Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νομίζω ότι αν δώσεις λίγο χρόνο μπορείς να βρεις οποιοδήποτε φυσίγγι σκοπευτικά εφ όσων είναι ίδιο κάθε φορα, δεν πιστεύω να φεύγουν δισκάκια κοψοφτερα.
Οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές, στα γήπεδα των Αθηνών τουλάχιστον.
 
Αυτό να μου πεις!.very funny. τα rio τα 28αρια τα έχεις ρίξει?
Τα ριο αν μπορούσα θα τα εριχνα συνεχεια.έχουν ξεροτουφεκια όμως και ειναι λίγο δυνατα.απ οτι σ έχω κόψει μάλλον δεν θα σ αρεσουνε γιατι πλησιάζουν οι ταχύτητες τους του κενταυρου
 
Αν θες να σου δώσω να δοκιμάσεις ένεκα που δεν διαθέτω καραμπινα
Ευχαριστώ ρε φιλε. Ζόρικο το να βρεθούμε. Θα πάρω μερικά δοκιμαστικα και στην τελική τα ρίχνει ο πατέρας μου με το δίκαννο. Χαμένα δε θα πάνε.
 
Τα ριο αν μπορούσα θα τα εριχνα συνεχεια.έχουν ξεροτουφεκια όμως και ειναι λίγο δυνατα.απ οτι σ έχω κόψει μάλλον δεν θα σ αρεσουνε γιατι πλησιάζουν οι ταχύτητες τους του κενταυρου
Εεεεε !!! Με 1,45 γρ μπαρούτι και ισπανικό καψούλι - έναντι 1,40 γρ και 686 του κένταυρου, είναι δυνατόν να έχουν παρόμοιες ταχύτητες;;;
Εγώ αντιθέτως, πιστεύω ότι θα του αρέσουν του Ηλία, γιατί η ταχύτητα τους πλησιάζει πιο πολύ με του Due Sporting, κι έχουν περίπου την ίδια, ξερή και δυνατή, αίσθηση ανάκρουσης ...
400 μ/δ γράφει στο κουτί το RIO, και 410 δίνει για το Due sporting η NSI, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι ακριβώς έτσι ... Εν πάσει περιπτώσει, εγώ πιστεύω ότι και τα δυο κυμαίνονται κάπου εκεί ανάμεσα ...;)
 
Εεεεε !!! Με 1,45 γρ μπαρούτι και ισπανικό καψούλι - έναντι 1,40 γρ και 686 του κένταυρου, είναι δυνατόν να έχουν παρόμοιες ταχύτητες;;;
Εγώ αντιθέτως, πιστεύω ότι θα του αρέσουν του Ηλία, γιατί η ταχύτητα τους πλησιάζει πιο πολύ με του Due Sporting, κι έχουν περίπου την ίδια, ξερή και δυνατή, αίσθηση ανάκρουσης ...
400 μ/δ γράφει στο κουτί το RIO, και 410 δίνει για το Due sporting η NSI, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι ακριβώς έτσι ... Εν πάσει περιπτώσει, εγώ πιστεύω ότι και τα δυο κυμαίνονται κάπου εκεί ανάμεσα ...;)
Στέλιο τα έχει 5,5€ λέω να τα δοκιμάσω και αυτά!του Ρουμελιώτη πως τα βλέπεις από ταχύτητες?
 
Στέλιο τα έχει 5,5€ λέω να τα δοκιμάσω και αυτά!του Ρουμελιώτη πως τα βλέπεις από ταχύτητες?
Ηλία εγώ δεν έδωσα ποτέ σημασία στις ταχύτητες, σε σχέση με τις προσκοπεύσεις, κλπ. θεωρώ ότι είναι εντελώς υποκειμενικό πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας ... Έχω ρίξει αρκετά Due όπως και Rio, πολλές φορές μισά-μισά στην ίδια πούλα με Lambro sporting ή Trap, ή με Uno prima κλπ. χωρίς να αλλάζω κάτι στο ρίξιμό μου ... Μου αρέσουν και τα Due και τα Rio, εκτός το ότι είναι λίγο σκληρά ... όχι ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλά προτιμώ πιο μαλακά φυσίγγια (όταν βρίσκω)...
Για του Ρουμελιώτη δεν έχω σαφή άποψη, γιατί δεν έχω ρίξει πολλά, μια φορά μου έδωσε ο Γιάννης μια 10αριά, πολύ καλά μου φάνηκαν, όχι πολύ δυνατά άρα μάλλον δεν θα είναι και πολύ γρήγορα ... περίπου σαν του Κένταυρου θα έλεγα, αλλά δεν ξέρω. Μόνο τον ταχογράφο θα πίστευα, αλλά ... δεν έχω !!!:D
 
