Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
εγω αναφερομαι στο ψυχικο υποβαθρο , αποκατω. Οιανθρωποι φτιαξαν πολιτισμο, ηθικο, νομικο, οικονομικο κλπ, που ισορροπει και ελεγχει την ανθρωπινη φυση, που παραμενει αυτη του θηριου. Καπου καπου ξεφευγει, βιαζουν οι παπαδες , σκοτωνονται για κτηματικες διαφορες κλπ.
...αυτήν λοιπόν την φύση του Θηρίου, ο Άνθρωπος ως νοήμον ον την ΕΞΕΥΓΕΝΙΖΕΙ με τον καλώς ενοούμενο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ όπως Η Παιδεία, Οι Τέχνες και Τα Γράμματα και πολλά άλλα, έτσι ώστε να μην ξεφεύγει...
 
Ρητορικη ήταν η ερωτηση. Ποιος λαος δεν αναπολει περασμενα μεγαλεια και δεν στηριζει την αυτοεκτιμηση του σε αυτα ;
Παντα η ανθρωπινη φυση , πισω απο ολα και ο πολεμος , ο τελικος τροπος να λυνουν οι ανθρωποι τις διαφορες τους.
Περα απο αυτα , μια χωρα για την ασφαλεια της χρειαζεται ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΒΑΘΟΣ , κατι που εχουμε εμειςστο Αιγαιο καιδεν το εχει η Τουρκια, και το οποιο οι νατοικοι δεν θελουν να εχει η Ρωσια.
Δεν θελουν να την καταλαβουν ή να την διαλυσουν (θα το καναν ευκολα το 1990) , τη θελουν στη γωνια της .
Οι ανθρωποτητα εχει γινει πιο εξυπνη. ΠΧ δεν θελουμε πλεον την Κωσταντινουπολη , τι να την κανουμε με 20.000. 000 ανθρωπους. Τους Τουυρκουςτους θελουμε στη γωνια τους , ακινδυνους, φτωχοτερους απ μας και γενικα πολιτικους και οικονομικους δορυφορους ΜΑΣ
Το ΜΑΣ αναφερομαι στη ΕΕ και στη Δυση γενικοτερα.
Μπορείς να μου πεις τι έδωσαν στην Ανθρωπότητα οι Τούρκοι από την εμφάνιση τους στην Ιστορία ως σήμερα;

Το 1529 έφτασαν σφάζοντας και λεηλατώντας ως την Βιέννη! Ευτυχώς απωθήθηκαν! Θεία Δύναμη ο Χειμώνας! Οι φρικαλεότητες των Τούρκων έμειναν μέχρι σήμερα ανεξίτηλα στην μνήμη των Ευρωπαίων. Η νίκη των πολιορκημένων είχε ύψιστη σημασία για την Ευρώπη, διότι η επέκταση των Τούρκων αναχαιτίστηκε για ενάμιση αιώνα, μέχρι που ξαναεμφανίστηκαν(δες Υ.Γ).Αν η Βιέννη είχε καταρρεύσει τότε, οι Τούρκοι στη συνέχεια θα είχαν καταλάβει όλη την Ευρώπη μέχρι τις όχθες του Ρήνου, και το θαύμα της Αναγέννησης δεν θα είχε πραγματοποιηθεί, ούτε και η σημερινή πραγματικότητα θα είχε υπάρξει. Η αναχαίτιση της πρώτης πολιορκίας της Βιέννης έσωσε την Ευρώπη από την δουλεία και τον μαρασμό. Η Τουρκοκρατία δεν έφτασε στη Δυτική Ευρώπη, εμείς σταθήκαμε άτυχοι από το 1453...

Υ.Γ:(δεν το έβαλαν κάτω ! ξαναπροσπάθησαν το 1683, αφού είχαν κατακτήσει την μισή Ευρώπη ( ! ) , ευτυχώς πάλι απέτυχαν και η Τουρκοκρατία δεν έφτασε σε ολόκληρη την Ευρώπη...)
 
Καλησπέρα σ' όλους!

Στην σελίδα 788 του Θέματος έχω ανεβάσει το παρακάτω με τα ακόλουθα Υ.Γ αυτούσια, για όλους τους φίλους!

