Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλως σας βρηκα φιλε μου και καλημερα. Λαγο κυνηγαω παραδοσιακά οπως οι περισσότεροι στην Κρήτη πισω απτο σκυλο (κυνηγαω με ενα σκυλο παντα). Φυσιγγιο πρώτο συνηθως βαζω lambro διασπορας και δευτερο τριτο αναλογως... Η ζωνη μου εχει rottweil μαύρο και πρασινο νουμερο 3 lepre no3 lambro bi-turbo no5 nobel sport super caccia νο4 nobel sport wing χαρτινα νο5 κ.α. αναλογως το πεδιο βαζω βαζω τα ανάλογα ιδιαίτερα αγαπω πρωτο το lambro διασπορας δευτερο το wing και τριτο συνήθως rottweil
Καλως ηρθες Λευτερη!! Ποια lambro διασπορας βαζεις πρωτα? Και εγω ειμαι υπερ της αποψης της καραμπινας και πιστευω με 600€ και λιγη υπομονη θα βρεις καποια μεταχειρισμενη! Αυτη που λες με το προβλημα της σκανδαλης πιστευω μονο και μονο απο αυτο θα πρεπει να την απορριψεις! Ταπεινη μου γνωμη!
 
καλησπερα παιδια! πρωτη φορα σε αυτο το φορουμ καλως σας βρηκα λοιπον!
Μιας και ο πατερας μου ξαναξεκιναει μετα απο δεκα χρονια το κυνηγι ειπα να του κανω παρεα και εγω με το δικο μου οπλο αυτη τη φορα και οχι το δικο του! Κυνηγουσα με καραμπινα benelli τωρα τα τελευταια χρονια και ειπα να συνεχισω με καραμπινα ομως τα νεαρα οπλα των ιταλων και των ισπανων δεν με τρελαναν δυστυχως.... Πιο πολυ δεν μου καθεται στο ματι η συνθετικη σκανδαλοθηκη, το ξερω ειναι λιγο μ@λ@κι@ λογος ομως δεν μπορω να τις βλεπω. Κοιταξα λοιπον λιγο στο ιντερνετ και ειδα πολλα ομορφα super pose! συγκεκριμενα ηθελα να σας ρωτησω για την εταιρια lanber, δειχνουν αρκετα σαν browning και πολλα υποσχομενα. Πιο αναλυτικα το lanber 2086 αν δεν κανω λαθος εχει εναλλαξιμα τσοκ και ειναι μονοσκανδαλο, θετικο αυτο γιατι εχω συνηθισει με καραμπινα. εχει και πιο φθηνα η γκαμα μιλωντας για το 2085 με σταθερα τσοκ **,**** πιστευω ιδανικο για λαγο. Ευχαριστω για τον χρονο σας περιμενω εμπειριες!!
Υ.Γ. η καραμπινα μου εχει σταθερο τσοκ *** και κυνηγαω σε βουνο με αρκετους θαμνους και σε ελαιωνες που η τριτη βολη συνηθως παει στο γαμο του καργιοζη...
https://www.car.gr/parts/view/11010270-kunhghtika-opla-dikana-rizzini-batista
 
Καλως ηρθες Λευτερη!! Ποια lambro διασπορας βαζεις πρωτα? Και εγω ειμαι υπερ της αποψης της καραμπινας και πιστευω με 600€ και λιγη υπομονη θα βρεις καποια μεταχειρισμενη! Αυτη που λες με το προβλημα της σκανδαλης πιστευω μονο και μονο απο αυτο θα πρεπει να την απορριψεις! Ταπεινη μου γνωμη!
Καλησπερα φιλε τα κιτρινα νο5 βαζω...απο τα 10-20 μετρα μετρα σκοτώνουν σε φυσιολογικές συνθηκες. Αυτο μαλλον θα κανω εχω βρει καποιες μπενελι και μια παλια μπερετα 390 αλλα τιμη φαρμακι 650€!!! Τωρα τι να πω οι bellmonte και η franchi affinity φαίνονται ωραια οπλακια και πολυ οικονομικά για καινουργια... Τωρα. Τα δίκανα οπως προανεφεραν και οι συνάδελφοι ειναι λιγο μανικι στο να βρεις κάποιο να σου κατσει.. ασε ασε τωρα που το ξανασκέφτομαι ισως να μη με βολεψει αφου τοσο καιρο ειχα καραμπίνα..
 
