Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Φίλος θέλει να αγοράσει καραμπίνα για το κυνήγι αγριόχοιρου
θέλει να ρίχνει αποκλειστικά μονο μονοβολα και βλέπει άuτα τα όπλα..και λέμε να κάνουμε και μια ερωτήσω εδώ να ακούσουμε άποψης!!!
μέχρι στιγμής έχουμε κοιτάξει αυτά τα όπλα

PSS10 PRACTICAL FABARM


Δοκιμασμένη στα 1630 BAR. Αυλός 18,4. Θαλάμη 3''. Μήκος κάνης 61 cm. Βάρος 3.900 γρ. Με αποθήκη 9+1 φυσίγγια. Εξωτερικά τσοκ (διατίθεται με ένα τσοκ CYL).
  • Συνοδεύτεται από βαλίτσα μεταφοράς
  • Σκοπευτικά GHOST RING με ρυθμιζόμενο κλεισιοσκόπιο
  • Παρατεταμένος μοχλός κλείστου
  • Ράγες picatinny στη βάση και στην αποθήκη φυσιγγίων
  • Τσοκ Εξωτερικά | Συνοδεύεται από φλογοκρύπτη
Αυλός 18,40
Εγγύηση 3 έτη
Θαλάμη 3" (76mm)
Μήκος Κάνης 61 cm
1,495.00€
pss-10.png

Fabarm-P-S-S-10-2.jpg








FABARM XLR-5 Composite Slug

Αυλός 18,70
Βάρος (γρμ.) 3,000 gr
Διαμέτρημα Cal.12
Εγγύηση 3 έτη
Θαλάμη Magnum 3"
Μήκος Κάνης 61 cm
Μήκος Κοντακιού 368 mm
Ρίγα Χωρίς ρίγα
Συμβατότητα H38, H35, XLR 5, H368
Συσκευασία Παραδίδεται με βαλίτσα Integrale
Τρόπος Λειτουργίας Αερίων
Τσοκ STANDAR CYL

1,350.00€

FBRW0-00590-jpg-ashx.jpg

prod-gal-8788-4u-ZEF7-large.jpg


FRANCHI Affinity Slug
Διαμέτρημα Cal.12
Θαλάμη 3" / 76mm Magnum
Μηχανισμός Αδρανείας
Κάννη 61 εκ.
Τσοκ Σταθερό ***** / Κύλινδρος
Βάση Aλουμινίου
Κοντάκι Συνθετικό με αντικραδασμικό πέλμα TSA
Πάπια Συνθετικό
Αποθήκη 4+1 Φυσιγγίων
Βάρος
3000 γρ.
Εγγύηση Επταετής
950.00€

image.jpg
fr3.jpg




 
Φίλος θέλει να αγοράσει καραμπίνα για το κυνήγι αγριόχοιρου
θέλει να ρίχνει αποκλειστικά μονο μονοβολα και βλέπει άuτα τα όπλα..και λέμε να κάνουμε και μια ερωτήσω εδώ να ακούσουμε άποψης!!!
μέχρι στιγμής έχουμε κοιτάξει αυτά τα όπλα

PSS10 PRACTICAL FABARM


Δοκιμασμένη στα 1630 BAR. Αυλός 18,4. Θαλάμη 3''. Μήκος κάνης 61 cm. Βάρος 3.900 γρ. Με αποθήκη 9+1 φυσίγγια. Εξωτερικά τσοκ (διατίθεται με ένα τσοκ CYL).
  • Συνοδεύτεται από βαλίτσα μεταφοράς
  • Σκοπευτικά GHOST RING με ρυθμιζόμενο κλεισιοσκόπιο
  • Παρατεταμένος μοχλός κλείστου
  • Ράγες picatinny στη βάση και στην αποθήκη φυσιγγίων
  • Τσοκ Εξωτερικά | Συνοδεύεται από φλογοκρύπτη
Αυλός 18,40
Εγγύηση 3 έτη
Θαλάμη 3" (76mm)
Μήκος Κάνης 61 cm
1,495.00€
pss-10.png

