Σκοπευτήριο και κυνήγι

Οπωσδήποτε ετερόφωτη και μάλιστα απο την ίδια πηγή -φωτοδότη .
Γιατί ξεκινούν με κοινή αφετηρία ταυτόχρονα ο Χ και Ψ ακολουθώντας ακριβώς ίδια
αγωγή και κάπου εκεί που πρέπει να δώσουν απτά αποτελέσματα και οι δυό ο ένας χάνεται ....
Τι κάνει αυτή την ειδοποιό διαφορά ;
1. Το ταλέντο, όπως είπαν και οι συνάδελφοι, ή και η αντίληψη, να προσθέσω εγώ.
2. Η δεκτικότητα της διδασκαλίας. Ο χαρακτήρας, τα φίλτρα, το βάθος αποδοχής της καθοδήγησης, η εμπιστοσύνη στο τρίτο πρόσωπο, η απώλεια του εγωισμού, όπως θέλεις δες το. Αυτό είναι και το δυσκολότερο εμπόδιο. Και εδώ είναι η "μαγκιά" του δασκάλου: Να πείσει τον μαθητή να αποδεχθεί όλα αυτά που του προσφέρονται για το καλό του, χωρίς να του περάσει την εντύπωση ότι τον οδηγεί σε κάτι ξένο προς την προσωπικότητά του.
 
Mιλώντας στην αρχή για μυαλό σε καμιά περίπτωση δεν εννοούσα την ευφυία -IQ ....
Μιλώ για το καθαρό μυαλό στον βατήρα την κατάλληλη δύσκολη στιγμή vs blackout .
Αυτό το ίδιο blackout που οδηγεί τα επαναλαμβανόμενα 24-25άρια προπονήσεων σε
ίδιο γήπεδο να καταλήγουν σε 20αράκια στον αγώνα .
Τα 24αρια 25αρια στην προπόνηση δεν αντιστοιχούν ποτέ σε 20αρια στον αγώνα, εκτός και αν υπάρχουν και 20αρια στην προπόνηση που "ξεχνάμε".
 
60m πιάτο στο 5??? Καλά που τη στήσατε τη μηχανή, στην Αιδηψό???
Θύμασαι ένα καφέ που περνάς στην Αρτάκη το Zero? Ε εκεί την στήσανε!

Όσοι τα παρατανε στα πρωτα δυσκολα αυτοί συνήθως θα τα παρατησουν συνήθως γρήγορα ουτως η άλλως, πρεπει να την ζητάει την δυσκολία ο σκοπευτής , γιατί αυτή θα τον αναγκάσει να την νικήσει , κ ο τροπος μόνο ένας , βελτιώνοντας την τεχνική του
Συμφωνώ απόλυτα.. Κάνεις δεν γεννήθηκε στην κορυφή..

Tα δύσκολα πιάτα σπάζουν με το μυαλό και μετά έρχεται η τεχνική που λίγο-πολύ όλοι
την έχουν .
Συμφωνώ απόλυτα.. Θέμα μυαλού, αντίληψης και ταλέντου.
Τον έπιασαν μεγάλα κέφια τον Νεκτάριο φίλε
Συμφωνώ και μπράβο του για την στοχοθεσία.
Τα 24αρια 25αρια στην προπόνηση δεν αντιστοιχούν ποτέ σε 20αρια στον αγώνα, εκτός και αν υπάρχουν και 20αρια στην προπόνηση που "ξεχνάμε"
Δεν συμφωνώ καθόλου.. Μπορείς στην προπόνηση να ρίχνεις άψογα αλλά στον αγώνα να μην σου βγεί για χίλιους λόγους.. Βέβαια υπάρχει και το ανάποδο, να έχεις αμφιβολίες στην προπόνηση και να μπείς στον αγώνα και να κάνεις 25 μόνο και μόνο επειδή μπαίνεις και λές ΠΡΕΠΕΙ να προσέξω.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ οτι σε τέτοια πιάτα και γήπεδα πρέπει να κάνουμε προπόνηση. Ακόμα και σε αρχάριους σκοπευτές είναι καλό να βλέπουν τέτοια γήπεδα για να ξέρουν τι γίνετε εκεί έξω και οχι να παραμυθιάζονται ρίχνοντας σε άλλα σκοπευτήρια πολύ πιο απλά πιάτα. Όσο για τους πιο έμπειρους χρειάζεται να ζορίζονται για την σκοπευτική τους εξέλιξη. Τώρα όσον αφορά τα γήπεδα..

