Σουγιάδες και Μαχαίρια

Είναι πραγματικά χρήσιμα όλα αυτά τα κυνηγετικά μαχαίρια που πωλούνται ως γδαρτες, χειροποίητα περίτεχνα σε σχήμα και λαβές ,ακριβά ανάλογα με το ονομα και υλικά.Ειναι για περιστασιακά γδαρσίματα ,ένα μαχαίρι για όλα τα σημεία του θηράματος; Η ,η πεζή πραγματικότητα των κυνηγών τέτοιων θηραμάτων είναι μια σειρά διαφόρων χασαπομαχαιρων - μπαλταδων που κάποιοι από την παρέα θα αναλαμβανουν να τα έχουν συνέχεια ακονισμένα έτοιμα για χρήση.
 
Είναι πραγματικά χρήσιμα όλα αυτά τα κυνηγετικά μαχαίρια που πωλούνται ως γδαρτες, χειροποίητα περίτεχνα σε σχήμα και λαβές ,ακριβά ανάλογα με το ονομα και υλικά.Ειναι για περιστασιακά γδαρσίματα ,ένα μαχαίρι για όλα τα σημεία του θηράματος; Η ,η πεζή πραγματικότητα των κυνηγών τέτοιων θηραμάτων είναι μια σειρά διαφόρων χασαπομαχαιρων - μπαλταδων που κάποιοι από την παρέα θα αναλαμβανουν να τα έχουν συνέχεια ακονισμένα έτοιμα για χρήση.
Το δεύτερο... Κλασικά καλά χασαπομαχαιρα, λαδακονο - μασατι. Τα πολύ ακριβά κυνηγετικά μαχαίρια, αναπαύονται σε συρτάρια και ντουλάπια
 
Κάποτε τα είχα λοξα τα μαχαίρια. Έχω δώσει κι εγώ παραπάνω από όσο θα έπρεπε σε καλά μαχαίρια. Όταν είδα τι δουλεύουν οι γουρουνοπαρεες και πρόσεξα τι έχει στο πάγκο του ο χασάπης πήρα ανάποδες στροφές. Αυτοί που τα δουλεύουν και αυτοί που βγάζουν το ψωμί τους από τη ΧΡΉΣΗ του μαχαιριού νομίζω ξέρουν καλύτερα. Τώρα για όποιον θέλει ντε και καλά να πελεκαει με μαχαίρι ,κουτσουρακια κομμένα με αλυσοπρίονο όπως κάνουν οι Αμερικάνοι, θα βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη.
 
Ο καθένας βέβαια κάνει ότι του αρέσει, εννοείται αυτό. Απλά τα γράφω για να μην στεναχωρηθουν κάποιοι συνάδελφοι αν δεν μπορούν να δώσουν 300€ για ένα μαχαίρι. Πραγματικά, δεν είναι απαραίτητο. 20€ κάνει ένα καλό χασαπομαχαιρο, κάνα 40€ μια μαχαιρα, 20€ λαδακονο και τα ρέστα μασατι. Υπέρ πλήρης για μια ζωή. Άντε και ένας opinel στην τσέπη.
 
Είναι άλλο πράγμα να γδάρεις στον κυνηγότοπο άλλο στη γιαφκα και άλλο οι κοπές και το ξεκοκαλισμα.Επισης έχει σημασία πόσο το χρειάζεσαι.Αν κόβεις ένα χρόνο σαλάμια και μια μέρα γδερνεις δεν χάθηκε και ο κόσμος.
 