Fabarm-P-S-S-10-2.jpg








FABARM XLR-5 Composite Slug

Αυλός 18,70

Βάρος (γρμ.) 3,000 gr
Διαμέτρημα Cal.12
Εγγύηση 3 έτη
Θαλάμη Magnum 3"
Μήκος Κάνης 61 cm
Μήκος Κοντακιού 368 mm
Ρίγα Χωρίς ρίγα
Συμβατότητα H38, H35, XLR 5, H368
Συσκευασία Παραδίδεται με βαλίτσα Integrale
Τρόπος Λειτουργίας Αερίων
Τσοκ STANDAR CYL
1,350.00€
FBRW0-00590-jpg-ashx.jpg

prod-gal-8788-4u-ZEF7-large.jpg


FRANCHI Affinity Slug
Διαμέτρημα Cal.12

Θαλάμη 3" / 76mm Magnum
Μηχανισμός Αδρανείας
Κάννη 61 εκ.
Τσοκ Σταθερό ***** / Κύλινδρος
Βάση Aλουμινίου
Κοντάκι Συνθετικό με αντικραδασμικό πέλμα TSA
Πάπια Συνθετικό
Αποθήκη 4+1 Φυσιγγίων
Βάρος
3000 γρ.
Εγγύηση Επταετής
950.00€
image.jpg
fr3.jpg




Η σωστή απάντηση είναι FABARM XLR-5 Composite Slug :). Το γιατί θέλει 1 ώρα επεξήγηση και βαριέμαι να γράφω.
 
Φίλος θέλει να αγοράσει καραμπίνα για το κυνήγι αγριόχοιρου
θέλει να ρίχνει αποκλειστικά μονο μονοβολα και βλέπει άuτα τα όπλα..και λέμε να κάνουμε και μια ερωτήσω εδώ να ακούσουμε άποψης!!!
μέχρι στιγμής έχουμε κοιτάξει αυτά τα όπλα

PSS10 PRACTICAL FABARM


Δοκιμασμένη στα 1630 BAR. Αυλός 18,4. Θαλάμη 3''. Μήκος κάνης 61 cm. Βάρος 3.900 γρ. Με αποθήκη 9+1 φυσίγγια. Εξωτερικά τσοκ (διατίθεται με ένα τσοκ CYL).
  • Συνοδεύτεται από βαλίτσα μεταφοράς
  • Σκοπευτικά GHOST RING με ρυθμιζόμενο κλεισιοσκόπιο
  • Παρατεταμένος μοχλός κλείστου
  • Ράγες picatinny στη βάση και στην αποθήκη φυσιγγίων
  • Τσοκ Εξωτερικά | Συνοδεύεται από φλογοκρύπτη
Αυλός 18,40
Εγγύηση 3 έτη
Θαλάμη 3" (76mm)
Μήκος Κάνης 61 cm
1,495.00€
pss-10.png

Fabarm-P-S-S-10-2.jpg








FABARM XLR-5 Composite Slug

Αυλός 18,70

Βάρος (γρμ.) 3,000 gr
Διαμέτρημα Cal.12
Εγγύηση 3 έτη
Θαλάμη Magnum 3"
Μήκος Κάνης 61 cm
Μήκος Κοντακιού 368 mm
Ρίγα Χωρίς ρίγα
Συμβατότητα H38, H35, XLR 5, H368
Συσκευασία Παραδίδεται με βαλίτσα Integrale
Τρόπος Λειτουργίας Αερίων
Τσοκ STANDAR CYL
1,350.00€
FBRW0-00590-jpg-ashx.jpg

prod-gal-8788-4u-ZEF7-large.jpg


FRANCHI Affinity Slug
Διαμέτρημα Cal.12

Θαλάμη 3" / 76mm Magnum
Μηχανισμός Αδρανείας
Κάννη 61 εκ.
Τσοκ Σταθερό ***** / Κύλινδρος
Βάση Aλουμινίου
Κοντάκι Συνθετικό με αντικραδασμικό πέλμα TSA
Πάπια Συνθετικό
Αποθήκη 4+1 Φυσιγγίων
Βάρος
3000 γρ.
Εγγύηση Επταετής
950.00€
image.jpg
fr3.jpg



Τα σκποπευτικα ghost που εχουν τις πρακτικης δεν βοηθανε -βολευουν σε κινητο αγριοχοιρο οπως κ σπεπαστο στοχαστρο στην afinitty γενικα θες πιο ευκρινια στα σκοπευτικα,
Τωρα αν ειναι αεριον η αδρανια περι ορεξεος κολοκυθοπιτα
 
