Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Με υποκειμενική διάθεση πάντα λόγω προσωπικής μου επιλογής, με τιμή 1260€ θα έριχνα μια ματιά ...
DIAMANCO: Μέγιστη ταχύτητα, δύναμη, άνεση, τέλεια επώμιση καθώς και ακρίβεια στη σκόπευση, είναι λίγα από τα χαρακτηριστικά της νέας 11-87™ Sportsman® ShurShot™ Synthetic Turkey. Είναι ελαφρύτερη και ευκολότερη στον χειρισμό χάρη στην προσθήκη του νέου επαναστατικού συνθετικού κοντακίου ShurShot™, το οποίο προσφέρει τόσο στους δεξιόχειρες όσο και στους αριστερόχειρες κυνηγούς σταθερό κράτημα. Κοντάκι και πάπια από ανθεκτικό συνθετικό υλικό σε παραλλαγή δένδρου. Κάννη αχρωμίωτη 58,5 εκ. με TrueGlo σκοπευτικά και θαλάμη 88,9 χιλ. (3 ½"). Συνοδεύεται με προεκτεινόμενο τσόκ Wingmaster HD Turkey, κρίκους και μαύρο αορτήρα.
Μήκος Κοντακίου : 34,92 εκ. - Μικρή Κλίση: 3,81 εκ. - Μεγάλη Κλίση: 5,08 εκ.
 
Με υποκειμενική διάθεση πάντα λόγω προσωπικής μου επιλογής, με τιμή 1260€ θα έριχνα μια ματιά ...
DIAMANCO: Μέγιστη ταχύτητα, δύναμη, άνεση, τέλεια επώμιση καθώς και ακρίβεια στη σκόπευση, είναι λίγα από τα χαρακτηριστικά της νέας 11-87™ Sportsman® ShurShot™ Synthetic Turkey. Είναι ελαφρύτερη και ευκολότερη στον χειρισμό χάρη στην προσθήκη του νέου επαναστατικού συνθετικού κοντακίου ShurShot™, το οποίο προσφέρει τόσο στους δεξιόχειρες όσο και στους αριστερόχειρες κυνηγούς σταθερό κράτημα. Κοντάκι και πάπια από ανθεκτικό συνθετικό υλικό σε παραλλαγή δένδρου. Κάννη αχρωμίωτη 58,5 εκ. με TrueGlo σκοπευτικά και θαλάμη 88,9 χιλ. (3 ½"). Συνοδεύεται με προεκτεινόμενο τσόκ Wingmaster HD Turkey, κρίκους και μαύρο αορτήρα.
Μήκος Κοντακίου : 34,92 εκ. - Μικρή Κλίση: 3,81 εκ. - Μεγάλη Κλίση: 5,08 εκ.
με προλαβες αυτη θα ανεβαζα κ εγω;)
 
Με υποκειμενική διάθεση πάντα λόγω προσωπικής μου επιλογής, με τιμή 1260€ θα έριχνα μια ματιά ...
DIAMANCO: Μέγιστη ταχύτητα, δύναμη, άνεση, τέλεια επώμιση καθώς και ακρίβεια στη σκόπευση, είναι λίγα από τα χαρακτηριστικά της νέας 11-87™ Sportsman® ShurShot™ Synthetic Turkey. Είναι ελαφρύτερη και ευκολότερη στον χειρισμό χάρη στην προσθήκη του νέου επαναστατικού συνθετικού κοντακίου ShurShot™, το οποίο προσφέρει τόσο στους δεξιόχειρες όσο και στους αριστερόχειρες κυνηγούς σταθερό κράτημα. Κοντάκι και πάπια από ανθεκτικό συνθετικό υλικό σε παραλλαγή δένδρου. Κάννη αχρωμίωτη 58,5 εκ. με TrueGlo σκοπευτικά και θαλάμη 88,9 χιλ. (3 ½"). Συνοδεύεται με προεκτεινόμενο τσόκ Wingmaster HD Turkey, κρίκους και μαύρο αορτήρα.
Μήκος Κοντακίου : 34,92 εκ. - Μικρή Κλίση: 3,81 εκ. - Μεγάλη Κλίση: 5,08 εκ.
εμενα δεν με βολευει καθολου αυτο το κοντακι στο λειοκανο!
 
