Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Πέρυσι υπολογίζεται ότι θηρεύτηκαν 290000 τρυγόνια στην Ελλάδα οπότε φέτος έβαλαν όριο τα μισά ήτοι 145000. Γιατί δεν έβαλαν το όριο στα 4 που είναι το μισό του 8 αλλά επέβαλλαν όριο 6 και συνολική κάρπωση 145000; Και να ήταν οι μόνες απορίες θα μου πεις…

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ η ρυθμιστική διάταξη θήρας για τη ΝΕΑ κυνηγετική περίοδο 2021-2022!

Σχετικά με το κυνήγι τρυγονιού, το ετήσιο όριο κάρπωσης θα ανέρχεται στα 145.000 άτομα, μειωμένο δηλαδή κατά 50% σε σχέση με τον μέσο όρο των καρπώσεων μεταξύ των ετών 2013-2018.

https://www.kynigesia.gr/index.php/...hiras-gia-ti-nea-kynigetiki-periodo-2021-2022

Το ημερήσιο όριο κάρπωσης το έβγαλαν βάσει του παλιού ορίου (12) και όχι του περυσινού (8) ... κάπου το διάβασα τώρα μόλις πριν λίγο αλλά έχασα την ιστοσελίδα ... Έτσι έχει λογική βάση.
Πάντως εγώ θεωρώ πολύ αισιόδοξο (υπερτιμημένο) το νούμερο των 290.000 ετησίως ... Και πιστεύω ότι ούτε το φετεινό των 145.000 θα συμπληρωθεί. Θεωρώ αδικαιολόγητο το φόβο πολλών συναδέλφων ότι θα συμπληρωθεί (και θα σταματήσει το κυνήγι του τρυγονιού) από την 1η ή 2η μέρα !!!
 
Με σκάλωσες προς στιγμήν νόμισα ότι κάτω από τον Κένταυρο έχεις κρατήσει ψηφοδέλτιο από το παλιό ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο
Έχω πιει και κάτι μπύρες είναι η αλήθεια και θολώνει λίγο το μάτι μου topic.
Screenshot_20210809-235621_Chrome~2.jpg
 
Με σκάλωσες προς στιγμήν νόμισα ότι κάτω από τον Κένταυρο έχεις κρατήσει ψηφοδέλτιο από το παλιό ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο
Έχω πιει και κάτι μπύρες είναι η αλήθεια και θολώνει λίγο το μάτι μου topic.
View attachment 30583
Το λιγουρευεσαι?
 
Γι'αυτό το έγραψα ρε Μπουμπουκο!Μαζί με τον Καράφλα κοπανας μπύρες?
Τι του φωνάζω να έρθει
Τι του λέω πως κερνάω
Τι του λέω πως θα του δώσω και έκτακτη εισφορά αυτός τίποτα
Έχει πιάσει το γαμημενο το καρτέρι και δεν λέει να κουνηθεί μην τυχόν και κόψουν το κυνήγι και αυτός λείπει
 
το μοναδικό πράγμα που έχει μπει στην ρυθμιστική είναι η αύξηση του ορίου στα αγριογούρουνα;
Λόγω πανώλης ... σιγά μην τα βάζαν αλλιώς ... κάνω λάθος ;;;
Ενώ υπάρχουν επίσημες έρευνες για αύξηση θηραμάτων και μάλιστα σε σημείο να είναι «ελάχιστου κινδύνου» όπως οι δεκαοκτούρες, τα κιτρινοπούλια, οι μελισσουργοί, τα ζαρκάδια, η κίσσα κλπ; Δεν με νοιάζει να μπουν στη ρυθμιστική, μια γ@μημενη απάντηση μπορώ να πάρω από τους θεσμούς μας;
Μοναδική λύση
δεκαοκτούρες ζευγάρωμα με περιστέρια
κιτρινοπούλια ζευγάρωμα με καναρίνια
μελισσουργοί ζευγάρωμα με χελιδόνια
ζαρκάδια ζευγάρωμα με κατσίκια
κίσσα ζευγάρωμα με κοράκια
Αν θέλετε να δείτε άσπρη μέρα.

Οι θεσμοί δεν ομιλούν ... πως να σου απαντήσουν ;;;
 
Λόγω πανώλης ... σιγά μην τα βάζαν αλλιώς ... κάνω λάθος ;;;

Μοναδική λύση
δεκαοκτούρες ζευγάρωμα με περιστέρια
κιτρινοπούλια ζευγάρωμα με καναρίνια
μελισσουργοί ζευγάρωμα με χελιδόνια
ζαρκάδια ζευγάρωμα με κατσίκια
κίσσα ζευγάρωμα με κοράκια
Αν θέλετε να δείτε άσπρη μέρα.

Οι θεσμοί δεν ομιλούν ... πως να σου απαντήσουν ;;;
όταν με το καλό γινω πρόεδρος στο ΚΣΘ θα βάλω μέσα το ζαρκάδι με ραβδωτό, έχω σχέδιο δράσης
 
όταν με το καλό γινω πρόεδρος στο ΚΣΘ θα βάλω μέσα το ζαρκάδι με ραβδωτό, έχω σχέδιο δράσης
Το μοναδικό ραβδωτό που θα δούμε και μας περιμένει τα επόμενα χρόνια σαν Έλληνες κυνηγούς είναι αυτό 20151029172630_314631c0.jpeg
 

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ η ρυθμιστική διάταξη θήρας για τη ΝΕΑ κυνηγετική περίοδο 2021-2022!

Σχετικά με το κυνήγι τρυγονιού, το ετήσιο όριο κάρπωσης θα ανέρχεται στα 145.000 άτομα, μειωμένο δηλαδή κατά 50% σε σχέση με τον μέσο όρο των καρπώσεων μεταξύ των ετών 2013-2018.

https://www.kynigesia.gr/index.php/...hiras-gia-ti-nea-kynigetiki-periodo-2021-2022

Το ημερήσιο όριο κάρπωσης το έβγαλαν βάσει του παλιού ορίου (12) και όχι του περυσινού (8) ... κάπου το διάβασα τώρα μόλις πριν λίγο αλλά έχασα την ιστοσελίδα ... Έτσι έχει λογική βάση.
Πάντως εγώ θεωρώ πολύ αισιόδοξο (υπερτιμημένο) το νούμερο των 290.000 ετησίως ... Και πιστεύω ότι ούτε το φετεινό των 145.000 θα συμπληρωθεί. Θεωρώ αδικαιολόγητο το φόβο πολλών συναδέλφων ότι θα συμπληρωθεί (και θα σταματήσει το κυνήγι του τρυγονιού) από την 1η ή 2η μέρα !!!
Ποια δευτερη μερα ρε παλικαρι.
Απο την μεση και κατω το τρυγονι ξεκινα μετα τις 2 Σεπτεβρη.
Κανονιστε να γινουμε κουβαρια....
 
Back
Top