Σκοπευτήριο Κέρκυρας

Καλά θα πάνε Σπύρο
Ελα γιατί πρέπει να έρθεις κάποια στιγμή, θα εισηγηθω να γίνεις επίτιμο μέλος,με την προυποθεσει βέβαια να φέρεις και τη γάστρα μαζί σου.....(γεμάτη)......sarcastic.
Τη γάστρα και ένα καφάσι παγωμένες μπύρες Γιάννη...beer
Και να δούμε μετά πιο απ' τα τρία δισκάκια (που θα βλέπεις) θα μπουκάρεις....sarcastic.
Καλησπέρα σας. Ανεβήκαμε και σημερα να καπνίσουμε κάνα δισκάκι. Δεν είχε πολλή κόσμο σήμερα και έτσι φτιάξανε ένα σχημα με μακρινές βολές. Σε κάτι τέτοιες βολές ερωτεύομαι το 725 μου με τις 80αρες κάννες. Μου έκανε αλλη μία φορά εντύπωση στις μακρινές αποστάσεις τα σπασιματα με κύλινδρο και βελτιωμένο κύλινδρο, αν είσαι πάνω στο δισκάκι σπάει και με τα πιο ανοικτά τσοκ. Καναμε την καθιέρωμενη κοντριτσα μας και κάποιοι στεναχωρηθηκαν (ξανά).....kkk..sarcastic.
Γιάννη για τι αποστάσεις μιλάμε και τι διάμετρο δισκάκι?
 
Παίζεις με κύλινδρο σε αυτές τις αποστάσεις; Κάποτε είχα περάσει και γω από αυτή την φάση, εριχνα 7,5 με κύλινδρο και πραγματικά εσπαγαν πολύ μακριά.
Γιώργο στην αρχή είχα τριαρια τσοκ αλλά μετά ηθελα να δω τις δυνατότητες του κυλίνδρου και του βελτιωμένου, πραγματικά εντυπωσιαστηκα.
 
Γιαννη αν κ δεν μου αρεσει που εχει πιο ανοιχτα τσοκ απο οσο θα επρεπε το 725, οσες φορες εβαλα στο οπλο ειτε στο Sporting παλιοτερα ειτε στο κυνηγι τα δικα του 4 k 2 αστρα, με πραγματικη συσφιξη στο οπλο μου 0,05 και 0,40 εμεινα παγωτο απο την αποτελεσματικοτητα τους...
 
Τη γάστρα και ένα καφάσι παγωμένες μπύρες Γιάννη...beer
Και να δούμε μετά πιο απ' τα τρία δισκάκια (που θα βλέπεις) θα μπουκάρεις....sarcastic.

Γιάννη για τι αποστάσεις μιλάμε και τι διάμετρο δισκάκι?
Σπύρο οι αποστάσεις που τουφεκουσαμε σήμερα, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μας, ηταν από 35- 40 μέχρι και τα 50-60 μέτρα. Ή διάμετρος του δίσκου που χρησιμοποιούμε είναι 11 εκατοστά. Ή πιο δύσκολες ήταν οι πλάγιες τραβέρσες γιατί ο δίσκος προφίλ σου δίνει ελάχιστο στόχο.
 
Γιαννη αν κ δεν μου αρεσει που εχει πιο ανοιχτα τσοκ απο οσο θα επρεπε το 725, οσες φορες εβαλα στο οπλο ειτε στο Sporting παλιοτερα ειτε στο κυνηγι τα δικα του 4 k 2 αστρα, με πραγματικη συσφιξη στο οπλο μου 0,05 και 0,40 εμεινα παγωτο απο την αποτελεσματικοτητα τους...
Άρη το έχω διαπιστώσει αυτό που λες εκτός από το σκοπευτήριο και στο κυνήγι. Ήθελα να σε ρωτησω μάλιστα γιατί θυμάμαι είχες γράψει παλαιότερα ότι τα τσοκ του έχουν πιο ανοικτές κατανομές. Τι εννοεις; Δεν συμβαδίζουν τα τσοκ με την πραγματική συσφηξη.;
 
Ολοι οι δίσκοι δεν έχουν την ίδια διάμετρο??
Τάσο υπάρχουν και πιο μικροί δίσκοι σε διάμετρο, τα μίνι, τα μιντιουμ, τα μπατου ( που στον αέρα γυρίζουν ανάποδα) και του λαγού. Ίσως και κάποια άλλα που δεν τα ξέρω.
 