Range 3) Πάρα μα πάρα πολύ έξυπνο και τεχνικό στημένο γήπεδο. Το ανοδικό backround σε κάνει να μην καταλαβαίνεις πως πάει το πιάτο και πού πατάς όλα τα πιάτα θέλουν ιδιαίτερη προσοχή.
Range 4) Κλασικό γήπεδο Compak με ένα B οριακό που πρέπει να ξεκινάει από τα 40 μέτρα. Όλα τα άλλα κλασικά πιάτα.
Range 5) Μόνο το D θέλει λίγο προσοχή το οποίο σπάει άνετα στο πέσιμο από τους περισσότερους βατήρες αλλά σπάει και εύκολα στην κορύφωση από τον 3-4-5 βατήρα. Τα άλλα κλασικά πιάτα.
Range 6) Πάλι ένα B μακρυνό αλλά οκ με λίγη προπόνηση σπάει. Τα άλλα κλασικά πιάτα.
Range 7) Καμία δυσκολία.
Range 8) Η χαρά του τραπόπιατου. Αν κάποιος θέλει να προπονηθεί στα τραπόπιατα( ανωδικά, στραβά, γρήγορα, αργά) πρέπει να ρίξει αυτό το γήπεδο. Νομίζω αν δεν κάνω λάθος το C,D,E,F είναι τραπόπιατα.

Αν δείς τα πιάτα και πείς ωχ και αχ και βαχ είναι σίγουρο οτι θα καταστραφείς και σχετικά εύκολα. Θέλει ηρεμία, συγκέντρωση και να μπορείς να καταλάβεις τι κάνει κάθε πιάτο και που πρέπει να στείλεις τα σκάγια σου. Αυτά!
 
έχουμε και λέμε , λέμε και έχουμε ,
αφού το μαμήσαμε το θέμα , ας το ολοκληρώσουμε.
η κουβέντα που γίνεται είναι μεταξύ σκοπευτών . Αν για μια στιγμή "βγάλετε" το σκοπευτικό γιλέκο και "φορέσετε" το κυνηγετικό , θα δείτε το θέμα σκοπευτήριο με άλλα μάτια.

Με αυτή την οπτική δεν έχει καμιά μα καμιά σημασία το σκορ και αν γράψεις 20 ή 25 ή 15 , όπως και δεν έχει καμιά σημασία να γίνεις ο άσσος των γηπέδων.
Σημασία έχει να κάνεις την πλάκα σου και να περάσεις 2 ώρες καλά με τα φιλαράκια και για να γίνει αυτό "πρέπει" να μπορείς να σπας και κανένα πιατάκι και να μην αισθάνεσαι σαν "κουλό" μέσα σε "χεράδες". Γιατί πολύ απλά δεν θα ξαναπατήσεις εκεί.

Άρα το προϊόν που λέγεται σκοπευτήριο , με τα υποπροϊόντα του που λέγονται γήπεδα , αν θέλει να είναι σωστά προσανατολισμένο στους δυνητικούς του πελάτες , θα πρέπει ,

-- να έχει το 80% των προϊόντων του στοχευμένο στους 250,000 κυνηγούς
-- και το 20% για τους 1,000 ( μπορεί να λέω και πολλούς ) σκοπευτές.

Τα σκοπευτήρια λοιπόν θα έπρεπε να έχουν πολλά εύκολα γήπεδα και λίγα δύσκολα ,
Αν θέλουμε να ανοίξει το άθλημα και όχι να μείνει έτσι κλειστό και μαραμένο όπως είναι τώρα .............
Αυτή είναι η δική μου οπτική που από κυνηγός παλεύω να γίνω σκοπευτής , η οποία δεν είναι και απαραίτητα σωστή.

