Σκοπευτήριο Ασπροπύργου - Σκοπευτικός όμιλος ΑΨΙΔΑ

Μιλησα με την ΣΚΟΕ για το παραπανω ερωτημα και μου ειπαν να εχω μαζι μου την εγκυκλιο "περι ανοικτων σκοπευτηριων απο 7 εως 30/11/20. Ωραια, αυτο ομως δεν καλυπτει ενα ελεγκτικο οργανο με "περιεργες" διαθεσεις.
Εστειλα e-mail στο υφυπουργειο ΠΠ και ζητω διευκρινισεις , αλλα, περιμενω απαντηση.
Μπορεί κάποιος να πάει για άθληση με το αυτοκίνητο σε άλλον δήμο - περιφέρεια? Πχ φορτωμένο ποδήλατο και να πάς από την γλυφάδα στον μαραθώνα?
Εχει διευκρινιστεί αυτό?
Αν όχι , στον δρόμο υπάρχει πρόβλημα.
Να υπολογίσω.. για 4 πούλες,80 Ε η πούλα + τα φυσίγγια...
 
Μιλησα με την ΣΚΟΕ για το παραπανω ερωτημα και μου ειπαν να εχω μαζι μου την εγκυκλιο "περι ανοικτων σκοπευτηριων απο 7 εως 30/11/20. Ωραια, αυτο ομως δεν καλυπτει ενα ελεγκτικο οργανο με "περιεργες" διαθεσεις.
Εστειλα e-mail στο υφυπουργειο ΠΠ και ζητω διευκρινισεις , αλλα, περιμενω απαντηση.
Άστο ρε φίλε. Μην το ανακατεύουμε και φάμε και εκεί καμμία πόρτα. Δεν έχετε καταλάβει ότι όλα είναι στο πόδι και όποιος ψαρωσει.
 
Να ρωτησω κατι:
Για να μεταβει καποιος απο τον τοπο διαμονης του στο σκοπευτηριο τι θα πρεπει να συμπληρωσει στο εντυπο μετακινησης ή στο sms που η παραγραφος 6 αφορα σε συντομη μετακινηση κοντα στη κατοικια;;; Αν το ελεκτικο οργανο σε σταματησει πχ15χιλιομετρα μακρυα, πως δικαιολογηται η μεταβαση χωρις προστιμο;;;
Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου !!!!
Διαβαστε το ΦΕΚ, και καλο ειναι να το εχετε μαζι σας!!!!
Δεν αναφερει περιορισμο αποστασης απο την οικια σου για το 6 ( αριθμος ιθ στο φεκ: σωματικη ασκηση )!!!
Αν καποιος το έχει βρει ΣΤΟ ΦΕΚ, να μου το πει...στο ΦΕΚ και ΟΧΙ να το ακουσε στο inews η στον ΣΚΑΪ!!!!!
 
Βεβαια εδω υπαρχει το κενό...Λεει επιτρέπεται η μετακινηση πολιτων για τον λογο ιθ: σωματικη ασκηση μπλα μπλα μπλα...
Αλλα δε λεει επιτρέπεται η μετακινηση για μεταβαση σε χωρο σωματικης ασκησης....
Με λιγα λογια θες να πας σκοπευτηριο? Στειλε οτι πας να βοηθησεις την μανα σου-θεια σου κτλ που ειναι κατακοιτη...δεν θα ελεγξει κανείς ουτε το πορτ μπαγκαζ ουτε τπτ.... απλά πράγματα!
 
Δεν αναφερει περιορισμο αποστασης απο την οικια σου για το 6 ( αριθμος ιθ στο φεκ: σωματικη ασκηση )!!!
Αν καποιος το έχει βρει ΣΤΟ ΦΕΚ, να μου το πει...στο ΦΕΚ και ΟΧΙ να το ακουσε στο inews η στον ΣΚΑΪ!!!!!
Εδώ μπορείς να διαβάσεις τον περιορισμό της μετακίνησης.

Έχω στα χέρια μου την ανακοίνωση της ΣΚΟΕ που επιτρέπει στους κατόχους δελτίου σκοπευτή να μετακινηθούν (αρ SMS 6) για προπόνηση στα ανοιχτά σκοπευτήρια.

Η σκοποβολή καθώς και άλλα αθλήματα τα οποία αναφέρονται στην ανακοίνωση της ΓΓ Αθλητισμού οι αθλητές μπορούν να μετακινηθούν ΜΟΝΟ εντός των ορίων του Δήμου που διαμένουν μόνιμα.
 

Attachments

  • FB_IMG_1605016777437.jpg
    FB_IMG_1605016777437.jpg
    62,3 KB · Προβολές: 22
  • FB_IMG_1605016783460.jpg
    FB_IMG_1605016783460.jpg
    97,5 KB · Προβολές: 21
  • FB_IMG_1605016800556.jpg
    FB_IMG_1605016800556.jpg
    75,1 KB · Προβολές: 21
Last edited:
Εδώ μπορείς να διαβάσεις τον περιορισμό της μετακίνησης.

