Ρε πού πάμε;;;

Κατ εμενα Να μεινει ως εχει

Αμα καποιος δεν θελει να προσφερει μπορει να ειναι καλλιστα γραμμενο μελος και να μην το κανει. Χειροτερα ακομη μπορει να ειναι ενεργητικοτατος στην γραφη του αλλα αντι να προσφερει να δημιουργει ζημια
Αμα καποιος θελει να αντλησει πκηροφοριες εναντιων μας δεν τον σταματα η κλειστη ταυτοτητα του φορουμ
Ισα ισα που πανευκολα περνει οτι χειροτερο υπαρχει απο τα φεισμπουκ

αν το φορουμ χρειαστει οικονομικη βοηθεια τοτε μια ανακοινωση για συνειςφορα για οσους θελουν και χωρις υποχρεωση με μεγιστο ποσο τα 5 ευρω

Με αποδειξη για να μην μπορει κανενας να πει κακοπροαιρετα κατι

ετσι κανενας δεν υποχρεωνεται!
Κανενας δεν χρεωνεται για 5 ευρω!
Κανενας δεν ξερει εαν εδωσε ο Χρυσανθος
Κανενας δεν εχει παραλογες απαιτησεις επειδη εδωσε εθελοντικα συνδρομη
 
Το "προσφέρουν" κάτι είναι πολύ σχετικό.
1. Ποιος θα αποφασίσει αν προσφέρουν.
2. Αν γράφουν μια αράδα ή μια καλημέρα είμαστε οκ ;
3. Ποιος θα ελέγξει αν έχουν σταματήσει να προσφέρουν ;
4. Αν κάτι τους συμβεί και δεν μπορούν να γράψουν για 1 χρόνο ;
5. Αν γράφουν 10 πράγματα και τα 9 είναι λάθος (από άγνοια), προσφέρουν ή όχι ; :)
6. Και εμείς που γράφουμε τι προσφέρουμε ;;; :) :) :)

Ο Βill θα αποφασίσει, απλά σκεφτείτε και τα παραπάνω.
Ποιός θα κάνει αυτές τις δουλειές για 2000 άτομα ;
1. Αν έχουν 0 μυνήματα και έχουν κάνει την εγγραφη τους παραπάνω από χρόνο προφανώς δεν προσφέρουν.
2. Η καλημέρα δεν σωζει την κατάσταση αλλά δεν ξέρω τι να απαντήσω σε αυτό.
3.Αν έχουν προσφέρει στο παρελθόν αξίζουν μια θέση εδώ αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι κάποιος το παρελθόν «βοηθούσε» όπωσ μπορούσε και ξαφνικα μια μέρα είπε σταματάω.
4.Εαν δεν γράψουν για ένα χρόνο και διαγραφούν ας φτιάξουν καινουργιο account σιγά.
5.Αν από τα 10 που γράφει κάποιος τα 9 είναι λάθος δεν την γλιτώνουμε με τίποταo_O και δεν νομίζω ότι κάποιος δεν γράφει γιατι φοβάται να κάνει λάθος.
6. Όσοι γραφουν προσφέρουν γενικά γιατι αλλιώς θα ήταν σα νεκροταφείο εδώ μέσα.

Εγω έτσι το βλέπω πάντως. Μπορεί να είμαι και 100% λάθος αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.
Ωστόσο είναι κάποιοι σοβαροί προβληματισμοί οι παραπάνω που μόνο η διαχείριση μπορεί να κρίνει πιο είναι το καλύτερο για το μέλλον του φόρουμ.

Κατ εμενα Να μεινει ως εχει

Αμα καποιος δεν θελει να προσφερει μπορει να ειναι καλλιστα γραμμενο μελος και να μην το κανει. Χειροτερα ακομη μπορει να ειναι ενεργητικοτατος στην γραφη του αλλα αντι να προσφερει να δημιουργει ζημια
Είναι μια άποψη και αυτό. Βέβαια όταν λέω ότι κάποιος πρέπει να προσφέρει δεν εννοω να παίρνει φωτιά το πληκτρολόγιο του……και μια κουβέντα το μήνα να λέει που να αξίζει προσφέρει. Όλοι μας κάτι γνωρίζουμε πάνω στο θέμα κυνήγι, ας το μοιραστούμε, ας μοιραστούμε έστω τις κυνηγετικές εμπειριες μας.
Απλα ρε παιδιά όταν βλέπεις άτομα που έχουν 0 0 0 μυνηματα τι να τους κάνουμε?
Δεν ξέρω μπορεί να ειμαι και λάθος πάνω στο θέμα.
 