SX3-Combo-1.jpg
η sx3 η practikal αλλα κ big game νομιζω εβγεναν με αυλο 18.8 δε ξερω αν βολευε για μονοβολο
μετα ειχε βγαλει καποιες παρτιδες με 18.4 αυλο πριν βγει η sx4
 
Με υποκειμενική διάθεση πάντα λόγω προσωπικής μου επιλογής, με τιμή 1260€ θα έριχνα μια ματιά ...
DIAMANCO: Μέγιστη ταχύτητα, δύναμη, άνεση, τέλεια επώμιση καθώς και ακρίβεια στη σκόπευση, είναι λίγα από τα χαρακτηριστικά της νέας 11-87™ Sportsman® ShurShot™ Synthetic Turkey. Είναι ελαφρύτερη και ευκολότερη στον χειρισμό χάρη στην προσθήκη του νέου επαναστατικού συνθετικού κοντακίου ShurShot™, το οποίο προσφέρει τόσο στους δεξιόχειρες όσο και στους αριστερόχειρες κυνηγούς σταθερό κράτημα. Κοντάκι και πάπια από ανθεκτικό συνθετικό υλικό σε παραλλαγή δένδρου. Κάννη αχρωμίωτη 58,5 εκ. με TrueGlo σκοπευτικά και θαλάμη 88,9 χιλ. (3 ½"). Συνοδεύεται με προεκτεινόμενο τσόκ Wingmaster HD Turkey, κρίκους και μαύρο αορτήρα.
Μήκος Κοντακίου : 34,92 εκ. - Μικρή Κλίση: 3,81 εκ. - Μεγάλη Κλίση: 5,08 εκ.
Δεν μου αρέσει καθόλου . Κι είμαι κι remi γτονακιας . Φαντάσου να σκάσεις μύτη το πρωί στην γουρουνοπαρεα με αυτό ... θα σε κοιτάνε λες κι είσαι αστροναύτης .
 
Δεν μου αρέσει καθόλου . Κι είμαι κι remi γτονακιας . Φαντάσου να σκάσεις μύτη το πρωί στην γουρουνοπαρεα με αυτό ... θα σε κοιτάνε λες κι είσαι αστροναύτης .
.very funny. αυτο που το πας! Που τα πρωινα σε περνανε κοσκινο τι φορας κλπ....
 
εμενα δεν με βολευει καθολου αυτο το κοντακι στο λειοκανο!

Σε όπλο με κλισιοσκόπιο και στόχαστο, το κοντάκι δεν έχει καμία σημασία από σκοπευτικής άποψης. Από οπτικής, επιλεκτικής αισθητικής, συμφωνώ πως είναι θέμα προσωπικό
 
.very funny. αυτο που το πας! Που τα πρωινα σε περνανε κοσκινο τι φορας κλπ....
te moy Αγαπητε μου Berben δεν ειναι να γελας καθολου δεδομενου οτι το κυνηγι του αγριογουρουνου απαιτει υψηλους κανονες ασφαλειας και αυτο διοτι τα φυσσιγια που χρησιμοποιουνται ειναι ακρως φονικα και για τον κυνηγο.Πρεπει λοιπον να πειθαρχουμε απολυτα συμφωνα με τις οδηγιες που θα διαφυλαξει την ασφαλεια και την ακεραιοτητα της παρεας.Γνωριζουμε αλλωστε οτι τα περρισοτερα περιστατικα με θανατους εχουν σημειωθει σε αυτο το κυνηγι.Σεβασμος λοιπον στους συναδελφους που συμμετεχουν και προσοχη σε οσους προκειται να συμμετεχουν.Απο εκει και περα ειναι θεμα επιλογης.Δεν σε παρατηρω προσωπικα και μη με παραξηγησεις απλα περνω ενα μυνημα για ολους εμας αλλα και για νεους κυνηγους που θελουν να συμμετεχουν σε ενα τετοιο κυνηγι .Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Ρίχνω με 18.75 και κανένα απολύτως θέμα
Ακριβως οπως τα λες ειναι και προσθετω οτι ειναι ο ανοικτος αυλος ειναι ο ποιο ιδανικος για δραμια και μονοβολα με τη μεγαλυτερη δυνατη αποδοση που επιδειωκουμε .
 
