Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Αν εγώ αγόραζα δίκανο με το μπάτζετ που έχεις θα έκανα μια επιλογή ανάμεσα σε:
1)Browning b525 (hunting)
2)Browning 725 (hunting)
3)Miroku
4)Beretta 687

Με 71cm κάνες και τσοκ.

ΥΓ: Υπάρχουν και άλλα αξιόλογα όπλα σε αυτά τα χρήματα, αλλά θα τα παντρευτείς στο μέλλον)
προφανος αναφερεσαι σε μεταχηρισμενα?
γιατι σε καινουργια η τιμες ειναι κοντα στο 2000ευρο κ μερικα λιγο παραπανω
 
Γενικά η ιδέα ενός σούπερ ποζέ μου αρέσει, αλλά όταν όλοι προτείνουν αυτογεμές τότε τι να πω; Έχω την εντύπωση ότι σε δίκανο πάνε ως δεύτερο ή τρίτο όπλο γιατί έχει πιο πολύ λάκτισμα ή γιατί δεν κάνει για όλες τις χρήσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο που θα έκανε τη δουλειά όπως μια από τις καραμπίνες που έχουμε αναφέρει. Έχεις κάτι να προτείνεις;
https://www.car.gr/xyma/view/31062324-browning-dikano
 
Γενικά η ιδέα ενός σούπερ ποζέ μου αρέσει, αλλά όταν όλοι προτείνουν αυτογεμές τότε τι να πω; Έχω την εντύπωση ότι σε δίκανο πάνε ως δεύτερο ή τρίτο όπλο γιατί έχει πιο πολύ λάκτισμα ή γιατί δεν κάνει για όλες τις χρήσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο που θα έκανε τη δουλειά όπως μια από τις καραμπίνες που έχουμε αναφέρει. Έχεις κάτι να προτείνεις;
https://www.car.gr/xyma/view/31054965-beretta-a-304-silver-mallard
Με αυτά τα 2 κλασικά όπλα που σου προτείνω ,κάνεις σχεδόν τα πάντα στα λ7 που διαθέτεις κ δεν μένεις ποτέ χωρίς όπλο.
 
προφανος αναφερεσαι σε μεταχηρισμενα?
γιατι σε καινουργια η τιμες ειναι κοντα στο 2000ευρο κ μερικα λιγο παραπανω

Ναι θα έβρισκα ένα μεταχειρισμένο σε υπεράριστη κατάσταση η θα έδινα κάτι παραπανω για καινούριο.

Επειδή καταλαβαίνω ότι ο φίλος έχει μπερδευτεί με τις τοσες επιλογές...
Η δική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει ιδανικό όπλο...
Το ιδανικό είναι σχετικό και σχετίζεται με πολλούς παράγοντες.
Όπως τι θήραμα κυνηγάμε περισσότερο(πόντους κανών, 3η βολή)
με ποιο τρόπο κυνηγάμε(καρτέρι, περπατητο).
Παράγοντες που θα πρέπει να επηρεάζουν την επιλογή μας είναι ακόμα και το τι ζητάμε από το κυνήγι (νούμερα?), ακόμα και σωματικές διαστάσεις και η ηλικία παίζει ρόλο στο ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή.

Τέλος πάντων οποία και να είναι η επιλογή σου μέσα από τον χρόνο που θα αφιερώσεις στο κυνήγι θα κάνεις και τις διορθώσεις σου...
 
Last edited:
Το δικανο σε περιοριζει στις 2 βολες. Αν αυτο (στην σκεψη πρωτιστως) δεν σου ειναι προβλημα, τοτε μπορεις να κανεις πιστευω τα κυνηγια που θες με δικανο. Το λακτισμα δεν ειναι παραγοντας για να αποφυγεις ενα οπλο, οπως επισης ουτε και το αν θελει συχνα καθαρισμα.
 
Το δικανο σε περιοριζει στις 2 βολες. Αν αυτο (στην σκεψη πρωτιστως) δεν σου ειναι προβλημα, τοτε μπορεις να κανεις πιστευω τα κυνηγια που θες με δικανο. Το λακτισμα δεν ειναι παραγοντας για να αποφυγεις ενα οπλο, οπως επισης ουτε και το αν θελει συχνα καθαρισμα.
Κανονικα Βικτωρα όλοι οι νέοι κυνηγοι με δίκανο πρεπει να ξεκινήσουν, τα πολλα φυσίγγια είναι καταστροφή στον αρχαριο κυνηγο
 
Δε νομίζω ότι μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα.
Χτυπά φίλε ένα τίμιο benellaki σε αυτά τα λεφτά έχει αρκετά μοντέλα πχ Vinci,m2,sbe2,montefeltro όλα τους τίμια όπλα και στο μπάτζετ που διαθέτεις όσο για αξιοπιστία δεν χρειάζεται να μιλήσουμε μιλάει το όνομα αυτά από εμένα!!!!!
 