Έχει προσφορά η Βeretta στο site, το γιλέκο Beretta Game Bag Vest
http://estore.beretta.com/en-eu/game-bag-vest/gu431t0649077w3xl/?OrderItemId=3518585.
Το έχω βάλει στο μάτι εδω και πολύ καιρο και περιμένω να ρίξει τιμές , διοτι εχουν μεινει μόνο μεγέθη 3ΧL kai 4ΧL.
Τωρα το έχει σε προσφορα mid season και αν βάλεις ενα κωδικο , το δίνει τελικη τιμή € 104,30! (απο αρχική 360€)
Σκέφτομαι να το παραγγείλω. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Θα ειναι καλο για περπατητο , για ορτύκι - μπεκάτσα - τσίχλα; Μήπως ειναι μόνο για γουρουνάδες ή μόνο για χειμώνα; Τι λέτε;
Κώστα τι παραπάνω θα σου προσφέρει από ένα απλό γιλέκο τοξότης για παράδειγμα; Πάντως φαίνεται πολύ ωραίο. Φυσικά είναι και ποιότητα εξαιρετική!
 
Έχει προσφορά η Βeretta στο site, το γιλέκο Beretta Game Bag Vest
http://estore.beretta.com/en-eu/game-bag-vest/gu431t0649077w3xl/?OrderItemId=3518585.
Το έχω βάλει στο μάτι εδω και πολύ καιρο και περιμένω να ρίξει τιμές , διοτι εχουν μεινει μόνο μεγέθη 3ΧL kai 4ΧL.
Τωρα το έχει σε προσφορα mid season και αν βάλεις ενα κωδικο , το δίνει τελικη τιμή € 104,30! (απο αρχική 360€)
Σκέφτομαι να το παραγγείλω. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Θα ειναι καλο για περπατητο , για ορτύκι - μπεκάτσα - τσίχλα; Μήπως ειναι μόνο για γουρουνάδες ή μόνο για χειμώνα; Τι λέτε;
Φαίνεται πολύ καλό και ποιοτικό. Αν σου κάνει το νούμερο... .shake hands.
 
Έχει προσφορά η Βeretta στο site, το γιλέκο Beretta Game Bag Vest
http://estore.beretta.com/en-eu/game-bag-vest/gu431t0649077w3xl/?OrderItemId=3518585.
Το έχω βάλει στο μάτι εδω και πολύ καιρο και περιμένω να ρίξει τιμές , διοτι εχουν μεινει μόνο μεγέθη 3ΧL kai 4ΧL.
Τωρα το έχει σε προσφορα mid season και αν βάλεις ενα κωδικο , το δίνει τελικη τιμή € 104,30! (απο αρχική 360€)
Σκέφτομαι να το παραγγείλω. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Θα ειναι καλο για περπατητο , για ορτύκι - μπεκάτσα - τσίχλα; Μήπως ειναι μόνο για γουρουνάδες ή μόνο για χειμώνα; Τι λέτε;
αμα σε ενδιαφερει τοσο πολυ οτι ειναι αδιαβροχο και αναπνεον παρτο αλλα δεν βλεπω κατι αλλο που να δικαιολογη τοσο πολυ τα λεφτα του για τα κυνηγια που κανεις ,νομιζω το palla ειναι καλυτερο.
 
αμα σε ενδιαφερει τοσο πολυ οτι ειναι αδιαβροχο και αναπνεον παρτο αλλα δεν βλεπω κατι αλλο που να δικαιολογη τοσο πολυ τα λεφτα του για τα κυνηγια που κανεις ,νομιζω το palla ειναι καλυτερο.