Αγαπητε μου συναδελφε θα σου μεταφερω την πραγματικοτητα και την εμπειρια για να σε βοηθησω στον προβληματισμο σου.Φιλοι μου πολυ εμπειροι στο κυνηγι του αγριοχοιρου μετα απο δοκιμες και δοκιμων διαπιστωσαν οτι το πολυ σκληρο αυτο ζωο χρειαζται απο την πλευρα του οπλου να εχεις σιγουρα δυο προυποθεσεις.1ον το οπλο να μη σου κανει εμπλοκη διοτι μπορεις να φθασεις σε σημειο να κινδυνευσεις και 2ον το οπλο να εχει σιγουρα την απαιτουμενη διατρηση για να κρατησει αυτο το ανθεκτικο θηραμα.Κατεληξαν μετα απο πολλες αλλαγες οπλων σε δυο επιλογες.Remington kai benelli.Κλασικη καραμπινα με 60-66cm καννη και οχι slug και αναλογα σκοπευτικα.Το ζητουμενο για αυτες τις ομαδες εχει παψει πλεον να τους απασχολει και το αποτελεασμα πλουσιοτερο θηρευτικο αποτελεσμα και να ειναι απολυτα ικανοποιημενοι.Για να σε βοηθησω ακομα περισσοτερο τα οπλα ειναι Remi 1187-v max κα βenelli M2 το γαιδουρι προσωπικα για μενα της εταιρειας αυτης.Προταση μου μετα απο οσα και εγω εχω ζησει κοντα τους θα κοιτουσα σοβαρα την Remi V3 Field Sport Synthetic 66cm καννη τιμη αυτη την στιγμη στα 1350 ευρω ισως και καλλιτερα μετα απο μια καλη συμφωνια.Πιστευω να βοηθησα λιγο αλλα περισσοτερο σου ευχομαι να εχεις μια καλη επιλογη.
Φιλε μου να σου κανω μερικες διορθωσεις στο κειμενο σου αλλα ισως και στην σκεψη σου...............1)Αν μιλαμε για οπλο με μηδενικο συντελεστη σε θεματα εμπλοκης τοτε δεν αναφερωμαστε σε καμια καραμπινα αλλα μονο σε διπλοσκανδαλα δικαννα.......2)Η διατρηση δεν εξαρταται απο τον τυπο του οπλου αλλα προτιστως απο τα φυσιγγια και σε καποιο βαθμο το τσοκαρισμα......3)Το ποιο σωστο και το μονο που διαθετει την απαιτουμενη κινητικη ενεργεια για την καταβολη αυτου του θυραματος ειναι το μονοβολο......το οποιο βαλομενο απο την ποιο σωστη καννη που ειναι για αυτο ...δηλ slug και με τα αναλογα ανοικτα σκοπευτικα εχουν το καλιτερο αποτελεσμα στο κυνηγι αυτο.
Δυστιχως ομως λιγοι ειναι αυτοι που χρισημοποιουν μονοβολα και καννες slug...διοτι θελει πολυ καλη σκοπευση ..ηρεμια ....και πανω απ'ολα προπονηση.
Ισως ο ενας λογος των πολλων θανασιμων τραυματισμων των κυνηγων να οφειλεται και στην ''ατακτη'' διασπορα απο τα δραμια που ριχνουν.........το μολυβι εχει μια κατευθηνση ...τα 9αβολα εχουν 9.....τα 10αβολα 10...τα 12αβολα 12 και παει λεγωντας............
Επισεις ενα τελευταιο........κανενα οπλο επικυνδηνων θυραματων δεν ειναι αυτοματο!!!90% ειναι δικαννα διπλοσκανδαλα και οπλα με κινητο ουραιο.
 
