Σουγιάδες και Μαχαίρια

Το εχω πει και αλλη φορα, το θεμα κυνηγετικο μαχαιρι μπορει για καποιον να ειναι κατι απλο, πρακτικο και φθηνο. Για καποιον μια επενδυση σε κατι ακριβο και ομορφο. Υπαρχουν λυσεις για ολα τα γουστα το θεμα ειναι τι ζηταει καποιος. Επισης και εξωτικα ατσαλια που κοβουν σιδεροβεργες υπαρχουν αλλα δεν ακονιζονται απο καποιον χωρις ειδικο εξοπλισμο και γνωση οταν καποτε στομωσουν, ενω αλλα ακονιζονται μια χαρα με ενα μασατι η ενα λαδακονο.
 
Αυτος ειναι ο τελευταιος σουγιας που αγορασα
Ηταν 7-8 ευρω
Και με εχει εντυπωσιασει σε βαθμο που δεν αγγιζω πλεον τους οπινελ μου
Ευκολοακονιστος
Στιβαρος
Κρατα τον αιθερα του
Εχω ξετομαριασει μεζι του το χριστουγενιατικο χοιρινο που εσφαξα ως τεστ αντοχης και πραγματικα με εντυπωσιασε
 

Attachments

  • EB5E1190-6D19-497D-A5BE-C1349588ECE9.jpeg
    EB5E1190-6D19-497D-A5BE-C1349588ECE9.jpeg
    140,5 KB · Προβολές: 31
  • 1FE22CA7-510F-4582-B578-74A9AA1D0814.jpeg
    1FE22CA7-510F-4582-B578-74A9AA1D0814.jpeg
    170,1 KB · Προβολές: 31
  • 2DD36F28-5C4A-403E-9AC8-2B90C69DEB69.jpeg
    2DD36F28-5C4A-403E-9AC8-2B90C69DEB69.jpeg
    175,2 KB · Προβολές: 31
Να πω οτι σημερα υπαρχουν Ελληνες μαχαιροποιοι που κατεχουν αριστα την τεχνη, σε τιμες ξενων μαχαιριων μαζικης παραγωγης που μπορουν να σου φτιαξουν οτι ακριβως επιζητας
 
Να πω οτι σημερα υπαρχουν Ελληνες μαχαιροποιοι που κατεχουν αριστα την τεχνη, σε τιμες ξενων μαχαιριων μαζικης παραγωγης που μπορουν να σου φτιαξουν οτι ακριβως επιζητας
Εχει γίνει πραγματική επανάσταση στο θέμα μαχαίρι. Ολο και περισσότεροι ασχολούνται , εξοπλίζονται με τα κατάλληλα μηχανήματα και οι κατασκευές εχουν περάσει σε άλλη διάσταση.
Κρίμα που η έκθεση δεν εγινε πέρυσι αλλα και φετος οπως παει.
 
Εχει γίνει πραγματική επανάσταση στο θέμα μαχαίρι. Ολο και περισσότεροι ασχολούνται , εξοπλίζονται με τα κατάλληλα μηχανήματα και οι κατασκευές εχουν περάσει σε άλλη διάσταση.
Κρίμα που η έκθεση δεν εγινε πέρυσι αλλα και φετος οπως παει.
Θελει λιγο προσοχη στην επιλογη του μαστορα γιατι οπως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν και κομπογιαννητες. Ναι τωρα πια το χειροποιητο εχει γινει προσιτο και εχουν βγει πολυ αξιολογα μαστορια. Εσυ λες τι θες, πως το θες ακομα και το σχεδιαζεις και ο ανθρωπος στο φτιαχνει. Μακαρι οταν ψαχνομουν πιτσιρικος και πεταγα τα χρηματα μου απο κεκτημενη ταχυτητα σε ξενες μαρκες καλης ποιοτητας αλλα μαζικης παραγωγης να τους γνωριζα.
 
Το εχω πει και αλλη φορα, το θεμα κυνηγετικο μαχαιρι μπορει για καποιον να ειναι κατι απλο, πρακτικο και φθηνο. Για καποιον μια επενδυση σε κατι ακριβο και ομορφο. Υπαρχουν λυσεις για ολα τα γουστα το θεμα ειναι τι ζηταει καποιος. Επισης και εξωτικα ατσαλια που κοβουν σιδεροβεργες υπαρχουν αλλα δεν ακονιζονται απο καποιον χωρις ειδικο εξοπλισμο και γνωση οταν καποτε στομωσουν, ενω αλλα ακονιζονται μια χαρα με ενα μασατι η ενα λαδακονο.
Ετσι ειναι ακριβως οπως τα λες
Το κριτηριο ειναι το τι θελεις
Εγω θελω αντοχη στιβαροτητα ευκολο ακονισμα και χρηστικοτητα
Δεν με νοιαζει τοσο η ομορφια
Πχ δεν θα επερνα μαχαιρι με κυματοειδη κοψη
Δεν ειναι στα κριτηρια μου
 
