Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Φίλε μου θα με συχωρέσεις με αυτό που θα πω αλλά πάντα καλοπροαίρετα όπως λες και εσύ συζήτηση κάνουμε....εδώ κρίνουμε τα όπλα σαν όπλα και τίποτα άλλο....εγώ δεν θα αγόραζα τούρκικο όπλο και έχω εξηγήσει τους λόγους (ποιότητα κλπ) αλλά με αυτό το σκεπτικό που όλοι βέβαια το καταλαβαίνουμε μιας και όλοι είμαστε Έλληνες και όλοι πονάμε τον τόπο μας....δεν θα έπρεπε να αγοράζουμε Γερμανικά όπλα, δεν θα έπρεπε να αγοράζουμε ιταλικά όπλα και βέβαια ούτε αγγλικά.....γιατί λόγω ιστορίας όλοι αυτοί έχυσαν ελληνικό αίμα....σαν κυνηγός κοιτάζω το προϊόν...η πολιτική και η ιστορία μας είναι άλλο θέμα... σημαντικότατο αλλά έξω από την λογική ενός προϊόντος σαν προϊόν.....μακάρι να άφηναν τον Παπατσαρούχα να κατασκευάζει ακόμα τα πλαγιόκαννα HERCULES και δεν ήθελα τίποτα άλλο....αλλά εμείς βγάλαμε τα μάτια μας μόνοι μας....
Συμφωνω απλα ειναι μεγαλες συζητησεις αυτες κ οχι για κυνηγετικο forum!Δεν βγαλαμε τα ματια μας μονοι μας αδερφε,μας τα βγαλανε με τις ξενοδουλες κυβερνησεις που δεν αφησαν κανενα ειδος βιομηχανιας να ακμασει κ κατα συνεπεια ουτε των οπλων αφου μας θελουν για σερβιτορους τους τα καλοκαιρια!Καλη πρωτομαγια κ καλο τριημερο σε ολους
 
Συμφωνω απλα ειναι μεγαλες συζητησεις αυτες κ οχι για κυνηγετικο forum!Δεν βγαλαμε τα ματια μας μονοι μας αδερφε,μας τα βγαλανε με τις ξενοδουλες κυβερνησεις που δεν αφησαν κανενα ειδος βιομηχανιας να ακμασει κ κατα συνεπεια ουτε των οπλων αφου μας θελουν για σερβιτορους τους τα καλοκαιρια!Καλη πρωτομαγια κ καλο τριημερο σε ολους

Σ ' αυτό δίκιο έχεις συμφωνώ. Αλλά έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς ως λαός...όπως λες είναι μεγάλη συζήτηση...εδώ να είμαστε καλά να λέμε τις απόψεις μας γύρω από την τρέλα μας και να περνάμε καλά.
 
Σ ' αυτό δίκιο έχεις συμφωνώ. Αλλά έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς ως λαός...όπως λες είναι μεγάλη συζήτηση...εδώ να είμαστε καλά να λέμε τις απόψεις μας γύρω από την τρέλα μας και να περνάμε καλά.
Σωστα!Η μεγαλυτερη μας ευθυνη ειναι οτι πιστευουμε οποιον λεει οτι θα μας σωσει κ δεν προσπαθουμε να σωσουμε εμεις τους εαυτους μας!
 
Μητσο αν αντί για μ2 είναι κανένας αετός μας πειράζει; .my man.
Η θεωρια μου ειναι οτι το κοντακι σκοτωνει , κανουμε κ κανα καλαμπουρι να γελασουμε λιγο ρε φιλε , οσο για οπλο να παρεις αυτο που σε καψουρευει
 
Η θεωρια μου ειναι οτι το κοντακι σκοτωνει , κανουμε κ κανα καλαμπουρι να γελασουμε λιγο ρε φιλε , οσο για οπλο να παρεις αυτο που σε καψουρευει
Το ξέρω μητσο,έχεις καλή αίσθηση του χιουμορ για αυτό γουσταρω το τσιγκλημα .sarcastic.
 
Πάντως από όλα τα καινούρια benelli το spe3 κάτι μου κάνει. Παρότι δεν χρειάζομαι το super magnum, μου αρέσει σαν όπλο πολύ, και πιο πολύ το ξύλινο. Αν έπαιρνα ξανά benelli, ισως έπαιρνα αυτό, γιατί κάπως έχω μπουχτισει την κοψιά της raffaello. Δε το έχω επωμισει αλλά επειδή τη βλέπω ελαφρώς πιο φουσκωμενη, ξέρω ότι θα μου αρέσει καλύτερα. Τελικά εμένα η πολύ λεπτή σιλουέτα στις καραμπίνες δε μου αρέσει, θέλω η πάπια να έχει λίγο πάχος, παρότι εργονομικά η λεπτή είναι καλύτερη.
 
