Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι όντως πιο αργό αλλά παρα πολύ καλό και μαλακο
Τα λίγα φυσίγγια που έχω ρίξει σε σκοπευτήριο είναι τα Due sporting, και θα με ενδιέφερε το Europe σαν πιό μαλακό στον ώμο ( και στην τσέπη). Όμως μόνο αν δεν εχει αρνητική επίπτωση (στις ούτως ή άλλως μέτριες επιδόσεις...)
Γνώμες;
 
Τα λίγα φυσίγγια που έχω ρίξει σε σκοπευτήριο είναι τα Due sporting, και θα με ενδιέφερε το Europe σαν πιό μαλακό στον ώμο ( και στην τσέπη). Όμως μόνο αν δεν εχει αρνητική επίπτωση (στις ούτως ή άλλως μέτριες επιδόσεις...)
Γνώμες;
Είναι πολύ πιο μαλακό απ' το due τ οποίο ποτέ δε μ άρεσε αλλά πρέπει και να σου ταιριάξει στον τρόπο που ρίχνεις ή να προσαρμοστείς εσύ σ αυτό.επισης αρκετά μαλακό είναι και η σειρά 2 του Ναυπλιώτη και πιο οικονομικό απ' το europe
 
Είναι πολύ πιο μαλακό απ' το due τ οποίο ποτέ δε μ άρεσε αλλά πρέπει και να σου ταιριάξει στον τρόπο που ρίχνεις ή να προσαρμοστείς εσύ σ αυτό.επισης αρκετά μαλακό είναι και η σειρά 2 του Ναυπλιώτη και πιο οικονομικό απ' το europe
Ευρυπίδη το due δεν σου άρεσε βλητικά ή λόγω λακτίσματος;
 
To Due ειναι μουλαρι στο κλωτσημα. Αμα ομως το συνηθισεις, δυσκολα το αποχωριζεσαι. Βεβαια τωρα πλεον ειναι ακριβο φυσιγγι, αλλα αμα σου κανει γουστα, αντε αλλαξε το :confused:
Σε δικανο μπορει εγω το εριξα το due sporting στην τσιχλα με την ss και μου φανηκε παρα πολυ ανετο απο θεμα ανακρουσης και ταχυτατο..ειδικα σε κατι ξαφνικες τραβερσες που μου εκατσαν σε συνδυασμο με το bell γινοταν μακελειο
 
Aσε τα αυτογεμη, και ειδικα το χειμωνα. Ειναι δυνατο και ειδικα αν ριχνεις με οπλο 71 ποντους στο λιοπυρι, κουδουνιζει το κεφαλι σου. Παρολα αυτα, ειναι ενα φυσιγγι που ειναι εξαιρετικο για αυτο που υποσχεται
 
με τι οπλο θα τα ριξεις?
Δεν ξέρω τι κάνει από θέμα καπνας ,κάποιο που έριχνα παλιά μπορεί να είναι και αυτό μιλάμε για πολύ καπνα,σίγουρα πιο μαλακό από το due ,υπάρχουν όμως λύσεις και φυσίγγια Ελληνικά με τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις ,γρήγορο και μαλακό ,Ρουμελιώτης και fantom βγάζουν σκοπευτικά πολύ ωραία φυσίγγια ,άλλη μια λύση είναι να ρίχνεις 24gr 7,5 σκάγια .
 
Aσε τα αυτογεμη, και ειδικα το χειμωνα. Ειναι δυνατο και ειδικα αν ριχνεις με οπλο 71 ποντους στο λιοπυρι, κουδουνιζει το κεφαλι σου. Παρολα αυτα, ειναι ενα φυσιγγι που ειναι εξαιρετικο για αυτο που υποσχεται
Οντως με εξεπληξε ευχαριστα..φαντασου οτι ειχα χρονια να παρω εμπορικο..το due και το fantom εκατσαν καλα..θα συμφωνησω οτι μπορει να ειναι δυνατο σε δικανο ειδικα αν ριχνεις καμποσες πουλες σιγουρα θα την ακουσεις στερεοφωνικα
 
Last edited:
αν σε κουράζει ένα φυσίγγι 28 γρ, ή 24 γρ. δεν φταίει το φυσίγγι.
φταίει το λάθος κοντάκι και κατά συνέπεια η λάθος επώμιση.
στο λέει ένα άνθρωπος που όταν πάει σκοπευτήριο ρίχνει min 15 πούλες χωρίς να αισθάνεται θέμα ανάκρουσης .
Και αν κουραστώ , δεν είναι από την ανάκρουση αλλά κουράζονται τα χέρια στο ανέβα του όπλου.
Γιατί αν το σκεφτείς 4kg * 20 φορές * 15 πούλες = 1.200 kg.
δεν τα λες και λίγα.