Το σκέφτομαι...το έχει κανένας να πει γνώμη?
View attachment 86869
Αδερφε
Δεν εχω δουλεψει το συγκεκριμενο αλλα ειναι ποιοτικα μαχαιρια
Απο την εμπειρια μου στα ακονισματα θεωρω οτι εαν δεν εισαι καλος γνωστης στο ακονισμα θα σε δυσκολεψει αρκετα το ακονισμα του
Απο την εμπειρια μου στα οικοσιτα γουρουνια και αρνια στο σφαξιμο και καθαρισμα εγω προσωπικα δεν το προτιμω
Ειναι βαρυ μπροστα μαχαιρι και η μεγαλη κλιση της λαμας για μενα δεν το κανει ευχρηστο
Αυτο ομως εαν το γουρουνι το κρεμμαται και το ξετομαριαζεται
Εαν το κανετε χαμω ξαπλωτο τοτε εχει προτερημα αυτο ειναι η αληθεια
Εγω παντα δουλευβω κασαπομαχαιρα
Ειναι ελαφρα εχουν ευκολο ακονισμα (οκ ειμαι εμπειρος σε αυτο και πεζει ρολο) δεν κουραζουν και στο κρεμασμενο ζωο κα ουν την διαφορα
 
Το σκέφτομαι...το έχει κανένας να πει γνώμη?
View attachment 86869

Αδερφε
Δεν εχω δουλεψει το συγκεκριμενο αλλα ειναι ποιοτικα μαχαιρια
Απο την εμπειρια μου στα ακονισματα θεωρω οτι εαν δεν εισαι καλος γνωστης στο ακονισμα θα σε δυσκολεψει αρκετα το ακονισμα του
Απο την εμπειρια μου στα οικοσιτα γουρουνια και αρνια στο σφαξιμο και καθαρισμα εγω προσωπικα δεν το προτιμω
Ειναι βαρυ μπροστα μαχαιρι και η μεγαλη κλιση της λαμας για μενα δεν το κανει ευχρηστο
Αυτο ομως εαν το γουρουνι το κρεμμαται και το ξετομαριαζεται
Εαν το κανετε χαμω ξαπλωτο τοτε εχει προτερημα αυτο ειναι η αληθεια
Εγω παντα δουλευβω κασαπομαχαιρα
Ειναι ελαφρα εχουν ευκολο ακονισμα (οκ ειμαι εμπειρος σε αυτο και πεζει ρολο) δεν κουραζουν και στο κρεμασμενο ζωο κα ουν την διαφορα
To μέταλλο του από άποψη σύστασης και σκληρότητας φαίνεται ιδανικό για αυτό που προορίζεται (σωστή σκληρότητα και ελαστικότητα, μεγάλη αντισταση στη διάβρωση) και όχι δύσκολο στο ακονισμα. Όντως θα έχει δύσκολο ακονισμα όχι λόγω σκληρότητας του μεταλλου, αλλά λόγω σχήματος που θα απαιτει αρμονική καμπυλωτη κίνηση στο σχήμα της λεπίδας και όχι απλά πάνω κάτω ανά τομέα όπως γίνεται σε συμβατικές ίσες κατά κανόνα λεπίδες.

Είναι σίγουρα ένα καλό,εξειδικευμένο, ιδιαίτερο μαχαίρι.
 
Ας πουμε οτι με σταματουν ξημερωματα κυριακης που παω για κυνηγι.
Οπλα , φυσιγγια, κλπ, ολα κομπλε τακτοποιημενα οπως οριζει ο νομος
Και εχω και ενα μαχαιρι τυπου ¨ραμπο¨ ...

Οποτε, ειναι μονο για συλλογη στο σπιτι..
Το μαχαίρι επιτρέπεται να το έχεις πάνω σου στο κυνήγι και στο ψαρεμα. Εννοείται και στο αυτοκίνητο κατά τη μετάβαση.
 
ΠΠαναγιώ
Με αυτό είμαι εντάξει;
Η πάω μέσα και μου φέρνουν τσιγάρα;

