Σκοπευτήριο Σχιστού

Δημήτρη , αν το έχεις ανέβασέ το σε παρακαλώ , γιατί δεν το έχω δει .
Τώρα , όσον αφορά την μεταφορά , η άδεια του όπλου λέει ..

View attachment 28097

άρα σε ρωτάει το όργανο ,
- που πάτε κύριε με το όπλο ?
- κυνήγι , του λές .
- μάλιστα , περάστε κύριε.

αυτό όταν είναι περίοδος κυνηγιού .
Αν δεν είναι περίοδος κυνηγιού η απάντηση είναι ..
- σκοπευτήριο
- να δω την σκοπευτική σας άδεια ?
- βεβαίως , ( την δείχνεις )
- μάλιστα , περάστε κύριε .
αν δεν έχεις σκοπευτική άδεια , απλά έμπλεξες , αυτόφωρα κ.λ.π.

και τώρα μια μικρή λεπτομέρεια .

Είναι 19/08 και ταξιδεύεις για Β. Ελλάδα για το άνοιγμα και σε σταματάει το όργανο για έλεγχο.
- που πάτε κύριε με το όπλο ?
- κυνήγι
- το κυνήγι κύριε ξεκινάει από αύριο , σήμερα δεν επιτρέπεται , για κατεβείτε για τα περαιτέρω .
- μα ............

έμπλεξες κανονικότατα όμως .

Ηθικόν δίδαγμα .
Πας και βγάζεις αυτήν την ρημάδα την σκοπευτική αδειούλα και ησυχάζει το μυαλουδάκι σου , από αυτό τουλάχιστον.

Λέω εγώ τώρα .....;););)
Ακριβώς τα ίδια λέω κ εγώ φίλε
 
Και στην αστυνομία, αλλά και στην ασφάλεια που ρώτησα αυτοπροσώπως τον Φλεβάρη, πριν βγάλω την σκοπευτική ταυτότητα, μου είπαν ότι δεν έχει κάποιο χαρτί / δελτίο / άδεια η υπηρεσία για να συμπληρωθεί / υπογραφεί / κλπ, ώστε να γίνει η μεταφορά, τουτέστιν, δεν προβλέπεται τέτοια άδεια.

Ακολούθως, στην ερώτησή μου: "και πως θα πάω αν θέλω το όπλο στον οπλουργό ρε μπαγάσες;", μου απάντησαν στραβοκοιτώντας με: "λυμένο στη θήκη, στο πορτ-μπαγάζ και να μην υπάρχει δείγμα φυσιγγίου μαζί...και να προσεύχεσαι να μην πέσεις σε πωρωμένο συνάδελφο".
.RESPECT.

(αν κάποιος φίλος έχει πάρει ποτέ τέτοιου είδους άδεια και την έχει φυλάξει, ενδιαφέρον θα είχε να δούμε τι γράφει)
Ακριβώς αυτό, σε μπλόκο με ΟΠΚΕ κλπ κλπ αν συλληφθεί κάποιος με όπλο μέσα στο αυτοκινητο, χωρίς ταυτότητα σκοπευτικη κ εκτός κυνηγιού θα παει μέσα δεμένος, είχε μπλέξει έτσι φίλος που πηγαινε σε κυνηγομαγαζο
 
Δημήτρη , αν το έχεις ανέβασέ το σε παρακαλώ , γιατί δεν το έχω δει .
Τώρα , όσον αφορά την μεταφορά , η άδεια του όπλου λέει ..

View attachment 28097

άρα σε ρωτάει το όργανο ,
- που πάτε κύριε με το όπλο ?
- κυνήγι , του λές .
- μάλιστα , περάστε κύριε.

αυτό όταν είναι περίοδος κυνηγιού .
Αν δεν είναι περίοδος κυνηγιού η απάντηση είναι ..
- σκοπευτήριο
- να δω την σκοπευτική σας άδεια ?
- βεβαίως , ( την δείχνεις )
- μάλιστα , περάστε κύριε .
αν δεν έχεις σκοπευτική άδεια , απλά έμπλεξες , αυτόφωρα κ.λ.π.

και τώρα μια μικρή λεπτομέρεια .

Είναι 19/08 και ταξιδεύεις για Β. Ελλάδα για το άνοιγμα και σε σταματάει το όργανο για έλεγχο.
- που πάτε κύριε με το όπλο ?
- κυνήγι
- το κυνήγι κύριε ξεκινάει από αύριο , σήμερα δεν επιτρέπεται , για κατεβείτε για τα περαιτέρω .
- μα ............

έμπλεξες κανονικότατα όμως .

Ηθικόν δίδαγμα .
Πας και βγάζεις αυτήν την ρημάδα την σκοπευτική αδειούλα και ησυχάζει το μυαλουδάκι σου , από αυτό τουλάχιστον.

Λέω εγώ τώρα .....;););)
Μα στο κόκκινο πλαίσιο δεν λέει κάτι για σκοπευτική άδεια! Άρα δεν είσαι παράνομος εφόσον φέρεις την άδεια οπλοκατοχής! Υποθετικά μηλαω μην πάρω κάποιον στο λαιμό μου! Γιατί κ εγώ βγάζω σκοπευτική άδεια κ ας πηγαίνω καμία δεκαριά φορές όλες κ όλες!
 
