Σουγιάδες και Μαχαίρια

Όλα καλά και κατανοητά και προπαντων όλα αυτονόητα. Όμως ας φύγουμε από την περίπτωση που το έχω κάτω από το κάθισμά μου ή στην πόρτα, οπότε υπάρχει μία αμεσότητα στο να το χρησιμοποιήσεις
Ας υποθέσουμε ότι έχω ξεχασμένο ή ηθελημένα μέσα στο πορτ μπαγκάζ ένα μαχαίρι που το χρησιμοποιώ στα κυνήγια και στις εξορμήσεις στο βουνό και το οποίο έχει η λάμα 13 εκατοστά Είναι μέσα στη θηκη του και βρίσκεται στο πορτ μπαγκάζ. Αυτό σε περίπτωση ελέγχου μπορεί να θεωρηθεί παράνομη οπλοφορία ,οπλοκατοχή ή οτιδηποτε άλλο ; Επαφίεται στην εκτίμηση του οργάνου που θα σου κάνει τον έλεγχο ;

Αν και πιστευω ναι, αλλά θέλω μια απάντηση από κάποιον του χώρου.
Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα Δημήτρη!!!!
Τώρα αν ήσουν σαν δίφυλλη ντουλάπα και δουλεύεις "γκαρσονι" στο "τάδε" νυχτερινό κέντρο και το μαχαίρι το έχεις στο χώρο αποσκευών και κάτω από τη ρεζέρβα (επιμελώς κρυμμένο) και ίσως έχεις απασχολήσει τις αρχές με τέτοιου είδους θέματα μάλλον δε θα σε σώσει.
Ωστόσο ναι, είναι στην αντίληψη αυτού που θα σου κάνει τον έλεγχο και τον τελευταίο λόγο τον έχει η Εισαγγελία.
 
Στην έννοια λοιπόν του όπλου κατά τον νόμο ανήκουν, πέρα από τα κλασικά είδη όπως (περίστροφα, πιστόλια, ημι-αυτόματα και αυτόματα όπλα, καραμπίνες, κυνηγετικά και αεροβόλα), όλα τα αντικείμενα που είναι κατάλληλα για επίθεση ή άμυνα. Όπλο λοιπόν κατά το νόμο αποτελεί, οτιδήποτε είναι ικανό να βλάψει το ανθρώπινο σώμα και να προκαλέσει σοβαρό τραυματισμό ή και θάνατο.
 
Αν διαβασες πιο πανω εγραψα οτι στο αυτοκινητο εχω απο κατσαβιδια, βαριοπουλες, φαλτσετες, μεχρι τροχο και σπαθοσεγα μπαταριας.
Ολα αυτα γινονται φονικα οπλα.
Αυτος που θελει να κανει το κακο δεν χρειαζεται σωνει και καλα να εχει το μαχαιρι του ραμπο..
Διάβασα και συμφωνώ..... απλά ένα καρφί οικοδομής δε θα τραβήξει την προσοχή κανενός...... και συμφωνώ ότι εκείνος που ξέρει δε χρειάζεται τρανταχτά εργαλεία για να κάνει ζημιά..... οπότε μη μετράς το μήκος της λάμας του opinel που ανέβασες...... εσύ αν είχες ένα mora με λάμα 5 εκατοστά δε θα ήταν φονικό;Screenshot_2024-03-20-15-43-17-465_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
 
..... οπότε μη μετράς το μήκος της λάμας του opinel που ανέβασες...... εσύ αν είχες ένα mora με λάμα 5 εκατοστά δε θα ήταν φονικό;
Μα ο Στελιος ρωτησε ποσο μηκος λαμας εχει!
Ρητορικο το ερωτημα του, αφου το απαντησε κιολας. και τον επιβεβαιωσα με το μετρο.
 
Αυτό τι σημαίνει ότι παύει να είναι φονικό;.... Παναγιώτη στα χέρια κάποιου που ξέρει είναι φονικοτατο......γι αυτό γράφτηκαν όλα τα παραπάνω....... ένα καρφί οικοδομής 10 αρι με μια αυτοσχέδια λαβή και λίγο τροχισμα ξέρεις πόσο φονικό είναι; Επίσης μια γόπα τσιγάρου καμένη στην άκρη και πατημενη γίνεται αυτοσχέδιο κοπιδι.....η τραχεία και οι σφαγιτιδες φλέβες στο λαιμό βρίσκονται πολύ εύκολα...... και άλλα πολλά τέτοια....
Η γόπα από το τσιγάρο; Ούτε που μπορούσα να το φανταστώ.
 
Διάβασα και συμφωνώ..... απλά ένα καρφί οικοδομής δε θα τραβήξει την προσοχή κανενός...... και συμφωνώ ότι εκείνος που ξέρει δε χρειάζεται τρανταχτά εργαλεία για να κάνει ζημιά..... οπότε μη μετράς το μήκος της λάμας του opinel που ανέβασες...... εσύ αν είχες ένα mora με λάμα 5 εκατοστά δε θα ήταν φονικό;View attachment 87018

Αυτό είναι και γ@@ώ τα εργαλεία για κυδώνια και γυαλιστερές!!!
 
Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα Δημήτρη!!!!
Τώρα αν ήσουν σαν δίφυλλη ντουλάπα και δουλεύεις "γκαρσονι" στο "τάδε" νυχτερινό κέντρο και το μαχαίρι το έχεις στο χώρο αποσκευών και κάτω από τη ρεζέρβα (επιμελώς κρυμμένο) και ίσως έχεις απασχολήσει τις αρχές με τέτοιου είδους θέματα μάλλον δε θα σε σώσει.
Ωστόσο ναι, είναι στην αντίληψη αυτού που θα σου κάνει τον έλεγχο και τον τελευταίο λόγο τον έχει η Εισαγγελία.
Γι αυτο κι εγω φιλε Αρίστο προσέχω να μην γίνω δίφυλλη ντουλάπα και παραμένω μονόφυλλη
.big smile.
 
Παίζει ρόλο η εμφάνιση είναι αλήθεια ως ένα βαθμό αλλά η μεγαλύτερη αλήθεια είναι ότι αυτοί που είναι πραγματικά επικίνδυνοι δεν τους πιάνει το μάτι σου. Αν έβλεπες τον Κουφοντινα στο δρόμο, θα σου πήγαινε ποτέ το μυαλό ότι αυτός ο χλεμπονιαρης έχει φάει τόσο κόσμο;
 
Τα αξίζει τα λεφτά του , δεν ξέρω αν συμφωνείς 🙂
Εγω πάντως συμφωνώ, μόνο με αυτό κατάφερα να ακονίσω καλά τα μαχαίρια μου. Σίγουρα γίνεται πολύ πιο φτηνά , και ίσως καλύτερα, αλλά εγώ δεν το κατέχω το άθλημα και ούτε έχω πιά την υπομονή.
 
Εγώ που έχω πάντα ένα μαχαίρι στο αυτοκίνητο όταν έπεσα σε μπλόκο που έψαχναν αυτοκίνητα πριν ακόμα ψάξουν λέω στο όργανο έχω ένα μαχαίρι στο ντουλάπι
Μου απαντά : φύγε..
Θέλω να πω ότι μόνο του το μαχαίρι δεν λέει κάτι.
Παίζουν και άλλα πράγματα ρολο...
Επεσες σε σωστο ανθρωπο, για να μη μπλεξεις σου ειπε φυγε.
 
Back
Top