Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Κοίταξε κι λίγο αυτές . Beretta A400 Xcel Black Edition. Και SBE 3 wood
Αν κοιτάξω κάτι σε benelli θα είναι σίγουρα η raffaello σε μαύρη.Δεν πρόκειται να ρίξω ποτέ s.magnum φυσίγγια για να πάρω sbe.Καλα να μου πεις ούτε magnum θα ρίξω....
 
Αν κοιτάξω κάτι σε benelli θα είναι σίγουρα η raffaello σε μαύρη.Δεν πρόκειται να ρίξω ποτέ s.magnum φυσίγγια για να πάρω sbe.Καλα να μου πεις ούτε magnum θα ρίξω....
Δεν έχει σημασία αν ρίχνεις Super magnum . Απλά είναι ένα πολύ ωραίο όπλο . ( προσωπική άποψη ).
 
Beretta λόγω ποιότητας κάνης πιστεύω ότι υπερτερεί σε σχέση με τις άλλες ακόμα και η fabarm έχω δει εκπληκτικές κατανομές αλλα και απαράδεκτες βέβαια αυτο μπορει να συμβεί σε όλες απλώς στην Beretta οι πιθανότητες είναι λιγες
 
Ακούω γνωμες!Πέρα από οπαδισμους θέλω αντικειμενική γνώμη.Δεν έχω επωμισει καμία πέρα από την Α400 unico που δεν ξέρω έχει ίδιο κοντάκι με την upland.με νοιάζει κυρίως το θέμα αξιοπιστίας γιατι το θέμα βλητικής κτλ ναι μεν μετράει αλλά πιστεύω περισσότερο ότι για την καταβολή ενός θηράματος έχει ευθύνη αυτός π βρίσκεται πίσω από το όπλο.
Θα μου κάνουν δώρο ένα όπλο λόγω γάμου και απλά θέλω γνώμες!για αυτό και η χρηματική διαφορά μεταξύ των οπλων και κυρίως μεταξύ l4s black hunter-upland
Απο τις 3 κατεχω εδω και ενα χρονο τη maxus. Την κυνηγησα ενα χρονο τωρα προερχομενος από beneli black eagle. Στην τουφεκια της οπως εγραψε και ο Αρης φαρμακι. Την ανακρουση απλα την ξεχνας..... Κυνηγησα και φερμα και καρτερι μπεκατσα φασα παπι και λιγο τσιχλα με εξισου καλα αποτελεσματα. Αν και δεν ειμαι ιδιαίτερα επιμελής με το καθαρισμα εμπλοκη δεν ειχα καμια απο 28 εως 38γρ. Να φανταστεις στο τελικο καθαρισμα τελος σεζον βρηκα μεχρι κοματακια κεδρου στο πιστονι και δεν ειχα θεματα. Δεν εχει υπερυψωμενη ριγα που εμενα με βολευει προσωπικα. Το καθαρισμα της αρκετα ευκολο...μια κανη και ενα πιστονι ολο το οπλο. Οπως ειπαν και τα παιδια ειναι και λιγο λαχειο τι θα σου κατσει.
Για τα αλλα 2 όπλα δεν εχω άποψη....ελπιζω μα βοήθησα :)
 
Απο τις 3 κατεχω εδω και ενα χρονο τη maxus. Την κυνηγησα ενα χρονο τωρα προερχομενος από beneli black eagle. Στην τουφεκια της οπως εγραψε και ο Αρης φαρμακι. Την ανακρουση απλα την ξεχνας..... Κυνηγησα και φερμα και καρτερι μπεκατσα φασα παπι και λιγο τσιχλα με εξισου καλα αποτελεσματα. Αν και δεν ειμαι ιδιαίτερα επιμελής με το καθαρισμα εμπλοκη δεν ειχα καμια απο 28 εως 38γρ. Να φανταστεις στο τελικο καθαρισμα τελος σεζον βρηκα μεχρι κοματακια κεδρου στο πιστονι και δεν ειχα θεματα. Δεν εχει υπερυψωμενη ριγα που εμενα με βολευει προσωπικα. Το καθαρισμα της αρκετα ευκολο...μια κανη και ενα πιστονι ολο το οπλο. Οπως ειπαν και τα παιδια ειναι και λιγο λαχειο τι θα σου κατσει.
Για τα αλλα 2 όπλα δεν εχω άποψη....ελπιζω μα βοήθησα :)
Ευχαριστώ πολύ συνονόματε!Βλέπω οι απόψεις είναι 50-50 οπότε το μόνο π μένει είναι μόνο να τις επωμισω και ότι μου κάτσει καλά το τσίμπησα επιτόπου!;)
 