Μια καλή λύση είναι ανοιχτό φόρουμ, με πολλά μέλη , υψηλή επισκεψιμότητα άρα πιο ελκυστικό για διαφήμιση σε 3- 4 επαγγελματίες διαφορετικούς μεταξύ τους .. πχ 1 κατασκευαστής φυσιγγίων , 1 έμπορος σκυλοτροφών , ενας με είδη ρουχισμού και μια εταιρία με παπούτσια ... βγάζεις μια τιμή πχ 500€ το χρονο έκαστος και τακτοποιείς τα έξοδα του φόρουμ και σου μένουν και λίγα και για περαιτέρω προβολή ,δικηγόρο κλπ ...
 
Παντως και αυτο που αναφερατε πιο πανω οτι καλο θα ητανε να κανουμε και καποια δωρεα προς το "Χαμογελο του παιδιου" ή αλλους παρομοιους οργανισμους κλπ.....ειναι πολυ σωστη κινηση!
 
Μετά από 3 μήνες απραξίας τον πούλο. Αν θέλουν να μάθουν κανένα καλό καρτέρι, να πάνε στο e-artemis! .sarcastic.
Α σωθηκε ο "ψαρας" αν περιμενει απο το αρτεμις.Εκει ειναι 4-5 το πολυ,που γραφουν συνεχεια και σοβαρα και αλλοι 20-30,που γραφουν μεν σοβαρα,αλλα οποτε το θυμηθουν,ο Ποσειδωνας ισιωσει με την Αφροδιτη και ο Ερμης γινει αναδρομος.
Αλλα γενικα συμπεριφερονται σαν πρωτογονοι στην πρωτη νυξη που θα υπαρξει και οι διαχειριστες απλα,δεν υπαρχουν πουθενα...
 
Πες μου χρυσανθε ένα μέλος που είναι γραμμένο και δεν προσφέρει ούτε μια εμπειρία ποιος ο λόγος να είναι μέλος.

Γιατί κ εμείς εμπειρίες συναλλαζουμε.

Όποιο μέλος δημιουργεί πρόβλημα διαγράφεται.
Λαμπρο,υπαρχει η πιθανοτητα φιλε,καποιος να μην εχει την δυνατοτητα να κυνηγαει συχνα(πχ μονο2-3 φορες το μην) ή να μην κυνηγαει και καθολου ειτε λογω οικονομικων,ειτε λογω χρονου(οικογενεια,δουλεια κλπ).
Αυτος ο ανθρωπος προφανως παρακολουθει το φορουμ για να ξεχνιεται,να βλεπει φωτογραφιες και να του ερχονται ομορφες αναμνησεις απο κυνηγια του παρελθοντος.Τι να του πεις αυτουνου?Διαγραφη επειδη δεν εχει να μας αναφερει μια εμπειρια του?Κριμα ειναι.Υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις.Υπαρχουν ομως και οι "ψαραδες",αυτο ειναι το μονο σιγουρο..Τα εχεις δει και στο αρτεμις φανταζομαι σε πολυ μεγαλο βαθμο...
 
Πες μου χρυσανθε ένα μέλος που είναι γραμμένο και δεν προσφέρει ούτε μια εμπειρία ποιος ο λόγος να είναι μέλος.

Γιατί κ εμείς εμπειρίες συναλλαζουμε.

