Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ερώτηση :
Γινεται ρε παιδιά τα σκοπευτικα φυσιγγια να είναι πιο "βολικα" στην σκοπευση. Πλεον πιανω τον ευατο μου να ζοριζεται με φυσιγγια 30 32 34 γραμμαριων ενώ με ΟΛΑ τα σκοπευτικα που έχω ριξει ( 6 διαφορετικα τουλαχιστον) δεν εχω προβλημα εξοικείωσης, και εχω τα μεγαλυτερα ποσοστα ευστοχίας.
Να σημειωσω οτι το πρωτο κουτακι σπορτινγκ το αγορασα για χαβαλε μια και το φοβομουν.
Σας εχει συμβει κατι παρόμοιο;
 
γεια σου φιλε gorge k ειδα τι εγραψες και θελω να σου πω δυο πραγματα. το buffer ειναι σκονη πολυαιθυλαινιου οπως πρεπει και οχι αλευρια κλπ αηδιες που απαγορευονται παντελως. αν δεν σου αρεσει ειναι προβλημα σου. η ζελατινα ειναι ο συγκεντρωτηρας (πατεντα της winchester) κατι ξερουν ακαι αυτοι παραπανω απο εμενα και εσενα.και παμε στο μπαρουτι. Φαινεται οτι εισαι ασχετος γιατι εβγαλες πορισμα οτι ειναι mb36 . γεμιζεις μονος σου και καλα κανεις, συζητω μονο με ιδιογομωτες. το φυσιγγι κατασκευαζεται για να μην μπορεις να το αντιγραψεις. η πυριτιδα δεν βρισκεται στο εμποριο και για να πιασω τα 800bar δυστυχως πρεπει να βαλω 3,11γρ μπορει να σου φαινεται παραξενο αλλα η ποσοτητα πυριτιδος εξαρταται απο το ειδος και οχι απο τα σκαγια. πχ με sp3 me 2.5 gr και 60γρ σκαγια στο 3" βγαζεις μονο 400bar εχω εργαλειο που μετρα πιεση και σε πληροφορω οτι ποτε δεν ανεβαινω πανω απο 800 bar σε συγκριση με αλλα που πιανουν 1000 + δινω καθε χρονο πολλα τετοια φυσιγγια και δεν με πηραν τηλ για κλειστρα. τα καταστηματα θα ειχαν μεγαλο προβλημα με αδιαθετα πληρωμενα φυσιγγια. γαι να σπαση κλειστρο πρεπει να πας στα 1500-2000+ λιγο δυσκολο να το πετυχω. εχω δωσει το τηλ (6936818821) για να με παρουν αλλα κανενας δεν μπαινει στον κοπο. παρε εσυ για να το συζητησουμε σαν ιδιογομωτες. περιμενω
Καλησπέρα evi.. εγώ έγραψα αυτό που ειδα.. δεν μπήκα καν στον κόπο να ρίξω από τα φυσιγγια αυτά διότι μόνο και μόνο από αυτά που ακούω τα θέλω τα μάτια μου.. ένα ψάξεις και μόνος σου και διαβάσεις και ρωτήσεις τα άτομα που τα έχουν ρίξει και κυρίως στα βόρεια όπου εδράζει η εταιρεία έχουν παράπονα και σπασμένες κάννες.. εγώ ούτε υπευθηνος για τις πωλήσεις των φυσιγγίων είμαι ούτε τίποτα.. έγραψα αυτό που ειδα και ακούγεται.. όταν στα 30 από τα 50 άτομα που ρίχνουν τα φυσιγγια έχουν πρόβλημα τότε ναι θεωρώ πως τα φυσιγγια αυτά δεν είναι αξιόπιστα.. όσο για την πυρίτιδα όμως είπα και πιο πάνω μπορεί να έκανα λάθος.. για το εάν είμαι άσχετος άστο να το κρίνω εγώ με φυσιγγια που γεμίζω.. και κάννες να λειτουργούν ακόμα.....
 
