Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις , ότι οποιαδήποτε παράβαση "γράψει" ο θηροφύλακας δεν γίνεται παρουσία σου για να την υπογράψεις και να λάβεις γνώση.
Αλλά μπορεί κάλλιστα να συμπληρώσει το φύλλο ελέγχου με τα στοιχεία σου και μετά να πάει στο δασαρχείο και να "συντάξει" παράβαση ότι δλδ π.χ. είχες στο όπλο 5 φυσίγγια και όχι 3 .
Και έπειτα από μήνες να λάβεις την ειδοποίηση για το δικαστήριο .

τόσο απλά , εύκολα , διαφανή και τίμια.....

αμ πως ............ ;) ;)
Το νόμισμα έχει δύο όψεις φιλε μου. Αν ξεκινήσουν τέτοιες πουστιες να δω μετά που θα τρέχουν να κρυφτούν. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Θα λάβω ειδοποίηση από το δικαστήριο, θα γίνει το δικαστήριο αλλά ο θηροφυλακας θα είναι όρθιος γιατί το αρβυλο μου θα είναι τόσο βαθιά χωμενο στον κωλο του που δεν θα μπορεί να τον βάλει κατω. Τόσο απλά και τίμια και παντελονατα. Επίσης τα κινητά σας έχουν καμερες. Όταν σας κάνουν έλεγχο γραψτε και κανα βιντεο. Το έχω κάνει στον μαλακά της περιοχής που ήθελε να με γράψει επειδή εκεί που δεν το έπαιρνε ο ήλιος είχε χιονι. Ξέρεις πως αντεδρασε??? Μονο κωλο που δεν έστησε παρακαλωντας μέχρι να το διαγράψω μπροστά του. Το κομμαντο! Αν νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με κατσαπλιαδες και ανόητα βλαχαδερα είναι βαθιά νυχτωμένοι και αυτοί και τα αφεντικά τους.
 
και επιπλέον "ακούγεται" ότι οι αγαπητοί μας θηροφύλακες όταν πετύχουν κυνηγό με άδεια σε ανεξάρτητο θα τον κάνουν φύλλο και φτερό προκειμένου να βεβαιώσουν παράβαση ντε και καλά.
Αυτοι ειναι οι "κυνηγοπατερες" μας.Δεν το χωνευουν.Ο κυνηγος πανω απο ολα ειναι κυνηγος γιατι εχει ηθικη.Ειτε βγαζει αδεια σε συνεργαζομενο, ειτε σε ανεξαρτητο, ειτε στο δασαρχειο ειτε οπως σε παλιες εποχες χωρις αδεια.Τον ΚΥΝΗΓΟ καραφλα τον κανει η ΗΘΙΚΗ.Ας ερθουν να ελεγξουν ο,τι θελουν.Μας τα κανανε τσουρεκια φετος!
 
Επίσης τα κινητά σας έχουν καμερες. Όταν σας κάνουν έλεγχο γραψτε και κανα βιντεο.
Το έχω κάνει και εγώ.
Στην αρχή ξεκινάς όμως με το να πεις "Από αυτή την στιγμή καταγράφεσαι".
Και άστον να λέει μετά ότι θέλει.
 
Το έχω κάνει και εγώ.
Στην αρχή ξεκινάς όμως με το να πεις "Από αυτή την στιγμή καταγράφεσαι".
Και άστον να λέει μετά ότι θέλει.
Έτσι έκανα και εγώ! Γράψε εσύ του λεω αλλά γράφω και εγω. Όταν γίνει το δικαστήριο και με βγάλει λάδι γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΙΟΝΙ και θα το δει στο βιντεο , θα φας μια μηνυσαρα όλη δική σου και θα ζητήσω αποζημίωση για ολα! Να δεις πως άλλαξε στάση! Σε δευτερόλεπτα! Μάθετε τα παντα. Νομοθεσία, δικαιώματα και υποχρεώσεις μας ,εφαρμόστε τα και αφήστε τους να σκούζουν.
 
Έτσι έκανα και εγώ! Γράψε εσύ του λεω αλλά γράφω και εγω. Όταν γίνει το δικαστήριο και με βγάλει λάδι γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΙΟΝΙ και θα το δει στο βιντεο , θα φας μια μηνυσαρα όλη δική σου και θα ζητήσω αποζημίωση για ολα! Να δεις πως άλλαξε στάση! Σε δευτερόλεπτα! Μάθετε τα παντα. Νομοθεσία, δικαιώματα και υποχρεώσεις μας ,εφαρμόστε τα και αφήστε τους να σκούζουν.
Λιμενικοί αφού μου ζήτησαν και είχα τα πάντα ήθελαν να με γράψουν για μια μαλακία.
Βγάζω το κινητό, παιδιά καταγράφεστε δείξτε μου σας παρακαλώ, άγκυρες, διπλώματα ταχυπλόου, βεγγαλικά, καπνογόνα, υπηρεσιακές ταυτότητες κτλ.
Ένας ψέλισε απαγορεύεται αυτό που κάνεις και του απάντησα κάνε μου μήνυση.
Σηκωθήκαν και φύγανε.
 