Όποιο μέλος δημιουργεί πρόβλημα διαγράφεται.
Εννοω φιλε οτι εαν κλεισει το φορουμ για αγραφους επισκεπτες μπορει καποιος να εγγραφει , να πει ειμαι ο ταδε ταδε απο την σεληνη κλπ
Και να βλεπει οτι θελει
Ριχνει και μια ερωτηση αλα πουτσα αλα καυλα καθε τοσο η μια προταση και ειναι ενεργος , βλεπει, περνει, αλλα δεν προσφερει
Αρα ποια η διαφορα
Καμια
Εαν το φορουμ ειναι ανοικτο τοτε θα κερδισεις και νεα μελη
Καποια θα ειναι καλα
Εαν ειναι κλειστο τοτε πως θα μπουν νεα μελη χωρις να μπορουν να διαβασουν πρωτα;
Ξερετε οτι εχω μια αδυναμια στην νεολαια που θελει να ασχοκηθει με το κυνηγι
Πολλα νεα παιδια θελουν να μαθουν

μπορει να γινει και κατι αλλο
Καποιος που επισκεπτεται το φορουμ και διαβαζει να χει οριο επισκεψης

στις 5 φορες που μπαινει να πρεπει να κανει εγγραφη για να συνεχισει να μπορει να διαβασει
 
Υπαρχουν κυνηγετικες σελιδες στο FB που για να γινει καποιος μελος
θα πρεπει να εχει φωτο με το προσωπο του
οπως επισης ειναι απαραιτητη η παρουσια του εστω και με ενα καλημερα
Καποια στιγμη πολλοι απο τους διαχειριστες αυτων των σελιδων
εκαναν μια καθαρση και οσοι δεν συμμετειχαν ενεργα εστω και μια φορα τον μηνα
διαγραφηκαν
Ακομα και σημερα αυτες οι σελιδες παραμενουν ενεργες και ο αριθμος των μελων
δεν μειωθηκε παρα τις διαγραφες αλλα αυξηθηκε οπως και η συμμετοχη
Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοια εχει
ο μεγαλος αριθμος εγγεγραμενων μελων πχ 3.000 και να συμμετεχουν οι 200-300 τον μηνα
Αυτην την λογικη την εφαρμοσαν σε αλλα φορουμ
και στο τελος εμφανιζοταν ο Jonnys ο Μπεκατσας
που ειχε κανει τρια ποστ στα πεντε χρονια
και αρχιζε τα γαλλικα σε οτι διαφωνουσε με αποτελεσμα να γινει της Καλιοπης το καγκελο
Ο ιδιος στην συνεχεια αλλαζε ονομα προφιλ
και ως Tzak o επιβητορας
μαμουσε ολα τα θεματα του φορουμ για χαβαλε και πλακα
Για το οικονομικο κομματι ειπαμε υπαρχει λυση δεν κολωνουμε
 
Μα οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους. 2500 Μέλη 300 ενεργοί. Τι να κερδίσεις? Ενω αν ήταν 500 ενεργοί όλοι μεταξύ μας θα γνωριζόμασταν ακόμα καλύτερα. Και θα ήμασταν μια δυνατή παρέα.

Η άποψη μου είναι η ιδέα μου.
Δεν εχει αδικο αδερφε
Και γω την αποψη μου ειπα
η αληθεια δεν ξερω ουτε ποτε κκειδωσε το θεμα φτερωτα ουτε ποσα μελη ειμαστε
Ελειψα πανω απο 3 χρονια συνειδητα και δεν ασχοληθηκα ποτε να δω ποσο εφτασαν τα μελη
Γιατι ελειψα;
Γιατι αηδιασα τοτε
Γιατι μπηκα ξανα;
Γιατι ειδα νεα παιδια και μελη με ορεξη που με ωθησαν οι αξιες και τα ιδανικα που εχουν να γραψω ξανα
Λαθος μου;
Ισως. Θα δειξει στην πορεια
Σωστο;
Ποιος ξερει
Και αυτο θα δειξει
Ισως το μετανιωσω οσως οχι
Το παθος μου ωια το κυνηγι και τα σκυλια δεν εξαρταται απο το φορουμ
Οπου νιωθω οτι ισως μπορει να βοηθησω το κανω
Οπως ολα τα παιδια που γραφουν
Οπως ακριβως και εσυ
Τωρα αν το εκμεταλευονται καποιοι
Και ατην ζωη καθε μερα ετσι ειναι σωστα;
ΠροςΠαθω να Αφηνω ολους αυτους εκτος της χαρας που περνω οταν λεω ενα αστειο με ενα συναδερφο, οταν μιλαμε για θηραματα και σκυλια , κατι που μου ελειψε γιατι μιλωντας με ατομα οπως εσυ και αλλοι περι σκυλιων και θηραματων περνω μια πολυ σημαντικη χαρα και αποσυμφορηση απο το αγχος της καθημερινοτητας
 
