Σκοπευτήριο και κυνήγι

Για μενα το σκοπευτηριο το θεωρω μεγαλο σχολειο.....και ακομα μεγαλυτερο εαν εχεις και εναν
ανθρωπο ( δασκαλο )να σου μαθει να επωμιζεις σωστα...και οχι μονο.
Εδω δυστυχως δεν εχουμε σκοπευτηριο....με την εννοια του οργανωμενου.....πηγα δυο τρεις φορες
βασικα ειναι το πεδιο βολης του στρατου.....μας το παραχωρει ορισμενα σαββατοκυριακα....υπαρχει μονο
μια μηχανη με μπαταρια που ριχνει τους δισκους..... Δεν υπαρχει δασκαλος , και δεν υπαρχει καποιος να
διορθωσει τα λαθει σου.....Οποτε για να μην κανω 100 χιλιομετρα καθε φορα πηγαινε ελα....και εφοσον
δεν υπηρχε και ουσιαστικη ''βοηθεια''.....αγορασα εναν μηχανικο εκτοξευτη για κανω τις ''προπονησεις''
μου....δεν ημουν σκοπευταρας....ουτε ειμαι. Τα δισκακια ομως με βοηθησαν να διορθωσω καποια λαθει
μου. Εαν υπηρχε και ενας δασκαλος διπλα μου σιγουρα θα ημουν πολυ καλυτερος....Θεωρω ανεκτιμητη
τις συμβουλες των δασκαλων σκοποβολης....Η εξασκηση και η προπονηση μονο θετικα αποτελεσματα
εχει.....Αλλο οι 2000-2500 επωμισεις τον χρονο....αλλο οι 300 - 400 -500 που θα κανει ενας κυνηγος φτερωτου
θηραματος.....και οι 10 επωμισεις που θα κανει ενας λαγοκυνηγος.....Ακομα το ''παλευω''....ωστοσο δεν
ειμαι καλος σκοπευτης.....Το ''περιεργο'' ειναι οτι στα δισκακια ειμαι ποιο καλος απ'οτι στον κυνηγοτοπο....
περιεργο δεν ειναι....αλλο το ενα και αλλο το αλλο....τα δισκακι ξερεις απο που θα βγει...ασχετα εαν
αλλαζεις γωνια σκοπευσης. Υπαρχουν μερες στα δισκακια που εχω 25 στα 25....δυσκολα πεφτω κατω
απο 20 στα 25....ωστοσο στον κυνηγοτοπο ....οι δεξιες και χαμηλες τραβερσες....η επιτυχιες μου ειναι
3 στις 10....και αν.....ρωτησα εναν πολυ καλο μου φιλο....πολυ καλο σκοπευτη....( παει σκοπευτηριο ) μου ειπε οτι
δεξιες τραβερσες το οπλο εχει την ''ταση'' να κατεβαινει χαμηλα...δεν ξερω εαν το λεω σωστα...οπως
και να εχει αυτες οι ''βολες'' ειναι ο ''θανατος'' μου...στις αριστερες τραβερσες....σε πουλια που βγαινουν
απο πισω και φευγουν μπροστα η σε αυτα που ερχονται επανω μου ( δλδ στα μουτρα μου )ειμαι ας
πουμε καλος....μεσω ορο ειμαι 1 στα 3 στον κυνηγοπο....και αυτο ( 1 προς 3 ) το εχω μετα 3 χρονια
που ριχνω σε δισκακια....και υπολογιζω οτι εχω ριξει πανω απο 5000 χιλιαδες φυσεκια.
Τα γραφω ολα αυτα γιατι εχω μεγαλο καημο που δεν εχουμε εναν ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ στο νησι....
Οποιος εχει κοντα του και προσβαση σε σκοπευτηριο και δεν παει.... θα πω οτι ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ του.
ΥΓ. Συγνωμη για το κατεβατο....αλλα εβγαλα απο μεσα μου τον καημο του δασκαλου σκοποβολης που δεν εχουμε!!!
Όταν λες χαμηλές δεξιές τραβέρσες εννοείς από δεξιά ή προς δεξιά;

Υ.γ. Σε ποιο νησί είσαι;
 