λέω εγώ τώρα ..............
 
έχουμε και λέμε , λέμε και έχουμε ,
αφού το μαμήσαμε το θέμα , ας το ολοκληρώσουμε.
η κουβέντα που γίνεται είναι μεταξύ σκοπευτών . Αν για μια στιγμή "βγάλετε" το σκοπευτικό γιλέκο και "φορέσετε" το κυνηγετικό , θα δείτε το θέμα σκοπευτήριο με άλλα μάτια.

Με αυτή την οπτική δεν έχει καμιά μα καμιά σημασία το σκορ και αν γράψεις 20 ή 25 ή 15 , όπως και δεν έχει καμιά σημασία να γίνεις ο άσσος των γηπέδων.
Σημασία έχει να κάνεις την πλάκα σου και να περάσεις 2 ώρες καλά με τα φιλαράκια και για να γίνει αυτό "πρέπει" να μπορείς να σπας και κανένα πιατάκι και να μην αισθάνεσαι σαν "κουλό" μέσα σε "χεράδες". Γιατί πολύ απλά δεν θα ξαναπατήσεις εκεί.

Άρα το προϊόν που λέγεται σκοπευτήριο , με τα υποπροϊόντα του που λέγονται γήπεδα , αν θέλει να είναι σωστά προσανατολισμένο στους δυνητικούς του πελάτες , θα πρέπει ,

-- να έχει το 80% των προϊόντων του στοχευμένο στους 250,000 κυνηγούς
-- και το 20% για τους 1,000 ( μπορεί να λέω και πολλούς ) σκοπευτές.

Τα σκοπευτήρια λοιπόν θα έπρεπε να έχουν πολλά εύκολα γήπεδα και λίγα δύσκολα ,
Αν θέλουμε να ανοίξει το άθλημα και όχι να μείνει έτσι κλειστό και μαραμένο όπως είναι τώρα .............
Αυτή είναι η δική μου οπτική που από κυνηγός παλεύω να γίνω σκοπευτής , η οποία δεν είναι και απαραίτητα σωστή.

λέω εγώ τώρα ..............
Πολύ σωστά τότε και μόνο τότε εκτός και αν είναι λόμπι για κάποιους ποίο ευκατάστατους και να αποτρέπουν να μπουν κάποιοι με χαμηλό μπάτζετ έχουμε αναρωτηθεί πόσο είναι τό κόστος και μήν πει κάποιος αν πάς για κυνήγι ποίο πολλά θα χαλάσεις κατ εμε δεν είναι ίδιο χωρίς να παρεξηγηθω έχω και ταυτότητα σκοπευτου και κυνηγάω έτσι το δια ταυτα γιατί πλατιαζω τα κλαμπ γιατί έτσι είναι πρέπει να ρίξουν νερό στο κρασί τους σε οικονομικό πάντα επίπεδο και έτσι θα μπορέσουν να μπουν περισσότεροι και μήν ξεχνάμε " η φτ ηνεια τρώει το παρά"
 
έχουμε και λέμε , λέμε και έχουμε ,
αφού το μαμήσαμε το θέμα , ας το ολοκληρώσουμε.
η κουβέντα που γίνεται είναι μεταξύ σκοπευτών . Αν για μια στιγμή "βγάλετε" το σκοπευτικό γιλέκο και "φορέσετε" το κυνηγετικό , θα δείτε το θέμα σκοπευτήριο με άλλα μάτια.

Με αυτή την οπτική δεν έχει καμιά μα καμιά σημασία το σκορ και αν γράψεις 20 ή 25 ή 15 , όπως και δεν έχει καμιά σημασία να γίνεις ο άσσος των γηπέδων.
Σημασία έχει να κάνεις την πλάκα σου και να περάσεις 2 ώρες καλά με τα φιλαράκια και για να γίνει αυτό "πρέπει" να μπορείς να σπας και κανένα πιατάκι και να μην αισθάνεσαι σαν "κουλό" μέσα σε "χεράδες". Γιατί πολύ απλά δεν θα ξαναπατήσεις εκεί.

