Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μέχρι δύο - τρία σκάγια έχω βρει σε δίσκο και να μην έχει σπάσει. Νομίζω όμως ότι έχει να κάνει και με τις στροφές που έχει ο δίσκος την ώρα που τρώει τα σκάγια. Ένας δίσκος μέ πολλές στροφές, οπότε μεγαλύτερη φυγόκεντρο, νομίζω πως είναι πιό εύκολο να σπάσει ακόμα και με ένα σκαγι. Έναν δίσκο χωρίς στροφές μπορούν να τόν τρυπήσουν και 2-3 σκάγια και να μην ανοίξουν τα κομμάτια.

....... ωραία.
εκεί που είχαμε ....... το κοντάκι , η κάνη , το φυσίγγι , η προσκόπευση , ο άνεμος , η υγρασία , η ψυχολογία , κ.λ.π.

......... τώρα θα έχουμε και το πιατάκι , αν είναι σκληρό , μαλακό , στεγνό , βρεγμένο , αν έχει spin ή όχι ........

........ ρε δε μας παρατάτε ............ .hair..hair..hair..hair.
 
Εχω δει αρκετα πιατακια που δεν εχουν σπασει, ενω ειναι εμφανως τρυπημενα απο σκαγι. Εαν μιλαμε και για πιατακια που περνανε σε αποστασεις ανω των 30 μετρων, σε συνδυασμο με σκαγι ψιλο, 9 πχ, αυτο το φαινομενο ειναι πιο συχνο. Αν σφιξεις λιγο το σκαγι, και σφιξεις και λιγο το τσοκ, τα φαινομενα αυτα μειωνονται.

Το βασικο ειναι βεβαια να τον πετυχεις με το κεντρο της τουφεκιας.
 
Πόσο τα έχει τα τραπ ο Ρουμελιώτης?
Επίσης, ο συγκεντρωτήρας skeet από τον τραπ, τι διαφορά έχουν?


Το skeet(τριγωνα) έχει αυτόν που είναι σχετικα αποκεντρωτικος, μάλλον αντιγραφή piston skeet. Το Τραπ απλό κυαθιο.
Αν δεν κάνω λαθος είναι στα 4,25 το κουτι τα 24 γραμμαρια χωρίς μεταφορικα
 
Διαβάζοντας όλα τα καλά λόγια που έχουν γραφτεί για τα σκοπευτικά του Ρουμελιώτη μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω , Σκητ είχα ρίξει αρκετά κουτιά στο παρελθόν (από άλλους κατασκευαστές) ,αυτό που δεν είχα δοκιμάσει ποτέ ήταν τραπ στο σπόρτινγκ . Ο Θεόφραστος σήμερα προθυμοποιήθηκε να μου δώσει ένα κουτί και έμεινα με το στόμα ανοιχτό με το πόσο εύκολα ταίριαξε αυτό το φυσίγγι στον τρόπο που ρίχνω . Το ευχαριστήθηκα πραγματικά με μακρινά σπασίματα (τσοκ 3 και 2) και μια αίσθηση σιγουριάς που σου αφήνει , κρατάει καλές ταχύτητες και δεν δείχνει να μειονεκτεί από τον μειωμένο αριθμό σκαγιών. Θα τα προτιμήσω 100%.
 
Εγώ με το δυαρι το μαμα και τα Τραπ φυσίγγια είδα πενηντάρια σπασίματα γεμάτα!
Αν και θα αμφισβητήσω λίγο (όχι πολύ :D ) τα γεμάτα πενηντάρια στα Αθηναικά τεραίν του sporting, θα πω ότι δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση αν αναλογιστούμε ότι για τον λόγο αυτόν φτιάχνονται αυτά τα φυσίγγια. :cool:
 
Αν και θα αμφισβητήσω λίγο (όχι πολύ :D ) τα γεμάτα πενηντάρια στα Αθηναικά τεραίν του sporting, θα πω ότι δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση αν αναλογιστούμε ότι για τον λόγο αυτόν φτιάχνονται αυτά τα φυσίγγια. :cool:
Ευτυχώς δεν ήμουν μόνος μου σήμερα...και είτε ο Τάσος είτε ο Διονύσης μπορεί να το επιβεβαιώσει...αν δεν κάνω λαθος ήταν και ο ψηλουλης σε αυτήν την πουλά!η αλήθεια πάντως είναι πως όντως για αυτό κατασκευάζονται!
 
Εγώ σήμερα έριξα 1 κουτί Oscar 28γρ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, Γρήγορο φυσίγγι και μου έδωσε καλά σπασίματα.
Φίλε τα έχουμε ξαναπεί για τον όσκαρ,βγάζει γενικά πολύ καλά φυσιγγια αλλά για εμάς που καίμε πολλά βγαίνουν πολύ ακριβά!
 
Ένα νέο φυσίγγι φέρανε κάποιοι φίλοι σήμερα στο σκοπευτήριο, το RIO TOP TARGET. Μου είπαν ότι είναι λίγο πιο ακριβό από αυτό που έριχναν μέχρι τώρα, το RIO TARGET LOAD, και μου ζήτησαν να το σφάξω και να ζυγίσω, για να δούμε αν έχουν διαφορές στα υλικά, και που οφείλεται η διαφορά στην τιμή.
Το παλιό (RIO TARGET LOAD) το είχα παρουσιάσει προ καιρού εδώ:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/page-137#post-270035
αλλά δυστυχώς με το πρόσφατο πρόβλημα του postimage έχουν χαθεί οι φωτογραφίες ... γι΄αυτό τις ξανανεβάζω:
IMG_20180201_191510.jpg
IMG_20180201_191332.jpg