Όταν λες χαμηλές δεξιές τραβέρσες εννοείς από δεξιά ή προς δεξιά;

Υ.γ. Σε ποιο νησί είσαι;

Ναι Δασκαλε οπως το λες....απο δεξια προς τα δεξια με πορεια απο ψηλα προς χαμηλα.....εκει χανω
χανω ''αυγα και καλαθια''......αλλου το θηραμα ...αλλου ριχνω....εχω πολυ λιγες ''επιτυχιες'' ...αλλα μονο
σε ξαφνικες και ''μπηχτες'' τουφεκιες....τις οποιες θεωρω καθαρα τυχερες...και οχι με συνειδητη
σκοπευση.
Στην Σαμο μενω Δασκαλε....σε ορεινο χωριο.
 
Ναι Δασκαλε οπως το λες....απο δεξια προς τα δεξια με πορεια απο ψηλα προς χαμηλα.....εκει χανω
χανω ''αυγα και καλαθια''......αλλου το θηραμα ...αλλου ριχνω....εχω πολυ λιγες ''επιτυχιες'' ...αλλα μονο
σε ξαφνικες και ''μπηχτες'' τουφεκιες....τις οποιες θεωρω καθαρα τυχερες...και οχι με συνειδητη
σκοπευση.
Στην Σαμο μενω Δασκαλε....σε ορεινο χωριο.
"Από δεξιά προς δεξιά"; Διόρθωσε το να καταλάβω μήπως μπορώ να σε βοηθήσω...
 
"Από δεξιά προς δεξιά"; Διόρθωσε το να καταλάβω μήπως μπορώ να σε βοηθήσω...
Δασκαλε πως να το περιγραψω ποιο σωστα,,,,,λοιπον μπροστα μου στα 40 μετρα εχω ψηλα
πευκα....Τα πουλια ( τσιχλοκοτσιφες ) ξεκολλανε απο την δεξια πλευρα μου στα 25-30 μετρα με δεξια και προς τα
κατω κατευθυνση. Δλδ φαντασου μια οξεια γωνια 45 μοιρων με το ανοιγμα της προς τα πευκα και παντα
στην δεξια μου πλευρα. Τα πουλια φευγουν απο ψηλα προς τα χαμηλα...και παντα δεξια μου..
 
Δασκαλε πως να το περιγραψω ποιο σωστα,,,,,λοιπον μπροστα μου στα 40 μετρα εχω ψηλα
πευκα....Τα πουλια ( τσιχλοκοτσιφες ) ξεκολλανε απο την δεξια πλευρα μου στα 25-30 μετρα με δεξια και προς τα
κατω κατευθυνση. Δλδ φαντασου μια οξεια γωνια 45 μοιρων με το ανοιγμα της προς τα πευκα και παντα
στην δεξια μου πλευρα. Τα πουλια φευγουν απο ψηλα προς τα χαμηλα...και παντα δεξια μου..
Κατάλαβα. Δύσκολη γωνία και αν συνδυάζεται και με το γρήγορο πέταγμα της τσίχλας το αποτέλεσμα είναι όντως ζόρικο καρτέρι. Το πιθανότερο είναι να σπρώχνεις βιαστικά το όπλο με τα χέρια και να ξεκολλάει το κοντάκι από το μάγουλο σου. Δεν είναι τόσο θέμα επώμισης όσο σωστής κίνησης του όπλου.
 
Κατάλαβα. Δύσκολη γωνία και αν συνδυάζεται και με το γρήγορο πέταγμα της τσίχλας το αποτέλεσμα είναι όντως ζόρικο καρτέρι. Το πιθανότερο είναι να σπρώχνεις βιαστικά το όπλο με τα χέρια και να ξεκολλάει το κοντάκι από το μάγουλο σου. Δεν είναι τόσο θέμα επώμισης όσο σωστής κίνησης του όπλου.

Σε ευχαριστω πολυ Δασκαλε....να εισαι παντα καλα....τωρα που το λες....θα το ''δω'' και αυτο....
Και παλι σε ευχαριστω.....
 