Αφού έγινε ερώτηση θεωρώ πως πρέπει και εγώ να πω την άποψη μου .Τα πάντα ξεκινούν με ποια λογική ιδρύθηκε το φόρουμ , ιδρύθηκε με την λογική ενός κλειστού φόρουμ -κλαμπ ?ιδρύθηκε με την λογική ενός φόρουμ ανοιχτού σε όλους ?εάν με την πρώτη λογική λάθος που έφτασε τα τόσα μέλη,εάν με την δεύτερη τότε όλοι έχουν το δικαίωμα να μπουν και ο καθένας με την λογική του ,και μεγάλα παιδιά είμαστε και εκεί που αξίζει ασχολείσαι εκεί που δεν αξίζει δεν ασχολείσαι ,διαβάζω τι προσφέρουν τα μέλη που δεν είναι ενεργά , τον λόγο που δεν είναι ενεργά δεν τον ξέρω οπότε δεν κρίνω και δεν υποθέτω λόγους ?άλλωστε εγώ είμαι της λογικής εάν μπορώ να προσφέρω κάτι με την καλή μου την καρδιά θα το κάνω χωρίς αντάλλαγμα,μέχρι τώρα χαμένος δεν έχω βγει , αλλά ακόμα και εάν μπαίνουν για να αντλήσουν πληροφορίες ας το κάνουν δεν με ενοχλεί καθόλου .Και εγώ πολλά μέρη που ξέρω κάποιος μου είπε η με πήγε και μετά γύρω γύρω έμαθα μόνος μου κάποια μέρη .Άλλωστε εάν μιλάμε για το οικονομικό κομμάτι εάν θα μπει μια εγγραφή 5- 10 ευρώ τα 3000 μέλη σε μικρό χρονικό διάστημα θα γίνουν 300 500 μέλη που θα είμαστε πάλι εμείς που ασχολούμαστε πιο πολύ ,μια η άλλη δηλαδή για το οικονομικό . Εάν τώρα το φόρουμ θέλουμε να γίνει ένα κλειστό club είναι κάτι άλλο και πιστεύω ότι το οικονομικό σκέλος δεν πρέπει να είναι ο λόγος μιας τέτοιας αλλαγής μιας και όπως είπα παραπάνω μια η άλλη θα είναι . Βγάζοντας αυτούς που εγγράφηκαν και δεν ξαναασχοληθηκαν ποτέ και βάζοντας και μια εγγραφή 5 -10 € τον χρόνο πόσα μέλη θα έχει το φόρουμ σε 2 -3 χρόνια ? Βασίλη τα μέλη που εγγράφηκαν και δεν είναι ενεργά για έναν χρόνο ,εσένα και εμένα και τον καθένα μας ενοχλούν σε κάτι ?
 
Η γνωμη μου ειναι οτι το φορουμ πρεπει να παραμεινει ελευθερο σε ολους τους κυνηγους/ ψαραδες κ μη, κ ας γραφουν οποτε θελουν.
Η γνωση πρεπει να μοιραζεται.
Εγω ημουν μελος απο το 17 κ αρχισα να γραφω το 21. Αν ετρωγα διαγραφη δεν θα ηθελα να ασχοληθω ξανα.
Επισης οποιος θελει να βοηθησει οικονομικα ας το κανει.
Αυτοι οι 50-100+- που γραφουμε το τελευταιο διαστημα νομιζω οτι μπορουμε να καλυψουμε τα εξοδα ανετοτατα.
 
Όταν ήμουν παιδί στο χωριό:

Γιαγιά: πού πας ρε Γιώρη;
Παππούς Γιώργης: στην αγορά να βρώ τον Μήτσο να μιλήσουμε για τα λιβάδεια, να δω σε ποιόν θα πουλήσω τα τομάρια από τις γίδες και να ακούσω τα νέα από τον βολευτή πουρθε από την πρωτεύουσα.
Γιαγιά: ξέρω, ξέρω, πας να βρείς τους άλλους αχαϊρευτους να μπεκρουλιάσετε και να τσακωθείτε για τα πολιτικά!
Εγώ: γιαγια, να πάω και γω στην αγορά να παίξω μπάλα με τ΄αλλα παιδιά; ο παππούς θα με προσέχει .sarcastic.