Ειναι ολα χοντρικα ενα νουμερο πιο ανοιχτα απο αυτο που γραφουν... Ο κυλινδρος εχει διαμετρο στομιου 19mm, το ΙC 18,65, το Μοd 18,45, το ΙΜ 18,3 και το Full 17,7mm...
Με ηλεκτρονικο παχυμετρο ειναι μετρημενα, μικροαποκλισεις μπορει να υπαρχουν ωστοσο δεν αλλαζει πολυ το αποτελεσμα...
 
η αποδοση των τσοκ σε υπερδιευρυμενο αυλο όπως εχουν τα καινουργια Bro είναι λιγο μπερδεμα , μοιαζει να μην υπακούει η συσφιξη στο αποτέλεσμα , αν βελτιωθουν και λιγο οι κανες γνωμη μου ότι το 18,8 δεν εχει αντιπαλο πουθενα , κανει δικα του εργα κινηματογραφικα
 
η αποδοση των τσοκ σε υπερδιευρυμενο αυλο όπως εχουν τα καινουργια Bro είναι λιγο μπερδεμα , μοιαζει να μην υπακούει η συσφιξη στο αποτέλεσμα , αν βελτιωθουν και λιγο οι κανες γνωμη μου ότι το 18,8 δεν εχει αντιπαλο πουθενα , κανει δικα του εργα κινηματογραφικα
ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ .sarcastic..sarcastic..vah.
 
Spreaderaki ο κύλι...;)
Το φουλ είναι 1,1; .xm.
Ναι Spreaderακι οντως... :) Το φουλ ειναι ακριβως συσφιξη 1 σε αυλο 18,7 οπως το δικο μου (τουλαχιστον ετσι αναγραφει γιατι αν δεν το μετρησω δεν πειθομαι ;) ) κ απο κει κ περα το χαος... Το αμεσως επομενο πιο κλειστο τσοκ το 2 εχει πραγματικη συσφιξη 0,4 δηλαδη Lm!!!! .hair.

κανει δικα του εργα κινηματογραφικα
Οτι κ να ακουω για νουμερα κ πινακες κ οτι ολα ειναι ιδια...Τα σκοτωματα που κανει το 725 σε παπια στα 50 μετρα και, πραγματικα δεν υπαρχει... Λες κ τα βαραει σφυρι στο κεφαλι ειναι... Δεν περιγραφεται με λογια... .RESPECT.
 
Καλησπέρα σας. Ανεβήκαμε και σημερα να καπνίσουμε κάνα δισκάκι. Δεν είχε πολλή κόσμο σήμερα και έτσι φτιάξανε ένα σχημα με μακρινές βολές. Σε κάτι τέτοιες βολές ερωτεύομαι το 725 μου με τις 80αρες κάννες. Μου έκανε αλλη μία φορά εντύπωση στις μακρινές αποστάσεις τα σπασιματα με κύλινδρο και βελτιωμένο κύλινδρο, αν είσαι πάνω στο δισκάκι σπάει και με τα πιο ανοικτά τσοκ. Καναμε την καθιέρωμενη κοντριτσα μας και κάποιοι στεναχωρηθηκαν (ξανά).....kkk..sarcastic.
Παίζεις με κύλινδρο σε αυτές τις αποστάσεις; Κάποτε είχα περάσει και γω από αυτή την φάση, εριχνα 7,5 με κύλινδρο και πραγματικά εσπαγαν πολύ μακριά.
Δουλευεις οντως ο κυλινδρος σε τοσο μακρινες αποστασεις με τοσο ανοιχτους αυλους;
 
Δουλευεις οντως ο κυλινδρος σε τοσο μακρινες αποστασεις με τοσο ανοιχτους αυλους;
Δουλεύει Ηλία, ούτε και εγώ θα το πίστευα αν δε το έβλεπα. Βέβαια μην φανταστείς το δίσκο να σκονιζει, στα δύο κομάτια έσπαγε σχεδόν όλες τις φορές.
 
Δουλεύει Ηλία, ούτε και εγώ θα το πίστευα αν δε το έβλεπα. Βέβαια μην φανταστείς το δίσκο να σκονιζει, στα δύο κομάτια έσπαγε σχεδόν όλες τις φορές.
Λογικο ειναι γιαννη...τωρα στα 40 μετρα ο κυλινδρος και κεντρο να παει η τουφεκια δεν ξερω ποσα σκαγια θα του βαλει!
 
Back
Top