Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Γιώργο κάνε τις προτασεις σου και ο Μάκης θα παει να επωμισει κάποια όπλα που θα θελήσει και με 66 και 71 εκατοστά κάννη.
Τιs έκανα φίλε πιο πριν και του είπα και εγώ πιο πριν να πάει να τα πιάσει και είμαι σίγουρος ότι θα καταπλήξει στην beretta
 
Δεν μίλησα για το βαρos Κώστα και εγώ στα δικά μου προσθέτω βαροs και τα κυνήγια μου είναι κυρίως περπατητα.Αλλα αλλιώς στρίβει το 66 και αλλιωs το 76. Το 76 το θεωρώ άχρηστο στιs μέρες μας
Βρε Γιώργο μου, εφόσον λες "στρίβει" άρα συνεπάγεται κ το βάρος,ζύγισμα της κάννης....άρα κ το συνολικό βάρος του όπλου ως προς το στρίψιμο.
 
Βρε Γιώργο μου, εφόσον λες "στρίβει" άρα συνεπάγεται κ το βάρος,ζύγισμα της κάννης....άρα κ το συνολικό βάρος του όπλου ως προς το στρίψιμο.
Δεν έχει να κάνει το βαροs Κώστα το βάρος αν είναι σωστά τοποθετημένο χάνετε.τα 10εκ παραπάνω δύσκολα εξάλλου αυτές οι κάννες οι 76 αρεs δεν έχουν κατασκευαστεί για αυτό
 
Δεν μίλησα για το βαρos Κώστα και εγώ στα δικά μου προσθέτω βαροs και τα κυνήγια μου είναι κυρίως περπατητα.Αλλα αλλιώς στρίβει το 66 και αλλιωs το 76. Το 76 το θεωρώ άχρηστο στιs μέρες μας
Βρε Γιώργο μου, εφόσον λες "στρίβει" άρα συνεπάγεται κ το βάρος,ζύγισμα της κάννης....άρα κ το συνολικό βάρος του όπλου ως προς το στρίψιμο.
Σίγουρα το 66αρι στρίβει καλύτερα και μπαινει και καλύτερα στο μάτι,αλλά ο άνθρωπος μίλησε και για καρτέρι οπότε με 71εκατοστα είναι η μέση λυση.
Ας πουν και τα παιδια που κυνηγουν γουρουνι πιο θα ήταν καλυτερα το μήκος της καννης. Τα όπλα που έχω κυνηγήσει είχουν 71 και 72 εκατοστά.
Φέτος θα κυνηγήσω και με την 391 teknis που ήρθε στην κατοχή μου με 66cm κάννη.
Η πιο μακριά κάννη βοηθάει πιο πολυ στο καρτέρι γιατί έχεις καλυτερη σκοπευτικη γραμμή.
Ο Μάκης σε πρωτη φάση είναι να κατασταλαξει σε κάποια όπλα και να παει να τα επωμισει και θα μιλήσουν και τα οπλα!!!
 
Εάν επωμιζεις σταθερά πήγαινε σε ένα κατάστημα και πάρε αυτό που θα κάτσει πάνω σου και με μικροδιορθωσεις θα έρθει ακριβώς. Εδώ θα ακούσεις από όλα τα μέλη και μια διαφορετική γνώμη. Επέλεξε από επώνυμη εταιρία αυτό που σου ταιριάζει στο σωματοτυπο σου και δεν θα το μετανιώσεις.Στο υπογράφω αυτό εγώ που έχω αλλάξει όλες τις γνωστές μάρκες που υπάρχουν και συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. Όσα οπλα ήρθαν ακριβώς στα μέτρα μου όλα σκότωναν
Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά εδώ ακούω ότι κανένα καινούργιο δεν είναι για αγορά και θα πρέπει να βρω μεταχειρισμένο που φοβάμαι την επιλογή που θα κάνω και την προέλευσή του. Οπότε προσπαθώ να καταλάβω αν τελικά επιλέξω καινούργιο πιο είναι αξιόπιστο όπως τα παλιά ή αν επιλέξω παλιό πως θα κάνω τη σωστότερη αγορά.
 
