Σκοπευτήριο Χανίων

Είχε πολύ αέρα,οπως λέει ο Στέλιος και ψιλόπαγωμένος βορειοδυτικός.ίδια πιάτα ακόμα και μέσα στην πουλά άλλαζαν πορειες λόγω του αέρα..μια ψηλά μια χαμηλά..Μιλα ρε Στέλιο αν πας να ξεμείνεις από φυσίγγια να σου έδινα μερικά να τελειώνες την πουλά.
 
Μιλα ρε Στέλιο αν πας να ξεμείνεις από φυσίγγια να σου έδινα μερικά να τελειώνες την πουλά.


Έχω κι ένα κουτί Lambro sporting που περίσσεψε από χθες, οπότε είμαι ο.κ. για 2 πούλες ...:)

Μην ανοίγεις άσκοπα τα φυσιγγια γιατί έρχονται πολλοί δίσκοι....buy buy..sarcastic.
 
Ευχαριστώ Σακαρε! Ακόμα να ανοίξετε εκεί;; Το Blaser έχει καεί ήδη καθώς ρίχνουμε και οι δυο..Αρα καταλαβαίνεις,δεν προλαβαίνει να κρυωσει!
Σκοπευτήριο σήμερα έριξα δυο πουλες 19 και 21 το σκορ ! Η παρεα πολύ καλή με Μητσο και Στέλιο! Σχετικά ευκολο το σχήμα με τρία μονα πιάτα και ένα ντουμπλε on report σε κάθε βατήρα.
Ο Μητσος έριχνε δίπλα μου με το guerini και έκανε 25αρι με τρομερά σπασίματα και με Κένταυρος φυσίγγια παρακαλώ την πρώτη φορα που τα έριχνε!
Γιαννη καλη αρχη εκανα με τα κενταυρος!!μια χαρα μου φανηκαν και με μαλακη ανακρουση!!τα σπασιματα ηταν καλα και οι προσκοπευσεις επισης!στα επομενα 500 με το καλο!!το σχημα σημερα ειχε μια μικρη δυσκολια και ο αερας την εκανε μεγαλυτερη!το 25αρι με χαροποιησε ιδιαιτερα αν και δεν το περιμενα λογω του αερα!!
 
Γιαννη καλη αρχη εκανα με τα κενταυρος!!μια χαρα μου φανηκαν και με μαλακη ανακρουση!!τα σπασιματα ηταν καλα και οι προσκοπευσεις επισης!στα επομενα 500 με το καλο!!το σχημα σημερα ειχε μια μικρη δυσκολια και ο αερας την εκανε μεγαλυτερη!το 25αρι με χαροποιησε ιδιαιτερα αν και δεν το περιμενα λογω του αερα!!
Τα σπασίματα σχεδόν τα μισά και πάνω ήταν καπνισματα ήμουν δίπλα σου και έβλεπα.φαινεται τα πάει καλά το όπλο σου τα Κένταυρος.συμφωνω είχε μικρή δυσκολία σαν σχήμα,αλλά με τον αέρα κάποια πιατα άντε γεια..άλλου το περίμενες άλλου πήγαινε.στην δεύτερη πουλά που έριξα το 4 χαμήλωσε και άλλο και σχεδόν εγλυφε με χαντάκωσε..Μπραβο και πάλι για το 25αρι!
 
Ευχαριστώ Σακαρε! Ακόμα να ανοίξετε εκεί;; Το Blaser έχει καεί ήδη καθώς ρίχνουμε και οι δυο..Αρα καταλαβαίνεις,δεν προλαβαίνει να κρυωσει!
Σκοπευτήριο σήμερα έριξα δυο πουλες 19 και 21 το σκορ ! Η παρεα πολύ καλή με Μητσο και Στέλιο! Σχετικά ευκολο το σχήμα με τρία μονα πιάτα και ένα ντουμπλε on report σε κάθε βατήρα.
Ο Μητσος έριχνε δίπλα μου με το guerini και έκανε 25αρι με τρομερά σπασίματα και με Κένταυρος φυσίγγια παρακαλώ την πρώτη φορα που τα έριχνε!
πηρες φωραααα με το bleizer ρε γιανναρεεεεε μπραβωωωωωω,,19 στα 21 απιαστωςςςςς,,αντε να δουμε ποτε θα βρεθουμε να κοντραριστουμε λιγοοοοο.yelling..yelling. .yel..yel.
 
Καλημέρα στα Χανιά ....λέω βρε κοπελια να αρχίσω να πηγαίνω σκοπευτήριο τώρα στα γεράματα,θέλω να μου πειτε ποιο όπλο βολεύει καλύτερα καραμπίνα η δίκανο για Σπόρτινγκ μιλάμε πάντα;
Θα στο θέσω ετσι.εγω που κυνηγαω με καραμπίνα παω με τη καραμπίνα.το να πηγαίνω με αλλο οπλο στο σκοπευτήριο και με αλλο στο κυνηγι δε νομιζω οτι μου προσφέρει κατι
 
Τι εννοεις ποιο οπλο βαραει καλυτερα; Αυτο που γουσταρεις να ριχνεις, αυτο βαραει καλυτερα.

