Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχει καταλάβει κανείς γιατί τόση εμμονή οι Αμερικανοί με την Ρωσία την ώρα που αυτοί που τους έχουν πάρει τα σωβρακα είναι οι Κινέζοι ; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το πυρηνικό ισοδύναμο των Ρώσων που τους αποτρέπει από το να γ.....μουν και να δέρνουν χωρίς να λογαριαζουν τις συνέπειες. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στον Αμερικανικό λαό που και ευαισθησία διαθέτει και καλές προθέσεις, στα καθίκια που την ελέγχουν και την χρησιμοποιούν σαν διεθνή νταβατζη αναφέρομαι.
 
Έχει καταλάβει κανείς γιατί τόση εμμονή οι Αμερικανοί με την Ρωσία την ώρα που αυτοί που τους έχουν πάρει τα σωβρακα είναι οι Κινέζοι ; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το πυρηνικό ισοδύναμο των Ρώσων που τους αποτρέπει από το να γ.....μουν και να δέρνουν χωρίς να λογαριαζουν τις συνέπειες. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στον Αμερικανικό λαό που και ευαισθησία διαθέτει και καλές προθέσεις, στα καθίκια που την ελέγχουν και την χρησιμοποιούν σαν διεθνή νταβατζη αναφέρομαι.
Έχει καταλαβει κανεις γιατι τοση εμμονή ο Πουτιν , να ξαναποκτησει η Ρωσια τις ζώνες επιρροής που ειχε μεχρι το 1990 ;
 
Έχει καταλάβει κανείς γιατί τόση εμμονή οι Αμερικανοί με την Ρωσία την ώρα που αυτοί που τους έχουν πάρει τα σωβρακα είναι οι Κινέζοι ; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το πυρηνικό ισοδύναμο των Ρώσων που τους αποτρέπει από το να γ.....μουν και να δέρνουν χωρίς να λογαριαζουν τις συνέπειες. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στον Αμερικανικό λαό που και ευαισθησία διαθέτει και καλές προθέσεις, στα καθίκια που την ελέγχουν και την χρησιμοποιούν σαν διεθνή νταβατζη αναφέρομαι.
ποτε μην ξεχωριζεις τους λαους , απο τους ηγετες τους. Οι λαοι εχουν τους ηγετες που τους αξιζουν
 
ποτε μην ξεχωριζεις τους λαους , απο τους ηγετες τους. Οι λαοι εχουν τους ηγετες που τους αξιζουν
Διαφωνώ!

Σε μια συμμορία κακοποιών ο Αρχηγός είναι ο "Αρχιμαφιόζος"...

Έτσι είναι και οι ΛΑΟΙ του ΚΟΣΜΟΥ?
 
Έχει καταλαβει κανεις γιατι τοση εμμονή ο Πουτιν , να ξαναποκτησει η Ρωσια τις ζώνες επιρροής που ειχε μεχρι το 1990 ;
Γιατί τώρα νιώθει δυνατός ίσως για να το ξανά κάνει
Και η αλήθεια είναι ότι μετά την διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης η Ρωσία είχε λάβει διαβεβαιώσεις ότι το ΝΑΤΟ δεν θα επεκταθεί σε χώρες που βρίσκονται κοντά στα σύνορα της και δεν τηρήθηκαν
 
Γιατί τώρα νιώθει δυνατός ίσως για να το ξανά κάνει
Και η αλήθεια είναι ότι μετά την διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης η Ρωσία είχε λάβει διαβεβαιώσεις ότι το ΝΑΤΟ δεν θα επεκταθεί σε χώρες που βρίσκονται κοντά στα σύνορα της και δεν τηρήθηκαν
Ακριβώς.Ο Ρώσος βλέπει το Νατοϊκό μαντρωμα με τις ευλογίες των Αμερικανικών και δεν του αρέσει καθόλου.
Το θέμα είναι ότι αν κάνει μαρς κανένας δεν θα μπει στην μέση.Οι χώρες της Βαλτικής που είναι μια απλή παρέλαση για τους Ρώσους κάνουν τον χρήσιμο ηλίθιο άλλων.
 
"...κάθε τόπος έχει χωριστά το μυστήριον της ζωής του, το νόμο τής ευτυχίας του." - Ιωάννης Καποδίστριας, 1828

Το θέμα είναι "Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα" αλλά με αφορμή τα περί Ηγετών και πάντα σε σχέση με την Ελλάδα μας και που πάμε, νομίζω αξίζει να διαβάσουμε αυτό...γιατί όλα ξεκινούν από κάπου και συνεχίζονται ως τις μέρες μας...

Υ.Γ1: ...νομίζω θα μου επιτρέψουν οι διαχειριστές.

Υ.Γ2: υπάρχουν πολλά που δεν αναφέρονται η μένουν ασχολίαστα η υπονοούνται και στα δυο κείμενα και πρέπει να κάνω διατριβή για να τα αναφέρω και ιστορικός δεν είμαι... παράδειγμα...Ο Κυβερνήτης σκόπευε να ... απαλλάξει τη χώρα από το επαχθές χρέος. Πως; μα φυσικά τινάζοντας την μπάνκα στον αέρα! Πτώχευση!...είχε τα κότσια!!! Ένα σοβαρότατο κίνητρο δολοφονίας του...δεν θα το επέτρεπαν οι Εβραίοι Τραπεζίτες του Λονδίνου και τα Πολιτικά Ανδρείκελα τους "επ' ουδενί!"...ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?
 