Άρα το προϊόν που λέγεται σκοπευτήριο , με τα υποπροϊόντα του που λέγονται γήπεδα , αν θέλει να είναι σωστά προσανατολισμένο στους δυνητικούς του πελάτες , θα πρέπει ,

-- να έχει το 80% των προϊόντων του στοχευμένο στους 250,000 κυνηγούς
-- και το 20% για τους 1,000 ( μπορεί να λέω και πολλούς ) σκοπευτές.

Τα σκοπευτήρια λοιπόν θα έπρεπε να έχουν πολλά εύκολα γήπεδα και λίγα δύσκολα ,
Αν θέλουμε να ανοίξει το άθλημα και όχι να μείνει έτσι κλειστό και μαραμένο όπως είναι τώρα .............
Αυτή είναι η δική μου οπτική που από κυνηγός παλεύω να γίνω σκοπευτής , η οποία δεν είναι και απαραίτητα σωστή.

λέω εγώ τώρα ..............
Γιώργο συμφωνώ απολύτως με αυτό που γράφεις, όχι μόνο φορώντας το "κυνηγετικό γιλέκο" αλλά και το σκοπευτικό. Και εννοώ το εξής:

Το κτίσιμο τεχνικής, σε κάθε τομέα, απαιτεί την συστηματική εξάσκηση σε κάτι, μέχρι να γίνει κτήμα σου. Όταν γίνει κτήμα σου (και μόνο τότε), προχωράς παρακάτω. Αν παρασυρθεί κανείς να πάει στο επόμενο βήμα πριν σιγουρέψει το προηγούμενο, είναι βέβαιο ότι η τεχνική του θα έχει κενά, που ίσως απαιτήσουν πολλαπλάσιο χρόνο μετά για να καλυφθούν.

Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σε ένα γήπεδο όπως το 3 στον Ασπρόπυργο, "υποχρεωνόμαστε" κάποιες φορές να ρίχνουμε ένα μόνο και δύο ντουμπλέδες, με την αιτιολογία ότι "έτσι γράφει η ένδειξη στον βατήρα" ή ότι "έτσι είναι πιο δύσκολο και επομένως καλύτερα..". Είναι βέβαιο ότι αν δεν εξασκηθεί επαρκώς κάποιος σε ένα-ένα τα δύσκολα και απαιτητικά πιάτα, η επαύξηση του βαθμού δυσκολίας μάλλον θα χειροτερέψει τα αποτελέσματα της προπόνησης, αντί να τα βελτιώσει.

Θα ήθελα και την άποψη του @leo σ' αυτό το σημείο. Πώς κτίζεται η τεχνική σε ένα απαιτητικό πιάτο; Ρίχοντάς το από την αρχή σε ντουμπλέδες και sim ή δουλεύοντάς το μόνο του (στην αρχή), μέχρι να αποκτηθεί η εικόνα και η κίνηση που δουλεύει;

Τέλος, ως προς τα "εύκολα γήπεδα": έχουν και αυτά έναν τεράστιο βαθμό δυσκολίας, να θέσει κάποιος ως προσωπικό στόχο να μη χάσει πιάτο. Είναι και αυτό ένα πεδίο ανάπτυξης τεχνικής. Σκέψου ότι ένα γήπεδο skeet είναι παντού το ίδιο, αλλά τα 25άρια μόνο δεδομένα δεν είναι...
 
Εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά η δυσκολία θα διώξει αυτούς που επιλέγουν να κάνουν σκοποβολή για τους λάθος λόγους. Οι σκοπευτές γοητεύονται από την δυσκολία του αθλήματος και όχι από τις πλασματικές επιτυχίες που μπορεί να έχουν σε ένα γήπεδο που είναι σχεδιασμένο να χαϊδεύει μεγάλα "εγώ". Τώρα, εάν ένα σκοπευτήριο έχει την πολυτέλεια να διαθέτει και ένα γήπεδο φιλικό για αρχάριους σίγουρα δεν είναι κακό, αλλά δεν είναι αυτό που θα πεισμωσει κάποιον ώστε να γίνει σκοπευτής.
Εχεις απολυτο δικιο ... τα δυσκολα σχηματα - τροχιες θα προκαλεσουν το ενδιαφερον των σκοπευτων, τα ευκολα θα τα βαρεθουν πολυ γρηγορα!
 