Φιλε μου να σου κανω μερικες διορθωσεις στο κειμενο σου αλλα ισως και στην σκεψη σου...............1)Αν μιλαμε για οπλο με μηδενικο συντελεστη σε θεματα εμπλοκης τοτε δεν αναφερωμαστε σε καμια καραμπινα αλλα μονο σε διπλοσκανδαλα δικαννα.......2)Η διατρηση δεν εξαρταται απο τον τυπο του οπλου αλλα προτιστως απο τα φυσιγγια και σε καποιο βαθμο το τσοκαρισμα......3)Το ποιο σωστο και το μονο που διαθετει την απαιτουμενη κινητικη ενεργεια για την καταβολη αυτου του θυραματος ειναι το μονοβολο......το οποιο βαλομενο απο την ποιο σωστη καννη που ειναι για αυτο ...δηλ slug και με τα αναλογα ανοικτα σκοπευτικα εχουν το καλιτερο αποτελεσμα στο κυνηγι αυτο.
Δυστιχως ομως λιγοι ειναι αυτοι που χρισημοποιουν μονοβολα και καννες slug...διοτι θελει πολυ καλη σκοπευση ..ηρεμια ....και πανω απ'ολα προπονηση.
Ισως ο ενας λογος των πολλων θανασιμων τραυματισμων των κυνηγων να οφειλεται και στην ''ατακτη'' διασπορα απο τα δραμια που ριχνουν.........το μολυβι εχει μια κατευθηνση ...τα 9αβολα εχουν 9.....τα 10αβολα 10...τα 12αβολα 12 και παει λεγωντας............
Επισεις ενα τελευταιο........κανενα οπλο επικυνδηνων θυραματων δεν ειναι αυτοματο!!!90% ειναι δικαννα διπλοσκανδαλα και οπλα με κινητο ουραιο.
Δεν γνωριζω τι εμπειρια εχεις στο συγκεκριμενο κυνηγι αλλα και ποσες παρεες γνωριζεις που ασχολουνται με αυτο.Εγω ειμαι σαφης με τον γενικο κανονα και σε καμμια περιπτωση με πολυπειρες παρεες που εχω συμμετασχει και γνωριζω σου μεταφερω τα οσα στην πραγματικοτητα συμβαινουν.Οι αποψεις ειναι σεβαστες αλλα για να τοποθετηθω στα οσα συμφωνω και σε οσα δεν εφοσον πρεπει να τεκμειριωσω τις θεσεις θα παρει πολυ κουβεντα .Αλωστε με τα οσα ανελυσες και τα οσα ειχες αποψη απλα συμφωνησες στον βασικο κανονα που απαιτει το οπλο μας να μη κανει εμπλοκες και να εχει τη δυνατοτερη διατρηση στο θηραμα.Εσυ απλως εδωσες τη δικη σου συνταγη κατα την αποψη σου παντα πως μπορει καποιος να το κανει.Σεβαστο.
 
te moy Αγαπητε μου Berben δεν ειναι να γελας καθολου δεδομενου οτι το κυνηγι του αγριογουρουνου απαιτει υψηλους κανονες ασφαλειας και αυτο διοτι τα φυσσιγια που χρησιμοποιουνται ειναι ακρως φονικα και για τον κυνηγο.Πρεπει λοιπον να πειθαρχουμε απολυτα συμφωνα με τις οδηγιες που θα διαφυλαξει την ασφαλεια και την ακεραιοτητα της παρεας.Γνωριζουμε αλλωστε οτι τα περρισοτερα περιστατικα με θανατους εχουν σημειωθει σε αυτο το κυνηγι.Σεβασμος λοιπον στους συναδελφους που συμμετεχουν και προσοχη σε οσους προκειται να συμμετεχουν.Απο εκει και περα ειναι θεμα επιλογης.Δεν σε παρατηρω προσωπικα και μη με παραξηγησεις απλα περνω ενα μυνημα για ολους εμας αλλα και για νεους κυνηγους που θελουν να συμμετεχουν σε ενα τετοιο κυνηγι .Ευχαριστω εκ των προτερων.
Δεν σε παρεξηγω ουτε σχολιασα την προταση για το οπλο που εκανες, απλα γελασα μονο με αυτο που εγραψε ο nikolsremi και μονον αυτο! Ξερω τι κυνηγι ειναι και τι απαιτει οπως καθε κυνηγι και καθε ασχολια με τα οπλα!
 