Δασκαλος σαφως δεν ειμαι!!!
Γνωστης ακομη λιγοτερο
Αλλα θα σου πω τι θα εκανα εγω ατην θεση σου στο συγκεκριμενο τοπο
Ωστε να διευκολυνθω.
Λυση στο προβλημα σου δεν ειναι αλλα ειναι λυση ως προς την επιτυχια σου στις βολες σου
Η κινηση οταν ριχνουμε γινεται με την μεση μας-το πανω μερος του κορμου μας-οπως ακριβως ο πυργος στο τανκ
Η συσκολια μεγαλωνει στις βολες που ειναι στα δυο ακρα του τοξου που σχηματιζει το ευρος καλυψης αυτης μας της κινησεις δηλαδη το δεξιοτερο και αριστερο ακρο
Ο λογος ειναι η δυσκολια στην ισοροπια μας στα ακρα της κινησης και η υποσυνειδητη φοβια οτι μας τελειωνει η ότικη γωνια βολης επομενως βιαζομαστε να ριξουμε
Εφόσον ξερεις την κινηση των πουλιων και την γωνια βολης γιατι δεν γυρνας το σωμα σου να βλεπει 30 μοιρες δεξιοτερα βαζοντας σωστα τα ποδια σου και κανοντας την ευθεια βολης σου το κεντρο αυτης της κινησεις των πουλιων
Ετσι θα ειναι σαν να ριχνεις κανονικη τραβερσα απο αριστερα προς δεξια σου στην ευθεια του κεφαλιου σου
Θα νιωσεις πολυ πιο ανετα
Ειναι οπως κανουν πολλοι που δεν μπορουν να πετυχουν ροαγιαλ βολη οποταν γυρνανε κανοντας την ροαγιαλ βολη ψηλη τραβερσα
Αν καταλαβες τι θελω να πω δοκιμασε το
Πιστευω θα σε βοηθησει στην επιτυχια ως προς την καρπωση
Σκοπευτικα οχι!
Δεν θα σε βοηιησει
Γιατι δεν δουλευεις την αδυναμια σου
 
Δασκαλος σαφως δεν ειμαι!!!
Γνωστης ακομη λιγοτερο
Αλλα θα σου πω τι θα εκανα εγω ατην θεση σου στο συγκεκριμενο τοπο
Ωστε να διευκολυνθω.
Λυση στο προβλημα σου δεν ειναι αλλα ειναι λυση ως προς την επιτυχια σου στις βολες σου
Η κινηση οταν ριχνουμε γινεται με την μεση μας-το πανω μερος του κορμου μας-οπως ακριβως ο πυργος στο τανκ
Η συσκολια μεγαλωνει στις βολες που ειναι στα δυο ακρα του τοξου που σχηματιζει το ευρος καλυψης αυτης μας της κινησεις δηλαδη το δεξιοτερο και αριστερο ακρο
Ο λογος ειναι η δυσκολια στην ισοροπια μας στα ακρα της κινησης και η υποσυνειδητη φοβια οτι μας τελειωνει η ότικη γωνια βολης επομενως βιαζομαστε να ριξουμε
Εφόσον ξερεις την κινηση των πουλιων και την γωνια βολης γιατι δεν γυρνας το σωμα σου να βλεπει 30 μοιρες δεξιοτερα βαζοντας σωστα τα ποδια σου και κανοντας την ευθεια βολης σου το κεντρο αυτης της κινησεις των πουλιων
Ετσι θα ειναι σαν να ριχνεις κανονικη τραβερσα απο αριστερα προς δεξια σου στην ευθεια του κεφαλιου σου
Θα νιωσεις πολυ πιο ανετα
Ειναι οπως κανουν πολλοι που δεν μπορουν να πετυχουν ροαγιαλ βολη οποταν γυρνανε κανοντας την ροαγιαλ βολη ψηλη τραβερσα
Αν καταλαβες τι θελω να πω δοκιμασε το
Πιστευω θα σε βοηθησει στην επιτυχια ως προς την καρπωση
Σκοπευτικα οχι!
Δεν θα σε βοηιησει
Γιατι δεν δουλευεις την αδυναμια σου