Τελικά εμένα η πολύ λεπτή σιλουέτα στις καραμπίνες δε μου αρέσει, θέλω η πάπια να έχει λίγο πάχος, παρότι εργονομικά η λεπτή είναι καλύτερη.
Eμένα Τάσο, απεναντίας, αυτή η λεπτή σιλουέτα στα αυτογεμή (η Benelli είναι μακράν πρωτοπόρα σ' αυτό) με "γοητεύει" απίστευτα...!
Και στα σουπερποζέ φυσικά (ορκισμένος δικαννάκιας γαρ), ιδιαίτερη βαρύτητα δίνω στο χαμηλό/ρηχό προφίλ της μπάσκουλας... Όσο πιο χαμηλό τόσο πιο θελκτικό για εμένα...! Τόσο στο μάτι, όσο και στα χέρια...
 
Last edited:
Eμένα Τάσο, απεναντίας, αυτή η λεπτή σιλουέτα στα αυτογεμή (η Benelli είναι μακράν πρωτοπόρα σ' αυτό) με "γοητεύει" απίστευτα...!
Και στα σουπερποζέ φυσικά (ορκισμένος δικαννάκιας γαρ), ιδιαίτερη βαρύτητα δίνω στο χαμηλό/ρηχό προφίλ της μπάσκουλας... Όσο πιο χαμηλό τόσο πιο θελκτικό για εμένα...! Τόσο στο μάτι, όσο και στα χέρια...
Στα σουπεποζε παραδόξως ενώ είχα b525 και τώρα 690 με βόλεψε καλύτερα το δεύτερο παρότι είναι πιο χαμηλοπροφιλο. Πιστεύω ότι οφείλεται κυρίως όμως στο σχήμα της πάπιας που είναι τύπου beavertail κι όχι schnabel που είχε το 525. Επίσης έχει ανοικτή σχεδόν semi πιστολε λαβή που τελικά αυτός ο συνδυασμός με βόλεψε περισσότερο.
 
Δεν ακους
https://www.hunterslife.gr/forums/attachments/screenshot_2020-04-12-13-44-53-png.12602/

Καλημέρα.
1. Ωραίος ο φοίνικας στο βαθος!!!
2. Μαλάμω με την φούρια σου - Βάρα τα ...κουμπούρια σου!!!
3. Διάβασα παραπάνω για "ξενόδουλες" κυβερνήσεις και μου ήλθαν στο μυαλό οι ιερόδουλες. Δεν γράφω περισσότερα γιατι δεν θέλω να προσβάλω τα κορίτσια.

360 δις ευρώ δημόσιο χρέος (180-190 % του ΑΕΠ) παρά τα δις των πακέτων απο ΕΟΚ-ΕΕ.
 
Last edited:
Πάντως από όλα τα καινούρια benelli το spe3 κάτι μου κάνει. Παρότι δεν χρειάζομαι το super magnum, μου αρέσει σαν όπλο πολύ, και πιο πολύ το ξύλινο. Αν έπαιρνα ξανά benelli, ισως έπαιρνα αυτό, γιατί κάπως έχω μπουχτισει την κοψιά της raffaello. Δε το έχω επωμισει αλλά επειδή τη βλέπω ελαφρώς πιο φουσκωμενη, ξέρω ότι θα μου αρέσει καλύτερα. Τελικά εμένα η πολύ λεπτή σιλουέτα στις καραμπίνες δε μου αρέσει, θέλω η πάπια να έχει λίγο πάχος, παρότι εργονομικά η λεπτή είναι καλύτερη.
Τάσο κ εγώ αυτό κοιτάζω.
Όταν επώμισα μια Crio την πάπια της δν μπορούσα να την πιάσω, ενώ είχε ωραίο ζύγισμα κ ωραία ρίγα.
Ακόμη κ η Baikal ελατηρίου που έχω, έχει λεπτή πάπια κ όσο να'ναι με ενοχλεί....
 
Τάσο κ εγώ αυτό κοιτάζω.
Όταν επώμισα μια Crio την πάπια της δν μπορούσα να την πιάσω, ενώ είχε ωραίο ζύγισμα κ ωραία ρίγα.
Ακόμη κ η Baikal ελατηρίου που έχω, έχει λεπτή πάπια κ όσο να'ναι με ενοχλεί....
Ξέρεις κι αυτό δεν είναι συνήθεια, είναι αν σου αρέσει ή όχι. Για το δικό μου χέρι οι beretta έρχονται πιο ωραία που έχουν αυτό το κλικ πιο φαρδιά απ τις benelli. Άλλοι βέβαια τρελαίνονται με την λεπτή γραμμή τη μακροστενη της Benelli. Περί ορέξεως..
 
