Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχθες εριξα σε κουρουνες τα κενταυρος σπορτινγκ σε ν8 με τη Μ2 και ενα Kicks Smoke 7,5/10.... Παρολλο που καποιες ηταν ψηλα, παθαιναν το θανατο της αλεπους, εσβηναν πολυ θεαματικα ομολογω που ανυπομονω να τους ξανακανω την εκπληξη... .pop.
Εχω κ μερικα Sporting Κουτουμανος για σφαξιμο, θα σας πω αποτελεσματα συντομα...
 
Εσφαξα ενα Sporting του Αγγελοπουλου (κουτουμανος)
Με G2000 x28 ειναι αν δεν κανω λαθος στο 1,35
Καψουλι Cx2000
Kαλυκας Cheditte 12 xil
Κυαθιο B&P T2
Κλεισιμο στα 57,7
Στην πραξη δεν το εχω δοκιμασει ακομα, τιμη νομιζω 5,25 το κουτι για 20 κουτια...







 
Εσφαξα ενα Sporting του Αγγελοπουλου (κουτουμανος)
Με G2000 x28 ειναι αν δεν κανω λαθος στο 1,35
Καψουλι Cx2000
Kαλυκας Cheditte 12 xil
Κυαθιο B&P T2
Κλεισιμο στα 57,7
Στην πραξη δεν το εχω δοκιμασει ακομα, τιμη νομιζω 5,25 το κουτι για 20 κουτια...







Σχεδόν ίδιο σετ-απ με το Alectoris Extra Light !!! Σχεδόν !!! ... Αρκετή ομοιότητα σε όλα - ακόμη και στο χρώμα του κάλυκα !!! .what. ;):)
.........................................................................................
81. ALECTORIS EXTRA LIGHT – (Ιούνιος 2013)
ΚΑΛΥΚΑΣ : CHEDDITE – 12/70/12 – ΚΙΤΡΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : G2000x28 => 1,39 gr
ΒΥΣΜΑ : B&P-T2
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7½ – 28,15 gr – [12,4 p/gr – 351 p/oz] – 349
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (58mm)
...........................................................................................
Υ.Γ. Αυτό που είχα σφάξει εγώ ήταν του 2013, μας τα είχαν δώσει κάποιοι σκοπευτές από Αθήνα στον πανελλήνιο αγώνα sporting, που είχε γίνει εκείνο το καλοκαίρι εδώ.
Δεν ξέρω αν διατηρεί και σήμερα την ίδια συνταγή ... .xm.
 
Παιδια το καλιμπραρίσμα της μηχανής παιζει τεράστιο ρολο! Επειδη βάζουν τα ίδια υλικα δεν παει να πει οτι βγαίνει το ιδιο φυσιγγι κιολας! Ξαναλέω το καλιμπραρισμα αλλα 100% ενα φυσιγγι.
 
Δυο τουφεκιές από παλιές δοκιμές, στις 21-7-2014 ... Mε μονόκαννο Baikal στα 30 m ... Και οι 2 είναι με ίδιο φυσίγγι, Cheddite Drago Skeet. (To set-up του ήταν κάλυκας Cheddite 12/70/12, καψούλι Cx2000, μπαρούτι Aquila-SV 1,27 Χ 24 γρ. σκάγια Νο. 9,5 γύρω στα 510 σύνολο, συγκεντρωτήρας NSI GT H27).
Με μια διαφορά: η μια τουφεκιά είναι με φυσίγγι όπως το έβγαλα από το κουτί του ... Η άλλη, αφού είχα κόψει ένα φυσίγγι για να δω και να ζυγίσω τα υλικά του, το είχα συναρμολογήσει ξανά με τα ίδια ακριβώς τα δικά του υλικά, σε ίδιο κάλυκα ... αλλά μεταχειρισμένο. Μόνο που επειδή το κενό πάνω από τα σκάγια ήταν μεγαλύτερο από τα 11 χιλ. που χρειάζεται για να κλείσει σωστά με τη LEE, είχα βάλει ένα ταπάκι από φελλό μέσα στον πάτο του κυαθίου, πριν τα σκάγια. Το έκλεισα στη LEE, αλλά δεν το ρέλιασα στο δράπανο. Το άφησα επίτηδες αρέλιαστο, για να συγκρίνω και να δω τη διαφορά από το εργοστασιακό ... ;)

IMG456_B.jpg

IMG457_B.jpg

...............
Δεν λέω τώρα ποια τουφεκιά αντιστοιχεί στο καθένα, και δεν έβαλα τις τελικά επεξεργασμένες φωτό με τον κύκλο των 76 εκ. και τα ποσοστά συγκέντρωσης ... Επίτηδες για να υπάρχει μόνο η "οπτική εκτίμηση" της τουφεκιάς ...
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του ... ;)
 
Εσφαξα ενα Sporting του Αγγελοπουλου (κουτουμανος)
Με G2000 x28 ειναι αν δεν κανω λαθος στο 1,35
Καψουλι Cx2000
Kαλυκας Cheditte 12 xil
Κυαθιο B&P T2
Κλεισιμο στα 57,7
Στην πραξη δεν το εχω δοκιμασει ακομα, τιμη νομιζω 5,25 το κουτι για 20 κουτια...