Δοκίμασε κανείς το skeet του Ρουμελιώτη με αδρανειας; Είναι αρκετά δυνατό για να κανει ολοκληρο τον κυκλο λειτουργίας;
Εγω πηρα απο τον ρουμελιωτη 2 κουτες σπορτιγκ 28γρ. και μια τραπ 24γρ.
Εκανα μια πουλα στο σπορτινγκ με τα τραπ φυσιγγια, και εκανα και μια πουλα στο κανονικο τραπ . . . !!!!
και στης δυο πουλες τα φυσίγγια τα εριξα με καραμπινα sx3 αεριων χωρις κανένα προβλημα, και καμια εμπλοκη.
(Υποψιν στο τραπ ειμουν εντελος μονος για να μπορω να οπλίζω πιο πισω, για να μην φεύγει το πιατακι απο μονο του απο τον ηχο του κλείστρου)
 
Last edited:
Αν και δεν εχω την πολυετη εμπειρια ...εχει τρια χρονια που ξεκινησα.
Πρωτη χρονια εριξα τα gm3 28g του κυργια παρα πολυ καλα...( αγορα απο καρασαββιδη)
δευτερη χρονια εριξα lambro sporting- και uno prima αρκετα καλα και τα δυο, με το δευτερο απαγορευτικο να αφηνει ακετη μαυριλα...
(αγορα απο καλκαντζακο οταν τα ειχε προσφορα)
και φετος πηρα του ρουμελιωτη. Μου αρεσαν παρα πολυ, αν και εχουν ενα τσικ στο κλωτσιμα σε σχεση με τα υπολοιπα.
(το οποιο το ενοιωσα με το citori.... με την καραμπινα sx3 δεν το καταλαβα καθολου).
Βεβαια αν αυτο το τσικ εχει και μια διαφορα στο 1.4-1.3ευρο στο κουτι με τα σημερινα δεδομενα απο καλκαντζακο,
και 1.6-1.8ευρο απο καρασαββιδη .
Με 4.6ευρο το κουτι εεεεεε τοτε ειναι που μπορεις να βγαλεις και το πελμα απο το s.pose.sarcastic.
αφηνουν καθαρη κανη, κανουν ωραια σπασιμα και με εναν κατασκευαστη πολυ εξυπηρετικό.
Πηρα ιδη και δευτερη 5000αδα σπορτινγ.
Τωρα λεω η επομενη 500αδα να την παρω απο τον Κενταυρο για να εχω ακομη μια πιο σφαιρική εικονα.
 
