Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια χαρά ήταν τα JG φίλε. Απλά θέλαν άλλη προσκοπευση γιατί ήταν αργά. Εγώ τη κατά βρήκα και δεν ήθελα να αλλαξω
Ριχναμε σε extreme αποστασεις με ΜΗ ΙΔΑΝΙΚΑ φυσιγγια , οποτε κ αυτα που επεφταν καλα ηταν, ειναι σαν να εχουμε 9αρια για τσιχλες και να λεμε .... μα γιατι δεν πεφτουν οι φασσες στα 45 μετρα!!
Οι λοιποι Outfitters δουλευουν 5 ή 6 30γρμ στα rock pigeons ... Κατι ξερουν ;)
 
τιποτα δεν ειναι ακαταλληλο (εχεις δικιο ηταν με 70γρ σκαγια) οταν το φτιαχνει μεγαλη εταιρεια ολα ειναι καλα. οταν ειναι μικρος κατασκευαστης αλλοιμονο του. το φυσιγγι ριχνοταν με μονοκαννο h&R με προσαρμοσμενο πιεστικο. δεν υπαηρχε κανενα προβλημα. καποτε ο remington θελησε να δει που σπαζουν οι καννες. στο 870 η καννη εσπασε στα 2500bar εειναι αδυνατο να κανω τετοιο φυσιγγι πειτε εσεις καποια γομωση να δοκιμασω. αν εσπαγαν οι καννες και τα κλειστρα θα μας ειχαν γ... στις μηνυσεις για να μην συμβαινει κατι τετοιο κατι αλλο γινεται. με υπερβολικα χαμηλη πιεση δεν συμβαινει απολυτως τιποτα. το πολυ πολυ να μεινουν ολα στην καννη φαινεται το μπερδεψες με το see (secondary explosion effect) που μερικες φορες συμβαινει στα ραβδωτα αλλα ποτε στα λειοκαννα . ειχα πει παλια για το burning rate της πυριτιδος φαινεται δεν καταλαβε κανενας τιποτα ο λογος που δεν αναφερομαι εκτενεστερα ειναι οτι αποτελουν καποιο ειδος μυστικης τεχνολογιας για να επιβιωνουμε στον ανταγωνισμο.
μυστικη τεχνολογια ο χρονος καννης:D:)?? ενταξει τοτε τι να πω ..,....το pressure tracer χρησιμοποιεις?
 
ερώτηση ..........
παρατήρησα ότι τα κένταυρος ( 28 γρ. σκοπευτικά ) , η τελευταία κούτα που πήρα , αφήνουν πολλά κατάλοιπα στις κάννες.
στα προηγούμενα οι κάννες ήταν γυαλί.

τι μπορεί να παίζει ?
βέβαια τα προηγούμενα τα έριχνα καλοκαίρι. Τώρα έχει αλλάξει ίσως ο καιρός ??? μπορεί αυτό να επηρεάσει ???

πάντως με χάλασε αυτό.
 
ερώτηση ..........
παρατήρησα ότι τα κένταυρος ( 28 γρ. σκοπευτικά ) , η τελευταία κούτα που πήρα , αφήνουν πολλά κατάλοιπα στις κάννες.
στα προηγούμενα οι κάννες ήταν γυαλί.

τι μπορεί να παίζει ?
βέβαια τα προηγούμενα τα έριχνα καλοκαίρι. Τώρα έχει αλλάξει ίσως ο καιρός ??? μπορεί αυτό να επηρεάσει ???

πάντως με χάλασε αυτό.
Αν μπορείς τσέκαρε αν έχει τα ίδια υλικά. Εμένα που ρίχνω απ αυτά που πήρα το καλοκαίρι άσε να μου βρωμίζει τις κάνες. Τα πλια τα ξερενει.;)
 
ερώτηση ..........
παρατήρησα ότι τα κένταυρος ( 28 γρ. σκοπευτικά ) , η τελευταία κούτα που πήρα , αφήνουν πολλά κατάλοιπα στις κάννες.
στα προηγούμενα οι κάννες ήταν γυαλί.

τι μπορεί να παίζει ?
βέβαια τα προηγούμενα τα έριχνα καλοκαίρι. Τώρα έχει αλλάξει ίσως ο καιρός ??? μπορεί αυτό να επηρεάσει ???