Last edited:
έχουμε και λέμε , λέμε και έχουμε ,
αφού το μαμήσαμε το θέμα , ας το ολοκληρώσουμε.
η κουβέντα που γίνεται είναι μεταξύ σκοπευτών . Αν για μια στιγμή "βγάλετε" το σκοπευτικό γιλέκο και "φορέσετε" το κυνηγετικό , θα δείτε το θέμα σκοπευτήριο με άλλα μάτια.

Με αυτή την οπτική δεν έχει καμιά μα καμιά σημασία το σκορ και αν γράψεις 20 ή 25 ή 15 , όπως και δεν έχει καμιά σημασία να γίνεις ο άσσος των γηπέδων.
Σημασία έχει να κάνεις την πλάκα σου και να περάσεις 2 ώρες καλά με τα φιλαράκια και για να γίνει αυτό "πρέπει" να μπορείς να σπας και κανένα πιατάκι και να μην αισθάνεσαι σαν "κουλό" μέσα σε "χεράδες". Γιατί πολύ απλά δεν θα ξαναπατήσεις εκεί.

Άρα το προϊόν που λέγεται σκοπευτήριο , με τα υποπροϊόντα του που λέγονται γήπεδα , αν θέλει να είναι σωστά προσανατολισμένο στους δυνητικούς του πελάτες , θα πρέπει ,

-- να έχει το 80% των προϊόντων του στοχευμένο στους 250,000 κυνηγούς
-- και το 20% για τους 1,000 ( μπορεί να λέω και πολλούς ) σκοπευτές.

Τα σκοπευτήρια λοιπόν θα έπρεπε να έχουν πολλά εύκολα γήπεδα και λίγα δύσκολα ,
Αν θέλουμε να ανοίξει το άθλημα και όχι να μείνει έτσι κλειστό και μαραμένο όπως είναι τώρα .............
Αυτή είναι η δική μου οπτική που από κυνηγός παλεύω να γίνω σκοπευτής , η οποία δεν είναι και απαραίτητα σωστή.

λέω εγώ τώρα ..............
Γι'αυτό σε πάω.
 
Aυτη δεν ήταν ταπεινή γνώμη φίλε Μητσο.Κανονική χειροβομβίδα έριξες... :) .για λέγε...
Όλα τα πιατα θέλουν ακριβώς την ίδια συγκέντρωση για να σπάσουν, οσα λέμε αυτό το έχω χάπι αυτο είναι ζερο , γράφω παντα την γνώμη μου κ τίποτα άλλο, θα ήθελα όμως να διαβάσω κ από αλλα άτομα την δική τους
 
Last edited:
Να γράψω κ εγώ αν επιτρέπεται την ταπεινή μου γνώμη, δεν υπάρχει δυσκολο κ ευκολο πιατο , όλα είναι το ιδιο
Έχεις και δίκιο και άδικο. Έχεις άδικο επειδή προφανώς δεν έχουν όλα τα πιάτα τον ίδιο βαθμό δυσκολίας. Επίσης προφανώς όλα σπάνε εάν εκτελεστεί η σωστή τεχνική. Έχεις δίκιο επειδή δεν πρέπει να αλλάζουμε την προσέγγισή μας ανάλογα με το αν το πιάτο είναι εύκολο ή δύσκολο ή με το αν το θεωρούμε εύκολο ή δύσκολο.