Attachments

  • Απόλογα για τον Καποδίστρια & Η δολοφονία του Καποδίστρια.pdf
    155,5 KB · Προβολές: 10
Ακριβώς.Ο Ρώσος βλέπει το Νατοϊκό μαντρωμα με τις ευλογίες των Αμερικανικών και δεν του αρέσει καθόλου.
Το θέμα είναι ότι αν κάνει μαρς κανένας δεν θα μπει στην μέση.Οι χώρες της Βαλτικής που είναι μια απλή παρέλαση για τους Ρώσους κάνουν τον χρήσιμο ηλίθιο άλλων.
Πάντα έτσι γινόταν Άλεξ είναι γνωστό όταν τα βουβάλια κάνουν έρωτα τι παθαίνουν τα βατράχια που είναι ανάμεσα........
 
ετσι και χειροτερα, ειναι στην ανθρωπινη φυση
...δεν νομίζω ότι επειδή το λες το πιστεύεις και το ασπάζεσαι ότι έτσι θα πρέπει να είναι γιατί αν αυτή κυριαρχούσε των άλλων περισσότερο σημαντικών για την ανθρωπότητα θα έπρεπε να ήσουν και εσύ ο ίδιος η κλαμένος, η δαρμένος η ... μακαρίτης!

Υ.Γ:
το κλαμένος, δαρμένος και μακαρίτης δεν το λέω να σε προσβάλω επ΄ ουδενί, καταλαβαίνεις πως το εννοώ...
 
Γιατί Κωσταντη, τι εξήγηση υπάρχει;
Ρητορικη ήταν η ερωτηση. Ποιος λαος δεν αναπολει περασμενα μεγαλεια και δεν στηριζει την αυτοεκτιμηση του σε αυτα ;
Παντα η ανθρωπινη φυση , πισω απο ολα και ο πολεμος , ο τελικος τροπος να λυνουν οι ανθρωποι τις διαφορες τους.
Περα απο αυτα , μια χωρα για την ασφαλεια της χρειαζεται ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΒΑΘΟΣ , κατι που εχουμε εμειςστο Αιγαιο καιδεν το εχει η Τουρκια, και το οποιο οι νατοικοι δεν θελουν να εχει η Ρωσια.
Δεν θελουν να την καταλαβουν ή να την διαλυσουν (θα το καναν ευκολα το 1990) , τη θελουν στη γωνια της .
Οι ανθρωποτητα εχει γινει πιο εξυπνη. ΠΧ δεν θελουμε πλεον την Κωσταντινουπολη , τι να την κανουμε με 20.000. 000 ανθρωπους. Τους Τουυρκουςτους θελουμε στη γωνια τους , ακινδυνους, φτωχοτερους απ μας και γενικα πολιτικους και οικονομικους δορυφορους ΜΑΣ
Το ΜΑΣ αναφερομαι στη ΕΕ και στη Δυση γενικοτερα.
 
...δεν νομίζω ότι επειδή το λες το πιστεύεις και το ασπάζεσαι ότι έτσι θα πρέπει να είναι γιατί αν αυτή κυριαρχούσε των άλλων περισσότερο σημαντικών για την ανθρωπότητα θα έπρεπε να ήσουν και εσύ ο ίδιος η κλαμένος, η δαρμένος η ... μακαρίτης!

Υ.Γ:
το κλαμένος, δαρμένος και μακαρίτης δεν το λέω να σε προσβάλω επ΄ ουδενί, καταλαβαίνεις πως το εννοώ...
εγω αναφερομαι στο ψυχικο υποβαθρο , αποκατω. Οιανθρωποι φτιαξαν πολιτισμο, ηθικο, νομικο, οικονομικο κλπ, που ισορροπει και ελεγχει την ανθρωπινη φυση, που παραμενει αυτη του θηριου. Καπου καπου ξεφευγει, βιαζουν οι παπαδες , σκοτωνονται για κτηματικες διαφορες κλπ.
 
ετσι και χειροτερα, ειναι στην ανθρωπινη φυση
Δυστυχώς οι άνθρωποι αλληλοσφάζονται από προϊστορικών χρόνων και υπάρχουν ευρήματα που το επιβεβαιώνουν
Γιατί ορισμένοι ζούνε στο παραμύθι ότι πρίν δημιουργηθούν τα έθνη και οι θρησκείες και οι ιδεολογίες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ζούσαμε ειρηνικά και αρμονικά αμ δε.....
Το τραγικό είναι ότι παρόλο την πρόοδο και την γνώση που έχουμε πλέον σαν ανθρώπινο είδος εξακολουθούμε να κάνουμε αίσχη και να ψάχνουμε την αυτοκαταστροφή μας
 
Έχοντας βαφτίσει το φυσικό αέριο "οικολογικό" για να δικαιολογήσουν την πράσινη ανάπτυξη (σαν τα άλογα ) ο φίλος Βλαντιμίρ κρατά από τα αχαμνά την ΕΕ, τα σφίγγει και παρατηρεί αντιδράσεις. Φυσικά αυτά τα παιχνίδια τα κάνεις χειμώνα για να έχει πιο μεγάλο αντίκρισμα.
Η μλκ της ΕΕ δεν έχει τελειωμό μιας και δεν έχει φτιάξει έναν στρατό ετοιμοπόλεμο και ο καθένας κοιτά τον κώλο του. Πρέπει να γελάει πολύ ο Βλαδίμηρος βάζοντας 120Κ στρς στα σύνορα να γλυκοκοιτούν προς έξω.
Έλα να βλέπω την νέα αναπροσαρμογή του ρεύματος λόγω αερίου....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top