Τα σκποπευτικα ghost που εχουν τις πρακτικης δεν βοηθανε -βολευουν σε κινητο αγριοχοιρο οπως κ σπεπαστο στοχαστρο στην afinitty γενικα θες πιο ευκρινια στα σκοπευτικα,
Τωρα αν ειναι αεριον η αδρανια περι ορεξεος κολοκυθοπιτα

Την ίδια απορία έχω ρε παιδιά....εχετε σκεφτει να ριχεται με το G3 σε κινητο στόχο?? το ίδιο πραμα ειναι σχεδον....
Γιατι δεν πατε σε ενα κανονικό οπλο ?? Με τον Νικο ειδαμε ενα παρομοιο όπλο στο σκοπευτηριο μια μερα και πραγματικα δεν βολευε με τίποτα για κινητο στοχο....
 
Καλημερα παιδια! Και εγω πιστευω οτι αυτα τα σκοπευτικα ισως βολευουν για αλλου τυπου κυνηγι! Δηλαδη βολη σε αγριοχοιρο που βοσκει ή κατι τετοιο στυλ που να εχεις καποιο χρονικο περιθωριο να σημαδευσεις και να ευθυγραμμισεις τα σκοπευτικα! Εχω ριξει με την Molot και με την Maverick και σε γρηγορη τουφεκια δεν βολευουν καθολου! Στα καρτερια στο δικο μας κυνηγι του αγριοχοιρου πιστευω μια κλασικη καραμπινα με καννη slug μηκος 55-60cm ειναι καλη επιλογη αν δεν θελεις να παρεις μια καραμπινα με ιδιο μηκος καννης με τσοκακια και να δοκιμασεις το 4 ή 5 choke! Προσωπικη μου αποψη και εμπειρια!
 
για το όπλο FABARM P.S.S. 10 το καταλαβαίνω και έχετε ένα δίκιο γιατί τα σκοπευτικά του είναι για πιο σταθερό στόχο

Farbarms-PPS-10-8.jpg


η άλλοι έκδοση FABARM XLR 5 COMPOSITE SLUG όμως έχει ανοικτά σκοπευτικά όπως όλα τα όπλα που είναι για να ρίχνουνε μονοβολα..

95473879575728-5.jpg
 
για το όπλο FABARM P.S.S. 10 το καταλαβαίνω και έχετε ένα δίκιο γιατί τα σκοπευτικά του είναι για πιο σταθερό στόχο

Farbarms-PPS-10-8.jpg


η άλλοι έκδοση FABARM XLR 5 COMPOSITE SLUG όμως έχει ανοικτά σκοπευτικά όπως όλα τα όπλα που είναι για να ρίχνουνε μονοβολα..

95473879575728-5.jpg
θα μπορεσεις να ταιριαξεις το γουρουνι με την επιθυμητή προσκόπευση στα 30 - 40 μέτρα πχ μέσα στα σκοπευτικά?? και επιπλεόν μετα τη βολή θα το ξαναβαλεις στο στοχαστρο για 2η ή 3η πριν χαθει στο πυκνό??
Για το πρώτο όπλο δεν το συζηταω...σου απανταω εγω κατευθειαν όχι....για το δευτερο μιλάω!!
Δεν εχω κυνηγησει με παρομοιο όπλο, απλα αναφέρω καποιες απορίες που μου δημιουργησε το ποστ σου ;)
 
τι να σου πω κώστα και εγώ για αυτό ρωτάω δεν έχω ρίξει ποτε δεν έχω πιάσει ποτε στα χερια μου τέτοιο όπλο..πολεμικά ναι και αρκετά αλλα καραμπίνα slug όχι
 
για το όπλο FABARM P.S.S. 10 το καταλαβαίνω και έχετε ένα δίκιο γιατί τα σκοπευτικά του είναι για πιο σταθερό στόχο

Farbarms-PPS-10-8.jpg


η άλλοι έκδοση FABARM XLR 5 COMPOSITE SLUG όμως έχει ανοικτά σκοπευτικά όπως όλα τα όπλα που είναι για να ρίχνουνε μονοβολα..