Τιμή για ένα κουτί πόσο Άρη ξέρουμε;
 
Δυο τουφεκιές από παλιές δοκιμές, στις 21-7-2014 ... Mε μονόκαννο Baikal στα 30 m ... Και οι 2 είναι με ίδιο φυσίγγι, Cheddite Drago Skeet. (To set-up του ήταν κάλυκας Cheddite 12/70/12, καψούλι Cx2000, μπαρούτι Aquila-SV 1,27 Χ 24 γρ. σκάγια Νο. 9,5 γύρω στα 510 σύνολο, συγκεντρωτήρας NSI GT H27).
Με μια διαφορά: η μια τουφεκιά είναι με φυσίγγι όπως το έβγαλα από το κουτί του ... Η άλλη, αφού είχα κόψει ένα φυσίγγι για να δω και να ζυγίσω τα υλικά του, το είχα συναρμολογήσει ξανά με τα ίδια ακριβώς τα δικά του υλικά, σε ίδιο κάλυκα ... αλλά μεταχειρισμένο. Μόνο που επειδή το κενό πάνω από τα σκάγια ήταν μεγαλύτερο από τα 11 χιλ. που χρειάζεται για να κλείσει σωστά με τη LEE, είχα βάλει ένα ταπάκι από φελλό μέσα στον πάτο του κυαθίου, πριν τα σκάγια. Το έκλεισα στη LEE, αλλά δεν το ρέλιασα στο δράπανο. Το άφησα επίτηδες αρέλιαστο, για να συγκρίνω και να δω τη διαφορά από το εργοστασιακό ... ;)

IMG456_B.jpg

IMG457_B.jpg

...............
Δεν λέω τώρα ποια τουφεκιά αντιστοιχεί στο καθένα, και δεν έβαλα τις τελικά επεξεργασμένες φωτό με τον κύκλο των 76 εκ. και τα ποσοστά συγκέντρωσης ... Επίτηδες για να υπάρχει μόνο η "οπτική εκτίμηση" της τουφεκιάς ...
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του ... ;)
Ή εγώ στραβώθηκα ή δεν το αναφέρεις. Τι τσοκάρισμα έχει το μονόκανό Στέλιο;
 
Ή εγώ στραβώθηκα ή δεν το αναφέρεις. Τι τσοκάρισμα έχει το μονόκανό Στέλιο;
Πράγματι Τάσο, παρέλειψα να το αναφέρω ... ίσως το θεώρησα δεδομένο !!! Σταθερό Full choke ... Έχω το απλό-απλό Baikal IZH 18M-M, με απλό εξολκέα, κάννη 72,5 εκ. αυλό 18,4 και θαλάμη 70 χιλ. Κατασκευής 2005 ... "Made in Russia" (όχι USSR) ... ;)
 
Δυο τουφεκιές από παλιές δοκιμές, στις 21-7-2014 ... Mε μονόκαννο Baikal στα 30 m ... Και οι 2 είναι με ίδιο φυσίγγι, Cheddite Drago Skeet. (To set-up του ήταν κάλυκας Cheddite 12/70/12, καψούλι Cx2000, μπαρούτι Aquila-SV 1,27 Χ 24 γρ. σκάγια Νο. 9,5 γύρω στα 510 σύνολο, συγκεντρωτήρας NSI GT H27).
Με μια διαφορά: η μια τουφεκιά είναι με φυσίγγι όπως το έβγαλα από το κουτί του ... Η άλλη, αφού είχα κόψει ένα φυσίγγι για να δω και να ζυγίσω τα υλικά του, το είχα συναρμολογήσει ξανά με τα ίδια ακριβώς τα δικά του υλικά, σε ίδιο κάλυκα ... αλλά μεταχειρισμένο. Μόνο που επειδή το κενό πάνω από τα σκάγια ήταν μεγαλύτερο από τα 11 χιλ. που χρειάζεται για να κλείσει σωστά με τη LEE, είχα βάλει ένα ταπάκι από φελλό μέσα στον πάτο του κυαθίου, πριν τα σκάγια. Το έκλεισα στη LEE, αλλά δεν το ρέλιασα στο δράπανο. Το άφησα επίτηδες αρέλιαστο, για να συγκρίνω και να δω τη διαφορά από το εργοστασιακό ... ;)

IMG456_B.jpg

IMG457_B.jpg

...............
Δεν λέω τώρα ποια τουφεκιά αντιστοιχεί στο καθένα, και δεν έβαλα τις τελικά επεξεργασμένες φωτό με τον κύκλο των 76 εκ. και τα ποσοστά συγκέντρωσης ... Επίτηδες για να υπάρχει μόνο η "οπτική εκτίμηση" της τουφεκιάς ...
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του ... ;)
Εγω λεω πως η τουφεκια με τα 490 σκαγια και την πιο κλειστη τουφεκια την εδωσε το εργοστασιακο φυσιγγι και
την πιο ανοιχτη τουφεκια με τα 473 σκαγια την εδωσε το τροποποιημενο.
Παντως και οι δυο τουφεκιες ειναι καλες και ειναι μικρη, η διαφορα τους.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top