Πολυ σωστες και ευστοχες οι συμβουλες σου...και σε ευχαριστω πολυ και το λεω ειλικρινα!!!
Το μονο που δεν με ενδιαφερει ειναι η καρπωση....για μενα μια ωραια τουφεκια στα 35 - 40 μετρα με ωραιο ''σβησιμο''=100 τουφεκιες.....Εμαι απο τους κυνηγους που ριχνω μια τουφεκια στο θηραμα....δευτερη για να
ριξω πρεπει να το εχω λαβωσει.......Ισως να ειναι και αυτος ο λογος που δεν εχω δωσει μεγαλη σημασια
σε αυτες τις τουφεκιες που χανω....Οτι μου ειπες ομως εσυ και ο δασκαλος θα το ''κοιταξω'' μολις
βρεθω στον κυνηγοτοπο....να εισαι παντα καλα!!!
 
Δασκαλος σαφως δεν ειμαι!!!
Γνωστης ακομη λιγοτερο
Αλλα θα σου πω τι θα εκανα εγω ατην θεση σου στο συγκεκριμενο τοπο
Ωστε να διευκολυνθω.
Λυση στο προβλημα σου δεν ειναι αλλα ειναι λυση ως προς την επιτυχια σου στις βολες σου
Η κινηση οταν ριχνουμε γινεται με την μεση μας-το πανω μερος του κορμου μας-οπως ακριβως ο πυργος στο τανκ
Η συσκολια μεγαλωνει στις βολες που ειναι στα δυο ακρα του τοξου που σχηματιζει το ευρος καλυψης αυτης μας της κινησεις δηλαδη το δεξιοτερο και αριστερο ακρο
Ο λογος ειναι η δυσκολια στην ισοροπια μας στα ακρα της κινησης και η υποσυνειδητη φοβια οτι μας τελειωνει η ότικη γωνια βολης επομενως βιαζομαστε να ριξουμε
Εφόσον ξερεις την κινηση των πουλιων και την γωνια βολης γιατι δεν γυρνας το σωμα σου να βλεπει 30 μοιρες δεξιοτερα βαζοντας σωστα τα ποδια σου και κανοντας την ευθεια βολης σου το κεντρο αυτης της κινησεις των πουλιων
Ετσι θα ειναι σαν να ριχνεις κανονικη τραβερσα απο αριστερα προς δεξια σου στην ευθεια του κεφαλιου σου
Θα νιωσεις πολυ πιο ανετα
Ειναι οπως κανουν πολλοι που δεν μπορουν να πετυχουν ροαγιαλ βολη οποταν γυρνανε κανοντας την ροαγιαλ βολη ψηλη τραβερσα
Αν καταλαβες τι θελω να πω δοκιμασε το
Πιστευω θα σε βοηθησει στην επιτυχια ως προς την καρπωση
Σκοπευτικα οχι!
Δεν θα σε βοηιησει
Γιατι δεν δουλευεις την αδυναμια σου
Τα ποδια σκοτώνουν φίλε, κ τα ποδια σπανε τα πιατα , έτσι μου είχε πει κάποιος πριν χρόνια, αργησα να το καταλάβω, στους δεξιοχειρες οι βολές από αριστερά προς δεξιά ειναι κ οι πιο δυσκολες θεωρητικά γιατί δεν μπορουμε να στρίψουμε όσο πρεπει , η λυση όπως πολυ σωστά έγραψες, γυρνάμε δεξιά τα ποδια μας
 