Έχω στα χέρια μου την ανακοίνωση της ΣΚΟΕ που επιτρέπει στους κατόχους δελτίου σκοπευτή να μετακινηθούν (αρ SMS 6) για προπόνηση στα ανοιχτά σκοπευτήρια.

Η σκοποβολή καθώς και άλλα αθλήματα τα οποία αναφέρονται στην ανακοίνωση της ΓΓ Αθλητισμού οι αθλητές μπορούν να μετακινηθούν ΜΟΝΟ εντός των ορίων του Δήμου που διαμένουν μόνιμα.

Οπως βλεπω συμφωνεις οτι στο ΦΕΚ δεν λεει τιποτα! Ετσι η γενικη γραμματεια αθλητισμου, "μεταφραζει" το φεκ, και προσθετει την επιλογη μεταβασης με αυτοκινητο για αθληση...πραγμα που δεν υφίσταται στο φεκ!
Στην πραξη τωρα, μπας και παρει θάρρος κανενας συναδελφος εδω μεσα και κανει καμια βολτα στο σκοπευτηριο:
Αρχικα ο δημος κατοικιας μας να θυμησω οτι δεν χρήζει αποδειξης κατα τον ελεγχο..με λιγα λογια εισαι απο οπου γραψεις ...
Εγω θα προτεινα σε καποιον που τείνει να ειναι τυπικος, να μην στηριχτεί στην ανακοινωση της Γ.Γ. αθλητισμού, καθως δεν θα το γλιτωσει το 300€....
Προτεινω ξεκαθαρα, να βρειτε μια ωραια δικαιολογια για να μεταβειτε στο σκοπευτηριο της επιλογής σας εντος της περιφερειακης σας ενοτητας...απαξ και βρεθειτε εντος του σκοπευτηριου πλεον δεν τίθεται ζήτημα "προστιμο"....
Το ιδιο θα προτείνα και για την επιστροφη σας ..βρειτε μια ωραια δικαιολογια απο τις υπολοιπες που προσφέρονται....
Απο κει και περα, οποιος φοβάται πέφτει και κοιμαται λενε.....
 
Στην πραξη τωρα, μπας και παρει θάρρος κανενας συναδελφος εδω μεσα και κανει καμια βολτα στο σκοπευτηριο:
Αρχικα ο δημος κατοικιας μας να θυμησω οτι δεν χρήζει αποδειξης κατα τον ελεγχο..με λιγα λογια εισαι απο οπου γραψεις ...
Εγω θα προτεινα σε καποιον που τείνει να ειναι τυπικος, να μην στηριχτεί στην ανακοινωση της Γ.Γ. αθλητισμού, καθως δεν θα το γλιτωσει το 300€....
Προτεινω ξεκαθαρα, να βρειτε μια ωραια δικαιολογια για να μεταβειτε στο σκοπευτηριο της επιλογής σας εντος της περιφερειακης σας ενοτητας...απαξ και βρεθειτε εντος του σκοπευτηριου πλεον δεν τίθεται ζήτημα "προστιμο"....
Το ιδιο θα προτείνα και για την επιστροφη σας ..βρειτε μια ωραια δικαιολογια απο τις υπολοιπες που προσφέρονται....
Απο κει και περα, οποιος φοβάται πέφτει και κοιμαται λενε.....
Καλημέρα Στέφανε!

Να θυμίσουμε στον κόσμο που μας διαβάζει...ότι εκτός από το SMS ή το χαρτί που συμπληρώνουμε, στον όποιο έλεγχο που μπορεί να μας γίνει....δείχνουμε και την ταυτότητα μας η οποία αναφέρει τον Δήμο στον οποίο είμαστε Δημότες.

Μπορείς να έχεις αλλάξει Δήμο...και να μην έχεις κάνει μεταδημότευση.....ναι οκ....αυτό ισχύει. Παρόλα αυτά...είναι στο χέρι του οργάνου να σου κόψει την κλήση...και μετά εσύ να τραβηχτείς με ένσταση για να αποδείξεις ότι μένεις μόνιμα σε άλλο Δήμο. Θα πρέπει βεβαια να αποδείξεις ότι μένεις στον Δήμο που βρίσκεται το σκοπευτήριο.

Φιλικά,
 
Δλδ μένω Χαλκίδα και το σκοπευτήριο είναι Ψαχνά περίπου 30 χλμ αλλάζω δήμο δεν πάω έτσι.Τοτε αυτός που έχει το σκοπευτήριο πρέπει να το κλείσει γιατί εκεί πού είναι ζήτημα να πάνε δύο άτομα.
Αρχικά δεν νομίζω ότι απασχολεί κανέναν αν θα κλείσει το σκοπευτήριο. Είναι τόσες 1000δες επιχειρήσεις κλειστές....που μπορεί να κλείσει και αυτό...και να ζητήσει να υπαχθεί στα μέτρα υποστήριξης.