View attachment 86997
Παναγιώτη ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος ως προς το νόμιμο μήκος της λάμας του μαχαιριού πού μπορεί να έχεις πάνω σου όταν δεν βρίσκεσαι σε κάποια δραστηριότητα όπως κυνήγι ψάρεμα κλπ
Είναι να μην μπλέξεις και να μην πέσεις σε στραβό άτομο.
Δυστυχώς οι περισσότερες των περιπτώσεων ξεκαθαρίζουν στο δικαστήριο.
Πάντως χονδρικά να ξέρεις αλοτι αν η λάμα του μαχαιριού είναι μεγαλύτερη από 8 με 9 πόντους είναι πολύ εύκολο να βρεθείς μπλεγμένος.
Μία φορά είχα πάει το αυτοκίνητο σε ένα πλυντήριο και είχα ξεχάσει μέσα δύο μαχαίρια από αυτά που είχα φτιάξει. Έρχεται σε κάποια φάση ο ιδιοκτήτης και μου λέει ρε μεγάλε αυτά τα εργαλεία τι τα θέλεις μέσα στο αμάξι ; συγνώμη κιόλας αλλά επειδή έχω βρεθεί μπλεγμένος με κάτι ανάλογο και με τραβολογούσαν στην αστυνομία και είχα μπλεξίματα ,γι αυτο σου λέω ξεφορτώσου τους διαβόλους από το αμάξι όσο είναι ο καιρός.
.big smile.
 
Πάντως χονδρικά να ξέρεις αλοτι αν η λάμα του μαχαιριού είναι μεγαλύτερη από 8 με 9 πόντους είναι πολύ εύκολο να βρεθείς μπλεγμένος.
Οποτε με αυτο ειμαι κομπλε.
Ειναι κοντο, ξεκοκαλισματος... 😆
Εχω ομως και κατι κατσαβιδια καμμια εικοσαρια ποντους, δεν πιστευω και με αυτα να πηγαινεις μεσα,
Εχω και κατι βαριοπουλες...
Και κατι φαλτσετες...
 
Οποτε με αυτο ειμαι κομπλε.
Ειναι κοντο, ξεκοκαλισματος... 😆
Εχω ομως και κατι κατσαβιδια καμμια εικοσαρια ποντους, δεν πιστευω και με αυτα να πηγαινεις μεσα,
Εχω και κατι βαριοπουλες...
Και κατι φαλτσετες...
Ότι μπορεί να κάνει ζημιά, μπορεί να θεωρηθεί όπλο, όπως και το μέγεθος των μαχαιριών και ας είναι 5cn η λάμα.....
Αν πας για κυνήγι και το έχεις στον εξοπλισμό σου δεν υπάρχει πρόβλημα, αν το έχεις διπλα στην πόρτα υπάρχει πρόβλημα, αν το έχεις στο χώρο αποσκευών , ασχολείσαι με ζωντανά ή πας για κάμπινγκ πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα!
Γενικά παίζει ρόλο, ο τόπος, ο χρόνος, αν δικαιολογείται η θέση του, κ.τ.λ....
 
Ότι μπορεί να κάνει ζημιά, μπορεί να θεωρηθεί όπλο, όπως και το μέγεθος των μαχαιριών και ας είναι 5cn η λάμα.....
Αν πας για κυνήγι και το έχεις στον εξοπλισμό σου δεν υπάρχει πρόβλημα, αν το έχεις διπλα στην πόρτα υπάρχει πρόβλημα, αν το έχεις στο χώρο αποσκευών , ασχολείσαι με ζωντανά ή πας για κάμπινγκ πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα!
Γενικά παίζει ρόλο, ο τόπος, ο χρόνος, αν δικαιολογείται η θέση του, κ.τ.λ....
Σωστος, με προλαβες.
 

.sarcastic. Οποτε με αυτο ειμαι κομπλε.
Ειναι κοντο, ξεκοκαλισματος... 😆
Εχω ομως και κατι κατσαβιδια καμμια εικοσαρια ποντους, δεν πιστευω και με αυτα να πηγαινεις μεσα,
Εχω και κατι βαριοπουλες...
Και κατι φαλτσετες...
Ημιοροφο ο κουφοντινας υπόγειο εσει
 
Είναι άλλο πράγμα να γδάρεις στον κυνηγότοπο άλλο στη γιαφκα και άλλο οι κοπές και το ξεκοκαλισμα.Επισης έχει σημασία πόσο το χρειάζεσαι.Αν κόβεις ένα χρόνο σαλάμια και μια μέρα γδερνεις δεν χάθηκε και ο κόσμος.
Συμφωνώ μαζί σου. Το κυνηγετικό μαχαίρι και το μαχαίρι επεξεργασίας κρέατος έχουν ομοιότητες αλλά και διαφορές.
 
