Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδιά θέλω να αναφέρω κάτι το οποίο το θεωρώ σημαντικό ,συζητάμε για σκοπευτικά φυσίγγια και για ταχύτητες και ανάκρουση , και πολύ καλά κάνουμε όμως στο θέμα της ανάκρουσης τα πράγματα είναι η μέρα με την νύχτα ανάλογα με το ποιος εκφράζεται και εξηγώ τι εννοώ ,τα παιδιά που έχουν σκοπευτικά όπλα με βάρος από 3500 έως 3800 σαφέστατα και με ότι 28αρι και να ρίξουν ανάκρουση δεν θα καταλάβουν προσθέστε και τους ποιοτικούς κώνους ανάκρουση τέλος ! Κάποιος όμως που ρίχνει sporting με ένα απλό κυνηγετικό οπλο με βάρος 3 κιλά με 3200 τα πράγματα είναι διαφορετικά και ιδιαίτερα εάν ρίχνει πολλές πουλες και με ζεστη! Πχ τα super kill τα sporting τα παιδιά με όπλο 3800 σαφέστατα και λάκτισμα δεν θα καταλάβουν και θα είναι μια η άλλη από θέμα ανάκρουσης με του Κενταύρου ,όμως με ένα όπλο κυνηγετικό στα 3 κιλά τα super kill σε σχέση με του Κενταύρου είναι η μέρα με την νύχτα όπως η μέρα με την νύχτα είναι και τα due σε σχέση με τα prima ,αυτό που τα παιδιά με τα σκοπευτικά όπλα αναφέρουν ως ένα τσικ πιο δυνατά ίσως λίγο πιο ξερή ανάκρουση για κάποιον με όπλο κυνηγετικό στα 3 κιλά αυτό το τσικ και το λίγο πιο ξερή να είναι πολύ πιο έντονο ! Εμένα και την παρέα μου που ρίχνουμε sporting εγώ με unico και τα άλλα δύο παιδιά με crio τα super kill ενόχλησαν αρκετά και τους τρεις ,σε αντίθεση με τα lambro sporting ,Κενταύρου ,prima που είναι σίγουρα πολύ πιο ήπια !
 
Η εντονη ανακρουση ειναι αποτοκο μεγαλων αρχικων ταχυτητων.
Οι όποιες κατά κανονα οφειλονται σε μεγαλυτερες πιεσεις.
Κατά κανονα...
Αυτό,σε οτι αφορα τις αρχικες .
Οι μενουσες ειναι...αλλο φαΐ ...
Παρεμπιπτόντως, το ωραιο είναι ειναι πως στην ουσια και για να εχουμε αποτελεσματικοτητα,χρειαζομαστε μενουσες,οι περισσότεροι "τσιμπαμε"στις μεγαλες αρχικες....
 
Μιλάμε για δισκακια;
Δεν χρειάζονται και μεγάλη δύναμη για την καταβολή τους, οι αποστασεις είναι μικρές.
Προχθές δοκίμασα τα skeet του Ρουμελιωτη με κλειστό τσοκαρισμα 2* και μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί να σπάσει τον δίσκο και σε αρκετά μεγάλες αποστάσεις. Εγώ να πω την αλήθεια μου ρίχνω Τραπ αλλα στο περπατητο τα skeet νομίζω θα κεντανε
 
Μιλάμε για δισκακια;
Δεν χρειάζονται και μεγάλη δύναμη για την καταβολή τους, οι αποστασεις είναι μικρές.
Προχθές δοκίμασα τα skeet του Ρουμελιωτη με κλειστό τσοκαρισμα 2* και μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί να σπάσει τον δίσκο και σε αρκετά μεγάλες αποστάσεις. Εγώ να πω την αλήθεια μου ρίχνω Τραπ αλλα στο περπατητο τα skeet νομίζω θα κεντανε
Ψηλε μην είσαι σίγουρος για αυτό...αν κοιτάξεις στο γήπεδο θα δεις πολλά δισκάκια χτυπημένα που δεν έσπασαν ποτέ!
 
Μέχρι δύο - τρία σκάγια έχω βρει σε δίσκο και να μην έχει σπάσει. Νομίζω όμως ότι έχει να κάνει και με τις στροφές που έχει ο δίσκος την ώρα που τρώει τα σκάγια. Ένας δίσκος μέ πολλές στροφές, οπότε μεγαλύτερη φυγόκεντρο, νομίζω πως είναι πιό εύκολο να σπάσει ακόμα και με ένα σκαγι. Έναν δίσκο χωρίς στροφές μπορούν να τόν τρυπήσουν και 2-3 σκάγια και να μην ανοίξουν τα κομμάτια.
 
Μέχρι δύο - τρία σκάγια έχω βρει σε δίσκο και να μην έχει σπάσει. Νομίζω όμως ότι έχει να κάνει και με τις στροφές που έχει ο δίσκος την ώρα που τρώει τα σκάγια. Ένας δίσκος μέ πολλές στροφές, οπότε μεγαλύτερη φυγόκεντρο, νομίζω πως είναι πιό εύκολο να σπάσει ακόμα και με ένα σκαγι. Έναν δίσκο χωρίς στροφές μπορούν να τόν τρυπήσουν και 2-3 σκάγια και να μην ανοίξουν τα κομμάτια.
Υπαρχουν 2 ειδη δισκων.σκληροί και πιο μαλακοι.ειναι κι αυτό που λες αλλα εξαρτάται και τι δίσκους εχει το εκάστοτε σκοπευτηριο
 
Last edited:
Πήγα τώρα να παρω rio 28.είχε λοιπον τα μπλε και είχε και πρασινα.δεν έβγαλα δυστυχως φωτο για να το δουμε ολοι.τα στοιχεια που αναγράφονταν και στα 2 κουτιά ηταν ακριβως τα ιδια. Τα μπλε 6,20 τα πράσινα 6,50.εχει μήπως κανεις ανοίξει και τα 2 να δουμε αν έχουν διαφορες γιατι απο ταχύτητες και στα 2 έγραφε 400m
 
Βλέπω στο πότε δεν σπάει ο δίσκος είστε εξπερ .....love..love..love.
Εμένα θέλω να μου βαλετε τους μαλακούς και να μου τους βρεξετε με το λάστιχο....soc.
εεεεε τι να κανουμε.οτι ξέρει ο καθένας παιζει.pray to God.γι αυτό ο φίλος μου πήρε κύπελο λες? Έπεσε στους μαλακούς? .sarcastic.
 
Πήγα τώρα να παρω rio 28.είχε λοιπον τα μπλε και είχε και πρασινα.δεν έβγαλα δυστυχως φωτο για να το δουμε ολοι.τα στοιχεια που αναγράφονταν και στα 2 κουτιά ηταν ακριβως τα ιδια. Τα μπλε 6,20 τα πράσινα 6,50.εχει μήπως κανεις ανοίξει και τα 2 να δουμε αν έχουν διαφορες γιατι απο ταχύτητες και στα 2 έγραφε 400m
Ευριπίδη ... ξεχνάς !!!! .sarcastic. .yelling.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/page-163#post-296119
.bye. .bye.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top