Σκοπευτήριο και κυνήγι

Νίκο πέρα από τις παραπάνω απαντήσεις που είναι σωστές, να γράψω και εγώ κάτι.
Καταρχήν είναι μια δύσκολη τουφεκιά γιατί δεν την κάνουμε συχνά.
Θα σου απαντήσω πρώτα σαν κυνηγός... Άλλαξε θέση ώστε τα πουλιά να έχουν πιο γνώριμες τροχιές. :)

Επειδή όμως είμαι σίγουρος ότι το έχεις σκεφτεί και απλά προσπαθείς να βελτιωθείς 3 + 1 πράγματα από εμένα.
1. Ακολούθα την τροχιά του θηράματος και πατάς όταν το περάσεις.
2. Πέρασέ το περισσότερο απ ότι ένα ανοδικό θήραμα, ίσως χρειαστεί πολύ περισσότερο.
3. Αφού έχεις μηχανάκι βάλτο να ρίχνει πιάτα δεξιά σου και τουφέκισέ τα στο κατέβασμα σε νορμάλ αποστάσεις. Μετά μίκρυνε τις αποστάσεις.
4. Πολύ δύσκολο αλλά έχει πλάκα ... Βάλε έναν από αριστερά σου να σου ρίχνει άδειους κάλυκες προς τα δεξιά και να τους τουφεκάς στο κατέβασμα σε απόσταση 5 μέτρα. :) :)
Άν χτυπάς 3 στους 10 έχεις γίνει ξεφτέρι.

Αυτά ....
Μην κάνεις το τελευταίο ... Θα ξεφραγκιαστείς στα φυσίγγια.

Καλημερα Βασιλη μου.!! Και εσυ καλα τα λες....Το θεμα ειναι οτι ο εκτοξευτης που εχω ειναι ενας
απλος μηχανικος. Δεν εχει την δυνατοτητα βολων απο ψηλα προς τα χαμηλα....και αυτο γιατι δεν εχει ρυθμιζομενη σπαστη βαση. Θα κατσω και του φτιαξω μια.
Τα ΠΑΝΤΑ ειναι θεμα προπονησης και ΣΩΣΤΩΝ συμβουλων.
Δοξα τω Θεω....απο συμβουλες εχουμε τον Δασκαλο του φορουμ....ανεκτιμητες οι συμβουλες του οπως
και των αλλων παιδιων.
Θα το ''παλεψω''.....περισσοτερο για το ''γαμωτο''...... της τουφεκιας.....και οχι για τα πουλια που χανω.
Το σκοπευτηριο ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.....οποιος εχει προσβαση και δεν πηγαινει....για μενα ειναι
μεγαλο κορο'ι'δο. Ποτε δεν προκειται να φτασεις στο επιπεδο σκοπευσης που θα εχεις με εναν ΔΑΣΚΑΛΟ
ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ....Οσο και αν προσπαθησεις μονος σου. Αυτο το θεωρω δεδομενο.....να λεμε τα πραγματα
με το ονομα τους!!!!!
Δασκαλο εδω δεν εχουμε.....θα το παλεψω οσο μπορω μονος μου.....και ο Θεος βοηθος.....υγεια
να εχουμε φιλε!!!! :)
 
Δεν την έχεις καταλάβει μάλλον. Είναι ο ελβετικός σουγιάς των τεχνικών. Για μένα είναι το καλύτερο φάρμακο για τουλάχιστον το 80% των τουφεκιών μου.
Θα λάβω πολύ σοβαρά αυτό που λες δάσκαλε.
Κανένα tip ;

Μπορώ να την εφαρμόσω (την έχω εφαρμόσει σε ελάχιστες βολές όταν ψαχνόμουνα) αλλά δεν μου φαίνεται γρήγορη. Ίσως γιατί δεν την δουλεύω.

Ίσως να μην έχω καταλάβει κάποια λεπτομέρεια.

Swing through και maintained lead αυτές που εφαρμόζω.
 
Η μοναδική τεχνική που δεν εφαρμόζω ποτέ !!!
συνειδητά ουτε εγω μέχρι και σήμερα! παω σχιστο μετα τη δουλεια με πονοκεφαλο και πρωτη πουλα στο αριστερο σταντ απογοητευση εμενα πίσω και έπεφτε κλαμπανισμα.
παω στο δεξι που εχει περισσοτερη ορατότητα και ριχνω καλυτερα αλλα οχι με γεματα σπασιματα, τοτε θυμηθηκα τα λογια του Λεωνιδα για pull away και λεω δεν γαμιεται θα δοκιμασω.