Οι πιο επιτυχημένοι σκοπευτές είναι αυτοί που δεν θα επιτρέψουν στον εαυτό τους να τρομάξει από ένα πιάτο που είτε είναι αντικειμενικά δύσκολο ή που τους προκαλεί ανασφάλεια για τον Χ ή Ψ λόγο. Οι κορυφαίοι σκοπευτές δεν θα σκεφτούν ποτέ "ωχ" όταν βλέπουν ένα ζόρικο πιάτο, παρά θα εκτελέσουν την τεχνική τους με την ίδια αυτοπεποίθηση σαν να είναι το πιο εύκολο πιάτο, καθώς επίσης θα αντιμετωπίσουν και το πιο εύκολο πιάτο με απόλυτη προσοχή και σοβαρότητα σαν να είναι τρομερά απαιτητικό.
 
έχουμε και λέμε , λέμε και έχουμε ,
αφού το μαμήσαμε το θέμα , ας το ολοκληρώσουμε.
η κουβέντα που γίνεται είναι μεταξύ σκοπευτών . Αν για μια στιγμή "βγάλετε" το σκοπευτικό γιλέκο και "φορέσετε" το κυνηγετικό , θα δείτε το θέμα σκοπευτήριο με άλλα μάτια.

Με αυτή την οπτική δεν έχει καμιά μα καμιά σημασία το σκορ και αν γράψεις 20 ή 25 ή 15 , όπως και δεν έχει καμιά σημασία να γίνεις ο άσσος των γηπέδων.
Σημασία έχει να κάνεις την πλάκα σου και να περάσεις 2 ώρες καλά με τα φιλαράκια και για να γίνει αυτό "πρέπει" να μπορείς να σπας και κανένα πιατάκι και να μην αισθάνεσαι σαν "κουλό" μέσα σε "χεράδες". Γιατί πολύ απλά δεν θα ξαναπατήσεις εκεί.

Άρα το προϊόν που λέγεται σκοπευτήριο , με τα υποπροϊόντα του που λέγονται γήπεδα , αν θέλει να είναι σωστά προσανατολισμένο στους δυνητικούς του πελάτες , θα πρέπει ,

-- να έχει το 80% των προϊόντων του στοχευμένο στους 250,000 κυνηγούς
-- και το 20% για τους 1,000 ( μπορεί να λέω και πολλούς ) σκοπευτές.

Τα σκοπευτήρια λοιπόν θα έπρεπε να έχουν πολλά εύκολα γήπεδα και λίγα δύσκολα ,
Αν θέλουμε να ανοίξει το άθλημα και όχι να μείνει έτσι κλειστό και μαραμένο όπως είναι τώρα .............
Αυτή είναι η δική μου οπτική που από κυνηγός παλεύω να γίνω σκοπευτής , η οποία δεν είναι και απαραίτητα σωστή.

λέω εγώ τώρα ..............
Συμφωνώ με αυτά που λες, απλά εγώ δεν θα έβαζα νούμερα 80 20 η 70 30 κτλ κτλ, απλά να υπάρχει γήπεδο για αυτούς που θα πάνε όπως είπες για την παρέα τον καφέ, για αυτούς που θα πάνε όχι για να γίνουν σκοπευτές απλά για να βελτιωθούν στο κυνήγι, άλλωστε τελικά και το sporting που προσομοιάζει στο κυνήγι πλέον οι τροχιές οι ταχύτητες και οι αποστάσεις που διαβάζω και βλέπω μόνο με κυνήγι δεν προσομοιάζει έχει γίνει απαιτητικό τεχνικά.
 
Απορία...Γνωρίζει κανείς κάποιον "σκοπευτή"που δεν κυνηγάει έστω και λίγο? Εγώ όχι.
Τα σκοπευτήρια είναι για όλους παιδιά και αν κάποια πιάτα είναι δύσκολα σε κάποια γήπεδα, με την συχνή επαφή γίνονται ποιό εύκολα.
Εγώ χαιρομαι πολύ όταν βλέπω καινούριο κόσμο να έρχεται και εύχομαι να ανοίξουν οι δουλειές και να είναι πάντα γεμάτα τα σκοπευτήρια γιατί γενικά με το κυνήγι εχω ψιλοαπελπιστεί....
 
