Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι αλήθεια ότι στο σημείο που πήρε φωτιά στο Σχίνο, πριν λίγο καιρό ήταν να γίνει εργοστάσιο βωξίτη και τελικά δεν έγινε λόγω ξεσηκωμού του κόσμου;
Έχει ακουστη ότι έχει βρεθεί βωξιτης στην περιοχή που είναι και η πρώτη ύλη για αλουμίνιο. ...Όλα είναι πιθανά
 
Όταν κατακαηκε η Πάρνηθα,η φωτιά ξεκίνησε από την είσοδο της Στεφάνης δεξιά από βλάβη του πυλώνα της ΔΕΗ.Γαργαρα τότε όλοι,πάλι κανένας που έψηνε προβατίνα έφταιγε για την ζημιά.Το κράτος λειτουργεί άψογα αλλά μας έχουν ματιασει...
 
Όταν κατακαηκε η Πάρνηθα,η φωτιά ξεκίνησε από την είσοδο της Στεφάνης δεξιά από βλάβη του πυλώνα της ΔΕΗ.Γαργαρα τότε όλοι,πάλι κανένας που έψηνε προβατίνα έφταιγε για την ζημιά.Το κράτος λειτουργεί άψογα αλλά μας έχουν ματιασει...
Και μετα απο δυο χρονια εκαναν την εμφανιση τους τα πρωτα ανεμιστα παλουκια
και μεχρι σημερα κοντευουν τα πενηντα και βαλε
Η φυση και η χλωριδα θα επανελθει μετα απο εικοσι χρονια
το ιδιο εγινε και στην Ψαθα
απλα θα χαθει ενα μεγαλο ποσοστο θηραματων ισως και να εξαφανιστει για παντα
 
Κοιτά να δεις κάτι συμπτώσεις:

✅ Ο όμιλος του Μυτιληναίου προσπάθησε να κάνει εργοστάσιο εξόρυξης βωξίτη στην περιοχή.

✅ Μετά από κινητοποίηση των κατοίκων η κατασκευή σταμάτησε.

✅ ο ίδιος όμιλος ήθελε να στήσει και ανεμογεννήτριες στα Γεράνεια Όρη.

✅ Μετά από κινητοποίηση των κατοίκων και αυτό σταμάτησε.

✅ Για τις εξορύξεις βωξίτη και για τα αιολικά πάρκα εκκρεμούν τέσσερις αδειοδοτήσεις που δεν προχωρούν λόγω της προστασίας της δασικής έκτασης.

✅ Το Συμβούλιο της Επικράτειας (ΣτΕ) προ ημερών, εγκρίνει επι προεδρίας Σακελλαροπούλου απόφαση η οποία επιτρέπει την χορήγηση αδειών για κατασκευή αιολικών σε αναδασωτέες εκτάσεις.

✅ Ξαφνικά ξεσπάει μεγάλη πυρκαγιά σε όλη την περιοχή, λίγες μέρες μετά την απόφαση.

‼️ Να δείτε που τελικά θα εγκριθούν και οι τέσσερις αδειοδοτήσεις που εκκρεμούν τόσο καιρό (μαζί με αυτές για τις εξορύξεις βωξίτη) γιατί η καθυστέρηση έγκρισης και οι κινητοποιήσεις κατοίκων κάνουν κακό στην «υγιή επιχειρηματικότητα» και την «ανάπτυξη».

Έτσι λοιπόν τώρα που θα εγκριθούν οι άδειες, δεν θα «αναγκαστεί» ο καημένος ο επιχειρηματίας να επενδύσει σε Βουλγαρία και Βόρεια Μακεδονία (ξέρετε τη γείτονα χώρα που δεν τολμούν να πουν το επίσημο όνομά της)
 
Ακριβά είναι και στην Γερμανία ...10€ έχουν στην Βουλγαρία
Απο κανονικό δεν ξέρω αν ρίχνετε γιατί είναι 9Χ22 ο κάλυκας
Στη Γερμανία τα βρίσκεις και από 11-12Ευρώ, αρκεί να ψάξεις (πράγμα που εγώ δυστυχώς δεν κάνω).

Με το Walter PPQ M2 και 3 φυσιγγια στον γεμιστήρα που δοκίμασα δεν είχα πρόβλημα, μόνο που δεν λειτουργεί ο μηχανισμός αυτόματης εξόλκησης της σφαίρας λόγω χαμηλών πιέσεων: πυροβολείς -> blowback με το χέρι -> πυροβολείς -> blowback με το χέρι ...
 
Στη Γερμανία τα βρίσκεις και από 11-12Ευρώ, αρκεί να ψάξεις (πράγμα που εγώ δυστυχώς δεν κάνω).