Η μιση δουλεια ειναι το σκοπευτηριο
Γινεσαι οικειος με το οπλο σου ειδιξα εαν το έπισκεπτεσαι κατα την νεκρη περιοδο εστω και δυο φορες τον μηνα κρατας επαφη σε παροτρυνει να κανεις και καποια κηρα προπονηση στο σπιτι καθως αποτελει κινητρο και βοηθα το υποσυνειδητο σου να αποθηκευσει εικονες και αντιδρασεις
Η αλλη μιαη δουλεια ειναι η συχνη επαφη με το θηραμα σου και τον βιοτοπο
Οταν το ματι ειναι χορτατο απο επαφες με το θηραμα που σε απασχολει και οταν γνωριζεις τον βιοτοπο που κυνηγας η αυτόπεποιηθηση σου ειναι στα υψη
Στην θεα του θηραματος δεν θαμπονεσαι και δεν αγωνιας
Αυτο ερχεται και δενει με τα αντανακλαστικα που αποκτησες στο σκοπευτηριο
Και κανει την επομιση σου αμεςη χωρις σκεψεις και αμφιβολιες
Τιποτα δεν ειναι μονοδιαστατο
Η ζωη και οτι και αν ασχοληθουμε σε ευτην ειναι πολυδιαστατο και η επιτυχια ερχεται ενωνοντας τα παζλ και με την τριβη
Αυτο αποδεικνυεται περνοντας παραδειγμα εναν σκοπευτη που δεν ειναι κυνηγος
Η που ειναι ξενος σε ενα συγκεγριμενη κυνηγι πχ ειναι κυνηγος τσιχλας και δεν κυνηγησε ποτε με σκυλι φερμας
Χωρις να εχει εικονες και ζησεις της αδρεναλινης που προσφερει η φερμα σε ενα κοπαδι περδικες η μια μπεκατσα στο πυκνο πολυ συχνο φαινομενο ειναι να αστοχησει στις πρωτες του εξορμησεις σε κατι νεο για αυτον
Μολις παρει την βραστη που λεμε ομως θα ειναι σε πολυ πιο καλη θεση απο καππιον εμπειρο κυνηγο που εκανε να πιασει το οπλο του ενα σωστο χρονι στε χερια
Και μια αν θελεται συμβουλη για οσους κυνηγουν με σκυλια φερμας
Στην φερμα μην βλεπεται τον σκυλο σας
Η ομορφια σας αφαιρα
Η αδρεναλινη κτυπαει κοκκινο
Την φερμα την θαυμαζουμε στα εκπαιδευτικα
Στο στο κυνηγι βλεπουμε μπροστα και κανουμε σχεδιο νοητα πως θα φυγει τονθηραμα
Αυτο μας κανει να μην αφαιρουμαστε και να ειμαστε αμεσοι στην βολη μας

Η μιση δουλεια ειναι το σκοπευτηριο
Γινεσαι οικειος με το οπλο σου ειδιξα εαν το έπισκεπτεσαι κατα την νεκρη περιοδο εστω και δυο φορες τον μηνα κρατας επαφη σε παροτρυνει να κανεις και καποια κηρα προπονηση στο σπιτι καθως αποτελει κινητρο και βοηθα το υποσυνειδητο σου να αποθηκευσει εικονες και αντιδρασεις
Η αλλη μιαη δουλεια ειναι η συχνη επαφη με το θηραμα σου και τον βιοτοπο
Οταν το ματι ειναι χορτατο απο επαφες με το θηραμα που σε απασχολει και οταν γνωριζεις τον βιοτοπο που κυνηγας η αυτόπεποιηθηση σου ειναι στα υψη
Στην θεα του θηραματος δεν θαμπονεσαι και δεν αγωνιας
Αυτο ερχεται και δενει με τα αντανακλαστικα που αποκτησες στο σκοπευτηριο
Και κανει την επομιση σου αμεςη χωρις σκεψεις και αμφιβολιες
Τιποτα δεν ειναι μονοδιαστατο
Η ζωη και οτι και αν ασχοληθουμε σε ευτην ειναι πολυδιαστατο και η επιτυχια ερχεται ενωνοντας τα παζλ και με την τριβη
Αυτο αποδεικνυεται περνοντας παραδειγμα εναν σκοπευτη που δεν ειναι κυνηγος
Η που ειναι ξενος σε ενα συγκεγριμενη κυνηγι πχ ειναι κυνηγος τσιχλας και δεν κυνηγησε ποτε με σκυλι φερμας
Χωρις να εχει εικονες και ζησεις της αδρεναλινης που προσφερει η φερμα σε ενα κοπαδι περδικες η μια μπεκατσα στο πυκνο πολυ συχνο φαινομενο ειναι να αστοχησει στις πρωτες του εξορμησεις σε κατι νεο για αυτον
Μολις παρει την βραστη που λεμε ομως θα ειναι σε πολυ πιο καλη θεση απο καππιον εμπειρο κυνηγο που εκανε να πιασει το οπλο του ενα σωστο χρονι στε χερια
Και μια αν θελεται συμβουλη για οσους κυνηγουν με σκυλια φερμας
Στην φερμα μην βλεπεται τον σκυλο σας
Η ομορφια σας αφαιρα
Η αδρεναλινη κτυπαει κοκκινο
Την φερμα την θαυμαζουμε στα εκπαιδευτικα
Στο στο κυνηγι βλεπουμε μπροστα και κανουμε σχεδιο νοητα πως θα φυγει τονθηραμα
Αυτο μας κανει να μην αφαιρουμαστε και να ειμαστε αμεσοι στην βολη μας
Σωστός, εκτός από το να μην βλέπουμε τον σκύλο, και οι αστοχίες συνήθως δεν είναι για αυτόν τον λόγω.
 