Η δικη μου προταση ακουει στο ονομα A350 wildboar... Αφαιρεις την μεγαλη αποθηκη κ βαζεις μια απλή βιδα κ εχεις ενα οπλο τιμιο, οικονομικο και με πολυ καλη κανη...
Αυτό ήταν χτύπημα κάτω από την μέση...Δεν το περίμενα από εσένα...:oops:.yelling.
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κυνηγός και θα ήθελα να αγοράσω ένα μόνο όπλο με το οποίο να μπορώ να κυνηγήσω σε περπατητό, που κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει, αλλά να μη με περιορίζει όσον αναφορά στο κυνήγι του αγριόχοιρου που κάποιες φορές θα ήθελα να μπορώ να πηγαίνω. Είναι κάποιος από την παρέα που ακόμη και αν έχει ένα όπλο για κάθε διαφορετική χρήση να μπορούσε να μου προτείνει το ένα και μοναδικό;
Αν ξαναέψαχνα ντουφέκι θα κοιτούσα ανάμεσα σε beretta 391, beretta A350 wild boar και Remington.
Νομίζω πως η 391 θα σε βολέψει περισσότερο και σε περηπατητό και σε καρτέρι.
Η remington και η 350 είναι περισσότερο καρτεροντούφεκα.

Αν κυνηγούσες μόνο αγριόχοιρο θα σου πρότεινα Benelli.
 
Αν ξαναέψαχνα ντουφέκι θα κοιτούσα ανάμεσα σε beretta 391, beretta A350 wild boar και Remington.
Νομίζω πως η 391 θα σε βολέψει περισσότερο και σε περηπατητό και σε καρτέρι.
Η remington και η 350 είναι περισσότερο καρτεροντούφεκα.

Αν κυνηγούσες μόνο αγριόχοιρο θα σου πρότεινα Benelli.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Oχι φίλε και όχι μόνο η beretta και τα Win και Μaxus που ακούς μεγάλες πατάτες διαλέγουν τα φυσίγγια για να αποδώσουν τα μέγιστα θέλουν πιο βαριεσ γομωσειs η πάπια στα Μaxus τα καινούρια παίζει σαν το λερι άσε τα έχουν ξεφτυλισει τα Win δεν ξέρουν και αυτοί που κατασκευαζοντε μην πεταξειs τα λεφτά σου μεταχειρο που θα βρεις πιο σοβαρά κομμάτια
Διαλέγει η optima φυσίγγια ; Νομίζω ότι είναι η πιο χωνευτήρι κάννη που θα μπορούσε να αγοράσει
 
Beretta εξαιρετικές κάννες και μαμά τσοκ όμορφες τουφεκιές, πολύ καλό σύστημα μειώσεις λακτισματος,λίγο παραπάνω χρόνος καθαρισμού και αυτός ο παραπάνω είναι το πιστόνι μην φανταστείς κάτι τρομερό, benelli σύστημα αδράνειας το κατάλληλο σύστημα για όσους βαριουνται το καθάρισμα για εμένα το μοναδικό πλεονέκτημα της ,fabarm κάννες καλές tribore η l4s ls4 δεν θυμάμαι ακριβώς, πολύ ωραίο κοντάκι ,λάκτισμα μικρό ,από ότι διαβάζω πιο μπελαλιδικη στο καθάρισμα από την beretta ,browning maxus καλό όπλο εμένα προσωπικά η χοντρή πάπια δεν μου αρέσει στα όπλο .πήγαινε σε κάποια μαγαζιά επωμισε τα όπλα που σε ενδιαφέρουν και όποιο σου κάθεται καλύτερα πάρτο .
 
Και όσο για το βάρος της α350 μην σε τρομάζει,εγώ προσωπικά έχω αφαιρέσει το kick off διότι στα κυνήγια που κάνω δεν μου χρειάζεται μάξιμουμ να βάλω 36-38γρ και το βάρος έπεσε αρκετά
 

Attachments

  • IMG-6f14f9c2d31e0009bd528beb4197bcfc-V.jpg
    IMG-6f14f9c2d31e0009bd528beb4197bcfc-V.jpg
    194,2 KB · Προβολές: 43
  • IMG-0b37e1081fd1138f205bc496ff572d31-V.jpg
    IMG-0b37e1081fd1138f205bc496ff572d31-V.jpg
    173 KB · Προβολές: 43
Beretta εξαιρετικές κάννες και μαμά τσοκ όμορφες τουφεκιές, πολύ καλό σύστημα μειώσεις λακτισματος,λίγο παραπάνω χρόνος καθαρισμού και αυτός ο παραπάνω είναι το πιστόνι μην φανταστείς κάτι τρομερό, benelli σύστημα αδράνειας το κατάλληλο σύστημα για όσους βαριουνται το καθάρισμα για εμένα το μοναδικό πλεονέκτημα της ,fabarm κάννες καλές tribore η l4s ls4 δεν θυμάμαι ακριβώς, πολύ ωραίο κοντάκι ,λάκτισμα μικρό ,από ότι διαβάζω πιο μπελαλιδικη στο καθάρισμα από την beretta ,browning maxus καλό όπλο εμένα προσωπικά η χοντρή πάπια δεν μου αρέσει στα όπλο .πήγαινε σε κάποια μαγαζιά επωμισε τα όπλα που σε ενδιαφέρουν και όποιο σου κάθεται καλύτερα πάρτο .
καλό νομίζω είναι να δει πιο τουφεκι εχει τα καλύτερα χαρακτηρηστικά. Τα μέτρα φτιάχνονται αργότερα, επομένως ακόμη και αν δεν του κάθεται κάποιο καλά, αυτό διορθώνεται.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top