Μπηκα μονος μου σε μια πουλα για να μην εχω περισπασμους, επωμιζα ακουμπώντας την καννη στο πιατο και με προσπέραση εριχνα οταν ειχα την εικονα ενω συνεχιζα την κινηση. Απεφυγα τα τραποπιατα και εκανα 22 πιατα τα οποια ευχαριστηθηκα με καπνισματα
 
Last edited:
Δεν υπάρχει τουφεκιά στο κόμπακ μακρύτερη από 50 μέτρα, ειδικά από τη στιγμή που η θέση του όπλου στο κόμπακ είναι ελεύθερη. Τώρα, αν ο σκοπευτής θέλει να επωμίσει μετά την εμφάνιση του δίσκου και να πάρει και την ταχύτητά του αφότου το συναντήσει, θα μπορούσε υπό συνθήκες και να πλησιάσει τα 60 μέτρα, αλλά αυτός είναι λάθος τρόπος να αντιμετωπίσει κανείς τέτοια πιάτα.
 
Δηλαδή δάσκαλε λες ότι σε πιάτα που φεύγουν μετά τα 20-25 μέτρα και έχουν εξερχόμενη πορεία πρέπει να ρίχνουμε επωμισμενοι όπως στο Trap για να υπάρχει μικρότερος χρόνος απόκρισης.
 
Δηλαδή δάσκαλε λες ότι σε πιάτα που φεύγουν μετά τα 20-25 μέτρα και έχουν εξερχόμενη πορεία πρέπει να ρίχνουμε επωμισμενοι όπως στο Trap για να υπάρχει μικρότερος χρόνος απόκρισης.
Επωμισμένος ή σχεδόν επωμισμένος (όπλο πολύ κοντά στον ώμο ή όπλο στον ώμο αλλά όχι στο μάγουλο) είναι το ένα. Το δεύτερο είναι ότι όποιον έλεγχο σκοπεύουμε να αποκτήσουμε (γράψιμο πορείας και ταχύτητας) θα πρέπει να γίνει μπροστά από τον δίσκο (maintained ή pull away "κλέβοντας" μέρος της προσκόπευσης στην εισαγωγή της κάννης) ώστε να μπορέσουμε να τραβήξουμε τη σκανδάλη όσο το δυνατόν πιο σύντομα.
 
Δάσκαλε εγώ που μπορώ να παίξω εξίσου καλά και επωμισμενος και ανεπωμιστος.. Τι να προτιμήσω και γιατί; Και δεν αναφέρομαι για τα τραπόπιατα αλλά γενικά..
Ανάλογα την γωνία. Όσο πιο ανοικτή είναι, τόσο σε συμφέρει να μην ακουμπάει το κοντάκι στον ώμο για να μην σου κλειδώνει την κίνηση.
 
Δεν υπάρχει τουφεκιά στο κόμπακ μακρύτερη από 50 μέτρα, ειδικά από τη στιγμή που η θέση του όπλου στο κόμπακ είναι ελεύθερη. Τώρα, αν ο σκοπευτής θέλει να επωμίσει μετά την εμφάνιση του δίσκου και να πάρει και την ταχύτητά του αφότου το συναντήσει, θα μπορούσε υπό συνθήκες και να πλησιάσει τα 60 μέτρα, αλλά αυτός είναι λάθος τρόπος να αντιμετωπίσει κανείς τέτοια πιάτα.
μιλάς με γρίφους γέροντα................. .yel. .yel. .yel.
 
Δάσκαλε εγώ που μπορώ να παίξω εξίσου καλά και επωμισμενος και ανεπωμιστος.. Τι να προτιμήσω και γιατί; Και δεν αναφέρομαι για τα τραπόπιατα αλλά γενικά..
εσύ να παίζεις με το όπλο ανάποδα και με το ένα χέρι και το άλλο χέρι να πιάνει το σηκωμένο πόδι στη φτέρνα............

λέω εγώ τώρα......................yel..yel..yel.
 
Back
Top