Η αγορά στο χωριό με τις βρύσες της, το πλάτανο και μια τεράστια μουρια, ένας πλατύς χώρος όπου δέσποζε η εκκλησία και τέσσερα μικρά καφενεία/παντοπωλεία περιμετρικά της αγοράς, όπου κάθε καφενείο άνηκε και σε διαφορετική πολιτική παράταξη, η αγορά στην οποία μερικοί κάθονταν στην χαμηλή μαντρούλα της και άλλοι πήγαιναν πέρα-δώθε ή ένα-δυο γύρους γύρω από την εκκλησία - κάθε γύρος συμπληρωνόταν με ενδιάμεσους σταθμούς στα διάφορα καφενεία με κεράσματα, αστεία, κουβεντούλες, μικροπαραξηγήσεις και γενικά ανταλλαγή νέων. Στην αγορά έβλεπες φασαριόζικα πιτσιρίκια να παίζουν μπάλα ή να πηδάνε σχοινάκι ακόμα και αν μόλις είχαν γυρίσει από τα πρόβατα, σιωπηλούς παρατηρητές, νεανίδες να κρυφοχασκογελάνε με τους νεαρούληδες να προσπαθούν να εντυπωσιάσουν τις κρυφοχασκογελούσες, άντρες με σκληρά από την δουλειά κάτω από τον ήλιο πρόσωπα, αλλά και λίγες γυναίκες καθώς και μερικούς πρωτευουσιάνους που είτε έκαναν τον καμπόσο είτε πουλούσαν (ιδεατά) φύκια για (ιδεατές) μεταξωτές κορδέλες.

Αυτή είναι η αγορά που έχω στην μνήμη μου και στην καρδιά μου!

=================
Φόρουμ = forum (λατινική έννοια) = Αγορά (ελληνική έννοια) = δημόσιος χώρος όπου συγκεντρώνονται οι πολίτες μιάς κοινότητας για να επικοινωνήσουν, να πολιτευθούν, αλλά και να κάνουν κάποιες μπίζνες - σήμερα δυστυχώς ο όρος "αγορά" έχει αθλίως περιορισθεί μόνο στις μπίζνες, και αναγκαζόμαστε(!) να χρησιμοποιουμε ξενόγλωσσους όρους, π.χ. φόρουμ.

Η γνώμη μου εν ολίγοις: η αγορά (κοινώς φόρουμ) του hunterslife.gr απεθύνεται στην κοινότητα των κυνηγών / ψαράδων / φυση-ιδεαλιστοπραγματιστών αλλά και προς όλους που ενδιαφέρονται θετικά για θέματα της φύσης, του ψαρέματος και του κυνηγιού, και σαν τέτοια θα πρέπει το hunterslife.gr να μείνει ανοιχτό για όλους.
 
Ρε πού πάμε;;;

Δεν ξέρω που πάτε εσείς, αλλά εγώ πάω για Βερολίνο με 228 χλμ/ώρα


όπου με περιμένουν διάφορα θηράματα:):

ΥΓ: οι φωτογραφίες είναι από Παρασκευή βράδυ.
Καλό δρόμο! Είναι απόλαυση το τρένο στην Ευρώπη.
 
Ο καθένας έχει την άποψη του και καλώς την διατυπώνει ... ειδικότερα στη χώρα μας που όλοι είναι ειδικοί επί των πάντων , από το κυνήγι και το ψάρεμα μέχρι τον εμβολιασμό και την εξωτερική πολιτική ... κάποιοι προσπαθούν να επιβάλλουν την δική τους άποψη , σχολιάζουν και κατακεραυνώνουν όποιον εκφράζει αντίθετη άποψη από τη δική τους... αυτό συμβαίνει συχνά και καταντάει κουραστικό , ακόμα και να το διαβάζεις πόσο μάλλον να απαντάς ...

Εάν ο στόχος του Forum είναι απλά να γίνει μια κλειστή παρέα 100-200 ατόμων, ένα μεγάλο καφενείο που θα συμμετέχει ενεργά θα μοιράζεται εμπειρίες και φωτογραφίες , οι αποφάσεις πρέπει να είναι συγκεκριμένες ...

