Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κριμα που δεν επιτρεπονται γμτ σε αγωνες

στους κανονισμούς της Fitasc δεν λέει απαγόρευση μαλλινόταπου εκτός αν συμπεριλαμβάνεται στα dispersers


Έλα ντε, το ίδιο θα ρώταγα και γω.

Το αντίθετο :cool:
Για τα φυσίγγια ιδιογόμωσης νομίζω λέει ο Βίκτωρας, κι όχι για τα μαλλινόταπα γενικώς. Αν και όπως βλέπω τον κανονισμό παραπάνω, δεν θα μου έκανε έκπληξη αν η δική μας ΣΚΟΕ τό'χει χάσει στη μετάφραση !!! Γιατί βλέπω η FITASC λέει για reloaded cartridges (δηλ αναγομωμένα ...) , δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με το ποιος τα γέμισε, εφόσον είναι σε αχρησιμοποίητους κάλυκες ...
 
Παιδια το λαθος ειναι δικο μου και ζητω συγνωμη. Ο κανονισμος αναφερει φυσιγγια με ασυνηθιστες βυσματωσεις και διασπορεις, και η Ελληνικη μεταφραση αναφερει ακριβως αυτο. Δηλαδη οχι διασπορεις ή ασυνηθιστες βυσματωσεις, και οχι αναγομωμενοι καλυκες.
 
Παιδια το λαθος ειναι δικο μου και ζητω συγνωμη. Ο κανονισμος αναφερει φυσιγγια με ασυνηθιστες βυσματωσεις και διασπορεις, και η Ελληνικη μεταφραση αναφερει ακριβως αυτο. Δηλαδη οχι διασπορεις ή ασυνηθιστες βυσματωσεις, και οχι αναγομωμενοι καλυκες.
Το πλαστικο μισοταπο Βικτωρα επιτρεπεται?
 
Δλδ αν δεν γινεται καποιος αγωνας κ παει καποιος να ριξει για πλακα πρεπει κ παλι να ριξει συγκεκριμμενα φυσιγγια η οτι εχει?

Tασο, αν δεν γινεται αγωνας, μπορεις να ριξεις και καποια κυνηγετικα, σε συννενοηση παντα με τους γυρω σου σκοπευτες, και υπευθυνο βολης. Μη πας εσυ με μονοβολα ή μαγκνουμ πχ.
 
Για τα φυσίγγια ιδιογόμωσης νομίζω λέει ο Βίκτωρας, κι όχι για τα μαλλινόταπα γενικώς. Αν και όπως βλέπω τον κανονισμό παραπάνω, δεν θα μου έκανε έκπληξη αν η δική μας ΣΚΟΕ τό'χει χάσει στη μετάφραση !!! Γιατί βλέπω η FITASC λέει για reloaded cartridges (δηλ αναγομωμένα ...) , δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με το ποιος τα γέμισε, εφόσον είναι σε αχρησιμοποίητους κάλυκες ...
πεδίο δόξης λαμπρό....πριν χρόνια να πείσω στο shootgun ότι άλλο η αναγόμωση και άλλο ή ρουφιάνα ιδιογόμωση.....
 
Με αφορμη της τιμες που ειπε ο σακης για της τιμες του ρουμελιωτη στα σκοπευτικα ειναι απο αλλον πλανητη και να που επιασαν τοπο και εμεις που δεν τρωμε κουτοχορτο και τον στηριξαμε και υπαρχουν πλεον πολλα φυσιγγια με λογικες τιμες και οχι να πουλανε ολοι οτι να ναι με αφορμη το μολυβι που φετος εχει πεσει πολυ και δεν ελεγε κανενας τιποτα και μερικη εχουν μεινει ακομα με παλιες ανεβασμενες τιμες και φετος ακομα παραμιλανε με την καζουρα που φαγανε αλλα μυαλο δεν εβαλαν.
 
Επιτέλους βρήκα ευκαιρία να σφάξω τα 3 τούρκικα που μου είχαν δώσει, Sterling 28gr, Sterling 24gr (Trap) & Kaiser 28gr. Αν και ξέραμε ήδη ότι τα υλικά τους είναι Nobelsport, (καψύλιο 688, πυρίτιδα AS) - εκτός του συγκεντρωτήρα που είναι αγνώστου προελεύσεως. Και επίσης είναι ο ίδιος ακριβώς και στα τρία, όπως θα φανεί και παρακάτω. Το μόνο που γράφει είναι στον πάτο του ποτηρακιού: X-WAD PATENDED
1) STERLING 28 gr. No 8

IMG-20190311-183329.jpg
IMG-20190311-183523.jpg
IMG-20190311-184141.jpg
IMG-20190311-184431.jpg

Γενικά φαίνεται προσεγμένο φυσίγγι. Η δόση της πυρίτιδας είναι μάλλον "συντηρητική" (... μπροστά στο 1,43 του NSI DUE ...:D), ο συγκεντρωτήρας δεν φαίνεται καθόλου πατημένος.
Τα σκάγια, φαίνονται καλής ποιότητας, σφαιρικά, ομοιόμορφα, καλογυαλισμένα. Η μέτρηση έδειξε συνολικά 444 σκάγια στο φυσίγγι, οπότε βγαίνουν 15,8 σκ/γρ.
Αυτό πάντως δείχνει ότι πρόκειται μάλλον για Νο 8,5 αντί του αναγραφόμενου 8. Και η διάμετρος τους επίσης είναι 2,2 mm ενώ γράφει 2,25 mm. ... Λεπτομέρεια !!!.yel.;)
 