Ποιο είναι το palla; Ποιο εννοείς;
 
Παιδιά καλησπέρα Θέλω την γνώμη σας για 2 όπλα fabafm L4s και browning Maxus one για Γενικό κυνήγι Ευχαριστώ
Η τεχνολογία ευρίσκεται στη Fabarm και η παράδοση αξιοπιστίας στην Browning. Κάθε όπλο χρειάζεται να έρθει στα μέτρα σου με μετροληψία, τεστ Churchill κλπ. ειδάλλως αγοράζεις σκουπόξυλο ανεξάρτητα πόσα διαθέτεις και ποιά μάρκα επιλέγεις. Και τα 2 όπλα αυτά έχουν αποδείξει καλή βλητική συμπεριφορά. Προσωπικά θα πήγαινα στη Fabarm L4S.
 
Παιδιά καλησπέρα Θέλω την γνώμη σας για 2 όπλα fabafm L4s και browning Maxus one για Γενικό κυνήγι Ευχαριστώ
Προσωπικά θα πήγαινα στην l4s γιατί με χαλάνε κανα δυο πραγματάκια στην browning!Πρωτον δεν δέχομαι σε καινούργιο όπλο να κουνάει η παπια(με τίποτα όμως) και δεύτερον καθαρά υποκειμενικό κριτήριο προτιμώ το ζύγισμα της fabarm!Βλητικα και για τα δυο όπλα ακούγονται καλά λόγια....άμα θέμα αξιοπιστίας θα πήγαινα στην maxus γιατί είναι πιο πολλά χρόνια στο κουρμπέτι
 
Παιδιά καλησπέρα Θέλω την γνώμη σας για 2 όπλα fabafm L4s και browning Maxus one για Γενικό κυνήγι Ευχαριστώ
Άμα καταλήξεις στην μαξους τσεκαρε το με την πάπια δεν κουνάνε όλες η ζητα από την αρχή να κάνουν ένα μερεμετακι.

Και τα 2 τουφεκαροι είναι. Καλύτερο κοντάκι και μαμά τσοκ η φαμπαρμ.

Δύναμη πυρός speed loading ανύπαρκτη ανάκρουση η μαξους
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Θέλω να αγοράσω ηλεκτρικό κολάρο εκπαίδευσης και θ ήθελα την γνώμη και την εμπειρία σας. Τι μάρκες έχετε δουλέψει ;;; Έχετε να μου προτείνεται κάποια αξιόπιστη μάρκα;;; Στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβά και κάποια οικονομικά δεν ξέρω αν είναι και αξιόπιστα. Το canicom 800 το έχει δουλέψει κανείς;;;
Σας ευχαριστώ
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω την ατυχία (τουλάχιστον σε αγορά όπλου) να είμαι αριστερόχειρας και θέλω να αγοράζω ένα αυτογεμες, μιας και η αγορά σε μεταχειρισμένα είναι δύσκολη για αριστερόχειρες σκέφτομαι για καινούριο όπλο. Εγώ προσωπικά θα το χρισημοποιω σε σκοπευτήριο έχετε να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο; ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Παιδιά καλησπέρα Θέλω την γνώμη σας για 2 όπλα fabafm L4s και browning Maxus one για Γενικό κυνήγι Ευχαριστώ
Δύο εξαιρετικά τουφέκια με διάφορες μεταξύ τους. Για μενα η fabarm έχει από τα πιο ωραία Κοντάκια που έχω επωμισει, έχει καλύτερη σκανδάλη, καλύτερα τσοκ και πιο καλό ζυγισμα. Από την αλλη η browning έχει πιο βαρύ όνομα, πιο εύχρηστο σύστημα γέμισης απογεμισης( δεν ξέρω αν έχει αλλάξει στην l4s στην xlr5 παντως τα φυσίγγια από την αποθήκη δε βγαίνουν εύκολα έχει το λαμακι αναποδα) μακραν πιο μικρή ανακρουση και πιο καθαρό σύστημα αερίων. Τα θεωρώ ισοδύναμα σε αξιοπιστία και ποιότητα τουφεκιας. Κι εμένα δε μου άρεσε το κούνημα της παπιας... Ποτέ άραγε θα βελτιωθεί αυτό απ την FN ? Εγώ με βραχεία κεφαλή θα επέλεγα fabarm. Είναι πιο VFM όπως και να το κανουμε...
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω την ατυχία (τουλάχιστον σε αγορά όπλου) να είμαι αριστερόχειρας και θέλω να αγοράζω ένα αυτογεμες, μιας και η αγορά σε μεταχειρισμένα είναι δύσκολη για αριστερόχειρες σκέφτομαι για καινούριο όπλο. Εγώ προσωπικά θα το χρισημοποιω σε σκοπευτήριο έχετε να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο; ευχαριστώ εκ των προτέρων
εφοσον το θες για σκοπευτηριο θα πας σε καποιο super pose ,τωρα απο μοντελο αναλογα και τι λεφτα διαθετεις.
 
