Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Αυτή την απόφαση πήραν. Όποιος πέρσι έβγαλε σε συνεργαζόμενο, αν φέτος αποφασίσει να αλλάξει θα τα πληρώσει όλα. Δηλαδή εγώ που έδωσα πέρσι 160, για μένα δεν ισχύει το "δωρεάν" που έταξε η κυβέρνηση. Εκβιασμός χειρίστου είδους, τακτική όσα φάμε, όσα πιούμε κι ότι αρπάξει ο κώλος μας
Καραφλό παλιάρχιδο, να τον πετύχεις σε κάνα καρτέρι να του αδειάσεις μια κούτα lampro για να πεθάνει αργά και βασανιστικά.
Κυριάκο!Πολύ κωλοπαιδο ο Καράφλας!!
 
Το μοναδικό ραβδωτό που θα δούμε και μας περιμένει τα επόμενα χρόνια σαν Έλληνες κυνηγούς είναι αυτό View attachment 30592
Ραβδωτά chock 12ga; και μάλιστα ζευγάρι;
Αυτά δεν απαγορεύονται στην Ελλάδα;
 
Αυτή την απόφαση πήραν. Όποιος πέρσι έβγαλε σε συνεργαζόμενο, αν φέτος αποφασίσει να αλλάξει θα τα πληρώσει όλα. Δηλαδή εγώ που έδωσα πέρσι 160, για μένα δεν ισχύει το "δωρεάν" που έταξε η κυβέρνηση. Εκβιασμός χειρίστου είδους, τακτική όσα φάμε, όσα πιούμε κι ότι αρπάξει ο κώλος μας
Καραφλό παλιάρχιδο, να τον πετύχεις σε κάνα καρτέρι να του αδειάσεις μια κούτα lampro για να πεθάνει αργά και βασανιστικά.
Εσύ καλά είσαι εγώ έβγαλα περιφερειακή στο ΚΣ Σιδηροκαστρου πέρυσι 146 και φέτος θέλει 128 ευρώ έβαλαν και επίδομα για το βαμβάκι μέσα.
 
Last edited:
Μπορεί να ανοίξει ένα τοπικ με τις προβλέψεις του καθενός μας με την πιθανή ημερομηνία απαγόρευση θήρας του τρυγονιου .Προσωπικά πιστεύω ότι μέχρι τις 8 Σεπτέμβρη θα έχει κλείσει εάν όχι νωρίτερα και αυτό εξαρτάται από την διάθεση του η την ικανότητα του καθενός να το δηλώσει
Το κυνήγι ξεκινάει Παρασκευή 20.Θα μας αφήσουν σίγουρα το ΠΣΚ για να βγουμε όσοι είναι να βγούμε και να μην διαμαρτυρηθεί κανένας ότι δεν πρόλαβε λόγω εργασίας να βγει.Απο εκεί και πέρα προσωπικά πιστεύω ότι είμαστε ξανα μπροστά σε μια συμφωνία κάτω από το τραπέζι με δύο πιθανές εκδοχές.Η 1η, την Δευτέρα 23 (Αμυράς,οικολόγοι πλευρά) και η 2η, την Παρασκευή 27 (σκληρή διαπραγμάτευση ΚΣΕ).Βλέπω να προκρίνεται το δεύτερο γιατί η ΚΣΕ θα πει "Ορίστε το κυνηγήσαμε και ένα ολόκληρο δεκαήμερο και πάνω κάτω όλοι πρόλαβαν να βγουν μια βόλτα" και οι Οι-κωλο-γοι "Σώσαμε τουλαχιστον τη "μαζική σφαγή" των τρυγονιων για 2ο ΣΚ που όλοι κυνηγοι θα έβγαιναν μαζικά".Win-win φάση μου μυρίζει...
 
Άδεια στο Δασαρχείο και συμμετοχή στα κοινά, τα οποία κοινά δεν είναι ιδιοκτησία των συνεργαζόμενων.

Για να πάει λίγο μπροστά ετούτος ο τόπος, πρέπει να κάνουμε όλοι μας μια προσπάθεια να διαχωρίσουμε στο μυαλό μας τα πράγματα που σκοπίμως είναι μπλεγμένα και συγκεχυμένα μεταξύ τους. Δηλαδή «τα σύκα από τη σκάφη», «την ήρα από το στάρι» και «τα ξερά απ’ τα χλωρά».
  • Την άδεια θήρας μας την παρέχει το Κράτος μέσω της αρμόδιας υπηρεσίας του, το οποίο Κράτος είναι υπεύθυνο για τη φύλαξη και την προστασία της χλωρίδας και πανίδας όλης της επικράτειας αλλά και γενικά για την ομαλή και ασφαλή διεξαγωγή κάθε δημόσιας δραστηριότητας των πολιτών του, μέσα από τις αρμόδιες υπηρεσίες του.
  • Την ασφάλιση μας την παρέχουν οι ασφαλιστικές εταιρίες. Η ομαδική ασφάλιση βγαίνει πολύ φθηνότερη για τον καθένα.
  • Τη συλλογικότητα μας την παρέχουν οι οργανώσεις των μεμονωμένων ατόμων (σύλλογοι κτλ). Θα πρέπει να δημιουργούνται όταν υπάρχει η ανάγκη και να διαλύονται όταν επιτυγχάνεται ο σκοπός τους πριν αναπτύξουν ένστικτα αυτοσυντήρησης και δεσμούς διαπλοκής και διαφθοράς.
Επειδή όμως τα παραπάνω, υπό το αδυσώπητο τικ-τακ, φαίνονται λίγο μακροπρόθεσμα, για φέτος: άδεια όπου μας βολεύει και συμμετοχή στα κοινά όπου λάχει. Πολύ καλό θα ήταν αν αξιοποιούσαμε την επικείμενη καραντίνα σε περισυλλογή και αναστοχασμό.
Μόλις διάβασα τα ποσταρισματα ότι ο καράφλας τα έφτιαξε έτσι ώστε όσοι πάνε σε ανεξάρτητο θα πληρώσουν όλο το ποσό.Εγω λόγω μετακόμισης από Αθήνα σε Κομοτηνή ακόμα δεν έχω βγάλει άδεια.Οταν διάβασα τα πόστς ομολογώ ότι λιγοψυχησα προς στιγμή, γιατί τα οικονομικά μου έχουν εκτροχιαστεί, για να βγάλω τελικά σε συνεργαζόμενο.ΔΕΝ θα τους κάνω τη χάρη.Παρασκευη 13 θα επιδοσω επιστολή διαμαρτυρίας στον συνεργαζόμενο που ανήκω και μετά στις 17/08 κατάθεση δικαιολογητικών για άδεια στον ανεξάρτητο της Κομοτηνής.Αυτα τα σκυλιά της ΚΣΕ γίνανε χειρότερα από της κυβέρνησης.Ουτε σάλιο για φτύσιμο δεν αξίζουν.Αει στο διάολο, λαμόγια...
 