πάντως με χάλασε αυτό.
Εγώ το είδα αυτό στα πρώτα φυσίγγια που έριξα από την κούτα. Πολλή κάπνα γενικά το πρωί με υγρασία. Περιμενα ότι η κάνη θα έχει πιάσει πουρί, οπότε λύθηκε πιστόνι, καθαρίστηκαν τα πάντα αλλά και πάλι αυτό που είδα στο χαρτί ήταν νορμαλ μαυρίλα. Την προηγούμενη εβδομάδα πάλι από την ίδια κούτα δεν παρατήρησα ούτε κάπνες ούτε τίποτα, πάλι με υγρασία. Εσύ είδες διαφορά στα κατάλοιπα όταν καθάρισες την κάνη; Είδες διαφορά στην απόδοση του φυσιγγιού στο κυνήγι;
 
Εγώ το είδα αυτό στα πρώτα φυσίγγια που έριξα από την κούτα. Πολλή κάπνα γενικά το πρωί με υγρασία. Περιμενα ότι η κάνη θα έχει πιάσει πουρί, οπότε λύθηκε πιστόνι, καθαρίστηκαν τα πάντα αλλά και πάλι αυτό που είδα στο χαρτί ήταν νορμαλ μαυρίλα. Την προηγούμενη εβδομάδα πάλι από την ίδια κούτα δεν παρατήρησα ούτε κάπνες ούτε τίποτα, πάλι με υγρασία. Εσύ είδες διαφορά στα κατάλοιπα όταν καθάρισες την κάνη; Είδες διαφορά στην απόδοση του φυσιγγιού στο κυνήγι;

εγώ τα έριχνα μέχρι πριν λίγες εβδομάδες και με ποζέ . Τώρα που έχει λίγο παραπάνω υγρασία ( καθαρά για ψυχολογικούς λόγους , χωρίς να έχω αντενδείξεις ) ρίχνω 32 γρ .
Πάντως στο κυνήγι τα πουλιά πέφταν όλα και ξερά. Απλά είναι πολύ συγκεντρωτικά και θέλουν ανοιχτό τσοκ και πάλι στις πολύ κοντινές ( 10- 15 μ) έχανα τις μισές.
Αλλά σου δίνουν κάτι μακρυνά που κάνεις τον σταυρό σου και λες ......... ρε συ έπεσε δεν το πιστεύω.
 
εγώ τα έριχνα μέχρι πριν λίγες εβδομάδες και με ποζέ . Τώρα που έχει λίγο παραπάνω υγρασία ( καθαρά για ψυχολογικούς λόγους , χωρίς να έχω αντενδείξεις ) ρίχνω 32 γρ .
Πάντως στο κυνήγι τα πουλιά πέφταν όλα και ξερά. Απλά είναι πολύ συγκεντρωτικά και θέλουν ανοιχτό τσοκ και πάλι στις πολύ κοντινές ( 10- 15 μ) έχανα τις μισές.
Αλλά σου δίνουν κάτι μακρυνά που κάνεις τον σταυρό σου και λες ......... ρε συ έπεσε δεν το πιστεύω.
Κάνε αν θέλεις μια δοκιμή και βάλτα με φουλ υγρασία. Εγώ εκεί τα χάρηκα, με πολύ υγρασία νωρίς το πρωί. Έπαιρνα μακρινά πουλιά με καθαρά σκοτώματα, ούτε αίματα ούτε ξεπουπουλιάσματα. Αν έδινε και λίγο μεγαλύτερο κύκλο στα 10-15 μέτρα όπως λες, δεν θα χρειαζόταν να προβληματίζομαι για φυσίγγια στην τσίχλα.
 
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ
Όχι φίλε γιατί θεωρώ τις αυξήσεις που έχει κάνει και στα sporting και στα trap που αγόραζα αδικαιολόγητες. Εξακολουθεί να είναι ένα καλό φυσίγγι και οικονομικό, αλλά όταν ο Παρδαλάκης στην ίδια τιμή είχε φυσίγγια σε κουτί και μπορούσες να πάρεις από 1 κουτί και όχι 20 κουτιά χύμα και έβγαζε και το μαγαζί και βγαίναν και μεταφορικά και εβγαζε και ο κατασκευαστής.
Αν με ρωτούσαν για τον κένταυρο θα το πρότεινα αλλά για μένα ψυχολογικά πλέον δεν μου κάνει
 