Ετσι ειναι ακριβως οπως τα λες
Το κριτηριο ειναι το τι θελεις
Εγω θελω αντοχη στιβαροτητα ευκολο ακονισμα και χρηστικοτητα
Δεν με νοιαζει τοσο η ομορφια
Πχ δεν θα επερνα μαχαιρι με κυματοειδη κοψη
Δεν ειναι στα κριτηρια μου
Ενα μαχαιρι ποιοτικο, απο αυτα που χρησιμοποιουν οι κρεοπωλες και βγαζουν μεροκαματο με 20 ευρω, ελαφρυ, ευκολο στο ακονισμα κλπ, το πας σε εναν μαχαιροποιο και του φτιαχνεις μια δερματινη θηκη και το βαζεις στη ζωνη η του φτιαχνεις μια θηκη εσυ και το εχεις στο αμαξι οταν πας κυνηγι. Αλλη φθηνη και καλη επιλογη ειναι ενας σουγιας των δεκα ευρω απο μια γνωστη εταιρια ομως, συνηθως Γαλλικο, Ιταλικο, Ισπανικο κλπ ( να μην αναφερω μαρκες ολοι ξερουμε πιστευω). Ομως δεν ειναι κακο να θελει καποιος ενα ακριβο μαχαιρι, εννοειται αυτο. Και εγω οπως εσυ δινω βαση τωρα πια μονο σε αυτα που θεωρω πως εχουν ουσια.
 
Σουγια ή μαχαιρι?
Και εγώ φίλε μαχαίρι επιβίωσης ψάχνω, (είχα ανοίξει και θέμα) αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση!. Τώρα μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτά!. 1. Gerber Stronarm Coyote, και 2. ΚΑ-BAR Becker BK2, αλλά είναι ακριβά, ειδικά το δεύτερο, τώρα τα ατσάλια τους είναι 420HC το GERBER και 1095 Cro-Van το άλλο!. Εάν έχει κάποιος κάποια άλλη πρόταση, δεκτή!.
 
Και εγώ φίλε μαχαίρι επιβίωσης ψάχνω, (είχα ανοίξει και θέμα) αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση!. Τώρα μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτά!. 1. Gerber Stronarm Coyote, και 2. ΚΑ-BAR Becker BK2, αλλά είναι ακριβά, ειδικά το δεύτερο, τώρα τα ατσάλια τους είναι 420HC το GERBER και 1095 Cro-Van το άλλο!. Εάν έχει κάποιος κάποια άλλη πρόταση, δεκτή!.
Μανωλη το BK2 το εχω οπως και το BK7. Ωραια, στιβαρα αλλα βαρια μαχαιρια. Αν προκειται να το κουβαλας πανω σου ισως να το λαβεις υποψη το θεμα βαρος
 
Και εγώ φίλε μαχαίρι επιβίωσης ψάχνω, (είχα ανοίξει και θέμα) αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση!. Τώρα μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτά!. 1. Gerber Stronarm Coyote, και 2. ΚΑ-BAR Becker BK2, αλλά είναι ακριβά, ειδικά το δεύτερο, τώρα τα ατσάλια τους είναι 420HC το GERBER και 1095 Cro-Van το άλλο!. Εάν έχει κάποιος κάποια άλλη πρόταση, δεκτή!.
Δεν τα κατεχω καθολοθ φιλε μου....για σουγια εχω καταληξει στους opinel.....
 
Και εγώ φίλε μαχαίρι επιβίωσης ψάχνω, (είχα ανοίξει και θέμα) αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση!. Τώρα μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτά!. 1. Gerber Stronarm Coyote, και 2. ΚΑ-BAR Becker BK2, αλλά είναι ακριβά, ειδικά το δεύτερο, τώρα τα ατσάλια τους είναι 420HC το GERBER και 1095 Cro-Van το άλλο!. Εάν έχει κάποιος κάποια άλλη πρόταση, δεκτή!.
Μαχαίρια Mora σουγιάδες okapi ,cold steel cudu
 
Μανωλη το BK2 το εχω οπως και το BK7. Ωραια, στιβαρα αλλα βαρια μαχαιρια. Αν προκειται να το κουβαλας πανω σου ισως να το λαβεις υποψη το θεμα βαρος
Φίλε μου Κώστα δεν με πειράζει το βάρος γιατί θα το έχω τις περισσότερες φορές στην τσάντα!. Απλά με προβληματίζει το εάν σκουριάζει εύκολα δεδομένου ότι έχει ανθρακούχο ατσάλι και θα πρέπει να το καθαρίζεις, λαδώνεις συχνά!. Επειδή τα έχεις, μπορείς να μου πείς εντυπώσεις? Σε Ευχαριστώ!.
 
Μαχαίρια Mora σουγιάδες okapi ,cold steel cudu
Φίλε Παναγιώτη!. Τα μαχαίρια Mora, επειδή το έψαξα πολύ, τα Full Tang της εταιρίας αυτής είναι τα α) Morakniv Garber που θα το έλεγα επιβίωσης και β) το Morakniv Buchcraft, τα οποία είναι ακριβά κατά την γνώμη μου πάντα, σε σύγκριση βέβαια με τα πιό πάνω!. Σουγιάδες έχω και Opinel, Case, Buck, άρα σε αυτό το κομμάτι είμαι καλυμμένος.
 
Φίλε μου Κώστα δεν με πειράζει το βάρος γιατί θα το έχω τις περισσότερες φορές στην τσάντα!. Απλά με προβληματίζει το εάν σκουριάζει εύκολα δεδομένου ότι έχει ανθρακούχο ατσάλι και θα πρέπει να το καθαρίζεις, λαδώνεις συχνά!. Επειδή τα έχεις, μπορείς να μου πείς εντυπώσεις? Σε Ευχαριστώ!.
Στιβαρα μαχαιρια, ακονιζονται ευκολα, λαδωμα μονο κατα την αποθηκευση με καποιο λαδι καταλληλο. Δεν κανουν για θαλασσα φυσικα
 
Back
Top