Παρε λοιπον το οπλο που κυνηγας, βγαλε αορτηρες και καλυματα κοντακιου αν εχει, και βουρ. 28γρ φυσιγγια, ευλαβικη προσοχη στους κανονες ασφαλειας και στις οδηγιες που θα σου δωσουν στο σκοπευτηριο οταν ειναι να ριξεις, ωτοασπιδες απαραιτητες για να μη φευγεις με πονοκεφαλο, και εισαι ετοιμος.

Εχε υποψιν οτι ολα τα οπλα επιτρεπονται, εκτος της επαναληπτικης, και φυσικα του μονοκανου λογω πρακτικοτητας. Απο μεσα προστασιας, οπως σου ειπα ειναι απαραιτητες οι ωτοασπιδες, και φυσικα ενα ζευγαρι γυαλια και ενα καπελο να μη σε σκοτωνει ο ηλιος, αλλα και για τα θραυσματα.
 
Καλημέρα στα Χανιά ....λέω βρε κοπελια να αρχίσω να πηγαίνω σκοπευτήριο τώρα στα γεράματα,θέλω να μου πειτε ποιο όπλο βολεύει καλύτερα καραμπίνα η δίκανο για Σπόρτινγκ μιλάμε πάντα;
Καλημέρα! Το δίκανο βολεύει καλύτερα και είναι πιο ωραίο σαν αίσθηση,να ριχνεις με αυτό! Αλλά θα σύμφωνησω με τους προλαλήσαντες,το καλύτερο και κατά την γνώμη εμείς που είμαστε και κυνηγοί,είναι να ρίχνουμε με το όπλο που πάμε κυνήγι και γουστάρουμε πολύ!
 
Επισης θα σου πω και κάτι άλλο αν και νομιζω ότι δεν είσαι και πολύ μεγάλος σε ηλικία.αλλα μια που ειπες για γεράματα,το sporting είναι ένα άθλημα που προσφέρεται για όλες τις ηλικίες και αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα του ότι το ρίχνουν απο 15χρ μέχρι 85 χρ...πιστευω είναι μια πολύ καλη απόφαση η απόφαση που πήρες.
 
εγω λεω να ερθω την αλη βδομαδα αλλα δε θα κηνηγαω δισκακια θα κηνηγαω το στελιο με ενα μπουκαλη τσικουδια.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Ένα ποτηράκι μπορεί να το πιω για χατήρι σου, αλλά για παραπάνω ξέχνα το !!! .buy..buy buy.
Εγώ το Parallelo θέλω να φέρεις όταν το παραλάβεις, να το δοκιμάσω ... ;)
 
Επισης θα σου πω και κάτι άλλο αν και νομιζω ότι δεν είσαι και πολύ μεγάλος σε ηλικία.αλλα μια που ειπες για γεράματα,το sporting είναι ένα άθλημα που προσφέρεται για όλες τις ηλικίες και αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα του ότι το ρίχνουν απο 15χρ μέχρι 85 χρ...πιστευω είναι μια πολύ καλη απόφαση η απόφαση που πήρες.
ευχαριστώ για τις απαντησεις κοπελια...από Τσοκ 3 η 4;
 
Σκοπευτήριο σήμερα έριξα μια πουλά γιατί πήγα και αργά κατά τις 7.ειχε τις πορείες του αγώνα που θα γίνει την Κυριακή..λαγος τραβερσα περίπου 20-25 μέτρα εύκολος..μινι πολύ δύσκολο ειδικά από τον τελευταίο βατήρα εξερχόμενο πολύ χαμηλά δεν φαινόταν καθόλου.γενικα είχε μερικά τεχνικά πιατα που θελουν δουλεια.ειδικα ένα εισερχόμενο λοξο που εγλυφε κάτω και έπεφτε στο όριο του γηπέδου 30-33 μέτρα.προσωπικα πρώτη φορά που έπαιξα στο σχήμα έμεινα πολύ ευχαριστημένος έκανα 20 πιατα..τσοκ LM και Μ μαμα και φυσίγγια Ρουμελιωτης.
 
1 :μίνι πολύ χαμηλό εξερχόμενο πίσω από τον πρώτο βατήρα.
2 :αριστερό πιάτο μέσα από τον πουλ καθοδικό σιγανό.
3:αριστερά πάνω στη δεξαμενή,το πάλιο 1 περνάει κοντά και ψηλά από τους βατήρες.
4.λαγος τραβερσα από αριστερά προς δεξιά 20-25 μέτρα.
5.πολυ ψηλο από αριστερά εισερχόμενο και λίγο λοξό.
6.ερχετε από απέναντι εισερχόμενο ευθεία και σχετικά ψηλά αλλα πέφτει κοντά στο όριο των 33 μέτρων.
7.ερχετε από απέναντι και δεξιά γλύφει κάτω πολύ λοξό σε σχέση με τους βατήρες και πέφτει ακριβώς στο οριο του γηπέδου,30-33 μέτρα.
8.φασιανος.
9.φευγει από την καταπακτή του trap λίγο αριστερά με ελαφρώς καμπύλη τροχιά,αρκετά γρήγορο.
11.εξερχομενο σιγανό και χαμηλό από δεξιά,η μηχανή είναι πίσω και δεξιά από τον 5 βατήρα.
Το 10 και το 12 δεν θυμάμαι .σιγουρα ένα είναι από τον πυργο του mark πιάτο με τροχια skeet.
 
