Σκοπευτήριο Λαγκαδά (Δρακόντειο)

Επίσκεψη στο Δρακόντιο 5-1-2014,παραμονή αργίας, νωρίς το απόγευμα. Μόνο ο καπνός από την ξυλόσομπα φανερώνει ίχνη ζωής. Ερημιά. Η Κυρία Αϊντα μας υποδέχεται εγκάρδια, όπως και ο Κύριος που εργάζεται εκεί. Μετά τις συστάσεις ,πάμε για δυο πούλες στο πρώτο από τα τρία γήπεδα το οποίο χρησιμοποιούν για το sporting. Παρατημένο όπως μου είπε ο Κύριος."Οι ντόπιοι δεν τιμούν το sporting"... :(.Το σκοπευτήριο λειτουργεί περισσότερο με τα..."Ολυμπιακά αθλήματα"
Εγώ όμως γι' αυτό πήγα .hunter..Ωραία!!!! Τα γνωστά pull - mark, δυο τραπόπιατα (ένα ευθεία και ένα αριστερά) ένα batue, δυο αριστερές τραβέρσες (το ένα Mini),ένα loop, ένας λαγός, αυτά... Ωραία!!! Αλλά όπως λέει και ο ντόπιος καλλιτέχνης..." Μόνος μου το πέρασα κι αυτόόόό... Ελπίζω να μπορέσω να ξαναπάω με παρέα για κανέναν αγώνα.;)
 
και γω εχω να παω καμποσο καιρο εδω στο σκοπευτηριο. Δε ξερω, το εχω συνδυασει με τη ληξη του κυνηγιου, με καλυτερο καιρο, με ατομα γνωστα και οχι εμενα και τον τυπο που δουλευει εκει. Σε πιανει μια ψιλομαυριλα οταν βλεπεις τετοιες εγκαταστασεις χωρις κοσμο.

Η μονη ενασχολιση με το σκοπευτηριο πλεον ειναι η γομωση ενος καλου στοκ φυσιγγιων για να με βγαλει, οσο με βγαλει οταν ξεκινησουμε
 
εγώ έκοψα το σκοπευτήριο γιατί αυτή η αγωνία, η πρεμούρα να ρίξει ο επόμενος, η φασαρία και η ανακατωσούρα μου έσπαγε τα νεύρα...
αν υπήρχε η δυνατότητα να μπορώ να πάω μόνος ή με τη παρέα μου, χωρίς βιασύνες και "άγχος"....θα πήγαινα πάρα πάρα πολύ συχνά .shake.
 
Σε μας ειναι χωρις βιασυνες και αγχος οπως λες, και θεωρω οτι βγαζουμε και καποια χρησιμα συμπερασματα βλεποντας πως ριχνουμε και συζητωντας ο ενας με τον αλλο επειτα.
 
Σε μας ειναι χωρις βιασυνες και αγχος οπως λες, και θεωρω οτι βγαζουμε και καποια χρησιμα συμπερασματα βλεποντας πως ριχνουμε και συζητωντας ο ενας με τον αλλο επειτα.
αυτό το τελευταίο είναι και αυτό που με ενδιέφερε......να δοκιμάσω, να μάθω, να σκεφτώ τί κάνω λάθος και να το διορθώσω....
εγώ ένιωθα ότι έπρεπε να ρίχνω σαν τον Κεντέρη μπας και δε προλάβουμε το...φως
 
Το σκοπευτήριο για εμένα δεν είναι μόνο βολές. Είναι παρέα ,είναι ανταλλαγή απόψεων και πειραγμάτων, είναι συζήτηση από πολιτική μέχρι μαγειρική και βλητική ,ιδιογόμωση κλπ.Είναι ένα πακέτο το οποίο με κάνει να περνώ όμορφα. Αν τώρα στην ηλικία μου. έρθει και κάποια βελτίωση στον τρόπο που ντουφεκάω, καλοδεχούμενη. Το να πηγαίνω μόνος μου και να κυνηγώ τα χαμένα πιατάκια, προσωπικά, το έχω αφήσει πίσω μου πάνω από 2 χρόνια. Εξ άλλου τα λάθη μου τα βλέπει κάποιος άλλος (σχετικός και όχι "επιστήμονας") πιο καλά από εμένα. Αν δεν μου πει π.χ Ο Leo τι λάθος κάνω σε ένα πιάτο, δεν έχει νόημα να το ντουφεκάω ξανά και ξανά μόνος... Αν δεν "κλέψω" από τους καλύτερους μια μικρολεπτομέρεια στο στήσιμο ή στην τεχνική που χρησιμοποιούν, τι να το κάνεις;;; Αν δεν πιεις μερικά τσίπουρα όταν νυχτώσει και έχεις μαζέψει τα ντουφέκια με καλή παρέα, καλύτερα ας κάτσω στον Υπολογιστή. Βέβαια αυτά είναι προσωπικές απόψεις και ως γνωστόν "οι απόψεις είναι σαν τις.... ο καθένας κι από μία" . Η κουβέντα αυτή είναι τεράστια. Δεν έχω πρόβλημα να την κάνουμε ή να μεταφερθεί από τους διαχειριστές κάπου αλλού...Εδώ είμαι ;)
 