Νόμιζα ότι ήθελε μόνο περπατητο και γουρούνι δεν είδα το καρτερι.Για εμένα τα 66 εκατοστά καραμπίνα είναι το ιδανικό και τα 71 δίκανο.Να σου πω την αλήθεια δεν πολυκαταλαβαινω διάφορες αφού κυνηγάω με 51 66 και 71 εκατοστά όλα μου τα κυνήγια και με την 51 πάω και στα μπασιματα νομίζω είναι περισσότερο θέμα συνήθειας φιλε.Πιστευω αν πάρει μια teknis η μία 391 optima δεν θα το μετανοιωσει
 
Δηλαδή μόνο τα προηγούμενα μοντέλα των εταιρειών είναι καλά και κανένα από τα καινούργια; Δεν έχει κανένα εφάμιλλο των παλιών μοντέλων η Beretta σήμερα;
Εχουν παιδια εδω μεσα στο φορουμ και την Α300 outlander και τις Α400! Ολα καλα οπλα ειναι....δες πως σου καθονται
.....κ το θεμα προβληματος οπως εχουν πει και εμπειροτερα μελη ειναι κ θεμα τυχης...! Να προσθεσω εχω συγκυνηγο ο οποιος εχει την πρωτη Α400 της εχει πιει το αιμα....αμελης με το καθαρισμα και ριχνει δυνατα φυσιγγια βιοτεχνη της Θεσ/κης....ποτε δεν ειχε προβλημα...ουτε εμπλοκη..
 
Last edited:
Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά εδώ ακούω ότι κανένα καινούργιο δεν είναι για αγορά και θα πρέπει να βρω μεταχειρισμένο που φοβάμαι την επιλογή που θα κάνω και την προέλευσή του. Οπότε προσπαθώ να καταλάβω αν τελικά επιλέξω καινούργιο πιο είναι αξιόπιστο όπως τα παλιά ή αν επιλέξω παλιό πως θα κάνω τη σωστότερη αγορά.
Beretta a400 lite.
 
Η M2 είναι πολύ βολική όπως το θέτεις. Όταν την έπιασα στα χέρια μου μου άρεσε το ζύγισμά της. Να βάλω μια παράμετρο αν και δεν είναι απογοητευτική, το όπλο που θα αγοράσω θα μου άρεσε να είναι ξύλινο. Αν ωστόσο το καλύτερο είναι ένα συνθετικό τότε ΟΚ.
Εχει και ξυλινη
 
Tim όπως κατάλαβες έχεις ακούσει σχεδόν όλες τις μάρκες.Πηγαινε σε ένα μεγάλο μαγαζί.Πες του να σου βγάλει πάνω στον πάγκο 10 όπλα στα χρήματα που θες να δώσεις και επωμιζε παρατηρώντας ταυτόχρονα τα όπλα.Σαν νέος κυνηγός θα έχεις αλλά κριτήρια,σαν παλιός άλλα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα μείνεις με ένα όπλο.
 
Tim όπως κατάλαβες έχεις ακούσει σχεδόν όλες τις μάρκες.Πηγαινε σε ένα μεγάλο μαγαζί.Πες του να σου βγάλει πάνω στον πάγκο 10 όπλα στα χρήματα που θες να δώσεις και επωμιζε παρατηρώντας ταυτόχρονα τα όπλα.Σαν νέος κυνηγός θα έχεις αλλά κριτήρια,σαν παλιός άλλα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα μείνεις με ένα όπλο.
Ευχαριστώ!
 
Επειδή βλέπω ότι υπερτερούν αριθμητικά οι υποστηρικτές των αερίων, θα πάρω θέση υπέρ της αδράνειας. Η ευκολία στη συντήρηση με τα ελάχιστα κινούμενα μέρη και η αξιοπιστία κατά τη χρήση, αντισταθμίζει την ελαφρώς μεγαλύτερη ανάκρουση, που άλλωστε δεν είναι μεγαλύτερη από ένα δίκαννο.
Πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσεις με επιλογή συστήματος και μετά να διαλέξεις από τα προσφερόμενα αυτό που σου κάθεται καλύτερα.
Κατά τα άλλα, Benelli νάναι, και ότι νάναι... .my man.
 