Εσύ καλά είσαι εγώ έβγαλα περιφερειακή στο ΚΣ Σιδηροκαστρου πέρυσι 146 και φέτος θέλει 128 ευρώ έβαλαν και επίδομα για το βαμβάκι μέσα.
Η ξεφτίλα του καλοκαιριου εξελίσεται σε χειρότερη από του χειμώνα.Ειναι όλοι τους ελεεινοί και τρισαθλιοι.Προσκυνημενοι γκιαουρηδες.Φωτια και τσεκούρι λοιπόν...
 
Μόλις διάβασα τα ποσταρισματα ότι ο καράφλας τα έφτιαξε έτσι ώστε όσοι πάνε σε ανεξάρτητο θα πληρώσουν όλο το ποσό.Εγω λόγω μετακόμισης από Αθήνα σε Κομοτηνή ακόμα δεν έχω βγάλει άδεια.Οταν διάβασα τα πόστς ομολογώ ότι λιγοψυχησα προς στιγμή, γιατί τα οικονομικά μου έχουν εκτροχιαστεί, για να βγάλω τελικά σε συνεργαζόμενο.ΔΕΝ θα τους κάνω τη χάρη.Παρασκευη 13 θα επιδοσω επιστολή διαμαρτυρίας στον συνεργαζόμενο που ανήκω και μετά στις 17/08 κατάθεση δικαιολογητικών για άδεια στον ανεξάρτητο της Κομοτηνής.Αυτα τα σκυλιά της ΚΣΕ γίνανε χειρότερα από της κυβέρνησης.Ουτε σάλιο για φτύσιμο δεν αξίζουν.Αει στο διάολο, λαμόγια...
και επιπλέον "ακούγεται" ότι οι αγαπητοί μας θηροφύλακες όταν πετύχουν κυνηγό με άδεια σε ανεξάρτητο θα τον κάνουν φύλλο και φτερό προκειμένου να βεβαιώσουν παράβαση ντε και καλά.
 
και επιπλέον "ακούγεται" ότι οι αγαπητοί μας θηροφύλακες όταν πετύχουν κυνηγό με άδεια σε ανεξάρτητο θα τον κάνουν φύλλο και φτερό προκειμένου να βεβαιώσουν παράβαση ντε και καλά.
Αν είσαι νόμιμος δεν παει να χτυπήσουν τον κωλο τους κάτω δεν μπορούν να σου κάνουν τιποτα. Τι θα κάνουν δηλαδη? Θα μου βάζουν στα μουλωχτά μπεκατσα στο γιλέκο όταν γυρνάω από το απογευματινό της τσιχλας? Η θα μου πετάνε κανα λαγο στο πορτ μπαγκαζ όταν κινούμαι νυχτα?
 
Αν είσαι νόμιμος δεν παει να χτυπήσουν τον κωλο τους κάτω δεν μπορούν να σου κάνουν τιποτα. Τι θα κάνουν δηλαδη? Θα μου βάζουν στα μουλωχτά μπεκατσα στο γιλέκο όταν γυρνάω από το απογευματινό της τσιχλας? Η θα μου πετάνε κανα λαγο στο πορτ μπαγκαζ όταν κινούμαι νυχτα?
φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις , ότι οποιαδήποτε παράβαση "γράψει" ο θηροφύλακας δεν γίνεται παρουσία σου για να την υπογράψεις και να λάβεις γνώση.
Αλλά μπορεί κάλλιστα να συμπληρώσει το φύλλο ελέγχου με τα στοιχεία σου και μετά να πάει στο δασαρχείο και να "συντάξει" παράβαση ότι δλδ π.χ. είχες στο όπλο 5 φυσίγγια και όχι 3 .
Και έπειτα από μήνες να λάβεις την ειδοποίηση για το δικαστήριο .

τόσο απλά , εύκολα , διαφανή και τίμια.....

αμ πως ............ ;) ;)
 
Μην πέφτετε στην παγίδα που έβαλε η ΚΣΕ. Πριν λίγο καιρό είχα αναφέρει ότι προβλέπω φασαρίες με τους θηροφύλακες. Η ΚΣΕ μας έχει διχάσει και τα κάνει όλο και χειρότερα.
ισχύει και η απάντηση είναι μία και μόνο μία.
 
Back
Top