ψάξου στο κοντάκι και όχι στο φυσίγγι αν μιλάς για θέμα ανάκρουσης.
στο φυσίγγι θα ψαχτείς για άλλα πράγματα.

λέω εγώ τώρα...............
 
Παιδιά ειναι δυσκολο το 28αρι να ζορίζει τόσο πολυ! Όταν εριχνα με αξιώσεις δεν το αλλαζα ουτε στην προπονηση αλλά ουτε στον αγώνα, βέβαια ο τουρης μας έκανε και εξαιρετική τιμή!
K ομως κουραζει φιλε , κ οσο ανεβαινει η ζεστη πιο πολυ
 
Σήμερα έριξα 2 πούλες το απόγευμα μετά τη δουλειά. καθότι μόνος μου σε 15 λεπτά τις είχα ρίξει και τις 2 που λέει ο λόγος. Φυσίγγια ρουμελιώτης compak και rio 28. Ακόμα σκληρό σκοπευτικό δεν έχω καταλάβει, απλώς κάποια όπως πχ του Κένταυρου μου φαίνονται πολύ μαλακά.
 
Σήμερα έριξα 2 πούλες το απόγευμα μετά τη δουλειά. καθότι μόνος μου σε 15 λεπτά τις είχα ρίξει και τις 2 που λέει ο λόγος. Φυσίγγια ρουμελιώτης compak και rio 28. Ακόμα σκληρό σκοπευτικό δεν έχω καταλάβει, απλώς κάποια όπως πχ του Κένταυρου μου φαίνονται πολύ μαλακά.
Το rio σου φάνηκε μαλακό?μιλάμε για το μπλε έτσι?
 
Τεσπά όπως έχουμε πει γούστα είναι αυτά.εγω πάλι του κενταυρου το 9αρακι δε νομίζω ότι θα το αλλάξω εύκολα στη τσιχλα και μόλις μου τελειώσει το tordo το κιβώτιο τα 8αρια θα παίρνω και τα 8αρια του για μπασιματα και τρυγωνια
 
Το rio σου φάνηκε μαλακό?μιλάμε για το μπλε έτσι?

Όχι Ευριπίδη, δεν μου φάνηκε μαλακό μου φάνηκε νορμάλ, δεν με ενοχλησε καθόλου. Ότι χτυπήματα έχω πάρει είναι από κακές επωμίσεις. διαφορετικά σπάνια με ενοχλεί φυσίγγι σκοπευτικό.
 
K ομως κουραζει φιλε , κ οσο ανεβαινει η ζεστη πιο πολυ
Μητσο ποτε δεν το έχω νιώσει αυτό, ίσως φταίω εγω .sarcastic.

Ηλία δεν φταις εσύ , ο Μήτσος φταίει , αφού δεν ξέρει να τουφεκάει λέμε .................. .yel. .yel. .yel. .yel.

κε Μήτσο μας , όταν με το καλό έλθετε στο σκοπευτήριο ( όπως εξάλλου μας έχετε υποσχεθεί ) δεν θα σας χρεώσουμε για τα μαθήματα ,

θα είναι free......................... xexexexexe;););)
 
Καλημερα

Το Due λογω ταχυτητων εχει αυξημενη ανακρουση. Αν το συνδυασεις και με ενα οπλο σχετικα ελαφρυ για σκοπευτικο, 3250γρ, βλεπεις τι συμβαινει. Σε γενικες γραμμες ομως οσα φυσιγγια 28γρ εχω δοκιμασει ειναι ανεκτα εως απολαυστικα στο ριξιμο τους, εκτος απο το Due που ειναι πιο ζωηρο και απο το Saga που δεν αντεξα να ριξω πανω απο 10
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top