Ερωτηση:
Οι σκοπευτικες αδειες (περσινες), ισχυουν ακομα?? Λογω καταστασεως μεχρι ποτε ισχυουν??
Απο ποτε μπορουμε να τις ανανεωσουμε και επι πλεον μπορουμε με τις περσινες να παμε σκοπευτηριο?? Ευχαριστω..
 
Ερωτηση:
Οι σκοπευτικες αδειες (περσινες), ισχυουν ακομα?? Λογω καταστασεως μεχρι ποτε ισχυουν??
Απο ποτε μπορουμε να τις ανανεωσουμε και επι πλεον μπορουμε με τις περσινες να παμε σκοπευτηριο?? Ευχαριστω..
Οι περσινές μέχρι 28/2
 
Πολυ σωστες και ευστοχες οι συμβουλες σου...και σε ευχαριστω πολυ και το λεω ειλικρινα!!!
Το μονο που δεν με ενδιαφερει ειναι η καρπωση....για μενα μια ωραια τουφεκια στα 35 - 40 μετρα με ωραιο ''σβησιμο''=100 τουφεκιες.....Εμαι απο τους κυνηγους που ριχνω μια τουφεκια στο θηραμα....δευτερη για να
ριξω πρεπει να το εχω λαβωσει.......Ισως να ειναι και αυτος ο λογος που δεν εχω δωσει μεγαλη σημασια
σε αυτες τις τουφεκιες που χανω....Οτι μου ειπες ομως εσυ και ο δασκαλος θα το ''κοιταξω'' μολις
βρεθω στον κυνηγοτοπο....να εισαι παντα καλα!!!
Νίκο πέρα από τις παραπάνω απαντήσεις που είναι σωστές, να γράψω και εγώ κάτι.
Καταρχήν είναι μια δύσκολη τουφεκιά γιατί δεν την κάνουμε συχνά.
Θα σου απαντήσω πρώτα σαν κυνηγός... Άλλαξε θέση ώστε τα πουλιά να έχουν πιο γνώριμες τροχιές. :)

Επειδή όμως είμαι σίγουρος ότι το έχεις σκεφτεί και απλά προσπαθείς να βελτιωθείς 3 + 1 πράγματα από εμένα.
1. Ακολούθα την τροχιά του θηράματος και πατάς όταν το περάσεις.
2. Πέρασέ το περισσότερο απ ότι ένα ανοδικό θήραμα, ίσως χρειαστεί πολύ περισσότερο.
3. Αφού έχεις μηχανάκι βάλτο να ρίχνει πιάτα δεξιά σου και τουφέκισέ τα στο κατέβασμα σε νορμάλ αποστάσεις. Μετά μίκρυνε τις αποστάσεις.
4. Πολύ δύσκολο αλλά έχει πλάκα ... Βάλε έναν από αριστερά σου να σου ρίχνει άδειους κάλυκες προς τα δεξιά και να τους τουφεκάς στο κατέβασμα σε απόσταση 5 μέτρα. :) :)
Άν χτυπάς 3 στους 10 έχεις γίνει ξεφτέρι.

Αυτά ....
Μην κάνεις το τελευταίο ... Θα ξεφραγκιαστείς στα φυσίγγια.
 
Back
Top