Σουγιάδες και Μαχαίρια

Και γιατι δεν ειναι ο καλυτερος;
Οι οπινελ ειναι εξειρετικοι κατ εμενα


Τασο
Ολα ειναι γουστο!!!

Εισαι ειδικος σε μεταλλα και μαχαιρια;
Οχι
Ειμαι εγω;
Οχι

Ακομη ομως και καποιος που ειναι δεν μπορει να πει ποιος ειναι ο καλυτερος

Γιατι μπορει να ψαχνει να παρει κατι αλλιωτικο απο εσενα η εμενα
Οι οπινελ ειναι εξαιρετικοι
Τους εχω χρονια και τους λατρευω

Απλα οι σουγιαδες ειναι σαν τις γυναικες
Παντα κατι διαφορετικο σιυ φτιαχνει το γουστο .big smile.

Ξεχασα να πω οτι στον mam μου αρεσει παρα πολυ το κλειδωμα της λαμας σε σχεση με τον οπινελ.
Μωρέ για τα λεφτά τους μια χαρά είναι η οpinel..
Και μάλιστα ένας inox ν8 μου κράτησε πολλα χρονια στην θάλασσα χωρίς συντήρηση, κ φαντάσου πως τον ξεπλενα με θαλασσινό νερό..
Βέβαια κάποτε σκουριασε αρκετά κ κόπηκε η λαμα στην άρθρωση αλλά αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό..το αλάτι είναι.. αλάτι ακόμα κ για τα μοντέλα inox.... Πόσο μάλλον με μηδενική συντήρηση.........
Ενοουσα ότι σίγουρα υπάρχουν κ καλυτεροι..

Πάντως τον mam με την πλατια λαμα που έβαλες τον είδα με διαφορετικό μάτι...........
Οχι φιλε Τασο....πολυ καλος....εχω και 2 μεγαλα χειροποιητα μαχαιρια απο φιλο....αλλα ειναι βαρια.....καθομαστε που καθομαστε στο καρτερι με γεματη φυσιγγιοθηκη....εχουμε και το μαχαιρι....χειροτερα απο σκοπια ειναι πολυ βαρος:D......γιαυτο opinel.....
Κάποτε μου είχε έρθει ένας φίλος σε απογευματινό τσίχλας με ένα μαχαιρι μεγαλυτερο από του Ράμπο περασμενο στη φυσιγγιοθηκη του....
Να μπει ο διάολος μέσα σου του λέω τι το κουβαλάς... Έχασα το σουγιαδακι που είχα μου λέει κ πηρα αυτών από την αποθήκη...
Αααααχαχαχαχαχααααα
 
Last edited:
Πώς ορίζουμε την επιβίωση; ένα σαββατοκύριακο με φίλους στον Κιθαιρώνα ή τέσσερεις μήνες στην έρημο Γκόμπι;

Πώς ορίζουμε το μαχαίρι επιβίωσης; Πρέπει να κόβε ξύλα για προσάναμα, ή να σφάζει αρκούδα και να σκάβει λάκκο 2χ2χ1,5 για να την ψήσουμε;

Δεν νομίζω να υπάρχει το one fit all πολυεργαλείο επιβίωσης.

ΥΓ: όταν τελικά κατέβω Ελλάδα (στο χωριό) θα ανεβάσω φωτο μιάς ρεπλίκας του μαχαιριού του Rambo στο Αφγανιστάν (εκεί που κατέρριπτε τα ελικόπτερα των σοβιετικών με μία σφεντόνα.sarcastic.). Αρκεί να μην μας έχουν ανοίξει το σπίτι κάποιες προστατεύμενες μειονότητες.
 
Πώς ορίζουμε την επιβίωση; ένα σαββατοκύριακο με φίλους στον Κιθαιρώνα ή τέσσερεις μήνες στην έρημο Γκόμπι;

Πώς ορίζουμε το μαχαίρι επιβίωσης; Πρέπει να κόβε ξύλα για προσάναμα, ή να σφάζει αρκούδα και να σκάβει λάκκο 2χ2χ1,5 για να την ψήσουμε;

Δεν νομίζω να υπάρχει το one fit all πολυεργαλείο επιβίωσης.

ΥΓ: όταν τελικά κατέβω Ελλάδα (στο χωριό) θα ανεβάσω φωτο μιάς ρεπλίκας του μαχαιριού του Rambo στο Αφγανιστάν (εκεί που κατέρριπτε τα ελικόπτερα των σοβιετικών με μία σφεντόνα.sarcastic.). Αρκεί να μην μας έχουν ανοίξει το σπίτι κάποιες προστατεύμενες μειονότητες.
Μιά φορά ένας φίλος θα πήγαινε "επιβίωση" σε βουνό για ΣΚ μαζί με 2-3 άλλα άτομα.
Έτσι τουλαχιστον το ανέφερε ... Σαν επιβίωση.