γεια σου φιλε gorge k ειδα τι εγραψες και θελω να σου πω δυο πραγματα. το buffer ειναι σκονη πολυαιθυλαινιου οπως πρεπει και οχι αλευρια κλπ αηδιες που απαγορευονται παντελως. αν δεν σου αρεσει ειναι προβλημα σου. η ζελατινα ειναι ο συγκεντρωτηρας (πατεντα της winchester) κατι ξερουν ακαι αυτοι παραπανω απο εμενα και εσενα.και παμε στο μπαρουτι. Φαινεται οτι εισαι ασχετος γιατι εβγαλες πορισμα οτι ειναι mb36 . γεμιζεις μονος σου και καλα κανεις, συζητω μονο με ιδιογομωτες. το φυσιγγι κατασκευαζεται για να μην μπορεις να το αντιγραψεις. η πυριτιδα δεν βρισκεται στο εμποριο και για να πιασω τα 800bar δυστυχως πρεπει να βαλω 3,11γρ μπορει να σου φαινεται παραξενο αλλα η ποσοτητα πυριτιδος εξαρταται απο το ειδος και οχι απο τα σκαγια. πχ με sp3 me 2.5 gr και 60γρ σκαγια στο 3" βγαζεις μονο 400bar εχω εργαλειο που μετρα πιεση και σε πληροφορω οτι ποτε δεν ανεβαινω πανω απο 800 bar σε συγκριση με αλλα που πιανουν 1000 + δινω καθε χρονο πολλα τετοια φυσιγγια και δεν με πηραν τηλ για κλειστρα. τα καταστηματα θα ειχαν μεγαλο προβλημα με αδιαθετα πληρωμενα φυσιγγια. γαι να σπαση κλειστρο πρεπει να πας στα 1500-2000+ λιγο δυσκολο να το πετυχω. εχω δωσει το τηλ (6936818821) για να με παρουν αλλα κανενας δεν μπαινει στον κοπο. παρε εσυ για να το συζητησουμε σαν ιδιογομωτες. περιμενω
ο ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματιας απαντα , μπραβο. εμμμ ρε παιδια γιατι καποιος να βγαλει ενα τοσο επικινδυνο φυσιγγι, θα τον πεθανουν σε μηνυσεις μετα αν γινιε χονδρο ατυχημα... ασε που απο την δυσφημιση θα το κλεινε.
 
πιο επικυνδυνο ειναι να σπασει απο υπερβολικα χαμηλη πιεση και μεγαλο χρονο καννης(barrel time) παρα απο υψηλη πιεση φιλε evi;)

η sp3 ειναι ακαταλληλη για το διαμετρημα 12 εκτος και εαν βαλλεις καμια 70-80 γραμμαρια σκαγια για να καει σωστα:D για αυτο σου εβγαλε τοσο χαμηλα μπαρ με τοσο μεγαλο φορτιο σκαγιων......ποσος ηταν ο χρονος καννης αυτο του φυσιγιου εαν επιτρεπεται??
 
πιο επικυνδυνο ειναι να σπασει απο υπερβολικα χαμηλη πιεση και μεγαλο χρονο καννης(barrel time) παρα απο υψηλη πιεση φιλε evi;)

η sp3 ειναι ακαταλληλη για το διαμετρημα 12 εκτος και εαν βαλλεις καμια 70-80 γραμμαρια σκαγια για να καει σωστα:D για αυτο σου εβγαλε τοσο χαμηλα μπαρ με τοσο μεγαλο φορτιο σκαγιων......ποσος ηταν ο χρονος καννης αυτο του φυσιγιου εαν επιτρεπεται??
Τελικά ποιος είναι άσχετος δεν ξέρω... πεστα Arkan..
 
πιο επικυνδυνο ειναι να σπασει απο υπερβολικα χαμηλη πιεση και μεγαλο χρονο καννης(barrel time) παρα απο υψηλη πιεση φιλε evi;)

η sp3 ειναι ακαταλληλη για το διαμετρημα 12 εκτος και εαν βαλλεις καμια 70-80 γραμμαρια σκαγια για να καει σωστα:D για αυτο σου εβγαλε τοσο χαμηλα μπαρ με τοσο μεγαλο φορτιο σκαγιων......ποσος ηταν ο χρονος καννης αυτο του φυσιγιου εαν επιτρεπεται??
τιποτα δεν ειναι ακαταλληλο (εχεις δικιο ηταν με 70γρ σκαγια) οταν το φτιαχνει μεγαλη εταιρεια ολα ειναι καλα. οταν ειναι μικρος κατασκευαστης αλλοιμονο του. το φυσιγγι ριχνοταν με μονοκαννο h&R με προσαρμοσμενο πιεστικο. δεν υπαηρχε κανενα προβλημα. καποτε ο remington θελησε να δει που σπαζουν οι καννες. στο 870 η καννη εσπασε στα 2500bar εειναι αδυνατο να κανω τετοιο φυσιγγι πειτε εσεις καποια γομωση να δοκιμασω. αν εσπαγαν οι καννες και τα κλειστρα θα μας ειχαν γ... στις μηνυσεις για να μην συμβαινει κατι τετοιο κατι αλλο γινεται. με υπερβολικα χαμηλη πιεση δεν συμβαινει απολυτως τιποτα. το πολυ πολυ να μεινουν ολα στην καννη φαινεται το μπερδεψες με το see (secondary explosion effect) που μερικες φορες συμβαινει στα ραβδωτα αλλα ποτε στα λειοκαννα . ειχα πει παλια για το burning rate της πυριτιδος φαινεται δεν καταλαβε κανενας τιποτα ο λογος που δεν αναφερομαι εκτενεστερα ειναι οτι αποτελουν καποιο ειδος μυστικης τεχνολογιας για να επιβιωνουμε στον ανταγωνισμο.
 