Καθοταν ενας νεαρος στο καφενειο σκεπτικος... του λεει ενας γεροντας, "τι σε απασχολει παλικαρι μου;", "τι να κανω παππου; να παντρευτω η να μην παντρευτω και να μεινω ελευθερος;" και απανταει ο γεροντας "οτι και να κανεις θα το μετανιωσεις΄'. Ετσι λοιπον ακομα και να πας με σιγουρια να παρεις το οπλο που κατασταλαξες, με 66 ποντους καννη μετα απο λιγα χρονια θα πεις, μακαρι να το ειχα με 76. Αν αγορασεις με 76εκ θα λες ωραιο αλλα πως θα ηταν με 66? Οποια γνωστη εταιρια και να επιλεξεις, ειδικα στη χρηματικη κατηγορια που κοιταζεις θα παρεις καλο οπλο. Οτι μηκος καννη και να παρεις θα τη συνηθισεις και θα κυνηγας τα παντα. Επωμησε τα οπλα που σε ενδιαφερουν και οποιο σου αρεσει παρτο. Εγω θα σου ευχηθω να εισαι καλα να κυνηγας, να λιωσεις πολλα αρβυλα στο βουνο και να το ευχαριστηθεις οτι και να διαλεξεις.
 
Καθοταν ενας νεαρος στο καφενειο σκεπτικος... του λεει ενας γεροντας, "τι σε απασχολει παλικαρι μου;", "τι να κανω παππου; να παντρευτω η να μην παντρευτω και να μεινω ελευθερος;" και απανταει ο γεροντας "οτι και να κανεις θα το μετανιωσεις΄'. Ετσι λοιπον ακομα και να πας με σιγουρια να παρεις το οπλο που κατασταλαξες, με 66 ποντους καννη μετα απο λιγα χρονια θα πεις, μακαρι να το ειχα με 76. Αν αγορασεις με 76εκ θα λες ωραιο αλλα πως θα ηταν με 66? Οποια γνωστη εταιρια και να επιλεξεις, ειδικα στη χρηματικη κατηγορια που κοιταζεις θα παρεις καλο οπλο. Οτι μηκος καννη και να παρεις θα τη συνηθισεις και θα κυνηγας τα παντα. Επωμησε τα οπλα που σε ενδιαφερουν και οποιο σου αρεσει παρτο. Εγω θα σου ευχηθω να εισαι καλα να κυνηγας, να λιωσεις πολλα αρβυλα στο βουνο και να το ευχαριστηθεις οτι και να διαλεξεις.
Κάπως έτσι βλέπω να εξελίσσεται η ιστορία!
 
Καθοταν ενας νεαρος στο καφενειο σκεπτικος... του λεει ενας γεροντας, "τι σε απασχολει παλικαρι μου;", "τι να κανω παππου; να παντρευτω η να μην παντρευτω και να μεινω ελευθερος;" και απανταει ο γεροντας "οτι και να κανεις θα το μετανιωσεις΄'.
Κι όμως αυτό μου συνέβη εμένα πριν πολλά χρόνια, παραμονές του γάμου μου πάω σε μία οικοδομή και εκεί πετυχαίνω ένα συνεργείο σοβατζήδων γύρω από μιά φωτιά να κάνουν κολατσιό και αρχίζουν να με πειράζουν "Καλά δεν ήξερες, δεν ρώταγες;" και κάτι τέτοια... Και ένας ηλικιωμένος άκουγε και δεν μίλαγε, μέχρι που μου είπε αυτό ακριβώς!!! "Ότι και να κάνεις θα έρθει στιγμή που θα το μετανοιώσεις!"
Μου έχει μείνει αξέχαστο εδώ και 27 χρόνια!
Σόρυ για το offtopic
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top