95473879575728-5.jpg
τι να σου πω κώστα και εγώ για αυτό ρωτάω δεν έχω ρίξει ποτε δεν έχω πιάσει ποτε στα χερια μου τέτοιο όπλο..πολεμικά ναι και αρκετά αλλα καραμπίνα slug όχι
πιο ευπροσαρμοστη σκοπευτικα εικονα , προσοπηκη γνωμη για εμενα ειναι οπως τις Μ2 SP
5049.jpg

5049-4.jpg

Η slug θελει εξικιωση
 
τι να σου πω κώστα και εγώ για αυτό ρωτάω δεν έχω ρίξει ποτε δεν έχω πιάσει ποτε στα χερια μου τέτοιο όπλο..πολεμικά ναι και αρκετά αλλα καραμπίνα slug όχι
Αγαπητε μου συναδελφε θα σου μεταφερω την πραγματικοτητα και την εμπειρια για να σε βοηθησω στον προβληματισμο σου.Φιλοι μου πολυ εμπειροι στο κυνηγι του αγριοχοιρου μετα απο δοκιμες και δοκιμων διαπιστωσαν οτι το πολυ σκληρο αυτο ζωο χρειαζται απο την πλευρα του οπλου να εχεις σιγουρα δυο προυποθεσεις.1ον το οπλο να μη σου κανει εμπλοκη διοτι μπορεις να φθασεις σε σημειο να κινδυνευσεις και 2ον το οπλο να εχει σιγουρα την απαιτουμενη διατρηση για να κρατησει αυτο το ανθεκτικο θηραμα.Κατεληξαν μετα απο πολλες αλλαγες οπλων σε δυο επιλογες.Remington kai benelli.Κλασικη καραμπινα με 60-66cm καννη και οχι slug και αναλογα σκοπευτικα.Το ζητουμενο για αυτες τις ομαδες εχει παψει πλεον να τους απασχολει και το αποτελεασμα πλουσιοτερο θηρευτικο αποτελεσμα και να ειναι απολυτα ικανοποιημενοι.Για να σε βοηθησω ακομα περισσοτερο τα οπλα ειναι Remi 1187-v max κα βenelli M2 το γαιδουρι προσωπικα για μενα της εταιρειας αυτης.Προταση μου μετα απο οσα και εγω εχω ζησει κοντα τους θα κοιτουσα σοβαρα την Remi V3 Field Sport Synthetic 66cm καννη τιμη αυτη την στιγμη στα 1350 ευρω ισως και καλλιτερα μετα απο μια καλη συμφωνια.Πιστευω να βοηθησα λιγο αλλα περισσοτερο σου ευχομαι να εχεις μια καλη επιλογη.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω την ατυχία (τουλάχιστον σε αγορά όπλου) να είμαι αριστερόχειρας και θέλω να αγοράζω ένα αυτογεμες, μιας και η αγορά σε μεταχειρισμένα είναι δύσκολη για αριστερόχειρες σκέφτομαι για καινούριο όπλο. Εγώ προσωπικά θα το χρισημοποιω σε σκοπευτήριο έχετε να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Πάρε τηλέφωνο τον Ρουμελιώτη Αντρέα. Σήμερα έμαθα πως φέρνει δύο κανουρια αριστερά benelli, έναν μαύρο αετό Ι και μια m1 παραλλαγής. Η τιμές είναι πολύ καλές.
 
θα ηταν μεγαλη βοηθεια αν μας ελεγες περιληπτικα τι..? και γιατι?

Περιληπτικά: Έθεσες προϋποθέσεις: ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ - ΜΟΝΟΒΟΛΑ και επέλεξες μεταξύ 3 όπλων.
Αρα το tactical ΔΕΝ στο προτείνω, διότι δεν σχεδιάσθηκε για κυνήγι
Έμειναν 2, το Franchi και η Fabarm
FABARM διότι έχει σύστημα λειτουργίας αερίων, δηλαδή μικρότερη αίσθηση ανάκρουσης που σημαίνει λιγότερο σφίξιμο στη τουφεκιά. Έχει 18.7 αυλό που σημαίνει καλύτερη ευθυτένεια σε μονόβολα και λιγότερη ανάκρουση και πάλι. Έχει porting για μικρότερη αναπήδηση στομίου.

Τα σκοπευτικά της κάννης slug σου εξαφανίζουν την ανάγκη προσαρμογής κοντακίου.
 