Παιδιά καλησπέρα Θέλω την γνώμη σας για 2 όπλα fabafm L4s και browning Maxus one για Γενικό κυνήγι Ευχαριστώ
Την L4S την έχω . Επίσης έχω και το ξαδερφάκι της Maxus την sx3. Και στα δύο έκανα πολύ δουλειά για να τα φέρω στα μέτρα μου. Την fabarm την πήρα καινούργια . Δεν λέω πολύ όμορφο κοντάκι αλλά δεν ερχόταν στα μέτρα μου με τίποτα. Τι πατεντες με αυτοσχέδιες φλάντζες έκανα, τι φάρδυνα την τρύπα της τζαβετας τίποτα. Και το ίδιο προβλημα είχαν κι άλλοι συνάδελφοί. Ηθελε φάγωμα με την ράσπα και δεν βαζεις κάτω εύκολα καινούργιο και τόσο όμορφο κοντάκι να το φας. Τελικά έκανα άλλο το έφαγα όσο ήθελα και κράτησα το μανίσιο μήπως και χρειαστεί σε μεταπώληση. Τα ίδια και με την sx3 μόνο που εκεί το έκανα με πατέντα φλάντζα. Η λειτουργία της sx3 ειναι πιο γλυκιά και το λάκτισμα ανύπαρκτο. Η l4s έχει πιο τραχιά λειτουργία και στα 28gr είναι γλυκιά αλλά όταν δοκίμασα 36γρ το κλώτσημα ήταν έντονο. Ε ήταν και ζέστη και τα percosco που έριξα με ψηλές θερμοκρασίες δεν λένε. Τον χειμώνα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Από κάννες και τα δύο πολύ καλά . Βάζω ένα κλικ πιο πάνω την fabarm λόγω τεχνολογίας της κάννης και την sx3 ένα κλικ πιο πάνω σαν πιο ποιοτική λειτουργία οπότε φαντάζομαι και η maxus έτσι θα είναι. Επίσης τα μαμα τσοκ της fabarm ειναι πολυ καλά αλλά δεν βγαζουν πολλές εταιρείες τετοια. Απ' την άλλη για την maxus όλες οι εταιρειες βγαζουν τσοκακια οπότε οι επιλογές περισσότερες. Γενικα δύο πολύ καλά οπλα. Θεωρώ ότι θα οδηγηθείς στην τελική απόφαση από το οικονομικό.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω την ατυχία (τουλάχιστον σε αγορά όπλου) να είμαι αριστερόχειρας και θέλω να αγοράζω ένα αυτογεμες, μιας και η αγορά σε μεταχειρισμένα είναι δύσκολη για αριστερόχειρες σκέφτομαι για καινούριο όπλο. Εγώ προσωπικά θα το χρισημοποιω σε σκοπευτήριο έχετε να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η επιχειρησιακή έρευνα είναι μια μεθοδολογία που σου μαθαίνει ένα βασικό κανόνα: Να καταγράφεις και να ιεραρχείς τις απαιτήσεις σου, να βρίσκεις τα κρίσιμα σημεία και να συνυπολογίζεις τους περιορισμούς πριν φθάσεις στις λύσεις που προκύπτουν.