Το σκοπευτήριο για εμένα δεν είναι μόνο βολές. Είναι παρέα ,είναι ανταλλαγή απόψεων και πειραγμάτων, είναι συζήτηση από πολιτική μέχρι μαγειρική και βλητική ,ιδιογόμωση κλπ.Είναι ένα πακέτο το οποίο με κάνει να περνώ όμορφα. Αν τώρα στην ηλικία μου. έρθει και κάποια βελτίωση στον τρόπο που ντουφεκάω, καλοδεχούμενη. Το να πηγαίνω μόνος μου και να κυνηγώ τα χαμένα πιατάκια, προσωπικά, το έχω αφήσει πίσω μου πάνω από 2 χρόνια. Εξ άλλου τα λάθη μου τα βλέπει κάποιος άλλος (σχετικός και όχι "επιστήμονας") πιο καλά από εμένα. Αν δεν μου πει π.χ Ο Leo τι λάθος κάνω σε ένα πιάτο, δεν έχει νόημα να το ντουφεκάω ξανά και ξανά μόνος... Αν δεν "κλέψω" από τους καλύτερους μια μικρολεπτομέρεια στο στήσιμο ή στην τεχνική που χρησιμοποιούν, τι να το κάνεις;;; Αν δεν πιεις μερικά τσίπουρα όταν νυχτώσει και έχεις μαζέψει τα ντουφέκια με καλή παρέα, καλύτερα ας κάτσω στον Υπολογιστή. Βέβαια αυτά είναι προσωπικές απόψεις και ως γνωστόν "οι απόψεις είναι σαν τις.... ο καθένας κι από μία" . Η κουβέντα αυτή είναι τεράστια. Δεν έχω πρόβλημα να την κάνουμε ή να μεταφερθεί από τους διαχειριστές κάπου αλλού...Εδώ είμαι ;)

Συμφωνω 100% Σκοπευτηριο χωρις παρεα δεν εχει πλακα. Ουτε τις δοκιμες στον πινακα δεν γουσταρω πλεον να κανω μονος μου.
 
Κάποιες φώτο απο τον 4ο αγώνα Κυπέλλου sporting φέτος στον Λαγκαδά..

2igygra.jpg


wa3tir.jpg


fk2x03.jpg


npj8eu.jpg


2psnket.jpg


qn4hg5.jpg
 
Λέμε κι εμείς ότι έχουμε ωραίο σκοπευτήριο στα Χανιά, αλλά κι αυτό εδώ απ' ότι βλέπω είναι το κάτι άλλο! Υπέροχο - φανταστικό! .shake hands.
(Και με αρκετό βαθμό δυσκολίας, υποθέτω, λόγω φόντου).
Αλλά κι ένας φίλος που ανέβηκε (πρώτη φορά) το σ/κ για τον αγώνα τραπ, επέστρεψε ενθουσιασμένος με άριστες εντυπώσεις τόσο για το χώρο όσο και για τη φιλοξενία!
Φανταστικές φωτογραφίες Γεράσιμε!(εγώ κιόλας που έχω ... ιδιαίτερη αδυναμία με τα βουνά και το πράσινο, δεν χορταίνω να τις βλέπω!) .shake hands.
Υ.Γ. ... φωτο 4 ...[4 ΟΡΤΥΚΙ ΦΑΣΙΑΝΟΣ ΣΠΟΥΡΓΙΤΗΣ POULL] ... .very funny.
 
Έτσι είναι..Όσοι έχουν ρίξει Σχιστό δεν θα τους έκανε εντύπωση ένα τέτοιο τερέν..Γιωρίκα είσαι μεγάλη μουσίτσα..Όντως τα πιάτα ήταν κοντά..Και εγω έπαιζα με skeet και 4..Στην σκύδρα μου είπε ο Λεωνίδας οτι αν είχε U4 θα το έβαζε ευχαριστώς..
 