Λιμενικοί αφού μου ζήτησαν και είχα τα πάντα ήθελαν να με γράψουν για μια μαλακία.
Βγάζω το κινητό, παιδιά καταγράφεστε δείξτε μου σας παρακαλώ, άγκυρες, διπλώματα ταχυπλόου, βεγγαλικά, καπνογόνα, υπηρεσιακές ταυτότητες κτλ.
Ένας ψέλισε απαγορεύεται αυτό που κάνεις και του απάντησα κάνε μου μήνυση.
Σηκωθήκαν και φύγανε.
Καταγεγραμμένο ντοκουμέντο στο οποίο δεν μπορούν να βάλουν χέρι και τους ξεμπροστιάζει το φοβούνται όπως ο διάολος το λιβανι.
 
Παλικαρια ειχα παρει τον εδω προεδρο του ανεξαρτητου συλλογου να μου βγαλει αδεια κυνηγιου!!!
Με παιρνει εχθες τηλεφωνο.....και ''ακουσον -ακουσον''....μου λεει Νικολα δεν σε συμφαιρει να
βγαλεις αδεια απο τον δικο μας συλλογο....
Τον ρωταω γιατι ???
Στον ανεξαρτητο συλλογο η τοπικη αδεια εχει 135 ευρω...ενω στον συνεργαζομενο μονο 83 ευρω.
Το υπουργειο κανει διαχωρισμο...και η εκπτωση ισχυει μονο για τους συνεργαζομενους συλλογους.

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες....Οσοι δεν βγαλατε αδεια περυσι αδεια σε ανεξαρτητο συλλογο...,
για την βγαλετε φετος,,,,,135 ευρω η τοπικη.....και παει λεγοντας.....
 
Παλικαρια ειχα παρει τον εδω προεδρο του ανεξαρτητου συλλογου να μου βγαλει αδεια κυνηγιου!!!
Με παιρνει εχθες τηλεφωνο.....και ''ακουσον -ακουσον''....μου λεει Νικολα δεν σε συμφαιρει να
βγαλεις αδεια απο τον δικο μας συλλογο....
Τον ρωταω γιατι ???
Στον ανεξαρτητο συλλογο η τοπικη αδεια εχει 135 ευρω...ενω στον συνεργαζομενο μονο 83 ευρω.
Το υπουργειο κανει διαχωρισμο...και η εκπτωση ισχυει μονο για τους συνεργαζομενους συλλογους.

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες....Οσοι δεν βγαλατε αδεια περυσι αδεια σε ανεξαρτητο συλλογο...,
για την βγαλετε φετος,,,,,135 ευρω η τοπικη.....και παει λεγοντας.....
Αυτό ήταν γνωστο από την αρχή, όπως η έκπτωση ισχύει για τον ίδιο τύπο σδειας με την περσινή αν δεν κάνω λάθος.
 
Αυτό ήταν γνωστο από την αρχή, όπως η έκπτωση ισχύει για τον ίδιο τύπο σδειας με την περσινή αν δεν κάνω λάθος.
Τέτοια μ@@νοπανα είναι αυτοί και τέτοια ζώα εμείς που τους ανεχόμαστε.
Από την αρχή πάντως γνωστό δεν ήταν, απλώς η προεδράρα είδε το αναπόφευκτο τέλος που έρχεται και σκέφτηκε έναν τρόπο να φάει λίγα ακόμα. Δεν πειράζει, το πεπρωμένο φυγειν αδύνατο πείτε του αν τον πετύχετε σε κάνα καραούλι...
 
Παλικαρια ειχα παρει τον εδω προεδρο του ανεξαρτητου συλλογου να μου βγαλει αδεια κυνηγιου!!!
Με παιρνει εχθες τηλεφωνο.....και ''ακουσον -ακουσον''....μου λεει Νικολα δεν σε συμφαιρει να
βγαλεις αδεια απο τον δικο μας συλλογο....
Τον ρωταω γιατι ???
Στον ανεξαρτητο συλλογο η τοπικη αδεια εχει 135 ευρω...ενω στον συνεργαζομενο μονο 83 ευρω.
Το υπουργειο κανει διαχωρισμο...και η εκπτωση ισχυει μονο για τους συνεργαζομενους συλλογους.

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες....Οσοι δεν βγαλατε αδεια περυσι αδεια σε ανεξαρτητο συλλογο...,
για την βγαλετε φετος,,,,,135 ευρω η τοπικη.....και παει λεγοντας.....
Κυριε Νικο,η εκπτωση δεν ειναι μονο για τους συνεργαζομενους.Η εκπτωση ισχυει για ολους,απλα υπαρχουν καποιες προύποθεσεις.
1)Να βγαλεις ιδιο τυπο αδειας,με αυτον που ειχες βγαλει περσυ
2)Η αδεια να βγει,εκει που την ειχες βγαλει και περσυ(πχ αν περσυ βγαλατε σε συνεργαζομενο,θα πρεπει και φετος να πατε εκει)

ΥΓ:Τα εφτιαξε μια χαρα ο καραφλοδαιμονας.
 