Προσωπικά να θες την γνώμη μου, είναι τόσο μεγάλη η ασάφεια που επικρατεί.....που το τελευταίο που θέλω είναι να κάνω debate με τον κάθε αστυνομικό για το τι επιτρέπεται και τι όχι!

Δεν λέω...και αυτοί την δουλεία τους θέλουν να κάνουν....αλλά είναι πολλές οι φορές που η ημιμάθεια τους βαράει κόκκινο...και είναι ικανή να σε βάλει σε περιπέτειες.

2 φορές που με έγραψαν εσφαλμένα για τροχονομική παράβαση...ναι μεν δικαιώθηκα, αλλά τραβιόμουν για 2 μήνες με ενστάσεις ενώ έκατσα και 10 μέρες χωρίς πινακίδες.

Επειδή η ανοχή μου με στραβόξυλα...έχει αρχίσει να μην έχει μεγάλα αποθέματα....προσπαθώ να αποφεύγω τι κακοτοπιές!

Φιλικά,
 
Καλημέρα Στέφανε!

Να θυμίσουμε στον κόσμο που μας διαβάζει...ότι εκτός από το SMS ή το χαρτί που συμπληρώνουμε, στον όποιο έλεγχο που μπορεί να μας γίνει....δείχνουμε και την ταυτότητα μας η οποία αναφέρει τον Δήμο στον οποίο είμαστε Δημότες.

Μπορείς να έχεις αλλάξει Δήμο...και να μην έχεις κάνει μεταδημότευση.....ναι οκ....αυτό ισχύει. Παρόλα αυτά...είναι στο χέρι του οργάνου να σου κόψει την κλήση...και μετά εσύ να τραβηχτείς με ένσταση για να αποδείξεις ότι μένεις μόνιμα σε άλλο Δήμο. Θα πρέπει βεβαια να αποδείξεις ότι μένεις στον Δήμο που βρίσκεται το σκοπευτήριο.

Φιλικά,
Θελω να αγιασω και δε με αφηνεις....
Η ταυτοτητα λεει σε ποια δημοτολογια ανηκεις....καμια σχεση με τον τόπο κατοικίας, που φαινεται μονο απο το Ε1 και δεν προβλέπεται να το έχεις μαζι σου, παρα μονο σε μετακινηση που περιλαμβανει αλλαγη περιφερειας....
Δεν προβλέπεται απο κανέναν νομο να αποδείξεις στο οργανο οτιδηποτε σχετικο με το που μενεις, καθως αυτο απαιτει να κουβαλας ε1 μαζι σου (η βεβαιωση μονιμης κατοικιας ειδικης χρησης)... απο εκει που λες εισαι με λιγα λογια..
Συγγνωμη αλλα παραπληροφορεις συνεχώς και δε καταλαβαινω τον λογο....
Ειναι σαν να μου λες οτι σε σταματανε και φορας ζωνη, και σου κοβει κληση οτι δε φορας ζωνη γιατι ειναι στο χερι του! Και κανε ενσταση να αποδειξεις το αντιθετο...
Ξαναλέω παραπληροφορεις συνεχως....αν δεν γνωριζεις κατι ρωτα δεν ειναι κακο....
 
Συγγνωμη αλλα παραπληροφορεις συνεχώς και δε καταλαβαινω τον λογο....
Ειναι σαν να μου λες οτι σε σταματανε και φορας ζωνη, και σου κοβει κληση οτι δε φορας ζωνη γιατι ειναι στο χερι του! Και κανε ενσταση να αποδειξεις το αντιθετο...
Ξαναλέω παραπληροφορεις συνεχως....αν δεν γνωριζεις κατι ρωτα δεν ειναι κακο.
Αυτή είναι η άποψη σου...

και σίγουρα δεν θα αγιάσεις με το να προτρέπεις τον κόσμο που διαβάζει να βρεί εφάνταστες δικαιολογίες για να ξεγελάσει το σύστημα!

Το να προτρέπεις τον κόσμο να ανακαλύψει θείες και θείους που έχουν ανάγκη....ή να κρύβεις τα όπλα για να πάς σε σκοπευτήριο....δεν σε κάνει και "τέρας" αξιοπιστίας ούτε μέτρ της έκγυρης πληροφόρησης.... Νομίζω??

Νομίζω επίσης ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθεί άλλο ο ένας με τα ποσταρίσμάτα του άλλου! Ο κόσμος διαβάζει και κρίνει ποιος παραπληροφορεί...και ποίος όχι!
 
Back
Top