Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Η benelli m2 ειναι το οπλο που ψαχνεις απλο και απεριτο χωρις προβληματα μια χαρα καρτερι κανεις με 66 μη σε απασχολουν τετια μετρα αλλα μετρα να σε απασχολουν
Η M2 είναι πολύ βολική όπως το θέτεις. Όταν την έπιασα στα χέρια μου μου άρεσε το ζύγισμά της. Να βάλω μια παράμετρο αν και δεν είναι απογοητευτική, το όπλο που θα αγοράσω θα μου άρεσε να είναι ξύλινο. Αν ωστόσο το καλύτερο είναι ένα συνθετικό τότε ΟΚ.
 
Με 66 εκ κάνη μια χαρά κάνεις καρτέρι για τα πάντα. Και εγώ 66 εκ έχω και θεωρώ το όπλο πιο εύχρηστο και ζυγισμενο απο τα παλιότερα που είχα με 71 εκ. στο καρτέρι σε νορμάλ αποστάσεις (έως 30 μέτρα).

Τώρα υπάρχει μια βασική παράμετρος που έχει να κάνει με την ανάκρουση και τη συντήρηση-καθάρισμα. Σχετικά μικρότερη ανάκρουση, άρα λιγότερη καταπόνηση για σένα και ακρίβεια στις συνεχόμενες βολές χωρίς ανάγκη σημαντικής διόρθωσης έχουν τα όπλα αερίων. Αλλά θέλουν πολύ πιο τακτικό καθαρισμα και μακροχρόνια (από άποψη χιλιάδων βολών) έχουν περισσότερες φθορές. Η αδράνεια είναι σχεδόν η άλλη όψη του νομίσματος. Η benelli από αδράνεια είναι η κορυφή.

Από αερίων με τα οποία εγώ κυνηγάω αποκλειστικά θα σου πρότεινα κάτι σε Winchester Sx4 η Browning maxus.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η Browning maxus είναι ένα από τα όπλα που μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον. Επίσης διαβάζω συνέχεια ότι τα καλύτερα όπλα τα φτιάχνει η Beretta. Υπάρχει αντίστοιχα κάποιο όπλο αερίων που να είναι τόσο καλό όσο το Browning maxus που προτείνεις;
 
Επίσης διαβάζω συνέχεια ότι τα καλύτερα όπλα τα φτιάχνει η Beretta. Υπάρχει αντίστοιχα κάποιο όπλο αερίων που να είναι τόσο καλό όσο το Browning maxus που προτείνεις;
Το ποιος παράγει τα καλύτερα όπλα γενικά και οριζόντια, είναι μια εντελώς θεωρητική και ακαδημαϊκή συζήτηση στην οποία θα σου έλεγα να μην εμπλακεις ποτέ σοβαρά,oυτε να αποφασίσεις βάσει αυτού.

Δεν γνωρίζω πολλά για τη berreta. Δεν είχα ποτέ μου ούτε με εξιταρε κάποιο όπλο της όταν το είδα και το περιεργαστηκα. Η σειρά Α400 που έχει θεωρείται πολύ καλή. Το ίδιο ισχύει και για τη fabarm την XLR5.

Με αυτά που έχω δει ο ίδιος στον κυνηγό τόπο θεωρώ ότι οι Winchester Sx3 και sx4 και η maxus, καθώς από άποψη μηχανισμού, κάνης και βάρους είναι σχεδόν ίδια, είναι ο, τι καλύτερο σε αερίων.
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κυνηγός και θα ήθελα να αγοράσω ένα μόνο όπλο με το οποίο να μπορώ να κυνηγήσω σε περπατητό, που κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει, αλλά να μη με περιορίζει όσον αναφορά στο κυνήγι του αγριόχοιρου που κάποιες φορές θα ήθελα να μπορώ να πηγαίνω. Είναι κάποιος από την παρέα που ακόμη και αν έχει ένα όπλο για κάθε διαφορετική χρήση να μπορούσε να μου προτείνει το ένα και μοναδικό;
Καλησπέρα φίλε ψάξε να βρειs μια 302 σε καλή κατάσταση η μία optima και δεν θα το μετανοιωσειs.Oλα τα άλλα είναι πολλά σκαλιά παρακάτω
 