Όχι φίλε γιατί θεωρώ τις αυξήσεις που έχει κάνει και στα sporting και στα trap που αγόραζα αδικαιολόγητες. Εξακολουθεί να είναι ένα καλό φυσίγγι και οικονομικό, αλλά όταν ο Παρδαλάκης στην ίδια τιμή είχε φυσίγγια σε κουτί και μπορούσες να πάρεις από 1 κουτί και όχι 20 κουτιά χύμα και έβγαζε και το μαγαζί και βγαίναν και μεταφορικά και εβγαζε και ο κατασκευαστής.
Αν με ρωτούσαν για τον κένταυρο θα το πρότεινα αλλά για μένα ψυχολογικά πλέον δεν μου κάνει
Δεν θα διαφωνησω μα αν δεν φερει ξανα ο παρδαλακης τα 5αευρα; θα πας σε 5.80 και πανω;
 
https://www.dimararmi.it/tiro-sportivo/nsi-uno-prima-c12-28-gr-1218.html
Και ετσι ενδεικτικά μια τιμή από Ιταλία, όχι σαν απολυτό νούμερο αλλά ακριβώς η ίδια με πέρσι, τι @@ μόνο σε εμάς ακριβαίνουν τα υλικά; ή η nsi ως μικρός κατασκευαστής, δεν πουλάει κιόλας, έχει κάβα υλικά με τις παλιές τιμές;
 
https://www.dimararmi.it/tiro-sportivo/nsi-uno-prima-c12-28-gr-1218.html
Και ετσι ενδεικτικά μια τιμή από Ιταλία, όχι σαν απολυτό νούμερο αλλά ακριβώς η ίδια με πέρσι, τι @@ μόνο σε εμάς ακριβαίνουν τα υλικά; ή η nsi ως μικρός κατασκευαστής, δεν πουλάει κιόλας, έχει κάβα υλικά με τις παλιές τιμές;
Uno prima φυσιγγαρα με 4.37 εβιβα ιταλια
 
Όχι φίλε γιατί θεωρώ τις αυξήσεις που έχει κάνει και στα sporting και στα trap που αγόραζα αδικαιολόγητες. Εξακολουθεί να είναι ένα καλό φυσίγγι και οικονομικό, αλλά όταν ο Παρδαλάκης στην ίδια τιμή είχε φυσίγγια σε κουτί και μπορούσες να πάρεις από 1 κουτί και όχι 20 κουτιά χύμα και έβγαζε και το μαγαζί και βγαίναν και μεταφορικά και εβγαζε και ο κατασκευαστής.
Αν με ρωτούσαν για τον κένταυρο θα το πρότεινα αλλά για μένα ψυχολογικά πλέον δεν μου κάνει
Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου να προσπαθώ να προλάβω αυτήν την αντιστροφή της ψυχολογίας αλλά στον .... βρόντο. Απορώ αν του έχει βγει σε καλό το από 4,80 σε 5. Δεν έχουν καθόλου μυαλό ρε γαμώτο; Κάντο 4,90 αλλά μην χαλάς την ψυχολογία του πελάτη. Του φανατικού πελάτη....!
Τι κατάλαβε τώρα που μας έχασε;
Για 12 μήνες πελάτες ήμασταν.
Τέλος πάντων, εμείς θα σώσουμε τον κόσμο;
Τεο, αν έχεις χρόνο, πάρε ένα τηλέφωνο τον Αγγελόπουλο και ρώτα τον πόσο θα σου αφήσει τα sporting. Βάλε με και μένα στον λογαριασμό για 250 φυσίγγια.
 
Του Κένταυρου το θεωρώ ως ένα από τα πιο καλοστημένα 28άρια της αγοράς.
Ακόμα και μετά την αύξηση είναι Value for money αρκεί να μείνει μέχρι εκεί διότι θα το χάσει το παιχνίδι μετά!
Γιώργο δεν αντιλέγω απλά για μένα το έχει χάσει το παιχνίδι ήδη, όταν με τα ίδια λεφτά στο κουτί υπάρχουν κ άλλες επιλογές, εξίσου ποιοτικές αν όχι περισσότερο και δεν χρειάζεται να παίρνεις χύμα 500 φυσίγγια κατ ελάχιστο.
Πάντως και στα σκοπευτήρια εκεί που ήταν το νο1 φυσίγγι πλέον στα καλάθια βλέπεις ελάχιστα ή καθόλου, ίσως οι περισσότεροι έκοψαν το σκοπευτήριο και συνεχίζουν να πηγαίνουν μόνο όσοι τα έχουν και δεν θα μπουν σε αυτή την διαδικασία, δεν ξέρω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top