Με το Walter PPQ M2 και 3 φυσιγγια στον γεμιστήρα που δοκίμασα δεν είχα πρόβλημα, μόνο που δεν λειτουργεί ο μηχανισμός αυτόματης εξόλκησης της σφαίρας λόγω χαμηλών πιέσεων: πυροβολείς -> blowback με το χέρι -> πυροβολείς -> blowback με το χέρι ...
Κάμια πατέντα αν κανείς να κάνεις πιο μικρή την τρύπα της κάννης.... Πχ στα κρότου ανάλογα την μάρκα έχει μια βίδα με 4 χιλιοστά τρύπα και βιδωνει στην κάννη αν δεν βάλεις την βίδα θα κάνει εμπλοκές κάτι παρόμοιο αν κάνεις θα είσαι κομπλέ εάν επιτρέπεται κιόλας...
 
Στη Γερμανία τα βρίσκεις και από 11-12Ευρώ, αρκεί να ψάξεις (πράγμα που εγώ δυστυχώς δεν κάνω).

Με το Walter PPQ M2 και 3 φυσιγγια στον γεμιστήρα που δοκίμασα δεν είχα πρόβλημα, μόνο που δεν λειτουργεί ο μηχανισμός αυτόματης εξόλκησης της σφαίρας λόγω χαμηλών πιέσεων: πυροβολείς -> blowback με το χέρι -> πυροβολείς -> blowback με το χέρι ...
Γερμανία πάντως επιτρέπονται τα κρότου από όσο ξέρω και η τιμές είναι καλές σχετικά γύρω στα 150€ έχουν.....
 
Κάμια πατέντα αν κανείς να κάνεις πιο μικρή την τρύπα της κάννης.... Πχ στα κρότου ανάλογα την μάρκα έχει μια βίδα με 4 χιλιοστά τρύπα και βιδωνει στην κάννη αν δεν βάλεις την βίδα θα κάνει εμπλοκές κάτι παρόμοιο αν κάνεις θα είσαι κομπλέ εάν επιτρέπεται κιόλας...
Εχω ήδη παραγγείλει ενα πιστόλι κρότου, γιατί δεν μπορώ να κουβαλώ κανονικό περίστροφο μαζί μου όταν πάω στα χωράφια (Ελλάδα, δεν έχω άδεια οπλοφορίας).

Στη Γερμανία όπου έχω το PPQ όταν γυρίζω στα δάση γύρω από το Βερολίνο, όχι όμως για κυνήγι, οι δύο πρώτες σφαίρες στον γεμιστήρα είναι κρότου/πιπεριού, οι υπόλοιπες είναι κανονικές. Το πρόβλημα εδώ είναι κάτι αρσενικά ελάφια, τα αγριογούρουνα, και σπανιότερα κάποιοι ξεμοναχιασμένοι λύκοι.
 
Κοιτά να δεις κάτι συμπτώσεις:

✅ Ο όμιλος του Μυτιληναίου προσπάθησε να κάνει εργοστάσιο εξόρυξης βωξίτη στην περιοχή.

✅ Μετά από κινητοποίηση των κατοίκων η κατασκευή σταμάτησε.

✅ ο ίδιος όμιλος ήθελε να στήσει και ανεμογεννήτριες στα Γεράνεια Όρη.

✅ Μετά από κινητοποίηση των κατοίκων και αυτό σταμάτησε.

✅ Για τις εξορύξεις βωξίτη και για τα αιολικά πάρκα εκκρεμούν τέσσερις αδειοδοτήσεις που δεν προχωρούν λόγω της προστασίας της δασικής έκτασης.

✅ Το Συμβούλιο της Επικράτειας (ΣτΕ) προ ημερών, εγκρίνει επι προεδρίας Σακελλαροπούλου απόφαση η οποία επιτρέπει την χορήγηση αδειών για κατασκευή αιολικών σε αναδασωτέες εκτάσεις.

✅ Ξαφνικά ξεσπάει μεγάλη πυρκαγιά σε όλη την περιοχή, λίγες μέρες μετά την απόφαση.

‼️ Να δείτε που τελικά θα εγκριθούν και οι τέσσερις αδειοδοτήσεις που εκκρεμούν τόσο καιρό (μαζί με αυτές για τις εξορύξεις βωξίτη) γιατί η καθυστέρηση έγκρισης και οι κινητοποιήσεις κατοίκων κάνουν κακό στην «υγιή επιχειρηματικότητα» και την «ανάπτυξη».

