Σκοπευτήριο Ασπροπύργου - Σκοπευτικός όμιλος ΑΨΙΔΑ

Μετά από 1.5 μήνα ατουφέκιστος τα κατάφερα σήμερα.4 πούλες (1σκήτ) παρέα με 2 συμφουρίτες.
Χάρηκα πολύ παιδιά που σας γνώρισα.
Επίσης χάρηκα που γνώριστη κάμε από κοντά, τελικα το κανόνι σου των 81 εκ. μια χαρά τα πήγε και στο σκήτ.
 
Περιμένουμε αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα από τον sk..think.
Εγώ στην θέση του (@george s k ) θα έγραφα...."ξεκίνησε ο αγώνας...έριξα..πήρα την κούπα και έφυγα!!!)
Πιστεύω ότι μαζί με τον Ραχμάν είναι οι μόνοι ευχαριστημένοι...
 
Εγώ στην θέση του (@george s k ) θα έγραφα...."ξεκίνησε ο αγώνας...έριξα..πήρα την κούπα και έφυγα!!!)
Πιστεύω ότι μαζί με τον Ραχμάν είναι οι μόνοι ευχαριστημένοι...
Νομίζω ότι έριξε κάτω από τίς δυνατότητες που έχει.... οπότε ευχαριστημένος μεν,το πόσο δεν ξέρω.... αλλά και αλλα παιδιά όπως ο Τζέρι και ο Φάνης έμειναν πολύ χαμηλά σε σχέση με αυτό που μπορούν.... πάντως συγχαρητήρια στους νικητές και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν!
 
Νομίζω ότι έριξε κάτω από τίς δυνατότητες που έχει.... οπότε ευχαριστημένος μεν,το πόσο δεν ξέρω.... αλλά και αλλα παιδιά όπως ο Τζέρι και ο Φάνης έμειναν πολύ χαμηλά σε σχέση με αυτό που μπορούν.... πάντως συγχαρητήρια στους νικητές και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν!
Eχεις δίκιο.Τελικά μόνο οι 4 πρώτοι στην γενική κατάταξη έριξαν περίπου όπως τους έχουμε συνηθίσει.
Ολοι οι άλλοι έκαναν κοιλιά.
Δεν πειράζει. Στον επόμενο. Μαθήματα είναι αυτά.
 
Έλεγα να μην γράψω αυτή τη φορά .
Αλλά με τρώει το μικρόβιο , με τσιγλάτε και εσείς και να μέσα στην μαύρη τη νύχτα λίγο πριν πεσω για ύπνο.

Αυτός ο αγώνας , τουλάχιστον με τα δικά μου τα μάτια , ήταν Πανεπιστήμιο .;)
Όσοι μπορέσουν και εξάγουν συμπεράσματα , νομίζω ότι μόνο κερδισμένοι θα είναι.

Αρχικά μερικές "ψυχρές" διαπιστώσεις .
Κανένα 25άρι , ένα 24άρι , και πέντε 23άρια ( αν μέτρησα καλά ).
Προφανής διαπίστωση , ο αγώνας ήταν πολύ "αντρικός" .yel..yel. .

Δεύτερη διαπίστωση , υπάρχουν 3 σκοπευτές που τα νούμερα που έκαναν ήταν σαφέστατα πολύ κάτω από τις δυνατότητες που έχουν , ασχέτως της συγκεκριμμένης δυσκολίας του αγώνα.
Ο μόνος ίσως που δικαιολογείται ( μερικώς ) είναι ο Τζέρυς μας @BeReT aKa RoBo , ο οποίος πεισματικά και σε αντίθεση με ότι του λέγαμε κατέβηκε στον αγώνα χωρίς να κάνει ούτε μία προπόνηση , για να δει σαν πείραμα πως θα πάει.
Εγώ του έλεγα ότι δεν είναι ο κατάλληλος αγώνας για αυτό το πείραμα , αλλά επέμενε μέχρι τέλους.
Αυτοί οι Κεφαλονίτες έτσι είναι ξεροκέφαλοι . Βέβαια στο τέλος είπε " καλό το πείραμα αλλά δεν το ξανακάνω " .:p:p:p
Τρίτη διαπίστωση , αυτοί που διακρίθηκαν είναι όντως καλοί σκοπευτές αλλά όχι του βεληνεκούς των 3 που ανέφερα πριν. Και φαίνεται ότι διακρίθηκαν γιατί "κράτησαν" σκορ κοντά στις δυνατότητές τους ενώ οι 3 έπεσαν πολύ χαμηλά.
Αυτές οι 3 διαπιστώσεις με προβλημάτισαν πολύ μετά το τέλος του αγώνα και χρειάστηκε η προσωπική μου αποτίμηση για να δώσω , ίσως , μιά εξήγηση του τι έγινε.
Αυτή η ερώτηση " τι έγινε εδώ ρε παιδιά " , περιττό να πω ότι ήταν στο στόμα όλων μετά το τέλος όταν είδαμε τα αποτελέσματα.
Η γνώμη μου συνοψίζεται στην φράση που μου έχει πει , ποιός άλλος , ο ένας και μοναδικός coach @leo .