"George Horton-Η Μάστιγα της Ασίας"

Υ.Γ1: Όποιος το πριντάρει και το διαβάσει θα διαπιστώσει την ομοιότητα του χθες με την σημερνή "Επικαιρότητα"...
ΝΕΟΟΘΩΜΑΝΙΣΜΟΣ-ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ-ΛΑΘΗ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ VS ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΣΜΟΣ-ΤΟΥΡΚΙΑ VS ΕΛΛΑΔΑ...και άλλα ΠΟΛΛΑ!

Υ.Γ2:Και ΠΟΛΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ!!!
 
Ρητορικη ήταν η ερωτηση. Ποιος λαος δεν αναπολει περασμενα μεγαλεια και δεν στηριζει την αυτοεκτιμηση του σε αυτα ;
Παντα η ανθρωπινη φυση , πισω απο ολα και ο πολεμος , ο τελικος τροπος να λυνουν οι ανθρωποι τις διαφορες τους.
Περα απο αυτα , μια χωρα για την ασφαλεια της χρειαζεται ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΒΑΘΟΣ , κατι που εχουμε εμειςστο Αιγαιο καιδεν το εχει η Τουρκια, και το οποιο οι νατοικοι δεν θελουν να εχει η Ρωσια.
Δεν θελουν να την καταλαβουν ή να την διαλυσουν (θα το καναν ευκολα το 1990) , τη θελουν στη γωνια της .
Οι ανθρωποτητα εχει γινει πιο εξυπνη. ΠΧ δεν θελουμε πλεον την Κωσταντινουπολη , τι να την κανουμε με 20.000. 000 ανθρωπους. Τους Τουυρκουςτους θελουμε στη γωνια τους , ακινδυνους, φτωχοτερους απ μας και γενικα πολιτικους και οικονομικους δορυφορους ΜΑΣ
Το ΜΑΣ αναφερομαι στη ΕΕ και στη Δυση γενικοτερα.
Ο πόλεμος είναι η συνέχεια της πολιτικής με άλλα μέσα. Ειναι ένα εργαλείο για μια καλύτερη διαπραγμάτευση ή για να αναγκάσεις τον άλλο να καθήσει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων όταν ο ίδιος δεν επιθυμεί να το πράξει. Δεν έχει να κάνει με " τρελούς" ηγέτες ή με γόητρο, είναι κάτι που για να συμβεί χρειάζεται πολύ μελέτη και να αξιολογηθούν πολλές παράμετροι δεν είναι κάτι της στιγμής ούτε κάτι απλό και φυσικά αυτός που ξεκινάει κάτι τέτοιο είναι σίγουρος για τη νίκη.
 
Η μεγαλύτερη ίσως προσφορά των Ελλήνων στην Ευρώπη ήταν η αναχαίτιση της εξάπλωσης των Περσών, που αν δεν τους διέλυε ο Μέγας Αλέξανδρος θα ανεκαμπταν σε εποχές που δεν υπήρχε στην Ευρώπη αντίπαλο δέος για αυτούς. Τα των Οθωμανών γνωστά, όπως και η εξάπλωση των Μογγολων που την λύση εκεί έδωσαν οι Ρώσοι. Αυτές οι τρεις αποτροπες έσωσαν την Ευρώπη και επέτρεψαν την μέχρι σήμερα διαρκή τεχνολογική και πολιτισμική εξέλιξη. Δίχως τους λαούς της Ευρώπης, όλοι οι υπόλοιποι διαχρονικό δεν είχαν ούτε το πνεύμα ούτε τον χαρακτήρα να ξεφύγουν από τον αιώνιο μεσαίωνα. Δεν είναι ρατσιστικό να βλέπεις τις δυνατότητες ή τις αντικειμενικες αδυναμίες ενός λαού, δυστυχώς χωρίς τούς Ευρωπαίους όλοι οι υπόλοιποι δεν θα είχαν φτάσει στο σήμερα αλλά κάπου στα 1000 με 1500. Είναι σαν να πάω για πέρδικες με έναν σκύλο Αγίου βερναρδου αντί ένα ποιντερ, δεν υποτιμώ το ένα ή το άλλο τα διαχωρίζω. Όσο για κάποιους οψιμους διεθνιστες ,λίγη ανάγνωση της ιστορίας με κριτική σκέψη θα τους βοηθήσει πολύ. Το λέω γιατί πριν λίγες μέρες σε παρόμοια συζήτηση μου άρχισαν κάτι περί πολιτισμού των Κινέζων, πως αυτοί είχαν ανακαλύψει πυρίτιδα, πυξίδα κλπ, ( παπαριες που διασπειρονται από πονηρους), του είπα πως από την κινεζική θάλασσα έως την Αυστραλία έχουμε αλληλουχία τροπικών νησιών χωρίς καμία διακοπή, χρειάστηκε να διασχίσουν οι Ευρωπαίοι τον ινδικό για να ανακαλυφθεί. Το ίδιο παντού ,όσο για εφεύρεση ή ανακάλυψη που να έχει κάνει Ασιάτης ή Αφρικανός ή Ινδιάνος ,ακόμη περιμένω να μου πουν έστω μία. Και εννοώ αληθινή όχι την σύγχρονη γιαπωνέζικη- κινεζική - τουρκικη τακτική του αντιγράφω αλλάζω την εικόνα και παράγω.
 