Καλησπέρα φίλε ψάξε να βρειs μια 302 σε καλή κατάσταση η μία optima και δεν θα το μετανοιωσειs.Oλα τα άλλα είναι πολλά σκαλιά παρακάτω
Γενικά το μεταχειρισμένο, ειδικά σε όπλο που δεν γνωρίζω πολλά, το φοβάμαι πολύ. Δεν θα ήθελα να ξεγελαστώ και να πάρω κάποιο που θα έχω συνέχεια προβλήματα.
 
Το ποιος παράγει τα καλύτερα όπλα γενικά και οριζόντια, είναι μια εντελώς θεωρητική και ακαδημαϊκή συζήτηση στην οποία θα σου έλεγα να μην εμπλακεις ποτέ σοβαρά,oυτε να αποφασίσεις βάσει αυτού.

Δεν γνωρίζω πολλά για τη berreta. Δεν είχα ποτέ μου ούτε με εξιταρε κάποιο όπλο της όταν το είδα και το περιεργαστηκα. Η σειρά Α400 που έχει θεωρείται πολύ καλή. Το ίδιο ισχύει και για τη fabarm την XLR5.

Με αυτά που έχω δει ο ίδιος στον κυνηγό τόπο θεωρώ ότι οι Winchester Sx3 και sx4 και η maxus, καθώς από άποψη μηχανισμού, κάνης και βάρους είναι σχεδόν ίδια, είναι ο, τι καλύτερο σε αερίων.
Οπότε μια maxus θα ήταν μια τέλεια επιλογή χωρίς προβλήματα πιστεύεις. Αν χρειαστεί κάποια επισκευή ή ανταλλακτικό είναι εύκολο να βρεις καλό σέρβις;
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κυνηγός και θα ήθελα να αγοράσω ένα μόνο όπλο με το οποίο να μπορώ να κυνηγήσω σε περπατητό, που κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει, αλλά να μη με περιορίζει όσον αναφορά στο κυνήγι του αγριόχοιρου που κάποιες φορές θα ήθελα να μπορώ να πηγαίνω. Είναι κάποιος από την παρέα που ακόμη και αν έχει ένα όπλο για κάθε διαφορετική χρήση να μπορούσε να μου προτείνει το ένα και μοναδικό;
66 εκατοστά αυτογεμες το χρησιμοποιείς για όλα καρτέρι περπατητο αγριογούρουνα κ.ο.κ.Θα σου πρότεινα το beretta belmonte.είναι απλά όπλαρα κ κάνει μόνο 830 ευρώ.
 
Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι ένα αυτογεμές 66εκ, cal.12 θα ήταν μια καλή ιδέα. Θα μπορούσα να πάρω και 71 αλλά δεν θα ήθελαν ένα τόσο μακρύ όπλο. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω καρτέρι με 66 δεν μπορείς να κάνεις; Επίσης, αν δεν βάλουμε ακόμη τον παράγοντα budget στην κουβέντα ποιο θεωρείτε ως το καλύτερο;
Το μακρύ όπλο είναι το 71-66=5 πόντους διαφορά?Είπες ότι θες να πηγαίνεις στο γουρούνι.Στην παρέα σου μέσα πόσοι γουρουναδες είναι με 66αρες κανες?Στο λέω γιατί έχω από 60 μέχρι 81 κανες.Θες ένα γενικό όπλο για όλα.Ξανασκεψου το μήκος.
 
66 εκατοστά αυτογεμες το χρησιμοποιείς για όλα καρτέρι περπατητο αγριογούρουνα κ.ο.κ.Θα σου πρότεινα το beretta belmonte.είναι απλά όπλαρα κ κάνει μόνο 830 ευρώ.
Ναι είναι πολύ καλή η τιμή της. Δεν έχω ακούσει κάτι καλό ή κακό για αυτή. Δεν είναι αερίων από όσο ξέρω. Ευχαριστώ!
 