" ο νικητής συνήθως είναι αυτός που μπορεί να διαχειριστεί το ζερό , γιατί το ζερό ότι και να κάνεις θα έλθει ".

δλδ τι θέλει να πει ο ποιητής ?
θα σας πω πως ένιωσα εγώ για να καταλάβετε.

Για κακή μου τύχη , η κλήρωση με έβαλε να ρίξω πρώτος από όλους.
Ξεκινάω σε ένα γήπεδο το οποίο έχει 2 τραπόπιατα με ψηλές τροχιές , τα οποία στην προπόνηση δεν τα έχω χάσει ποτέ. Στον πρώτο λοιπόν βατήρα ρίχνω τα 5 πιάτα και ένω παίρνω τα 2 πρώτα , που αντικειμενικά ήταν τα πιό δύσκολα , χάνω το 3 που είναι τραπόπιατο.
Δεν έχω και τον χρόνο να το διαχειριστώ , καθώς ρίχνω μόνος μου και τα 5 πιάτα , και στην επόμενη στιγμή που είναι ο ντουμπλές κάνω ζερο - ζερο .
δλδ από τα 5 χάνω τα 3 o_Oo_Oo_O.
Πανικός.
Τώρα λέω , άντε γειά , τι σκορ να κάνεις όταν ξεκινάς έτσι. Προσπαθώ λοιπόν να ηρεμήσω και με τα χίλια ζόρια κάνω 20 στην πρώτη πούλα. Οκ δεν πήγαινα για 25 αλλά ένα 22 - 23 το θεωρούσα εφικτό έως και σίγουρο.
Αυτή λοιπόν η ψυχολογία , που δεν μπόρεσα να διαχειριστώ το ζερό στο τρίτο πιάτο , με συνέπεια να χάσω με double zero τον ντουμλέ ( αν είναι δυνατόν ) είναι για εμένα η αιτία αυτού του παράξενου αγώνα σε επίπεδο αποτελεσμάτων.

Και τι θέλω να πω.

Οι τρεις αθλητές που ανέφερα πιό πάνω είναι συνηθισμένοι σε σκορ 23 ,24 , 25 . Όταν λόγω της δυσκολίας του αγώνα χάνουν 1-2 πιάτα στους πρώτους βατήρες , τα χέρια αρχίζουν να βαραίνουν πολύ. Ειδικά αν δεν ξέρεις τι έχουν κάνει οι αντίπαλοι , που θεωρείς φυσικά ότι έχουν πάει καλύτερα από εσένα.

Και κάπως έτσι , σκοπευτές του 90 + , έκαναν 74 .o_Oo_O

Και για να ενισχύσω αυτή την άποψη , όταν πλέον έχω "φάει" την ψυχρολουσία στις πρώτες πούλες , διαπιστώνω ότι σχεδόν όλοι οι πρωταγωνιστές έχουν φάει ξύλο. Αισθάνομαι λίγο ανακουφισμένος και λέω οκ, δεν είμαι ο μόνος που πάει χάλια .
Και πάω στην τελευταία πούλα , που αυτό το γήπεδο το είχα για χαμένο γιατί είχε 2 τελείως παλαβά πιάτα , ένα λαγό που πέρναγε στα 5-6 μέτρα και ένα D που έφευγε στο χάος ( αν θυμάστε ναι είναι αυτό το D που δεν έσπαγε ) και παίρνω ΟΛΟΥΣ τους λαγούς και ΟΛΑ τα D και έχασα κάτι χαζά άλλα πιάτα , αλλά τελικά έκανα 21 , που σε αυτό το γήπεδο ήταν σούπερ σκόρ.