Πάντα έτσι γινόταν Άλεξ είναι γνωστό όταν τα βουβάλια κάνουν έρωτα τι παθαίνουν τα βατράχια που είναι ανάμεσα........
Είσαι μερακλής!Είναι ανάγκη να πηδιουνται τα βουβάλια για να πατήσουν βατράχια ρε Σειρηνάκη?
 
Πάντα έτσι γινόταν Άλεξ είναι γνωστό όταν τα βουβάλια κάνουν έρωτα τι παθαίνουν τα βατράχια που είναι ανάμεσα........
Είσαι μερακλής!Είναι ανάγκη να πηδιουνται τα βουβάλια για να πατήσουν βατράχια ρε Σειρηνάκη?
Είναι χειρότερο γιατί την πληρώνουν αυτά για ξένο γ@μ..σι από αυτή την άποψη το λέω .yel.
Να πας να το κοιτάξεις αυτό...
Το κοίταξα....
Ρε παιδιά ...Έλεος!!!...άντερο δε μ' αφήσατε...στο "μέρος" θα τρέχω πάλι!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ: τώρα που την έκανα και "κολλάζ" τη στιχομυθία, είναι απίθανη...!!!.love..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Οι αρουραίοι εγκαταλείπουν πρώτοι το ουκρανικό πλοίο (δες εδώ.)... άρα ο παγκόσμιος αστυνόμος ετοιμάζει την δεύτερη προβοκάτσια... ελπίζω πως κάποιοι (μικρο-)βιομήχανοι που στην πρόσφατη ελληνική κρίση πήγαν την παραγωγή τους στην Ουκρανία, θα επιστρέψουν στην Ελλάδα.
 
Οι αρουραίοι εγκαταλείπουν πρώτοι το ουκρανικό πλοίο (δες εδώ.)... άρα ο παγκόσμιος αστυνόμος ετοιμάζει την δεύτερη προβοκάτσια... ελπίζω πως κάποιοι (μικρο-)βιομήχανοι που στην πρόσφατη ελληνική κρίση πήγαν την παραγωγή τους στην Ουκρανία, θα επιστρέψουν στην Ελλάδα.
Θα πάνε Βουλγαρία.Εδω ο κρατικός συνέταιρος παίρνει πιο πολλά από εσένα που έχεις ρίξει το κεφάλαιο και το κεφάλι σου στον ντουρβα.
 
Μόλις διάβασα για τον θάνατο του Γιώργου Τρομάρα και αμέσως θυμηθηκα τον Πανάγο, παλαιστή και οικοδόμο, και γείτονα μου οταν ήμουν παιδάκι στις Κουκουβάουνες (σήμερα Μεταμόρφωση). Αυτοί οι άνθρωποι, φτωχοί, βιοπαλαιστές, ίσως αγράμματοι αλλά όχι αμόρφωτοι, ήσαν ντόμπροι και είχαν κάτι πηγαίο, αυθεντικό που τότε με τρόμαζε αλλά το θαύμαζα κιόλας. Γίγαντες τοτε στα παιδικά μου μάτια, γίγαντες και σήμερα.
 