Απορία...Γνωρίζει κανείς κάποιον "σκοπευτή"που δεν κυνηγάει έστω και λίγο? Εγώ όχι
υπάρχουν αρκετοί , και θα σου πω έναν από τους καλούς - Μεγαλοοικονόμου. Αλλά αυτό που λες ενισχύει την άποψη ότι ΑΝ , λέω ΑΝ επιτρέψουν ( γιατί στην ουσία βάσει νόμου απαγορεύεται ) στους 250,000 κυνηγούς να έχουν πρόσβαση στα σκοπευτήρια , το άθλημα θα εκτοξευτεί , με ότι αυτό συνεπάγεται σε όλους τους τομείς.
Τα σκοπευτήρια είναι για όλους παιδιά και αν κάποια πιάτα είναι δύσκολα σε κάποια γήπεδα, με την συχνή επαφή γίνονται ποιό εύκολα.
ισχύει
Εγώ χαιρομαι πολύ όταν βλέπω καινούριο κόσμο να έρχεται και εύχομαι να ανοίξουν οι δουλειές και να είναι πάντα γεμάτα τα σκοπευτήρια
σωστό , αλλά για να παραμείνει κάποιος , πρέπει να μπορεί στην αρχή που θα μπει μέσα να κάνει παραπάνω από 1 πιάτο στα 25.
γιατί γενικά με το κυνήγι εχω ψιλοαπελπιστεί....
περίμενε λίγο που θα απαγορευτεί τελείως και μετά τα λέμε ...............:(:(:(
 
Απορία...Γνωρίζει κανείς κάποιον "σκοπευτή"που δεν κυνηγάει έστω και λίγο? Εγώ όχι.
Τα σκοπευτήρια είναι για όλους παιδιά και αν κάποια πιάτα είναι δύσκολα σε κάποια γήπεδα, με την συχνή επαφή γίνονται ποιό εύκολα.
Εγώ χαιρομαι πολύ όταν βλέπω καινούριο κόσμο να έρχεται και εύχομαι να ανοίξουν οι δουλειές και να είναι πάντα γεμάτα τα σκοπευτήρια γιατί γενικά με το κυνήγι εχω ψιλοαπελπιστεί....
Ακριβως αυτο. Ακομα και λομπυ αν το δεχτει κανεις πως ειναι, ποιος ο λογος να επιδεικνυει κανεις τις ικανοτητες του αναμεσα σε ατομα που τον ξερουν; Ευκολοτερα δεν θα το εκανε αναμεσα σε νεοφερμενους, και πιθανοτατα θα ειναι και πιο κουμπωμενοι οσον αφορα το χωρο;

Περαν τουτου ομως, ειναι χαρα το να βλεπεις κοσμο νεο στο σκοπευτηριο. Και γιατι δινει κινητρα στο ιδιο το σκοπευτηριο να βελτιωνεται - αναβαθμιζεται, και γιατι δινει νεο "αιμα" στα αθληματα. Οσον αφορα το σκορ εχω μια ενσταση. Η σωστη συμπεριφορα των παλαιοτερων και των υπευθυνων θα κρατησει κοσμο, οχι τοσο το σκορ. Αν πας ως νεος να "βουλωσεις στοματα" δυστυχως για μενα πας για λαθος λογους. Η ευγενεια και η επιμονη να μαθεις (γιατι κανενας δε παει ξεροντας και αν ριχνουν καλα στο κυνηγι) θα κανει εμπειροτερους να σε συμβουλεψουν οταν δυσκολευεσαι, αλλα και η ευγενικη συμπεριφορα των πιο εμπειρων θα ξεκομπλαρει εναν νεο και θα τον κανει να νοιωσει πιο οικεια ωστε να μεινει παραπανω.

Προφανως ο σνομπ σκοπευτης, θα μεινει σνομπ. Θα σχολιασει το οτιδηποτε για να μειωσει, ειτε οπλο, ειτε εξοπλισμο, ειτε φυσιγγι, ειτε τεχνικη ειτε αποτελεσμα. Αυτον τον αποφευγεις, και με το καιρο μαθαινεις απλα να μην ενδιαφερεσαι για τη γνωμη του. Μαζι με αυτους ομως, υπαρχει και η συντριπτικη πλειοψηφια ανθρωπων που αγαπουν αυτο που κανουν, και που με την καταλληλη συμπεριφορα μπορεις να γινεις και συ ενα μερος του συνολου.
 