Τελικά μάζεψα 77 πιάτα ,( πρέπει να είναι το χειρότερο σκορ στην μικρή ιστορία μου σε αγώνες ) και ω του θαύματος πήρα 1η θέση στην κατηγορία και μία αξιοπρεπή ένατη στην γενική κατάταξη.

Το συμπέρασμα ??
Κάθε πιάτο έχει την στιγμή του , καλή ή κακή και μετά γίνεται παρελθόν .
Κοιτάς μόνο το παρόν και το μέλλον.
Όποιος μπορεί αυτό να το διαχειριστεί , είναι ο νικητής.

Και ένα ακόμη παράδειγμα . Ο πρώτος στην παγκόσμια κατάταξη στο κομπακ, στην Κ;ύπρο στο παγκόσμιο έκανε ένα άθλιο κυριολεκτικά σκορ. Έκανε 182 όταν κάνει νούμερα μεταξυ 195 - 199 .
Και από τα νέυρα του ( λένε ) πέταγε κάτω τα όπλα , φώναζε , έβριζε.
Του βγήκε λίγο άτσαλα του φίλου μας του REMI ;);)

Άντε να δούμε το μάθαμε το μάθημά μας ? ή λέμε για να λέμε.
Όχι τίποτα άλλο , αλλά έκανα και 2 double zero εμπρός στα μάτια του coach @leo ο οποίος τράβαγε τα μαλλιά του και οριακά δεν σήκωσε το χέρι να μου ρίξει καρπαζιά ............hair.
 
Eχεις δίκιο.Τελικά μόνο οι 4 πρώτοι στην γενική κατάταξη έριξαν περίπου όπως τους έχουμε συνηθίσει.
Ολοι οι άλλοι έκαναν κοιλιά.
Δεν πειράζει. Στον επόμενο. Μαθήματα είναι αυτά.
Δηλαδή Άρη ήταν σύμπτωση λες που σχεδόν όλοι έπεσαν αρκετά κάτω από τα σκορ που συνηθίζουν και δεν οφειλόταν στη στοχοθεσία;
Εμένα εκεί πήγε ο νους μου όταν είδα τον πίνακα των αποτελεσμάτων.
Σκέψεις κάνω, δεν έχω ιδία άποψη...
 
Δηλαδή Άρη ήταν σύμπτωση λες που σχεδόν όλοι έπεσαν αρκετά κάτω από τα σκορ που συνηθίζουν και δεν οφειλόταν στη στοχοθεσία;
Εμένα εκεί πήγε ο νους μου όταν είδα τον πίνακα των αποτελεσμάτων.
Σκέψεις κάνω, δεν έχω ιδία άποψη...
Τα έριξα τα πιάτα.Ειχε πχ τα d σε 2 γήπεδα για εμένα που δεν τα είχα πάντα.
Τον λαγό πχ από τον 1ο βατήρα που έμαθα ότι έπαιξε δεν τον έχω ρίξει ενώ στους άλλους τον εχω.Γενικά είχε κ "δύσκολα"πιάτα,αλλάζουν και τα σχήματα άρα και οι εικόνες της προπόνησης.
Δεν είναι εύκολο γενικά.. και αν υπολογίσεις την ένταση του αγώνα, τις καθυστερήσεις κλπ δεν αργουν να έρθουν τα ζερό.
Θέλει πολύ συγκέντρωση κ ηρεμία..
Τεχνικά αυτοί που πρωταγωνιστούν δεν έχουν θέμα με καμία τροχιά.
Τους βλέπω πως ρίχνουν και δεν τους λείπει σχεδόν τπτ.
Ο αγώνας θέλει πολύ καλή διαχείρηση της ψυχολογίας.
Το έχουμε ξαναπεί.
Οποιος είναι μπετό αποδίδει.
Νευράκια σιγουράκια και μπουρδοκλώματα στο μυαλό δεν σηκώνει...
Δεν πρέπει να υποτιμάς ούτε το πιάτο που σου μπαίνει μέσα στην κάννη.
Τώρα..άλλο να το λές και άλλο να το κάνεις..
Αλλοι μπορούν και άλλοι προσπαθούν...
Εγώ είμαι στην προσπάθεια...χαλαρά όμως.
 
