Δεν πάω για να κάνω όριο...άμα μπορέσω να ντουφεκισω καμία 20αρια πουλιά,εμένα μου αρκεί να βάλω 5-10 πουλάκια στην τσάντα!
 
Σταύρο εγώ βλέπω το αντίθετο,ειλικρινά!Μια χαρά πουλάκια έχει!Δεν πάω για να κάνω όριο...άμα μπορέσω να ντουφεκισω καμία 20αρια πουλιά,εμένα μου αρκεί να βάλω 5-10 πουλάκια στην τσάντα!
Αττική είσαι η Άρτα?
Εγώ αν έβλεπα όσα βλέπεις θα μουνα τρισευτυχισμενος αλλά που
 
Καλησπέρα. Έχει κάποιος δοκιμάσει patternmaster code black duck σε αυλό optima 18,6 να μας πει εντυπώσεις? Γενικότερα τι aftermarket τσοκ θα προτείνατε για αυτή την κάννη με συγκεντρώσεις full choke? Προορίζεται κυρίως για κυνήγι φάσσας-τσίχλας.
 
Μετά απο μελέτη όλων των προηγούμενων post (!) , ανακεφαλαιώνοντας καταγράφω :
Anaconda Short : 0,733 = 18,61mm
Anaconda Medium : 0,715 = 18,16mm
Anaconda Long : 0,700 = 17,78mm

Άρα στη Beretta Stonecoat σε αυλό Optima plus 18,6 θα εχω τα παρακάτω
Short : 0 σύσφιξη , άρα κύλινδρος
Medium : -0,44 σύσφιξη , άρα περίπου 3***
Long : -0,8 σύσφιξη , άρα περίπου 2**, προς LF

Ομως σε αυλό Benelli Crio Plus , βλέπε προσεχώς BeDiamond 18,4 θα εχω τα παρακάτω
Short : +0,2mm , αρνητική , άρα καμπάνα
Medium : -0,24 σύσφιξη , άρα περίπου LM
Long : -0,6 σύσφιξη , άρα περίπου 2** σφιχτό

Θα φορτωθώ σε φιλο που θα παει Αμερική να μου φέρει και τα 3 τσοκάκια , και βλέποντας και κάνοντας ποιο θα ταιριάξει καλύτερα και σε ποιο οπλο απο τα δυο ... πρέπει απο Γενάρη να βρω τσίχλες οπωσδήποτε ;);)

Παρακαλώ να επιβεβαιώσει καποιος γνώστης των συγκεκριμένων τσοκ τους υπολογισμούς μου ;);)
 
Medium : -0,44 σύσφιξη , άρα περίπου 3***
Μενιο στην beretta τo mid θα σου βγαίνει lm 0.44 περιπου 3.5*
Και στην benelli 0.24 περίπου 4,5*
Αν καμω λάθος ας με διορθώσει καποιος....

Καμία σχέση παντως η σύσφιξη που δείνουν αυτά τα τσοκ,με την αποτελεσματικότητα τους.....
 
Μετά απο μελέτη όλων των προηγούμενων post (!) , ανακεφαλαιώνοντας καταγράφω :
Anaconda Short : 0,733 = 18,61mm
Anaconda Medium : 0,715 = 18,16mm
Anaconda Long : 0,700 = 17,78mm

Άρα στη Beretta Stonecoat σε αυλό Optima plus 18,6 θα εχω τα παρακάτω
Short : 0 σύσφιξη , άρα κύλινδρος
Medium : -0,44 σύσφιξη , άρα περίπου 3***
Long : -0,8 σύσφιξη , άρα περίπου 2**, προς LF

Ομως σε αυλό Benelli Crio Plus , βλέπε προσεχώς BeDiamond 18,4 θα εχω τα παρακάτω
Short : +0,2mm , αρνητική , άρα καμπάνα
Medium : -0,24 σύσφιξη , άρα περίπου LM
Long : -0,6 σύσφιξη , άρα περίπου 2** σφιχτό

Θα φορτωθώ σε φιλο που θα παει Αμερική να μου φέρει και τα 3 τσοκάκια , και βλέποντας και κάνοντας ποιο θα ταιριάξει καλύτερα και σε ποιο οπλο απο τα δυο ... πρέπει απο Γενάρη να βρω τσίχλες οπωσδήποτε ;);)

Παρακαλώ να επιβεβαιώσει καποιος γνώστης των συγκεκριμένων τσοκ τους υπολογισμούς μου ;);)
Μενιο αφου σκεφτεσαι να τα παρεις και τα τρια τσοκ κοιτα και αυτη την αγγελια. Δεν εχω καμια σχεση με τον πωλητη απλα διαβασα το μνα και την θυμηθηκα. :) https://www.car.gr/parts/view/18227966-hunting-accessories-patternmaster
 
Back
Top