Σουγιάδες και Μαχαίρια

Εγω ψαχνω για καποιο επιβιωσης λειτουργικο και ανθεκτικο χωρις να στοιχιζει μια περιουσια
Εαν εχει καποιος φιλος να προτεινει κατι
Ευχαριστω
Mora bushcraft.....ότι καλύτερο υπάρχει στα λεφτά του. Δοκιμασμένο μέχρι αηδιας!!!
 
Morakniv Companion Heavy Duty MG Carbon - πάμφθηνο και ιδανικό για κυνηγούς / αλλά δεν ειναι staineless steel, θέλει περιποίηση. Φώτο ακολουθεί (πλήρωσα 11, 65€ σε προσφορά) - αλλά έρχεται με πλαστικό θηκάρι.
 
Morakniv Companion Heavy Duty MG Carbon - πάμφθηνο και ιδανικό για κυνηγούς / αλλά δεν ειναι staineless steel, θέλει περιποίηση. Φώτο ακολουθεί (πλήρωσα 11, 65€ σε προσφορά) - αλλά έρχεται με πλαστικό θηκάρι.
Οκ! Αλλά δεν είναι μαχαίρι επιβίωσης!
 
Ναι.... το full tang όμως πάει το κατοστάρικο!! Αξίζει?
Εγώ το πήρα 70 ευρώ.....τώρα στο αν αξίζει....για εμένα ναι αξίζει!!! Του έκανα όλες τις βαριές χρήσεις που βρήκα σ ένα αμερικανικό βίντεο και βγήκε πραγματικά άθικτο. Δε ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο σ αυτά τα λεφτά. Γνώστης σε μαχαίρια δεν είμαι.
 
Πολλες φορες κανουν και βλακειες στις δοκιμασιες οσο αφορα την χρηση στα βιντεο διαβιωσης
Οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα απλα ειδαν οτι πουλησε καλα και ειπαν να βγουν να φτιαξουμ τετοια βιντεο

Το μαχαιρι ειναι για δουλειες μαχαιριου
Εκει εξω θες και μαχαιρινθες και τσεκουρι θες και ενα μικρο πριονι τοξου
Το καθε ενα στην δουλεια του
 
Και εγω οπως τα βλεπω μου αρεσουν....αλλα ακομα στον opinel ειμαι:(
Μια χαρά είναι η οpinel, δεν θέλω θλίψη...yel.

Και αν δεν κυνηγάει καποιος γουρουνι τι να την κουβαλάει κοτζάμ μαχαίρα....
Και με τον openel μια χαρά γδέρνεται κ κανας τυχερός λαγός......

Φτηνά μαχαίρια που κάνουν τη δουλειά τους .Από μια εποχή με κατασκευαστικές ανησυχίες.View attachment 24216View attachment 24217View attachment 24218
Ωραία συλλογή.....
 
Τασο ψαξε τα mam που εβαλα πιο πανω
Ειναι πορτογαλλικα
Εγω τα ερωτευτηκα
Ειδικα αυτο που πηρα με την κυρτη προς τα κατω μυτη
Κραταει την κοψη
Ακονιζεται πανευκολα
Κανει για χρηση στο φαι μεχρι καθημερινες εργασιες
Ειναι απιστευτος σουγιας και φτηνος
Εγω λατρευα τους οπινελ μου μεχρι που πηρα αυτον
 
Τασο ψαξε τα mam που εβαλα πιο πανω
Ειναι πορτογαλλικα
Εγω τα ερωτευτηκα
Ειδικα αυτο που πηρα με την κυρτη προς τα κατω μυτη
Κραταει την κοψη
Ακονιζεται πανευκολα
Κανει για χρηση στο φαι μεχρι καθημερινες εργασιες
Ειναι απιστευτος σουγιας και φτηνος
Εγω λατρευα τους οπινελ μου μεχρι που πηρα αυτον
Πάει αρκετός καιρός που τους κοίταζα στο σάιτ του Ζαραλη, αλλά εμφανισιακά δεν με ξετρελαναν κ τόσο..... Όπως δεν μου αρέσουν κ οι okapi.... Προτιμώ έναν οpinel έστω κ αν δεν ειναι κ ο καλυτερος....
 
Πάει αρκετός καιρός που τους κοίταζα στο σάιτ του Ζαραλη, αλλά εμφανισιακά δεν με ξετρελαναν.. Όπως δεν μου αρέσουν κ οι okapi.... Προτιμώ έναν οpinel έστω κ αν δεν ειναι κ ο καλυτερος....
Και γιατι δεν ειναι ο καλυτερος;
Οι οπινελ ειναι εξειρετικοι κατ εμενα


Τασο
Ολα ειναι γουστο!!!

Εισαι ειδικος σε μεταλλα και μαχαιρια;
Οχι
Ειμαι εγω;
Οχι

Ακομη ομως και καποιος που ειναι δεν μπορει να πει ποιος ειναι ο καλυτερος

Γιατι μπορει να ψαχνει να παρει κατι αλλιωτικο απο εσενα η εμενα
Οι οπινελ ειναι εξαιρετικοι
Τους εχω χρονια και τους λατρευω

Απλα οι σουγιαδες ειναι σαν τις γυναικες
Παντα κατι διαφορετικο σιυ φτιαχνει το γουστο .big smile.

Ξεχασα να πω οτι στον mam μου αρεσει παρα πολυ το κλειδωμα της λαμας σε σχεση με τον οπινελ.
 
Μια χαρά είναι η οpinel, δεν θέλω θλίψη...yel.

Και αν δεν κυνηγάει καποιος γουρουνι τι να την κουβαλάει κοτζάμ μαχαίρα....
Και με τον openel μια χαρά γδέρνεται κ κανας τυχερός λαγός......


Ωραία συλλογή.....
Οχι φιλε Τασο....πολυ καλος....εχω και 2 μεγαλα χειροποιητα μαχαιρια απο φιλο....αλλα ειναι βαρια.....καθομαστε που καθομαστε στο καρτερι με γεματη φυσιγγιοθηκη....εχουμε και το μαχαιρι....χειροτερα απο σκοπια ειναι πολυ βαρος:D......γιαυτο opinel.....
 
Back
Top