Last edited:
Εγώ πιστεύω και το έχω ξαναγράψει ότι χωρίς να έχεις δει τροχιές του αγώνα ,χωρίς να έχεις ρίξει το τερέν το αποτέλεσμα θα είναι μείον από 3 έως 5-6 πιάτα ,εννοείτε σε δύσκολα τερέν
Έλεγα να μην γράψω αυτή τη φορά .
Αλλά με τρώει το μικρόβιο , με τσιγλάτε και εσείς και να μέσα στην μαύρη τη νύχτα λίγο πριν πεσω για ύπνο.

Αυτός ο αγώνας , τουλάχιστον με τα δικά μου τα μάτια , ήταν Πανεπιστήμιο .;)
Όσοι μπορέσουν και εξάγουν συμπεράσματα , νομίζω ότι μόνο κερδισμένοι θα είναι.

Αρχικά μερικές "ψυχρές" διαπιστώσεις .
Κανένα 25άρι , ένα 24άρι , και πέντε 23άρια ( αν μέτρησα καλά ).
Προφανής διαπίστωση , ο αγώνας ήταν πολύ "αντρικός" .yel..yel. .

Δεύτερη διαπίστωση , υπάρχουν 3 σκοπευτές που τα νούμερα που έκαναν ήταν σαφέστατα πολύ κάτω από τις δυνατότητες που έχουν , ασχέτως της συγκεκριμμένης δυσκολίας του αγώνα.
Ο μόνος ίσως που δικαιολογείται ( μερικώς ) είναι ο Τζέρυς μας @BeReT aKa RoBo , ο οποίος πεισματικά και σε αντίθεση με ότι του λέγαμε κατέβηκε στον αγώνα χωρίς να κάνει ούτε μία προπόνηση , για να δει σαν πείραμα πως θα πάει.
Εγώ του έλεγα ότι δεν είναι ο κατάλληλος αγώνας για αυτό το πείραμα , αλλά επέμενε μέχρι τέλους.
Αυτοί οι Κεφαλονίτες έτσι είναι ξεροκέφαλοι . Βέβαια στο τέλος είπε " καλό το πείραμα αλλά δεν το ξανακάνω " .:p:p:p
Τρίτη διαπίστωση , αυτοί που διακρίθηκαν είναι όντως καλοί σκοπευτές αλλά όχι του βεληνεκούς των 3 που ανέφερα πριν. Και φαίνεται ότι διακρίθηκαν γιατί "κράτησαν" σκορ κοντά στις δυνατότητές τους ενώ οι 3 έπεσαν πολύ χαμηλά.
Αυτές οι 3 διαπιστώσεις με προβλημάτισαν πολύ μετά το τέλος του αγώνα και χρειάστηκε η προσωπική μου αποτίμηση για να δώσω , ίσως , μιά εξήγηση του τι έγινε.
Αυτή η ερώτηση " τι έγινε εδώ ρε παιδιά " , περιττό να πω ότι ήταν στο στόμα όλων μετά το τέλος όταν είδαμε τα αποτελέσματα.
Η γνώμη μου συνοψίζεται στην φράση που μου έχει πει , ποιός άλλος , ο ένας και μοναδικός coach @leo .

" ο νικητής συνήθως είναι αυτός που μπορεί να διαχειριστεί το ζερό , γιατί το ζερό ότι και να κάνεις θα έλθει ".

δλδ τι θέλει να πει ο ποιητής ?
θα σας πω πως ένιωσα εγώ για να καταλάβετε.