Έχεις άδικο επειδή προφανώς δεν έχουν όλα τα πιάτα τον ίδιο βαθμό δυσκολίας.
Σωστό και να προσθέσω εδώ ότι το κάθε πιάτο "γίνεται" εύκολο ή δύσκολο ανάλογα με τις ικανότητες/ αδυναμίες καθενός. Έτσι, ένα πιάτο εύκολο για κάποιον μπορεί να είναι ταυτόχρονα δύσκολο για κάποιον άλλον και αντίστροφα.
 
Εγώ χαιρομαι πολύ όταν βλέπω καινούριο κόσμο να έρχεται και εύχομαι να ανοίξουν οι δουλειές και να είναι πάντα γεμάτα τα σκοπευτήρια
Συμφωνώ και εύχομαι και εγώ το ίδιο. Σε αυτό όμως πρέπει να συμβάλουν και οι διευθύνσεις των σκοπευτηρίων, ώστε να δίνουν κίνητρα και να ελκύουν κόσμο. Χθες έκανα την προσπάθεια να "ξεκλέψω" λίγο χρόνο από τη δουλειά και να εκμεταλλευτώ την αλλαγή ώρας, μια και βραδιάζει μετά τις 7.30μμ, να ρίξω 2-3 πούλες. Τελικά η προσπάθεια απεδείχθη απέλπιδα, διότι και από τα δύο σκοπευτήρια ενημερώθηκα ότι κλείνουν στις 6...
 
Απορία...Γνωρίζει κανείς κάποιον "σκοπευτή"που δεν κυνηγάει έστω και λίγο? Εγώ όχι.
Τα σκοπευτήρια είναι για όλους παιδιά και αν κάποια πιάτα είναι δύσκολα σε κάποια γήπεδα, με την συχνή επαφή γίνονται ποιό εύκολα.
Εγώ χαιρομαι πολύ όταν βλέπω καινούριο κόσμο να έρχεται και εύχομαι να ανοίξουν οι δουλειές και να είναι πάντα γεμάτα τα σκοπευτήρια γιατί γενικά με το κυνήγι εχω ψιλοαπελπιστεί...

Απορία...Γνωρίζει κανείς κάποιον "σκοπευτή"που δεν κυνηγάει έστω και λίγο? Εγώ όχι.
Τα σκοπευτήρια είναι για όλους παιδιά και αν κάποια πιάτα είναι δύσκολα σε κάποια γήπεδα, με την συχνή επαφή γίνονται ποιό εύκολα.
Εγώ χαιρομαι πολύ όταν βλέπω καινούριο κόσμο να έρχεται και εύχομαι να ανοίξουν οι δουλειές και να είναι πάντα γεμάτα τα σκοπευτήρια γιατί γενικά με το κυνήγι εχω ψιλοαπελπιστεί....
Η τριβή και η εξειδίκευση είναι αυτή που τελικά σε προσδιορίζει, εάν πας 3 φορές την εβδομάδα και ρίχνεις στο σκοπευτηριο 2 3 πουλες την φορά και πας μια φορά τον μήνα για κυνήγι θεωρώ πως είσαι σκοπευτής και όχι κυνηγός.
 
Η τριβή και η εξειδίκευση είναι αυτή που τελικά σε προσδιορίζει, εάν πας 3 φορές την εβδομάδα και ρίχνεις στο σκοπευτηριο 2 3 πουλες την φορά και πας μια φορά τον μήνα για κυνήγι θεωρώ πως είσαι σκοπευτής και όχι κυνηγός.
Εγώ που υπό φυσιολογικές συνθήκες, από 20 Αυγούστου μέχρι 28 Φεβρουαρίου δεν ντουφεκαω σε πιατακι, τι είμαι; .my man.
 
Back
Top