Έτσι λοιπόν τώρα που θα εγκριθούν οι άδειες, δεν θα «αναγκαστεί» ο καημένος ο επιχειρηματίας να επενδύσει σε Βουλγαρία και Βόρεια Μακεδονία (ξέρετε τη γείτονα χώρα που δεν τολμούν να πουν το επίσημο όνομά της)
Φίλε Βασίλη όλα αυτά είναι εσκεμμένα....Μυτιληναίος και Τερνα είναι το κράτος πλέον...Κυβερνάει το χρήμα Φίλε μου....ΤΕΡΝΑ δούλεψα και πάνω κάτω ξέρω τι γίνεται
 
Γερμανία πάντως επιτρέπονται τα κρότου από όσο ξέρω και η τιμές είναι καλές σχετικά γύρω στα 150€ έχουν.....
Ναι επιτρέπονται αρκεί να βγάλεις "άδεια μικρού όπλου" (kleiner Waffenschein) για να μπορείς να το κυκλοφορείς. Ξέρεις αν επιτρέπονται στην Ελλάδα, π.χ. η κατοχή τους και τι ίσως χρειάζεται;
 
Ναι επιτρέπονται αρκεί να βγάλεις "άδεια μικρού όπλου" (kleiner Waffenschein) για να μπορείς να το κυκλοφορείς. Ξέρεις αν επιτρέπονται στην Ελλάδα, π.χ. η κατοχή τους και τι ίσως χρειάζεται;
Από όσο ξέρω απαγορεύεται και αν σε πιάσουν είναι σαν να κατέχεις κανονικό όπλο μόνο οι αφετες αγώνων μπορούν να κατέχουν αλλά δεν ξέρω παραπάνω πράγματα.. δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω σε αυτά Ιταλία τα πουλάνε και στα περίπτερα Βουλγαρία τα παίρνεις αρκεί να είσαι πάνω απο 18 και γενικά ξέρω επιτρέπονται παντού εκτός από εδώ
Ποιο παρήγγειλες αν επιτρέπεται?
 
Σκοπευτικό όμιλο,αγώνες για 6 μήνες και αίτηση στην ασφάλεια για αγορά 22αρι.Οταν κλείσεις χρόνο 9αρι κ.τ.λ.Το έχεις σπίτι νόμιμα και το μεταφέρεις σε βαλίτσα στο πορτμπαγκάζ για το σκοπευτήριο.Αν σε σταματήσει αστυνομία δηλώνεις πρώτος ότι κουβαλάς πίσω όπλο.Στην είσοδο του σκοπευτηρίου υπάρχει πάντα ασφάλεια που ελέγχει.
 
Σκοπευτικό όμιλο,αγώνες για 6 μήνες και αίτηση στην ασφάλεια για αγορά 22αρι.Οταν κλείσεις χρόνο 9αρι κ.τ.λ.Το έχεις σπίτι νόμιμα και το μεταφέρεις σε βαλίτσα στο πορτμπαγκάζ για το σκοπευτήριο.Αν σε σταματήσει αστυνομία δηλώνεις πρώτος ότι κουβαλάς πίσω όπλο.Στην είσοδο του σκοπευτηρίου υπάρχει πάντα ασφάλεια που ελέγχει.
Και ανανέωση άδειας κάθε 6 μήνες... Εκτός και αν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
 
Και ανανέωση άδειας κάθε 6 μήνες... Εκτός και αν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
Αφού έχεις τις ανάλογες παρουσίες στο σκοπευτήριο ανανεώνεις ναι, αλλιώς το παραδίδεις στην αστυνομία μέχρι να φτιάξεις την ανανέωση.
 
Σκοπευτικό όμιλο,αγώνες για 6 μήνες και αίτηση στην ασφάλεια για αγορά 22αρι.Οταν κλείσεις χρόνο 9αρι κ.τ.λ.Το έχεις σπίτι νόμιμα και το μεταφέρεις σε βαλίτσα στο πορτμπαγκάζ για το σκοπευτήριο.Αν σε σταματήσει αστυνομία δηλώνεις πρώτος ότι κουβαλάς πίσω όπλο.Στην είσοδο του σκοπευτηρίου υπάρχει πάντα ασφάλεια που ελέγχει.
Αυτό ισχύει για κανονικο όχι για αβολιδωτο που ρώτησε ο φίλος.....
 
Όλες οι ρεπλικες για αβολιδωτα απαγορεύονται δια ροπάλου.
Ξέρω ότι οι αφετες μπορούν να έχουν τουλάχιστον έτσι ήταν πριν κάποια χρόνια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι..... σκέψου όμως ε βγάζεις άδεια για κανονικά και δεν μπορείς για κρότου κλαίνε και οι πέτρες .very funny.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top