Και εδώ από την σημερινή εγχείρηση του RIO TOP TARGET:
IMG_20180521_205802.jpg
IMG_20180521_205921.jpg
IMG_20180521_211830.jpg
IMG_20180521_212703.jpg
IMG_20180521_213056.jpg

Όπως βλέπουμε, και όπως ήταν αναμενόμενο, όλα τα υλικά είναι ισπανικά (ΜΑΧΑΜ) - Πυρίτιδα CSB-5, καψούλι, βύσμα 24 χιλ. σκάγια Νο.8 - ακριβώς ίδια και στα δυο φυσίγγια - εκτός από το χρώμα του κάλυκα και το ύψος του μετάλλου, 10 χιλ. στο TARGET LOAD και 15 χιλ. στο TOP TARGET.
Ως προς τα σκάγια, δεν φαίνεται κάτι το σπέσιαλ, είναι μεν σφαιρικά και αρκετά ομοιόμορφα, (εκτός από 3-4 που ήταν πολύ μικρά σαν Νο.10), αλλά όχι ιδιαίτερα γυαλιστερά ... ως προς τη σκληρότητα δεν μπορώ να ξέρω, αλλά δεν νομίζω να έχουν διαφορά στα δυο φυσίγγια. Ως προς το μέγεθος, εδώ βγήκαν 14,22 σκ/γρ.
100 σκάγια/7,03 γρ. = 14,22 σκ/γρ.
Ακόμη και η δοσολογία θεωρώ ότι είναι ίδια ... Οι μικροδιαφορές που φαίνονται παραπάνω (0,02 γρ, στην πυρίτιδα και ~0,5 γρ στα σκάγια) πιστεύω ότι είναι τυχαίες και μέσα στα πλαίσια διακύμανσης από φυσίγγι σε φυσίγγι, ακόμη και της ίδιας παρτίδας ...
Οπότε το συμπέρασμα, και η απάντηση στην απορία των παιδιών ... Η διαφορά τιμής, όπως είχα εξαρχής υποθέσει και τους είπα και στο σκοπευτήριο, κατά τη γνώμη μου οφείλεται μόνο στον "ακριβότερο" κάλυκα, δηλ. στο μεγαλύτερο ύψος του μετάλλου ... ;)
Σήμερα βρέθηκα κατά τύχη σε 1 κυνηγομαγαζο κ ήταν ανοιχτό εκείνη την ώρα Γιατί είχαν 1 δουλεια κ μπήκα μέσα,έψαξα τα nai classica,αλλά δυστυχώς δεν υπήρχαν,μου πρότειναν τα Rio target load ( μπλε ) κ πήρα 1 να τα δοκιμάσω στα τρυγόνια,ακριβώς δίπλα είχε κ τα πράσινα τα Rio 28gr κ η διάφορα στην τιμή ήταν 6€ κ 6,70€ ρώτησα τί διάφορα έχουν κ μου είπαν μόνο στα σκάγια,τα πράσινα έχουν πιο σκληρά σκάγια,Γιατί προορίζονται πιο πολύ για σκοπευτήριο κ όχι κυνηγι
 
Σήμερα βρέθηκα κατά τύχη σε 1 κυνηγομαγαζο κ ήταν ανοιχτό εκείνη την ώρα Γιατί είχαν 1 δουλεια κ μπήκα μέσα,έψαξα τα nai classica,αλλά δυστυχώς δεν υπήρχαν,μου πρότειναν τα Rio target load ( μπλε ) κ πήρα 1 να τα δοκιμάσω στα τρυγόνια,ακριβώς δίπλα είχε κ τα πράσινα τα Rio 28gr κ η διάφορα στην τιμή ήταν 6€ κ 6,70€ ρώτησα τί διάφορα έχουν κ μου είπαν μόνο στα σκάγια,τα πράσινα έχουν πιο σκληρά σκάγια,Γιατί προορίζονται πιο πολύ για σκοπευτήριο κ όχι κυνηγι
παραμυθι.ιδια φυσιγγια ειναι
 
η διάφορα στην τιμή ήταν 6€ κ 6,70€ ρώτησα τί διάφορα έχουν κ μου είπαν μόνο στα σκάγια,τα πράσινα έχουν πιο σκληρά σκάγια,Γιατί προορίζονται πιο πολύ για σκοπευτήριο κ όχι κυνηγι

παραμυθι.ιδια φυσιγγια ειναι
Καλά !!! ... Το ξέρει ο μαγαζάτορας ή ο υπάλληλος του ... και δεν το ξέρει η RIO που τα φτιάχνει !!!! .very funny. .very funny.
Δεν έχουν το θεό τους πολλοί μαγαζάτορες ... το τι ακούς πολλές φορές, είναι να καραφλιάζεις !!! Πες ρε μάγκα "Δεν ξέρω", άμα δεν ξέρεις ... δεν είναι κακό, όχι να πετάς ότι μλκία σου κατέβει στο κεφάλι ...
Εξάλλου και τα μπλε και τα πράσινα για σκοπευτήριο προορίζονται , η RIO τα έχει και τα δυο στη σκοπευτική σειρά φυσιγγίων της, αναφέρεται ρητά και στις ονομασίες τους (target) ... (ασχέτως πως και στο κυνήγι θα είναι τέλεια - και τα δυο) ;) ... http://www.riocartridges.com/en/riocartridges/products/target

Τουλάχιστον εμάς εδώ ο Παναγιώτης που τα φέρνει, για αυτό το λόγο μου τα έδωσε να τα σφάξω, για να δούμε αν έχουν διαφορές, και που οφείλεται η διαφορά στην τιμή ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top