Παρακαλώ να λοίπουν οι επιθετικοί προσδιορισμοί τύπου άσχετος...μπορούμε να κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση. Ειδικά από την στιγμή που στην συζήτηση συμμετέχουν και ο αγοραστής αλλά και ο πωλητής. Όλοι μπορούμε να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
 
Παρακαλώ να λοίπουν οι επιθετικοί προσδιορισμοί τύπου άσχετος...μπορούμε να κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση. Ειδικά από την στιγμή που στην συζήτηση συμμετέχουν και ο αγοραστής αλλά και ο πωλητής. Όλοι μπορούμε να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Δεν είχα σκοπό να θίξω η να δημιουργήσω ένταση στο φόρουμ... έγραψα αυτά που πολλοί έχουν δει χρεισιμοποιωντας αυτά τα φυσιγγια.. το θέμα λήγει εδώ ο καθένας μπορεί να επιλέγει να ψάχνει και να ενημερώνεται για το πια φυσιγγια θα επιλέξει να βάλει στην Θαλάμη του... καλή συνέχεια...
 
Ερώτηση :
Γινεται ρε παιδιά τα σκοπευτικα φυσιγγια να είναι πιο "βολικα" στην σκοπευση. Πλεον πιανω τον ευατο μου να ζοριζεται με φυσιγγια 30 32 34 γραμμαριων ενώ με ΟΛΑ τα σκοπευτικα που έχω ριξει ( 6 διαφορετικα τουλαχιστον) δεν εχω προβλημα εξοικείωσης, και εχω τα μεγαλυτερα ποσοστα ευστοχίας.
Να σημειωσω οτι το πρωτο κουτακι σπορτινγκ το αγορασα για χαβαλε μια και το φοβομουν.
Σας εχει συμβει κατι παρόμοιο;

Ίσως με τα πιο πολλά γραμμάρια να εφησυχάζεσαι και να μην είσαι τόσο συγκεντρωμένος στην βολή.
 
Ίσως με τα πιο πολλά γραμμάρια να εφησυχάζεσαι και να μην είσαι τόσο συγκεντρωμένος στην βολή.

Μονο αυτη την εξηγηση μπορω να δωσω και εγω Γιώργη.
Επίσης μπορεί, από "υποσυνείδητο φόβο" του λακτίσματος, να σφίγγεσαι περισσότερο, με αποτέλεσμα να επηρεάζεται η ομαλότητα της κίνησης (swing) του όπλου ή και να διακόπτεται στιγμιαία (σταμάτημα του όπλου τη στιγμή που πατάς τη σκανδάλη)...
Προσωπικά, ρίχνοντας φέτος 24 γρ. (Lampro trap) για πολύ καιρό, μια φορά που δεν είχα πήρα από το σκοπευτήριο 28 γρ (Cheddite sporting) και από τις πρώτες βολές ένιωσα άβολα, παρόλο που έχω ρίξει στο παρελθόν χιλιάδες από αυτά... στις 2 πούλες που έριξα τα πήγα χάλια, και στο τέλος ένιωθα ένα ψιλό πονοκέφαλο κι ότι με είχαν κουράσει ... Μπορεί απλά να βρέθηκα σε κακή μέρα, μπορεί όμως να έπαιξε ρόλο και το παραπάνω...
 
Στέλιο σωστά αυτά που λες αλλά νομίζω ότι ισχύουν μόνο για το σκοπευτήριο, εκεί δηλαδή που έχεις "χρόνο" για να τα σκεφτείς. Εννοείται ότι η παραμικρή αλλαγή στο σκοπευτήριο έχει άμεσες επιπτώσεις στο αποτέλεσμα. Αν μου αλλάξεις φυσίγγια μέσα στην πούλα, πάει έχασα την σειρά μου.
Η δική μου εξήγηση είναι ότι επειδή το σκοπευτήριο αποτελεί μια πολύ έντονα προπονητική διαδικασία η οποία αθροιστικά αποθηκεύεται στο υποσυνείδητο, για κάποιον που έχει εργατώρες στο ενεργητικό του με σκοπευτικά φυσίγγια, θα τα βρει σκούρα με τα κυνηγητικά, τουλάχιστον μέχρι να ρίξει κάμποσα, για να μπει στο κλίμα.
Μπορεί θεωρητικά ένα σκοπευτικο με ένα κυνηγητικο φυσιγγι να βγάζουν τις ίδιες αρχικές αλλά το σκοπευτικο πάντα θα είναι πιο γρήγορο, επειδή θα διατηρεί μεγαλύτερες μένουσες, λόγω λιγότερων τριβών, μικρότερο χρόνο καύσης (πιο ταχυκαυστες μπαρουτες), μικρότερη άτρακτο κτλ.
Γενικά το σκοπευτικο είναι πιο εύκολα διαχειρισιμο στις προσκοπευσεις.
 