Σκηνές τελευταίας τεχνολογίας, υπνόσακοι, θερμάστρες, μαχαίρια, όπλα και δεύτερο αυτοκίνητο με κρεατικά και κονσέρβες !!!

Πραγματική επιβίωση, από υψηλά επίπεδα χοληστερίνης !!!!
 
Μιά και μιλάμε για μαχαιροσουγιάδες, ιδού και η - ελλιπής - συλλογή μου - φωτο από το μαχαίρι του Rambo όταν πάω στο χωριό:
IMG_20201128_212757_small.jpg
Πρώτο, δεύτερο και έκτο από δεξιά είναι χειροποίητα. Στο κυνηγι παίρνω σχεδόν μόνιμα το δεύτερο από αριστερά, σουγιά C. Jul.Herbertz, mod. 221713, με ατσάλι 440 C ή το Morakniv Companion (δεν είναι στη φωτο, οι φωτογραφίες είναι περσινές).
IMG_20201128_213151.jpg
Το πάχος του ατσαλιού καθορίζει και την "αντοχή" του μαχαιριού. Το δεύτερο απο αριστερά είναι φτιαγμένο στην Σκωτία από μαχαιροποιό που έφτιαχνε δαμασκηνό ατσάλι με 200 διπλώματα μόνος του - 90% των δαμασκηνών ατσαλιών προέρχεται από το Πακιστάν και έχει 10-20 διπλώματα - και είναι μείγματα διαφόρων σιδερικών από το σφάξιμο καραβιών.
 
Η βιτρινουλα μουView attachment 24225
Βρε πορωμένε !!!! Ωραίος !!!
Θα σας βάλω και εγώ την συλλογή μου (γιατί πρέπει να τα βρω και να τα βάλω σε ένα σημείο) ...
για φτύσιμο είναι εκτός από 2 εργαλεία του παππού μου ...
 
Πώς ορίζουμε την επιβίωση; ένα σαββατοκύριακο με φίλους στον Κιθαιρώνα ή τέσσερεις μήνες στην έρημο Γκόμπι;

Πώς ορίζουμε το μαχαίρι επιβίωσης; Πρέπει να κόβε ξύλα για προσάναμα, ή να σφάζει αρκούδα και να σκάβει λάκκο 2χ2χ1,5 για να την ψήσουμε;

Δεν νομίζω να υπάρχει το one fit all πολυεργαλείο επιβίωσης.

ΥΓ: όταν τελικά κατέβω Ελλάδα (στο χωριό) θα ανεβάσω φωτο μιάς ρεπλίκας του μαχαιριού του Rambo στο Αφγανιστάν (εκεί που κατέρριπτε τα ελικόπτερα των σοβιετικών με μία σφεντόνα.sarcastic.). Αρκεί να μην μας έχουν ανοίξει το σπίτι κάποιες προστατεύμενες μειονότητες.
Κατ αρχην ας φυγουμε απο το μυαλο μας τα διαφορα βιντεο που βλεπουμε να εχουν κατακλυσει το γιου τουπ
Ειναι αλλο πραμα η επιβιωση και αλλο η διαβιωση
Το να εχω μαζι μου φαι και να μενω στο βουνο με μια φωτια δεν ειναι επιβιωση αλλα διαβιωση
Λιγο πολυ αναλογα την εποχη και το τι εχεις μεριμνησει να εχεις μαζι μπορεις να το πεις και κατασκηνωση
Στην διαβιωση πρεπει να ψαξεις για το φαι σου και σιγουρα το νερο σου
Και λιγοι ανθρωποι μπορουν να κανουν διαβιωση
Σιγουρα οχι οι πληστοι που βλεπουμε στα βιντεο
Στα του μαχαιριου τωρα
Πρεπει να μπορει να σε εξυπηρετα σε οτι ενδεδυκνυεται και γιαυτο το λογο δεν σου αρκει ενα μονο μαχαιρι
Θες λοιπον οπωσδηποτε ενα σουγια καλο και ενα μαχαιρι
Κατ εμενα πρεπει να ειναι φουλ τανκ
Να ειναι στιβατο για διαφορες χρησεις που ολοι ξερουμε
Δεν θα σχισεις με αυτο κουτσουρα και ουτε χρειαζεται
Αν χρειαστει φυσικα θα το κανεις αλλα πιο σημαντικο στην φαση αυτη εινα να εχεις σωστο προσαναμα η να μπορεις να το φτιαξεις ειδικα οταν ολα ειναι βγρεγμενα παρα να σκιζεις κουτσουρα με ενα μαχαιρι

Αν θελετε λεμε για ολα αυτα σε αλλο θεμα για να μην χαλαμε τα ´´μαχαιριά´´
 
Back
Top