Συναδελφοι μια και είμαι καινούργιος στα δικαννα έχω μια απορία.

Τι είναι καλύτερο στο δικαννο σούπερ ποζε το ανοιχτό τσοκ στην πάνω ή στην κάτω καννη;

Η δεν έχει σημασία;
 
Συναδελφοι μια και είμαι καινούργιος στα δικαννα έχω μια απορία.

Τι είναι καλύτερο στο δικαννο σούπερ ποζε το ανοιχτό τσοκ στην πάνω ή στην κάτω καννη;

Η δεν έχει σημασία;
Συνηθως η πρωτη κανη πιο ανοιχτη ,η δευτερη πιο κλειστη.Πολλοι σκοπευτες ριχνουν κ τις 2 με ιδιο τσοκ
 
Συνηθως η πρωτη κανη πιο ανοιχτη ,η δευτερη πιο κλειστη.Πολλοι σκοπευτες ριχνουν κ τις 2 με ιδιο τσοκ
Έτσι το χω κι εγω στην πάνω το 4 και στην κάτω το 3.

Για να είχα τα ίδια θα έπρεπε να βάλω αλλά τσοκ. Κάποια στιγμή ίσως.
 
Συναδελφοι μια και είμαι καινούργιος στα δικαννα έχω μια απορία.

Τι είναι καλύτερο στο δικαννο σούπερ ποζε το ανοιχτό τσοκ στην πάνω ή στην κάτω καννη;

Η δεν έχει σημασία;
Ουσιαστικά δεν υπαρχει σωστό και λάθος σε αυτό, οτι σε βολεύει στο κυνήγι σου.
Εκτός αν εχεις κανει δοκιμή και είδες οτι η απόδοση δεν ειναι ίδια και απ τις 2 κανες με το ίδιο τσόκ.
Συνηθίζεται το ανοιχτό τσόκ να ειναι στην κάτω καννη ,η πρώτη τουφεκια βολεύει να ειναι η πιο ανοιχτή και η 2η η πιο σφιχτή . Αυτό ειναι το ιδανικό οταν το θήραμα φευγει απο εμας(όπως στα κυνηγια φερμας,ορτυκι,περδικα κλπ).
Εγω με το ποζέ μου τυχαίνανε φορες που έριχνα πρώτα το φουλ τσοκ και μετα το 3ρι. Συνήθως σε καρτέρι, οταν το βλέπεις να ερχεται κατα πάνω σου και τουφεκάς πριν σε φτάσει, θες πρώτα την σφιχτή τουφεκια γιατι η 2η θα είναι σίγουρα σε πιο κοντινη αποσταση.
Μια αλλη εξήγηση που δίνουν αλλά δεν εδωσα ιδιαίτερη σημασια οταν εριχνα με το δίκανο για να δω εαν ισχύει, αλλα θεωρητικά στέκει, ειναι πως οταν ρίχνουμε σαν πρώτη τουφεκιά με την κάτω κάννη έχουμε πιο μικρή αναπήδηση κάννης απ ότι με την πάνω, αρα και πιο γρήγορη σκόπευση για 2η βολή, εαν ισχύει αυτό τοτε σε ενα καρτέρι για φασσες που θα τουφέκαγες τα πουλιά πρώτα στα 30 μέτρα και μετα στα 15-20 θα ηταν καλύτερο το κλειστό τσόκ να ειναι στην κάτω καννη για να "μπαινεις" πιο γρήγορα στο στόχο για 2η τουφεκια.
 
Back
Top