Μόλις διάβασα για τον θάνατο του Γιώργου Τρομάρα και αμέσως θυμηθηκα τον Πανάγο, παλαιστή και οικοδόμο, και γείτονα μου οταν ήμουν παιδάκι στις Κουκουβάουνες (σήμερα Μεταμόρφωση). Αυτοί οι άνθρωποι, φτωχοί, βιοπαλαιστές, ίσως αγράμματοι αλλά όχι αμόρφωτοι, ήσαν ντόμπροι και είχαν κάτι πηγαίο, αυθεντικό που τότε με τρόμαζε αλλά το θαύμαζα κιόλας. Γίγαντες τοτε στα παιδικά μου μάτια, γίγαντες και σήμερα.
Κρίμα...
Στα χρόνια του Γυμνασίου, κατεβαίναμε στο Μοναστηράκι και βλέπαμε τον "Σαμψών".
https://www.google.com/amp/s/www.li...ampson-o-thrylikos-palaistis-kai-masistas?amp
Ήρωες,των παιδικών μας χρόνων...
 
Και μια και ανέφερα τον Πανάγο και τον Τρομάρα, ας πω και μερικούς άλλους πλανόδιους παλαιστές, καλούς και λιγότερο καλούς, που είχα δει σε λαϊκά πανηγύρια ή στο παλιό γήπεδο της ΑΕΚ στην Νεα Φιλαδέλφεια, κάποιες Κυριακές ή γιορτές πριν από κάποιο - συνήθως φιλικό - ποδοσφαιρικό αγώνα:
Καρπόζηλος, Μπουράνης, Ασημάκης, Σουκλάκος, Καρυστινός, τον Μασκοφόρο (Γιώργος Γκιουλάβας), Καμπαφλής, Χασαλεύρης.
ΥΓ: τον Καρπόζηλο δεν νομίζω να τον είχα δει, αλλά θυμάμαι που μιλούσαν όλοι για το αεροπλανικό κόλπο του.
 
Last edited:
Στο αρχείο οι δικογραφίες των Γεωργιάδη-Αβραμοπουλου από όλους τους δικαστές ομόφωνα.Τελικα δεν έπαιρναν βαλίτσες οι χειρουργοί για μια σπονδυλοδεσία,ούτε οι διοικήσεις των νοσοκομείων ήξεραν κάτι,ούτε οι υπουργοί υγείας είχαν γνώση.
Εγώ μόνο το ήξερα τελικά.
 
Στο αρχείο οι δικογραφίες των Γεωργιάδη-Αβραμοπουλου από όλους τους δικαστές ομόφωνα.Τελικα δεν έπαιρναν βαλίτσες οι χειρουργοί για μια σπονδυλοδεσία,ούτε οι διοικήσεις των νοσοκομείων ήξεραν κάτι,ούτε οι υπουργοί υγείας είχαν γνώση.
Εγώ μόνο το ήξερα τελικά.
Βρωμιά και δυσωδία φίλε .
Σημερινό στο δικαστήριο εγώ για τροχαία δήθεν παράβαση .
5 φορές ο δικηγόρος μου στην αντεξέταση έριξε τον αστυνομικό σε αντιφάσεις εκθέτωντας τον ανεπανόρθωτα αλλά .....
πάλιν καταδικάστηκα !!!
Δέν αξίζει ,δέν υπάρχει τίποτα που να λειτουργεί πλέον ......
Στο κατηγορητήριο ο ''αστυνομικός '' έγραψε 1ο πρόσωπο ενεργητικού ρήματος κατάληξη με ο (όμικρον )
Έγραψε ''φρενάρο ''......sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Aυτός ο αγράμματος πώς μπήκε στο σώμα ;
Όλα πάνε απο το κακό στο χειρότερο .....
 
Στο αρχείο οι δικογραφίες των Γεωργιάδη-Αβραμοπουλου από όλους τους δικαστές ομόφωνα.Τελικα δεν έπαιρναν βαλίτσες οι χειρουργοί για μια σπονδυλοδεσία,ούτε οι διοικήσεις των νοσοκομείων ήξεραν κάτι,ούτε οι υπουργοί υγείας είχαν γνώση.
Εγώ μόνο το ήξερα τελικά.
Γι'αυτό και δεν σε κάλεσαν για μάρτυρα!.think.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top