Κυριε Νικο,η εκπτωση δεν ειναι μονο για τους συνεργαζομενους.Η εκπτωση ισχυει για ολους,απλα υπαρχουν καποιες προύποθεσεις.
1)Να βγαλεις ιδιο τυπο αδειας,με αυτον που ειχες βγαλει περσυ
2)Η αδεια να βγει,εκει που την ειχες βγαλει και περσυ(πχ αν περσυ βγαλατε σε συνεργαζομενο,θα πρεπει και φετος να πατε εκει)

ΥΓ:Τα εφτιαξε μια χαρα ο καραφλοδαιμονας.
Είχα αποφασίσει να βγάλω άδειες εκτός συνεργαζομενου για πρώτη φορα. Και λέω άδειες γιατί πληρώνω από την τσέπη μου 3 αδειες. Την δικιά μου , του πατέρα μου και του ξαδέρφου μου που είναι οικονομικά παρα πολυ δυσκολα. Τα 50 ευρώ διάφορα στην κάθε μια ξεχωριστά είναι μεγάλο ποσο και μου έκοψαν τα ποδια. Τα μαγειρεψαν έτσι ώστε να μας δέσουν για μια ακομη χρονια. Ομως του χρονου που η τοπική στον συνεργαζόμενο θα έχει 130€ τους δηλώνω ευθαρσώς και θα το κάνω και στον σύλλογο ότι θα πάρουν τα παπαρια μου! Και με ξεχνάνε γενικώς σε όλα μέχρι να αλλάξουν ολα. Μου αρέσει επίσης που λέτε γιατι ο Αραμπατζής δεν βγαίνει να αντικρούσει αυτούς που μιλάνε για καθολική απαγόρευση του κυνηγιού. Δεν έχει να πει τίποτα. Τα 15€ τα πηρε, έδεσε πάρα πολλούς στους συνεργαζόμενους για να τα παρει και από εκεί , άρα η δουλειά του τελείωσε για φετος.
 
Είχα αποφασίσει να βγάλω άδειες εκτός συνεργαζομενου για πρώτη φορα. Και λέω άδειες γιατί πληρώνω από την τσέπη μου 3 αδειες. Την δικιά μου , του πατέρα μου και του ξαδέρφου μου που είναι οικονομικά παρα πολυ δυσκολα. Τα 50 ευρώ διάφορα στην κάθε μια ξεχωριστά είναι μεγάλο ποσο και μου έκοψαν τα ποδια. Τα μαγειρεψαν έτσι ώστε να μας δέσουν για μια ακομη χρονια. Ομως του χρονου που η τοπική στον συνεργαζόμενο θα έχει 130€ τους δηλώνω ευθαρσώς και θα το κάνω και στον σύλλογο ότι θα πάρουν τα παπαρια μου! Και με ξεχνάνε γενικώς σε όλα μέχρι να αλλάξουν ολα. Μου αρέσει επίσης που λέτε γιατι ο Αραμπατζής δεν βγαίνει να αντικρούσει αυτούς που μιλάνε για καθολική απαγόρευση του κυνηγιού. Δεν έχει να πει τίποτα. Τα 15€ τα πηρε, έδεσε πάρα πολλούς στους συνεργαζόμενους για να τα παρει και από εκεί , άρα η δουλειά του τελείωσε για φετος.
130 η τοπικη;;;
 
Σημερα οπως εχω κοινωνησει στην παρεα, εγινε το πρωτο βημα.κατεθεσα επιστολη διαμαρτυριας στον συνεργαζομενο συλλογο που ανηκα με επισημη πρωτοκολληση και αιτημα διαβιβασης στη ΔΚΟΣΕ και την ΚΣΕ του καραφλα.Στις 17/8 θα γινει το δευτερο βημα, εκδοση αδειας στον ανεξαρτητο συλλογο Κομοτηνης ο οποιος χθες με διαβεβαιωσε οτι το κοστος της τοπικης για Ροδοπη (περσι εβγαλα τοπικη για Αττικη με 116 €) ειναι 90 €.Τριτο βημα, περιμενω μεχρι τις 19-20/8 απαντηση απο την Commission για το αιτημα μου να μου κοινοποιηθει η επιστολη τους για το κυνηγι του τρυγονιου.Στον πρωην συλλογο μου ανοιξα μια κουβεντα για το γενικο κλιμα.Υπαρχει δυσαρεσκεια αλλα το συμπερασμα βγαινει απο μια φραση που ειπωθηκε οσον αφορα την κινηση μου:"Ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη" (επεξηγηματικα η ανανεωση στον συνεργαζομενο συλλογο εχει γινει για τους πιο πολλους κυνηγους απλα συνηθεια, δεν αλλαζουν δρομο).Επισης το συμπερασμα ειναι οτι το κυνηγι οδευει στο να γινει "χομπι" για τους εχοντες και κατεχοντες.ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΞΥΠΝΗΣΤΕ, ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Ο ΚΑΡΑΦΛΑΣ Γ@@Ω ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!
 
Back
Top