Στέλιο σωστά αυτά που λες αλλά νομίζω ότι ισχύουν μόνο για το σκοπευτήριο, εκεί δηλαδή που έχεις "χρόνο" για να τα σκεφτείς. Εννοείται ότι η παραμικρή αλλαγή στο σκοπευτήριο έχει άμεσες επιπτώσεις στο αποτέλεσμα. Αν μου αλλάξεις φυσίγγια μέσα στην πούλα, πάει έχασα την σειρά μου.
Η δική μου εξήγηση είναι ότι επειδή το σκοπευτήριο αποτελεί μια πολύ έντονα προπονητική διαδικασία η οποία αθροιστικά αποθηκεύεται στο υποσυνείδητο, για κάποιον που έχει εργατώρες στο ενεργητικό του με σκοπευτικά φυσίγγια, θα τα βρει σκούρα με τα κυνηγητικά, τουλάχιστον μέχρι να ρίξει κάμποσα, για να μπει στο κλίμα.
Μπορεί θεωρητικά ένα σκοπευτικο με ένα κυνηγητικο φυσιγγι να βγάζουν τις ίδιες αρχικές αλλά το σκοπευτικο πάντα θα είναι πιο γρήγορο, επειδή θα διατηρεί μεγαλύτερες μένουσες, λόγω λιγότερων τριβών, μικρότερο χρόνο καύσης (πιο ταχυκαυστες μπαρουτες), μικρότερη άτρακτο κτλ.
Γενικά το σκοπευτικο είναι πιο εύκολα διαχειρισιμο στις προσκοπευσεις.
Γιωργο αν βαλουμε οτι ο μεσο ορος βολων ειναι 30 (αντε 35 βιαια) μετρα , η διαφορα ταχυτητας , προσκοπευσης ενος 28αριου με ενος 32αριου 8αρι ειναι πιστευω απειροελαχιστη. αν ειμαστε σωστα θα σπασει ..οκ κ 20-30 εκατ να θελει παραπανο προσκοπευση , παλι μεσα στο κυκλο ειμαστε. τωρα για extreme Fitasc me 50+ μετρες , ναι εκει οντως θα εχει διαφορα. Πιο πιθανον μ ακουγεται να αργουμε στη 2 βολη με το κυνηγετικο λοφο λακτισματος / αναπηδησης καννης
 
Γενικά το σκοπευτικο είναι πιο εύκολα διαχειρισιμο στις προσκοπευσεις.

Αυτο ξαναπεστο.

Στην Ν Αφρικη φετος γκρινιαξαμε ολοι αγρια το διοργανωτη γιατι τα φυσιγγια που μας διαθεσε ηταν τα JP 28 gr training. Καποιοι πηγαν κατευθειαν στα 32 γρ και αλλα ατομα απο την παρεα την επομενη μερα τα αλλαξαν με τα Imperial 28 γρ τα οποια ηταν αγωνιστικα. Ολοι οι αλλοι λεγαν τι διαφορα, πολυ καλυτερα τα δοκιμασα κι εγω και δεν πολυενθουσιαστηκα.
Εμεινα στο αργο σκοπευτικο, εμαθα τις προσκοπευσεις και πηγαινα τα αγριοπεριστερα γαζι. Σε μια φαση μαλιστα που ηλθε διπλα μου ο kounos μου ειπε οτι βαζω προσκοπευση γενναια.
Ηταν πρωτη φορα που εριχνα τετοιον ογκο φυσιγγιων σε 28 γρ και με εξαιρεση το πρωτο πρωινο που μαθαινα τα φυσιγγια και ημουν για τα πανηγυρια μετα κατευχαριστηθηκα τουφεκιες και μαλιστα προσαρμοσθηκα πολυ καλα στα αργα σκοπευτικα φυσιγγια που εριχνα.
 
βρε φιλε τα JP περα απο αργα ηταν κ αδυναμ γι αυτο το ειδος / μεγεθος θηραματος. Αν ηταν 6αρι ισως ηταν καλυτερο. Που να εριχνες κ με τα Clever να εβλεπες χαρες!!!
Οντως αναβαθμιστηκες ... ξεκινησες για τα πανηγυρια ... και μετα εφθασες στα καρναβαλια .yelling.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top