Σκοπευτήριο σήμερα έριξα μια πουλά γιατί πήγα και αργά κατά τις 7.ειχε τις πορείες του αγώνα που θα γίνει την Κυριακή..λαγος τραβερσα περίπου 20-25 μέτρα εύκολος..μινι πολύ δύσκολο ειδικά από τον τελευταίο βατήρα εξερχόμενο πολύ χαμηλά δεν φαινόταν καθόλου.γενικα είχε μερικά τεχνικά πιατα που θελουν δουλεια.ειδικα ένα εισερχόμενο λοξο που εγλυφε κάτω και έπεφτε στο όριο του γηπέδου 30-33 μέτρα.προσωπικα πρώτη φορά που έπαιξα στο σχήμα έμεινα πολύ ευχαριστημένος έκανα 20 πιατα..τσοκ LM και Μ μαμα και φυσίγγια Ρουμελιωτης.
Εγώ πήγα πιο νωρίς, πριν τις 5.30 και είχαν ήδη αρχίσει να παίζουν !!! Έπαιξα μια πούλα νωρίς, κι άλλη μια αργότερα δίπλα-δίπλα με το Γιάννη. Στην αρχή το σχήμα ήταν διαφορετικό, με λιγότερες μηχανές, χωρίς λαγό και μίνι, αλλά με τραπ 3 ή 4 φορές. Αλλά και τελείως αλλιώτικο από της Δευτέρας, και σαν σενάριο και στις τροχιές των πιάτων ... Σχετικά πιο εύκολο από το 2ο που λέει ο Γιάννης, που το έβαλαν στη συνέχεια.
Και στις δυο πούλες έκανα από 19/25, αρκετά ευχαριστημένος είμαι κι εγώ, για πρώτη φορά που έπαιζα τα συγκεκριμένα σχήματα. Το μόνο που με χάλασε λίγο, ήταν στην 1η πούλα που έχασα το τελευταίο πιάτο, το teal ή φασιανό που το λένε εδώ, και είναι από τα πιάτα που δεν με αγχώνουν καθόλου, το παίρνω σχεδόν πάντα και μάλιστα στο ανέβασμα. Αλλά ... από την υπερβολική σιγουριά, κι από τη χαρά μου που πήρα το 1ο πιάτο του ντουμπλέ που ήταν τραπ ... την έκανα τη μ@λακία !!! :confused: :p Και στη 2η πούλα, ο πούστης ο λαγός που τον είχε 2 φορές (στο 2ο και 3ο βατήρα αν θυμάμαι καλά), την πρώτη φορά τον πήρα (με τη δεύτερη τουφεκιά), αλλά τη δεύτερη μου την έκανε !!! :(:mad: Εύκολο πιάτο ... κατά το Γιάννη που είναι έμπειρος λαγοκυνηγός ... εγώ να πω την αλήθεια, ποτέ δεν τα πήγαινα πολύ καλά με αυτό και δεν το "συμπάθησα"!!! Ίσως επειδή το βάζουν πάρα πολύ σπάνια και δεν το έχω δουλέψει αρκετά ... Έτσι έχασα το 20αρι και στις 2 πούλες !!! :( Αλλά τέλος πάντων, η σχετικά δύσκολη 2η πούλα εξελίχτηκε καλά και, κυρίως, τελείωσε με πετυχημένο ντουμπλέ, οπότε ... όλα καλά ! :):D
Χθες από φυσίγγια, εκτός από 3-4 LAMBRO και 3 RIO (που είχαν ξεμείνει από τη Δευτέρα και τα έριξα στην 1η πούλα), έπαιξα αποκλειστικά τα FALCOCCI. Μια χαρά ήταν !!!
Και από τσοκάκια, τις 2 τελευταίες εβδομάδες (4 φορές) χρησιμοποιώ ξανά τα παλιά καλά και δοκιμασμένα BRILEY INVx2, SK & LM (εντάξει, στο όπλο μου έρχονται λίγο πιο σφιχτά, σχεδόν IC & M, όπως τα θέλω δηλαδή) ... Είχα για αρκετό καιρό φέτος τα BRAIN BL & MR, καλά τσοκάκια είναι, αλλά ... αυτό το "κάτι παραπάνω" (που υποτίθεται ότι δίνουν κι έχουν ενθουσιάσει πολλούς), εγώ προσωπικά "δεν το είδα" .... Δεν είχα παράπονο, αλλά δεν "ξετρελάθηκα" κιόλας !!! ;):cool:
 
Back
Top