Εφ όσον κατέχεις ΑΚΚΟ ΔΕΝ απαγορεύεται η μεταφορά του όπλου. Όσο και αν χάνεται δεν πρόκειται να βρείτε "ειδική" άδεια για μεταφορά σε οπλουργο κτλ κτλ κτλ.....ο νόμος είναι ξεκάθαρος και εφόσον τον γνωρίζεις και είσαι νόμιμος ΔΕΝ μπορεί ο κάθε ένας που κάνει έλεγχο να σου πρήζει τα συκώτια. Τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά.
 
Όπως όλοι που αγοράζουν όπλο και βγάζουν δελτίο κατοχής να σιγουρευονται ότι έχει γίνει και η καταχώρηση στο σύστημα.
Και όμως όσο και εάν αυτό ακούγεται απίστευτο...συμβαίνει....εξού και ο παρακάτω προσωπικός - πραγματικός διάλογος στο αρμόδιο Α.Τ. ...
- ήρθα να ανανεώσω το δελτίο κατοχής γιατί λήγει...
- δεν έχετε εσείς τέτοιο όπλο...πότε το πήρατε;;
- .think..yelling.

Υ.Γ. Συγνώμη για το άσχετο ώς προς το θέμα...Σκοπευτήριο Σχιστού
 
Και όμως όσο και εάν αυτό ακούγεται απίστευτο...συμβαίνει....εξού και ο παρακάτω προσωπικός - πραγματικός διάλογος στο αρμόδιο Α.Τ. ...
- ήρθα να ανανεώσω το δελτίο κατοχής γιατί λήγει...
- δεν έχετε εσείς τέτοιο όπλο...πότε το πήρατε;;
- .think..yelling.

Υ.Γ. Συγνώμη για το άσχετο ώς προς το θέμα...Σκοπευτήριο Σχιστού
Πας αυτόφωρο εάν σε σταματήσει αστυνομία και στο όνομα σου δεν φανεί το οπλο που έχεις μαζί σου.
 
Γεναρη επι lockdown σε ελεγχο που μου εκανε η ΟΠΚΕ καθοδον για Β.Ευβοια ειχα στο πισω κάθισμα δυο κυνηγετικες καραμπινες (κενες εντος θήκης εννοείται, δεμένες και οχι λυμένες). Ζητησαν τις αδειες, τις εδειξα, ειπαν ευχαριστω, ειπα καλη συνεχεια..
Γενικα στο τμημα μπορει καποιος να σε παει, ακομα και επειδη του "φανηκε" υποπτη-πλαστη η ταυτοτητα που του υπεξειξες! Ολα ειναι ρευστά, γιατι κατοικουμε σε μπανανια!
Παντως οντως αδεια μεταφορας δεν προβλέπεται σαν "εγγραφο"...
Διασταύρωση με online συστημα αμφιβαλω αν υπαρχει. Και αμφιβάλω γτ δεν υπαρχει για απλούστερα ζητήματα....
 
Από το Σκοπευτήριο Σχιστού. ...

5 ολοκαίνουριες μηχανές απέκτησε ο Αθλητικός Σκοπευτικός Σύλλογος Πειραιάς και θα τοποθετηθούν στο Αγώνα Κυπέλλου Compak Sporting που θα γίνει την Κυριακή 20/06/21 στις 09:00.

201009211_265968135322055_4538836431396077159_n.jpg
200147048_265968075322061_70287562880595447_n.jpg
 
Οι τροχιές των δίσκων είναι έτοιμες από τις 9/6 λέει το δελτίο τύπου του Συλλόγου. Επίσης σύμφωνα με τον Σύλλογο θα χρησιμοποιηθούν στον αγώνα οι νέες μηχανές. Πάντως οι τροχιές στο αριστερό τερέν τις οποίες παρακολούθησα δεν μπορώ να πω οτι φάνηκαν πολύ δύσκολες. Έστω και μετά από χρόνια απραξίας θα ήθελα να μετέχω απλά για την διασκέδαση αλλά.....δεν έχει έρθει ακόμα το...εργαλείο.
 
Ωρέ παιδιά..την Κυριακή έχει 100άρι αγώνα κυπέλου στο Σχιστό με 60 μονοτουφεκιές..
Αντί να ασχοληθούμε λίγο με τις τροχιές κλπ ασχολούμαστε με ότι νάναι..
Άρη πώς γίνεται αυτό; Δεν το κατέχω αλλά 100άρης αγώνας σημαίνει 100 πιάτα, το 60 μονοτουφεκιές τι είναι; o_O
 
Στα μονα πιατα, θα πρεπει να ριξεις μονη τουφεκια
Α μάλιστα! Άρα 100 πιάτα με 100 φυσίγγια! Καλή φάση θα είναι. Σε ευχαριστώ Βικτωρα.
Νομίζω ότι κάνετε κάποιο λάθος. Απ' όσο ξέρω, πάντα στα μονά πιάτα έχεις δικαίωμα για 2 τουφεκιές. Ο Άρης λέγοντας 60 μονοτουφεκιές εννοεί 60 πιάτα σε ντουμπλέδες, δηλαδή 30 ντουμπλέδες θα έχει ο αγώνας. Που σημαίνει ότι οι 2 από τις 4 πούλες θα έχουν 1 μονό και 2 ντουμπλέδες ανά βατήρα, και οι άλλες 2 πούλες, από 3 μονά και 1 ντουμπλέ ανά βατήρα.
 
Last edited:
Back
Top