Για κακή μου τύχη , η κλήρωση με έβαλε να ρίξω πρώτος από όλους.
Ξεκινάω σε ένα γήπεδο το οποίο έχει 2 τραπόπιατα με ψηλές τροχιές , τα οποία στην προπόνηση δεν τα έχω χάσει ποτέ. Στον πρώτο λοιπόν βατήρα ρίχνω τα 5 πιάτα και ένω παίρνω τα 2 πρώτα , που αντικειμενικά ήταν τα πιό δύσκολα , χάνω το 3 που είναι τραπόπιατο.
Δεν έχω και τον χρόνο να το διαχειριστώ , καθώς ρίχνω μόνος μου και τα 5 πιάτα , και στην επόμενη στιγμή που είναι ο ντουμπλές κάνω ζερο - ζερο .
δλδ από τα 5 χάνω τα 3 o_Oo_Oo_O.
Πανικός.
Τώρα λέω , άντε γειά , τι σκορ να κάνεις όταν ξεκινάς έτσι. Προσπαθώ λοιπόν να ηρεμήσω και με τα χίλια ζόρια κάνω 20 στην πρώτη πούλα. Οκ δεν πήγαινα για 25 αλλά ένα 22 - 23 το θεωρούσα εφικτό έως και σίγουρο.
Αυτή λοιπόν η ψυχολογία , που δεν μπόρεσα να διαχειριστώ το ζερό στο τρίτο πιάτο , με συνέπεια να χάσω με double zero τον ντουμλέ ( αν είναι δυνατόν ) είναι για εμένα η αιτία αυτού του παράξενου αγώνα σε επίπεδο αποτελεσμάτων.

Και τι θέλω να πω.

Οι τρεις αθλητές που ανέφερα πιό πάνω είναι συνηθισμένοι σε σκορ 23 ,24 , 25 . Όταν λόγω της δυσκολίας του αγώνα χάνουν 1-2 πιάτα στους πρώτους βατήρες , τα χέρια αρχίζουν να βαραίνουν πολύ. Ειδικά αν δεν ξέρεις τι έχουν κάνει οι αντίπαλοι , που θεωρείς φυσικά ότι έχουν πάει καλύτερα από εσένα.

Και κάπως έτσι , σκοπευτές του 90 + , έκαναν 74 .o_Oo_O

Και για να ενισχύσω αυτή την άποψη , όταν πλέον έχω "φάει" την ψυχρολουσία στις πρώτες πούλες , διαπιστώνω ότι σχεδόν όλοι οι πρωταγωνιστές έχουν φάει ξύλο. Αισθάνομαι λίγο ανακουφισμένος και λέω οκ, δεν είμαι ο μόνος που πάει χάλια .
Και πάω στην τελευταία πούλα , που αυτό το γήπεδο το είχα για χαμένο γιατί είχε 2 τελείως παλαβά πιάτα , ένα λαγό που πέρναγε στα 5-6 μέτρα και ένα D που έφευγε στο χάος ( αν θυμάστε ναι είναι αυτό το D που δεν έσπαγε ) και παίρνω ΟΛΟΥΣ τους λαγούς και ΟΛΑ τα D και έχασα κάτι χαζά άλλα πιάτα , αλλά τελικά έκανα 21 , που σε αυτό το γήπεδο ήταν σούπερ σκόρ.

Τελικά μάζεψα 77 πιάτα ,( πρέπει να είναι το χειρότερο σκορ στην μικρή ιστορία μου σε αγώνες ) και ω του θαύματος πήρα 1η θέση στην κατηγορία και μία αξιοπρεπή ένατη στην γενική κατάταξη.

Το συμπέρασμα ??
Κάθε πιάτο έχει την στιγμή του , καλή ή κακή και μετά γίνεται παρελθόν .
Κοιτάς μόνο το παρόν και το μέλλον.
Όποιος μπορεί αυτό να το διαχειριστεί , είναι ο νικητής.

Και ένα ακόμη παράδειγμα . Ο πρώτος στην παγκόσμια κατάταξη στο κομπακ, στην Κ;ύπρο στο παγκόσμιο έκανε ένα άθλιο κυριολεκτικά σκορ. Έκανε 182 όταν κάνει νούμερα μεταξυ 195 - 199 .
Και από τα νέυρα του ( λένε ) πέταγε κάτω τα όπλα , φώναζε , έβριζε.
Του βγήκε λίγο άτσαλα του φίλου μας του REMI ;);)

Άντε να δούμε το μάθαμε το μάθημά μας ? ή λέμε για να λέμε.
Όχι τίποτα άλλο , αλλά έκανα και 2 double zero εμπρός στα μάτια του coach @leo ο οποίος τράβαγε τα μαλλιά του και οριακά δεν σήκωσε το χέρι να μου ρίξει καρπαζιά ............hair.
Γιώργο πιστεύω ότι δεν μαθαινουμε τόσο εύκολα και ειδικά σε τέτοιους είδους προβλήματα όπως η διαχείριση ψυχολογίας ,είναι θέμα χαρακτήρα αυτό και όχι σκοπευτικής ικανότητας ,πιστεύω ότι είναι πιο έντονο το πρόβλημα αυτό σε σκοπευτές ανταγωνιστικούς με τους άλλους σκοπευτές και πολύ λιγότερο σε σκοπευτές που ανταγωνίζονται τον εαυτό τους .Δεν έχω εμπειρία σε αγώνες δεν το παιζω ειδικός απλά εκφράζω μια σκέψη μου .
 