Στελιο, υπαρχει μια εταιρια Αμερικανικη, η Downrange που φτιαχνει βυσματα-αντικαταστατες για γνωστες εταιριες, πχ τα Federal. Οταν λεω αντικαταστατες, εννοω πχ ενα βυσμα ακριβως ιδιο με το Federal 12S3, που μπορει να το αντικαταστησει σε μια γομωση. Οπως ξερεις οι Αμερικανοι δινουν συνταγες για συγκεκριμενους καλυκες και βυσματα. Καποια απο τα βυσματα αυτης της εταιριας εχουν ακριβως το ιδιο αμορτισερ, μαλλον απο κει η αντιγραφη.

https://www.downrangemfg.com/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=55&category_id=27&Itemid=52
 
2) KAISER 28 gr. No 8

IMG-20190311-224719.jpg
IMG-20190311-185823.jpg
IMG-20190311-190124.jpg
IMG-20190311-190312.jpg

Βασικά σε καψούλι και πυρίτιδα είναι ίδιο με το STERLING. Η διαφορά 0,02 γρ. δεν είναι σημαντική, εξάλλου μπορεί να έτυχε στα συγκεκριμένα 2 κομμάτια, ίσως σε ένα άλλο ζευγάρι να είναι αντίστροφα, ή να είναι και στα δυο 1,35 γρ. ...
Η μεγάλη διαφορά είναι στα σκάγια !!! Ίσως σε αυτό (το KAISER) να είναι τα χειρότερα σκάγια που έχω δει σε φυσίγγι !!! Κάθε άλλο παρά σφαιρικά, πάνω από τα μισά εντελώς απαράδεκτα, άλλα αυγουλοειδή, άλλα πατημένα, παραμορφωμένα, λες και τα μαζεύουν (ανακυκλώνουν) από κανένα σκοπευτήριο !!! Αν τα βάλεις σε επίπεδο δισκάκι και του δώσεις μικρή κλίση, σχεδόν τα μισά δεν τσουλάνε καθόλου !!! Δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες, αλλά πραγματικά είναι άθλια ...
,
IMG-20190311-191115.jpg
IMG-20190311-191208.jpg

Συνολικά το φυσίγγι είχε 480 σκάγια, οπότε βγαίνει μέσος όρος 16,9 σκ/γρ. ... δηλαδή πιο κοντά προς Νο 9, παρόλο που και αυτό έγραφε Νο 8.
Δεν μέτρησα διάμετρο, τι διάμετρο να μετρήσεις σε σκάγια με τέτοια ακανόνιστα σχήματα ... o_O:eek:
 
Πάμε και στο τελευταίο:
3) STERLING 24 gr. TRAP

IMG-20190311-191848.jpg
IMG-20190311-192003.jpg
IMG-20190311-192437.jpg
IMG-20190311-192558.jpg

Εν αντιθέσει με τα δυο παραπάνω (τα 28αρια), εδώ έχουμε καψούλι Cx2000 ... Πιθανόν να είναι και ο κάλυκας Cheddite.
Πυρίτιδα AS-24 (ή Α-24 όπως την έχει μετονομάσει η Nobelsport). Ο συγκεντρωτήρας ο ίδιος με τα προηγούμενα.
Τα σκάγια εμφανώς καλής ποιότητας, ομοιόμορφα και σφαιρικά, διαμέτρου 2,4 mm δηλαδή σωστό Νο 7,5. Συνολικά 313 στο φυσίγγι, με 12,9 σκάγια/γρ.
Γενικά φαίνεται να είναι πολύ καλό φυσίγγι. Αλλά και αυτός που μου το έδωσε, διακεκριμένος σκοπευτής του Trap, που το δοκίμασε αποκόμισε άριστες εντυπώσεις, απ' ότι μου είπε...
 
2) KAISER 28 gr. No 8

IMG-20190311-224719.jpg
IMG-20190311-185823.jpg
IMG-20190311-190124.jpg
IMG-20190311-190312.jpg

Βασικά σε καψούλι και πυρίτιδα είναι ίδιο με το STERLING. Η διαφορά 0,02 γρ. δεν είναι σημαντική, εξάλλου μπορεί να έτυχε στα συγκεκριμένα 2 κομμάτια, ίσως σε ένα άλλο ζευγάρι να είναι αντίστροφα, ή να είναι και στα δυο 1,35 γρ. ...
Η μεγάλη διαφορά είναι στα σκάγια !!! Ίσως σε αυτό (το KAISER) να είναι τα χειρότερα σκάγια που έχω δει σε φυσίγγι !!! Κάθε άλλο παρά σφαιρικά, πάνω από τα μισά εντελώς απαράδεκτα, άλλα αυγουλοειδή, άλλα πατημένα, παραμορφωμένα, λες και τα μαζεύουν (ανακυκλώνουν) από κανένα σκοπευτήριο !!! Αν τα βάλεις σε επίπεδο δισκάκι και του δώσεις μικρή κλίση, σχεδόν τα μισά δεν τσουλάνε καθόλου !!! Δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες, αλλά πραγματικά είναι άθλια ...
,
IMG-20190311-191115.jpg
IMG-20190311-191208.jpg

Συνολικά το φυσίγγι είχε 480 σκάγια, οπότε βγαίνει μέσος όρος 16,9 σκ/γρ. ... δηλαδή πιο κοντά προς Νο 9, παρόλο που και αυτό έγραφε Νο 8.
Δεν μέτρησα διάμετρο, τι διάμετρο να μετρήσεις σε σκάγια με τέτοια ακανόνιστα σχήματα ... o_O:eek:
Στέλιο φένονται και με γυμνό μάτι χωρίς zoom......
Πραγματικά άθλια.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top