Δεν εχει πινακα.
Μπορεις να πας πιο κατω ομως στην παλια θεση του σκοπευτηριου αλλα με δικη σου ευθυνη και χωρις να το πεις. Εγω που ηθελα να δοκιμασω δικα μου περυσι και ρωτησα εκει αν επιτρεπεται μου το απαγορευσαν. Αφου μενεις θεσ/νικη μπορεις να πας στο κουρι που εχει σιγουρα πινακα και επιτρεπουν. Αν πας προς δρακοντειο στειλε μνμ αν βολευει να ερθω να γνωριστουμε.
 
Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση..shake hands.
Όταν είναι να πάω θα σε ενημερώσω να τα πούμε από κοντά και να ρίξουμε κανένα φυσίγγι...;)
 
Άλλο ένα ωραίο πρωινό στο Δρακόντειο μαζί με τον Ρίγκο ε συγνώμη τον Αποστόλη ήθελα να πω..yelling.
Σήμερα έριξα πάρα πολύ καλά με το 20άρι(ακούς Κωνσταντίνε) και το Kicks LM το οποίο είναι όλα τα λεφτά.
Αυτό που έχω παρατηρήσει τις δύο αυτές φορές που πήγα στο σκοπευτήριο είναι ότι πωρώνεσαι με τα πιάτα που χάνεις.
Δεν το αποδέχεσαι να πηγαίνεις καλά σε όλα τα άλλα και να χάνεις κάποια συγκεκριμένα.
Αλλά το καλύτερο είναι ότι καταλαβαίνεις για ποιον λόγο τα χάνεις και διορθώνεις λάθη τα οποία διαιωνίζονταν χρόνια ολόκληρα στο κυνήγι.
Μεγάλη υπόθεση το σκοπευτήριο τελικά...
 
Άλλο ένα ωραίο πρωινό στο Δρακόντειο μαζί με τον Ρίγκο ε συγνώμη τον Αποστόλη ήθελα να πω..yelling.
Σήμερα έριξα πάρα πολύ καλά με το 20άρι(ακούς Κωνσταντίνε) και το Kicks LM το οποίο είναι όλα τα λεφτά.
Αυτό που έχω παρατηρήσει τις δύο αυτές φορές που πήγα στο σκοπευτήριο είναι ότι πωρώνεσαι με τα πιάτα που χάνεις.
Δεν το αποδέχεσαι να πηγαίνεις καλά σε όλα τα άλλα και να χάνεις κάποια συγκεκριμένα.
Αλλά το καλύτερο είναι ότι καταλαβαίνεις για ποιον λόγο τα χάνεις και διορθώνεις λάθη τα οποία διαιωνίζονταν χρόνια ολόκληρα στο κυνήγι.
Μεγάλη υπόθεση το σκοπευτήριο τελικά...
Ακουω ακουω και χαίρομαι ιδιαίτερα φιλαράκι μου, πραγματικά ωραία φάση το σκοπευτήριο δοκιμάζεις τα πάντα, επώμισεις, όπλα, φυσίγγια συν αυτό που λες Γιώργο βλέπεις τα λάθη σού εμεινες πίσω έφυγες μπροστά τα πάντα όλα. Τι φυσιγγακια αν επιτρέπεται και πως σου φάνηκαν, γιατί και από τα σπασίματα βγάζεις κάποια συμπεράσματα (προσωπική γνώμη) και γω πέρσι άρχισα συστηματικα με το φιλαράκι εδώ, παλιότερα μια φορά στο τόσο και να πω την αλήθεια προτιμώ να πάω να ρίξω Skeet πάρα να πάω σε καμία φαρμα με φασιανους που ούτε υποκαταστατο του κυνηγίου δεν το θεωρώ με τον τρόπο που γίνεται εδώ . Άσε που σκευτομαι να αρχίσω να μαζεύω κάλυκες τώρα, ριχνουν πολλοί με εικοσαρια εδώ .
 
Τι φυσιγγακια αν επιτρέπεται και πως σου φάνηκαν
Έριχνα με ότι μου έμειναν από το κυνήγι Κωνσταντίνε.
Navaro 28gr,Lambro 25gr,RC Trap 24gr και μερικά B&P 26gr.
Δεν είχα παράπονο από κανένα.Όλα έβγαλαν πολύ καλά σπασίματα.
 
Back
Top