Το μακρύ όπλο είναι το 71-66=5 πόντους διαφορά?Είπες ότι θες να πηγαίνεις στο γουρούνι.Στην παρέα σου μέσα πόσοι γουρουναδες είναι με 66αρες κανες?Στο λέω γιατί έχω από 60 μέχρι 81 κανες.Θες ένα γενικό όπλο για όλα.Ξανασκεψου το μήκος.
Σκέφτομαι πάντα και το βάρος των 5 επιπλέον πόντων εκτός από την ευελιξία που χάνεις.
 
Γενικά το μεταχειρισμένο, ειδικά σε όπλο που δεν γνωρίζω πολλά, το φοβάμαι πολύ. Δεν θα ήθελα να ξεγελαστώ και να πάρω κάποιο που θα έχω συνέχεια προβλήματα.
Aυτα που σου είπα φίλε δεν έχουν προβλήματα τα υπολοιπα που αναφέρεις όσα έχω δει άλλαξαν χέρια πολύ γρήγορα και οπωs σου λένε και οι υπόλοιποι τα 66 εκατοστά είναι ιδανικα
 
Οπότε μια maxus θα ήταν μια τέλεια επιλογή χωρίς προβλήματα πιστεύεις. Αν χρειαστεί κάποια επισκευή ή ανταλλακτικό είναι εύκολο να βρεις καλό σέρβις;
Δεν έχω ακούσει για προβλήματα και ζημιές σε αυτά τα όπλα. Και έχουν παραχθεί και πωληθεί σε πολύ μεγάλους αριθμούς. Επίσης υπάρχουν οπλουργοι εξουσιοδοτημενους και εξειδικευμένοι στα αμερικανικά Winchester-Browning που θα σε καλύψουν σε ο, τι θες.
 
Last edited:
Aυτα που σου είπα φίλε δεν έχουν προβλήματα τα υπολοιπα που αναφέρεις όσα έχω δει άλλαξαν χέρια πολύ γρήγορα και οπωs σου λένε και οι υπόλοιποι τα 66 εκατοστά είναι ιδανικα
Κάποιο καινούργιο δε θα πρότεινες δηλαδή;
 
Δεν έχω ακούσει για προβλήματα και ζημιές σε αυτά τα όπλα. Και έχουν παραχθεί και πωληθεί σε πολύ μεγάλους αριθμούς. Επίσης υπάρχουν οπλουργοι εξουσιοδοτημενους και εξειδικευμένο στα αμερικανικά Winchester-Browning που θα σε καλύψουν σε ο, τι θες.
Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ!
 
Φίλε δεν έχεις πει και το ποσό που διαθέτεις οπότε δεν μπορεί κανειs να μιλήσει για καινουργιο
Έχεις δίκιο, απλά δεν ήθελα να περιορίσω τις απόψεις σας σχετικά με ότι καλύτερο έχετε να προτείνετε. Το ποσό που σκεφτόμουν είναι περίπου 1500 ευρώ. Θεωρώ ότι πάνω από 2000 θα έδινε κάποιος μόνο για ένα ποιοτικό O/U.
 
Έχεις δίκιο, απλά δεν ήθελα να περιορίσω τις απόψεις σας σχετικά με ότι καλύτερο έχετε να προτείνετε. Το ποσό που σκεφτόμουν είναι περίπου 1500 ευρώ. Θεωρώ ότι πάνω από 2000 θα έδινε κάποιος μόνο για ένα ποιοτικό O/U.
Browning maxus 66cm από τις καλυτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις με βάση το μπατζετ που έχεις ορίσει!
 
Browning maxus 66cm από τις καλυτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις με βάση το μπατζετ που έχεις ορίσει!
Και εγώ αυτό έχω καταλάβει μέχρι τώρα από τις προτάσεις των περισσότερων. Αν ωστόσο μπορούσα να διαθέσω περισσότερα χρήματα θα πρότεινες κάποιο άλλο ή πάλι αυτό θα διάλεγες;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top