Ο μόνος ίσως που δικαιολογείται ( μερικώς ) είναι ο Τζέρυς μας @BeReT aKa RoBo , ο οποίος πεισματικά και σε αντίθεση με ότι του λέγαμε κατέβηκε στον αγώνα χωρίς να κάνει ούτε μία προπόνηση , για να δει σαν πείραμα πως θα πάει.
Εγώ του έλεγα ότι δεν είναι ο κατάλληλος αγώνας για αυτό το πείραμα , αλλά επέμενε μέχρι τέλους.
Αυτοί οι Κεφαλονίτες έτσι είναι ξεροκέφαλοι . Βέβαια στο τέλος είπε " καλό το πείραμα αλλά δεν το ξανακάνω " .:p:p
Εγω θα το ξανακάνω και ας με λέτε ξεροκέφαλο Κεφαλλονίτη! .no.
 
Εγώ πιστεύω και το έχω ξαναγράψει ότι χωρίς να έχεις δει τροχιές του αγώνα ,χωρίς να έχεις ρίξει το τερέν το αποτέλεσμα θα είναι μείον από 3 έως 5-6 πιάτα ,εννοείτε σε δύσκολα τερέν

Γιώργο πιστεύω ότι δεν μαθαινουμε τόσο εύκολα και ειδικά σε τέτοιους είδους προβλήματα όπως η διαχείριση ψυχολογίας ,είναι θέμα χαρακτήρα αυτό και όχι σκοπευτικής ικανότητας ,πιστεύω ότι είναι πιο έντονο το πρόβλημα αυτό σε σκοπευτές ανταγωνιστικούς με τους άλλους σκοπευτές και πολύ λιγότερο σε σκοπευτές που ανταγωνίζονται τον εαυτό τους .Δεν έχω εμπειρία σε αγώνες δεν το παιζω ειδικός απλά εκφράζω μια σκέψη μου .
Η διαχείριση της ψυχολογίας είναι απολύτως συνυφασμένη με τον ανταγωνισμό , είτε είναι με τους άλλους είτε είναι με τον εαυτό σου.
Και έχει να κάνει με προσδοκίες οι οποίες περιμένουν να επαληθευτούν . Αυτές οι προσδοκίες , όταν το "πράγμα" δεν πάει καλά αρχίζουν να καταστρέφουν αυτοσυγκέντρωση , ψυχραιμία , σχεδιασμό τα πάντα.
Εκεί λοιπόν χρειάζεται η διαχείριση του ζερό. Να πείς οκ. πάει αυτό δεν πειράζει πάμε να κάνω αυτό που ξέρω και ότι έλθει. Αυτή λοιπόν η απλή σκέψη είναι τρομερά δύσκολο να γίνει μέσα στον αγώνα , ειδικά αν είσαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό σου.
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι σε επίπεδα εθνικών ομάδων , στη σύνθεση πέρα από coach , μασερ , γιατρούς κ.λ.π. υπάρχει πάντα ψυχολόγος.
Όσο για το αν είμαστε ειδικοί στους αγώνες , μόνο ο @leo δικαιούται να το ισχυριστεί με δεκάδες αγώνες στην πλάτη του , εθνικούς και διεθνείς.
Εμείς όλοι οι άλλοι απλά λέμε για να λέμε ........

λέω εγώ τώρα ............ ;);)
 
Οποιος είναι μπετό αποδίδει.
Νευράκια σιγουράκια και μπουρδοκλώματα στο μυαλό δεν σηκώνει...
Δεν πρέπει να υποτιμάς ούτε το πιάτο που σου μπαίνει μέσα στην κάννη.
Τώρα..άλλο να το λές και άλλο να το κάνεις..
με τέσσερις προτάσεις όλη η αλήθεια .............shake hands.
 
Back
Top