FABARM XLR-5 Composite Slug

Αυλός 18,70
το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο ειναι λαθος
XLR COMPOSITE ACCURACY HUNTING LINE


det_XLR_COMPOSITE_ACCURACY.png

Specifications Tecnical data



GAUGE 12/76 mm ( 12/3” )
BARREL 18,4 mm BORE
BARREL LENGTH in cm 61
CHOKE CYLINDER FIXED
FRAME ERGAL 55
FRAME FINISH BLACK ANODIZATION
STOCK PISTOL
STOCK FINISH COMPOSITE + SOFT TOUCH
LENGTH OF PULL in mm 368
DROP AT COMB in mm 35
DROP AT HEEL in mm 55
RECOIL PAD HRA 22 mm
WEIGHT in Kg 2,90
CASE INTEGRALE
PROOF TEST 1630 BAR



NOTE WHERE IS IT ALLOWED, XLR COMPOSITE COULD HAVE A 8 SHOTS CAPACITY.
στοιχεια απο το επισημο σαητ τις εταιρια
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=131
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω την ατυχία (τουλάχιστον σε αγορά όπλου) να είμαι αριστερόχειρας και θέλω να αγοράζω ένα αυτογεμες, μιας και η αγορά σε μεταχειρισμένα είναι δύσκολη για αριστερόχειρες σκέφτομαι για καινούριο όπλο. Εγώ προσωπικά θα το χρισημοποιω σε σκοπευτήριο έχετε να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο; ευχαριστώ εκ των προτέρων
αναλογα το μπατζετ που διαθετης ,απο εταιριες που θα βρεις μοντελα για αριστεροχειρες ειναι
Beretta
Benelli
Franchi
Fabarm
Baikal
νομιζω οτι βγανουν κ παοιες τουρκικες
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω την ατυχία (τουλάχιστον σε αγορά όπλου) να είμαι αριστερόχειρας και θέλω να αγοράζω ένα αυτογεμες, μιας και η αγορά σε μεταχειρισμένα είναι δύσκολη για αριστερόχειρες σκέφτομαι για καινούριο όπλο. Εγώ προσωπικά θα το χρισημοποιω σε σκοπευτήριο έχετε να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αγαπητε κυριε μην νοιωθεις μειονεκτικα για το λογο οτι εισαι εριστεροεπωμιζων καθε αλλο μερικες φορες αυτοι ειναι και ταλεντα σκοπευτικα.Καμμια ανυσηχια δεν πρεπιε να εχεις για επιλογη αριστερου οπλου διοτι θα σου προτεινω αμμεσα τρεις σπουδαιες επιλογες. Fabarm L4S ,Beretta A 400 και Benelli Μ2.Oπλα με εργονομια ποιοτητα και καλα βλητικα χαρακτηριστικα που θα σε καλυψουν απολυτα .Σε συμβουλευω εγω που ειμαι αριστεροεπωμιζων εχοντας δοκιμασει για τα οσα σου προτεινω.Καλη επιλογη να κανεις σου ευχομαι ολοψυχα.
 
Η σωστή απάντηση είναι FABARM XLR-5 Composite Slug :). Το γιατί θέλει 1 ώρα επεξήγηση και βαριέμαι να γράφω.

Περιληπτικά: Έθεσες προϋποθέσεις: ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ - ΜΟΝΟΒΟΛΑ και επέλεξες μεταξύ 3 όπλων.
Αρα το tactical ΔΕΝ στο προτείνω, διότι δεν σχεδιάσθηκε για κυνήγι
Έμειναν 2, το Franchi και η Fabarm
FABARM διότι έχει σύστημα λειτουργίας αερίων, δηλαδή μικρότερη αίσθηση ανάκρουσης που σημαίνει λιγότερο σφίξιμο στη τουφεκιά. Έχει 18.7 αυλό που σημαίνει καλύτερη ευθυτένεια σε μονόβολα και λιγότερη ανάκρουση και πάλι. Έχει porting για μικρότερη αναπήδηση στομίου.

Τα σκοπευτικά της κάννης slug σου εξαφανίζουν την ανάγκη προσαρμογής κοντακίου.
Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι η fabarm έχει φοβερό κοντάκι άκρως κυνηγητικό :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top