Last edited:
Στέλιο τα έχει 5,5€ λέω να τα δοκιμάσω και αυτά!του Ρουμελιώτη πως τα βλέπεις από ταχύτητες?
Μετά από δυο καλές προπονήσεις σε δύο διαφορετικά σκοπευτήρια και σε πέντε διαφορετικά γήπεδα και σχήματα, έριξα περίπου 15 κουτιά Ρουμελιώτη (sporting και skeet) οπότε μπορώ να πω ότι έχω μια καλή άποψη πλέον. N πω επίσης ότι αυτές τις δυο μέρες έριξα και 100 skeet κένταυρος. Αλλά και ότι τους τελευταίους μήνες έχω δοκιμάσει και σχεδόν όλα αυτά τα φυσίγγια που αναφέρει ο Στέλιος εκτός από τα Rio. Λίγο απ'όλα δηλαδή .hunter.:). Ας πούμε όμως για του Ρουμελιώτη μιας και ρωτάει ο Ηλίας. Το sporting: Λάκτισμα μικρό, μαλακό φυσίγγι πράγμα που μου αρέσει πολύ (βέβαια το όπλο μου ζυγίζει 3,800). Οι προσκοπεύσεις μου ίδιες με με αυτές που κάνω συνήθως. Θεωρώ ότι είναι γρήγορο φυσίγγι. Eπειδή αναφέρατε το Due τολμώ να πω ότι δεν έχουν μεγάλη διάφορα στην ταχύτητα. Βέβαια αυτό δεν μπορώ να το αποδείξω με αριθμούς. Όπως έριξα με τα Due έριξα και με του Ρουμελιώτη στα ίδια γήπεδα ίδιους δίσκους και αποστάσεις, δεν άλλαξα κάτι. Τα σπασίματα κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά. Οι κάννες του όπλου καθαρές χωρίς υπολείμματα κακής καύσης. Εγώ προσωπικά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό το setup. Το Skeet τώρα: Ίδια χαρακτηριστικά περίπου. Μηδενικό λάκτισμα αλλά με περιορισμένη αποτελεσματικότητα όσον αφορά τις αποστάσεις. Πολύ καλό και αυτό όπως το ίδιο καλό και του Κένταυρου. Βασικά σε αυτά φυσίγγια που ανέφερα δεν βρήκα ελαττώματα. Περισσότερο μου άρεσαν τα 28gr sporting. Φυσικά όλες αυτές οι παρατηρήσεις είναι προσωπικές και είναι αποτέλεσμα του δικού μου στυλ σκόπευσης, με το δικό μου όπλο και σταθερά καλές καιρικές συνθήκες. Σε κάποιον άλλο σκοπευτή αυτά μπορεί να αλλάξουν. Επίσης εξαιρετικό φυσίγγι βρήκα το Lambro trap 8,5. Γι'αυτό μπορώ να πω με σιγουριά πως είναι ένα πολύ γρήγορο συγκεντρωτικό 24αρι φυσίγγι με φοβερά σπασίματα ακόμη και πολύ μεγάλες αποστάσεις. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Μετά από δυο καλές προπονήσεις σε δύο διαφορετικά σκοπευτήρια και σε πέντε διαφορετικά γήπεδα και σχήματα, έριξα περίπου 15 κουτιά Ρουμελιώτη (sporting και skeet) οπότε μπορώ να πω ότι έχω μια καλή άποψη πλέον. N πω επίσης ότι αυτές τις δυο μέρες έριξα και 100 skeet κένταυρος. Αλλά και ότι τους τελευταίους μήνες έχω δοκιμάσει και σχεδόν όλα αυτά τα φυσίγγια που αναφέρει ο Στέλιος εκτός από τα Rio. Λίγο απ'όλα δηλαδή .hunter.:). Ας πούμε όμως για του Ρουμελιώτη μιας και ρωτάει ο Ηλίας. Το sporting: Λάκτισμα μικρό, μαλακό φυσίγγι πράγμα που μου αρέσει πολύ (βέβαια το όπλο μου ζυγίζει 3,800). Οι προσκοπεύσεις μου ίδιες με με αυτές που κάνω συνήθως. Θεωρώ ότι είναι γρήγορο φυσίγγι. Eπειδή αναφέρατε το Due τολμώ να πω ότι δεν έχουν μεγάλη διάφορα στην ταχύτητα. Βέβαια αυτό δεν μπορώ να το αποδείξω με αριθμούς. Όπως έριξα με τα Due έριξα και με του Ρουμελιώτη στα ίδια γήπεδα ίδιους δίσκους και αποστάσεις, δεν άλλαξα κάτι. Τα σπασίματα κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά. Οι κάννες του όπλου καθαρές χωρίς υπολείμματα κακής καύσης. Εγώ προσωπικά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό το setup. Το Skeet τώρα: Ίδια χαρακτηριστικά περίπου. Μηδενικό λάκτισμα αλλά με περιορισμένη αποτελεσματικότητα όσον αφορά τις αποστάσεις. Πολύ καλό και αυτό όπως το ίδιο καλό και του Κένταυρου. Βασικά σε αυτά φυσίγγια που ανέφερα δεν βρήκα ελαττώματα. Περισσότερο μου άρεσαν τα 28gr sporting. Φυσικά όλες αυτές οι παρατηρήσεις είναι προσωπικές και είναι αποτέλεσμα του δικού μου στυλ σκόπευσης, με το δικό μου όπλο και σταθερά καλές καιρικές συνθήκες. Σε κάποιον άλλο σκοπευτή αυτά μπορεί να αλλάξουν. Επίσης εξαιρετικό φυσίγγι βρήκα το Lambro trap 8,5. Γι'αυτό μπορώ να πω με σιγουριά πως είναι ένα πολύ γρήγορο συγκεντρωτικό 24αρι φυσίγγι με φοβερά σπασίματα ακόμη και πολύ μεγάλες αποστάσεις. Ελπίζω να βοήθησα.
Ήσουν πολύ κατατοπιστικός φίλε,σε ευχαριστώ πολύ!δύο πουλες έριξα με τα Σπόρτινγκ του Ρουμελιώτη μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις....οι εικόνες μου δεν διαφοροποιήθηκαν καθόλου....υπολειμματα στην κανη ελαχιστα και το λάκτισμα αδιάφορο....ήδη αποφάσισα να προβώ στην αγορά μερικών φυσιγγίων!
 
Όποτε μπράβο στον Ανδρέα κ για τα σκοπευτικα του..
Κάθομαι κ συλλογίζομαι ότι εκεί που ήταν γνωστός στην δυτική Ελλάδα τώρα τον ξέρουν σε όλη την χωρα κ σε χρόνο dt (Ανδρέα προχωρα σε θέλει όλη η χωρα..fgr2).κατι τέτοιο δεν το περίμενα απο μεριά του(και ξανά μπράβο)..
Εδω βλέπουμε πως ένας" μικρός" κατασκευαστής με καλά κ οικονομικά προϊόντα εγινε "μεγάλος"..και οι "μεγάλοι" λιβανιζουν την πραμάτεια τους..
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top