Με την ανάλογη μεθοδολογία, ας προσπαθήσουμε να γράψουμε ορισμένες απαιτήσεις και περιορισμούς. Αυτές θα είναι διαφορετικές για τον καθένα μας, απλά όσοι παραλείπουν απαιτήσεις και περιορισμούς, συνήθως κάνουν επιλογές στη τύχη. Οι απαιτήσεις πηγάζουν από την επιδιωκόμενη χρήση του όπλου και έτσι αρκετές φορές τίθενται ως ερωτήματα.

ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ

- Τι σκοπεύω να κάνω με το όπλο; Κυνήγι με σκύλο φέρμας; Κυνήγι στο καρτέρι; Κυνήγι σε τριχωτό; Σκοπευτήριο σε άθλημα trap; Σκοπευτήριο σε άθλημα skeet; Τακτική σκοποβολή; Άλλη χρήση;

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ

- Ποιό βάρος όπλου με βολεύει καλύτερα; (Ελαφρύ μέχρι 3000γρ, Μέτριο από 3000-3400; Βαρύ πάνω από 3400γρ)
- Ποιό μήκος κάννης με βολεύει καλύτερα; Μήπως το θέλω αποκλειστικά για μονόβολα;
- Ποιό διαμέτρημα, ποιά θαλάμη και ποιός αυλός με βολεύει καλύτερα;
- Ποιός τύπος όπλου (αυτογεμές, επαναληπτικό, πλαγιόκαννο, αλληλεπίθετο, μονόκαννο, εμπροσθογεμές, κλπ.) με βολεύει καλύτερα;
- Πρέπει το όπλο μου να είναι απόλυτα ζυγισμένο;
- Πρέπει το όπλο μου να έχει δυνατότητα εναλλαγής τσοκ είτε συγκεκριμένο τσοκάρισμα στην/στις κάννη/κάννες;
- Μία ή 2 σκανδάλες; Εξωλκέας απλός ή αυτόματος;
- Τι φάρδος η ρίγα; Χρειάζομαι ρίγα;
- Με πλαστικά μέρη ή με ξύλινα;
- Με σύστημα αερίων, αδρανείας, ελατηρίου, χειροκίνητο επαναληπτικο;
- Πόσα χρόνια εγγύηση και τι καλύπτει;
- Τι αξία μεταπώλησης ελπίζω να έχει μετά από 5-10 χρόνια;
- Πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ και πόσο συχνά θα το συντηρώ (Για παράδειγμα: Μια αχρωμίωτη κάννη που δεν συντηρείται επιμελώς, θα καταστραφεί γρηγορότερα από μια χρωμιωμένη);

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ

- Πόσα χρήματα είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω;
- Ποιες είναι οι ανελαστικές μου απαιτήσεις διότι έτσι μου αρέσει;
- Σε πόσο χρόνο πρέπει να βρω το όπλο και τι θα συμβεί αν δεν το βρω έγκαιρα;
- Πόσο θα μου κοστίσει επιπλέον η προσαρμογή του κοντακίου στα μέτρα μου, πιστοποιημένη και με τεστ Churchill; (Προσωπικά θεωρώ ως σκουπόξυλο οποιοδήποτε όπλο δεν είναι πιστοποιημένο επάνω μου, ανεξάρτητα αν είναι Westley Richards ή Boito. Απλά το 1ο θα το προσαρμόσω, ενώ το 2ο δεν θα το επιλέξω :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top