Aποδεδειγμένα δύο επίπεδα πάνω τα Lanber σε σύγκριση με τα Bettinsoli...!!! Tα Lanber πολύ γερά και αξιόπιστα, με πολύ απλό και συνάμα "αθάνατο" μηχανισμό λειτουργίας, άριστο value for money και χιλιοδοκιμασμένα στα σκοπευτήρια της Αμερικής και της Βρετανίας...!!!
Αντιθέτως, τα Bettinsoli μόνο το εξωτερικό "φτιασίδωμά" τους (μακιγιάζ) πουλάνε και τίποτε άλλο, πράγμα επουσιώδες βέβαια... Αλλού είναι η ουσία και αυτήν την παρέχουν τα Lanber 100% για τα λεφτά τους...!!!
Εγω όταν ήταν να πάρω δίκανο ήμουν έτοιμος να πάρω το browning 525. Με προέτρεψαν να δοκιμάσω το lanber και μετά από δύο μέρες δοκιμής είχα αλλάξει άποψη 100%. Αγόρασα το lanber 2087 και το όπλο είναι φοβερό. Το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα ντουφεκιες πάνω πολύ πάνω από το μέσο ορο, φινέτσα, και πολύ καλή ποιότητα κατασκευης, γλίτωσα και 700€...
 
Eμένα Τάσο, απεναντίας, αυτή η λεπτή σιλουέτα στα αυτογεμή (η Benelli είναι μακράν πρωτοπόρα σ' αυτό) με "γοητεύει" απίστευτα...!
Και στα σουπερποζέ φυσικά (ορκισμένος δικαννάκιας γαρ), ιδιαίτερη βαρύτητα δίνω στο χαμηλό/ρηχό προφίλ της μπάσκουλας... Όσο πιο χαμηλό τόσο πιο θελκτικό για εμένα...! Τόσο στο μάτι, όσο και στα χέρια...

Blaser F16 ίσως η χαμολότερη βάση που κυκλοφορεί

F16-Game-Standard.png
 
https://www.hunterslife.gr/forums/attachments/screenshot_2020-04-12-13-44-53-png.12602/

Καλημέρα.
1. Ωραίος ο φοίνικας στο βαθος!!!
2. Μαλάμω με την φούρια σου - Βάρα τα ...κουμπούρια σου!!!
3. Διάβασα παραπάνω για "ξενόδουλες" κυβερνήσεις και μου ήλθαν στο μυαλό οι ιερόδουλες. Δεν γράφω περισσότερα γιατι δεν θέλω να προσβάλω τα κορίτσια.

360 δις ευρώ δημόσιο χρέος (180-190 % του ΑΕΠ) παρά τα δις των πακέτων απο ΕΟΚ-ΕΕ.
Αχχ ποτε θα κανει ξαστερια!!!
 
Εγω όταν ήταν να πάρω δίκανο ήμουν έτοιμος να πάρω το browning 525. Με προέτρεψαν να δοκιμάσω το lanber και μετά από δύο μέρες δοκιμής είχα αλλάξει άποψη 100%. Αγόρασα το lanber 2087 και το όπλο είναι φοβερό. Το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα ντουφεκιες πάνω πολύ πάνω από το μέσο ορο, φινέτσα, και πολύ καλή ποιότητα κατασκευης, γλίτωσα και 700€...
Φυσικα απλα πραγματα η καλη τουφεκια αυλος πανω απο τον μεσο ορο 18.5 οπιον ξερω ειναι απολυτα ευχαριστιμενος
 
Πολύ ωραίο.Θα ήθελα την βάση ποιό βαριά.( περίπου 850γρ την έχω ζυγίσει).

Εγώ που έπιασα στα χέρια μου και το κυνηγετικό (αυτό παρήγγειλα ) και το sporting είδα οτι έχει πολύ καλό ζύγισμα....στο σκοέυτήριο βέβαια χρειάζεται γι'αυτό προσθέτουν και βάρη αλλά για το κυνήγι θα είναι τέλειο...
 
Πολύ ωραίο.Θα ήθελα την βάση ποιό βαριά.( περίπου 850γρ την έχω ζυγίσει).

αμάν ρε Άρη , δεν υπάρχει όπλο που να μην το έχεις "ξεψειρήσει" , τι είναι αυτό με σένα............ o_O o_O o_O

η δικιά μου βάση πόσο είναι ......... ( αλήθεια δεν ξέρω και σιγά μην κάτσω να τη ζυγίσω )
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top