ΠΠαναγιώ

Παναγιώτη ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος ως προς το νόμιμο μήκος της λάμας του μαχαιριού πού μπορεί να έχεις πάνω σου όταν δεν βρίσκεσαι σε κάποια δραστηριότητα όπως κυνήγι ψάρεμα κλπ
Είναι να μην μπλέξεις και να μην πέσεις σε στραβό άτομο.
Δυστυχώς οι περισσότερες των περιπτώσεων ξεκαθαρίζουν στο δικαστήριο.
Πάντως χονδρικά να ξέρεις αλοτι αν η λάμα του μαχαιριού είναι μεγαλύτερη από 8 με 9 πόντους είναι πολύ εύκολο να βρεθείς μπλεγμένος.
Μία φορά είχα πάει το αυτοκίνητο σε ένα πλυντήριο και είχα ξεχάσει μέσα δύο μαχαίρια από αυτά που είχα φτιάξει. Έρχεται σε κάποια φάση ο ιδιοκτήτης και μου λέει ρε μεγάλε αυτά τα εργαλεία τι τα θέλεις μέσα στο αμάξι ; συγνώμη κιόλας αλλά επειδή έχω βρεθεί μπλεγμένος με κάτι ανάλογο και με τραβολογούσαν στην αστυνομία και είχα μπλεξίματα ,γι αυτο σου λέω ξεφορτώσου τους διαβόλους από το αμάξι όσο είναι ο καιρός.
.big smile.
Βάλε καμιά φωτογραφία από τις δημιουργίες σου ρε φίλος..big smile.
 
Με αυτό είμαι εντάξει;
Η πάω μέσα και μου φέρνουν τσιγάρα;

View attachment 86997
Είσαι ok.
Ότι μπορεί να κάνει ζημιά, μπορεί να θεωρηθεί όπλο, όπως και το μέγεθος των μαχαιριών και ας είναι 5cn η λάμα.....
Αν πας για κυνήγι και το έχεις στον εξοπλισμό σου δεν υπάρχει πρόβλημα, αν το έχεις διπλα στην πόρτα υπάρχει πρόβλημα, αν το έχεις στο χώρο αποσκευών , ασχολείσαι με ζωντανά ή πας για κάμπινγκ πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα!
Γενικά παίζει ρόλο, ο τόπος, ο χρόνος, αν δικαιολογείται η θέση του, κ.τ.λ....
Σωστός
 
Γενικά τα παιδιά της αστυνομίας δεν είναι τίποτα μαλακές ( με πολύ σπάνιες εξαιρέσεις). Δεν θα πας αυτόφωρο επειδή σε ένα αγροτικό αυτοκίνητο έχεις ένα " σπάθη" για να κόβεις βλαστάρια στα αμπέλια την περίοδο που γίνεται αυτή η δουλειά πχ και γενικά καταλαβαίνουν άμα τους εξηγήσεις τι και πώς. Δεν θα ξεχάσω ποτέ δύο παιδιά. Είχα παρκάρει με το αγροτικό λίγα μέτρα πριν τη ΓΑΔΑ επί του δρόμου, πριν τη στάση του αστικού λεωφορείου για όσους ξέρουν. Είχα τη στεναχώρια μου και δεν κατάλαβα ότι είχε καθήσει το περιπολικό πίσω μου και μου κορναρε. Έρχεται δίπλα μου και μου λέει ρε φίλε, τόση ώρα σου κορναρω δεν καταλαβαίνεις να φύγεις, τι άλλο να κανω; Λέω αδερφέ περιμένω καρκινοπαθη με κινητικά προβλήματα, έχει πάει να πάρει φάρμακα ( εκεί είναι το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ). Και τι μου λέει το αλάνι, καλή του ώρα; Συγνώμη φίλε μου, καλή σου μέρα και έφυγε. Και τώρα που το γράφω συγκινουμαι.
 
Back
Top