Δεν σε παρεξηγω ουτε σχολιασα την προταση για το οπλο που εκανες, απλα γελασα μονο με αυτο που εγραψε ο nikolsremi και μονον αυτο! Ξερω τι κυνηγι ειναι και τι απαιτει οπως καθε κυνηγι και καθε ασχολια με τα οπλα!
Σε ευχαριστω για την κατανοηση και οσο αφορα τη συμπεριφορα του μονοβολου στον αυλο 18.5 ο οποιος οπως νγωριζουμε απο τις αναφορες θεωρειται ως ο ιδανικος θα πρεπει να κανεις δοκιμες για να δεις πως συμπεριφερεται στο δικο σου οπλο και σε δυο τρεις σταθερες αποστασεις για να δεις τις αποκλησεις διοτι μπορει να χρειαστει να δοκιμασεις μια αλλη τυπου βολιδα.Σου μεταφερω τον τροπο που εχουν ακολουθησει οσοι βρισκονται διπλα μου και τιποτα περισσοτερο χωρις να σου δωσω μια στερεοτυπη απαντηση.
 
Σε ευχαριστω για την κατανοηση και οσο αφορα τη συμπεριφορα του μονοβολου στον αυλο 18.5 ο οποιος οπως νγωριζουμε απο τις αναφορες θεωρειται ως ο ιδανικος θα πρεπει να κανεις δοκιμες για να δεις πως συμπεριφερεται στο δικο σου οπλο και σε δυο τρεις σταθερες αποστασεις για να δεις τις αποκλησεις διοτι μπορει να χρειαστει να δοκιμασεις μια αλλη τυπου βολιδα.Σου μεταφερω τον τροπο που εχουν ακολουθησει οσοι βρισκονται διπλα μου και τιποτα περισσοτερο χωρις να σου δωσω μια στερεοτυπη απαντηση.
Προς Θεου δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε! Και συγνωμμη και εκ μερους μου αν νοιωσατε οτι σας προσβαλα! Απλα η απορια μου ηταν εαν το μονοβολο με διαμετρο 18.5mm βληθει απο καννες με διευρυμενο αυλο π.χ. 18.6-18.8 mm αν θα χανει καπου!! Ευχαριστω!
 
με τι τσοκαρισμα κ τυπου μολυβη χρησιμοποιης κ Θαναση?

Παλαιότερα μέχρι εξαντλήσεως αποθεμάτων, έριχνα Remington Buckhummer 36gr απλά. Στη συνέχεια δοκιμάζω 32γρ υψηλών επίσης ταχυτήτων όπως αυτά στη φωτογραφία

google gas station near me
 
Προς Θεου δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε! Και συγνωμμη και εκ μερους μου αν νοιωσατε οτι σας προσβαλα! Απλα η απορια μου ηταν εαν το μονοβολο με διαμετρο 18.5mm βληθει απο καννες με διευρυμενο αυλο π.χ. 18.6-18.8 mm αν θα χανει καπου!! Ευχαριστω!
Μεσα απο την απαντηση μου ποος το προσωπο σου θα ηθελα να κανω και μια αναφορα οσο με αφορα προς ολα τα μελη του φορουμ.Ειμαι νεο μελος και προσπαθω παντα μεσα απο τον διαλογο τον οποιο μου διδεται η ευκαιρεια μεσα απο αυτο το βημα να σεβαστω και να κατανοησω ολους τους συναδελφους και με ευγενη τροπο χωρις να προσβαλω κανενα προσπαθω να δωσω οσες εμπειριες η τυχον γνωσεις που εχω αποκομισει μεχρι σημερα στην ηλικια που ειμαι.Δεν ειμαι παντογνωστης ουτε και ισχυρογνωμων και εγκαθετος στις αποψεις μου αλλα απλα και ανθρωπινα ειμαι υπερ της γνωστης ρησις που λεει Γηρασκω αει διδασκομενος.Πιστευω μεχρι σημερα να μην εχω στενοχωρησει καποιο συναδελφο διοτι δεν θα μου ηταν καθολου ευχαριστο.Εκανα μια παρενθεση εκτος θεματος αλλα ενοιωσα την αναγκη να το κανω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top