Εάν πάλι θέλει να γίνει το πολυπληθέστερο forum στην Ελλάδα ανθρώπων που αγαπούν τα υπαίθρια χόμπυ, κυνήγι , ψάρεμα, σκοποβολή κλπ και να αποκτήσει δύναμη ώστε να ακούγεται η φωνή των μελών του και σε άλλους χώρους, προβάλλοντας έναν διαφορετικό τρόπο ζωής και συμμετέχοντας ποικιλοτρόπως σε κοινωνικές δράσεις , πάντα για την προάσπιση των ιδεών που υποστηρίζει όπως συμβαίνει με αντίστοιχα forum σε άλλες χώρες , ο δρόμος είναι διαφορετικός και οι αποφάσεις άλλες προφανώς ...

Και τα δύο μαζί το βλέπω δύσκολο, δεν γίνεται να υπάρχει forum πχ με 30.000 μέλη , τα 10.000 να είναι ενεργά και να γράφουν καθημερινά 15.000 post... αυτό είναι ουτοπικό , δεν υπάρχει πουθενά αυτό και ούτε πρόκειτε να συμβεί και εδώ ...
 
Last edited:
Κατ΄αρχάς, το https://www.hunterslife.gr δεν έχει αρχική σελίδα (μέγα σφάλμα!).

Φτιάχνεις λοιπόν την αρχική σελίδα με άρθρα, ειδήσεις, διαφημίσεις και γενικώς πλούσια σε keywords κείμενα, όλα σχετικά με outdoor καταναλωτικά αγαθά και βγάζεις με αυτά τα μάτια του περαστικού κοινού διατηρώντας την επισκεψιμότητα σε υψηλές τιμές ώστε να ελκύεις χορηγούς για το HL και μέλη για το forum. Έτσι εξασφαλίζεις την οικονομική επιβίωση του μέσου και κάνεις και αποθεματικό για τα απρόβλεπτα.

Τα forums, όπως και η κοινωνία, είναι τα μέλη τους αλλά δεν ανήκουν σε αυτά.

Τα forums, είναι διαδικτυακοί χώροι όπου επικοινωνούν άμεσα και ελεύθερα, άτομα με κοινές δραστηριότητες, κοινά ενδιαφέροντα και οράματα. Δεν είναι ούτε λέσχες, ούτε σύλλογοι ούτε και οργανώσεις με κοινωνικό πρόσωπο. Δεν ανήκουν στα μέλη τους και δεν έχουν υποχρέωση προς αυτά και την κοινωνία άλλη από την διασφάλιση της ελεύθερης και ομαλής τους επικοινωνίας.

Συνδρομές, δωρεές, δράσεις, φαγοπότια, προβολές κτλ, αφήστε τα σε άλλες μορφές νομικών προσώπων, από τα οποία η κοινωνία έχει ήδη κορεστεί και για τα οποία πληρώνουμε ήδη πολλά. Τις εξιλαστήριες και πομπώδεις φιλανθρωπικές πράξεις, αφήστε τις για εκείνους που γέμισαν τους τραπεζικούς λογαριασμούς τους με πατρίδα, υγεία, ζωή και θάνατο αμέτρητων Ελλήνων. Όποιος θέλει πραγματικά να βοηθήσει το συνάνθρωπο, βοηθάει άμεσα δίχως να το διατυμπανίζει. Όποιος θέλει να αναμετρηθεί με τους φίλους του στη σκοποβολή, ας το κάνει δίχως να το διαλαλεί στον κυβερνοχώρο. Όποιος επίσης θέλει να πιει τις μπύρες του με τους φίλους και να συζητήσει δια ζώσης τα ζητήματα που τον προβληματίζουν, ας το κάνει χωρίς να νοιώθει υποχρεωμένος να το κοινοποιήσει. Ας πράττουμε με βάση την ικανοποίηση των αναγκών μας και όχι την ικανοποίηση της εικόνας μας προς την κοινωνία. Ένα βήμα προς τη γνησιότητα απ’ τον καθένα μας θα αποτελεί άλμα γι’ αυτή.

Ο hunter, είναι ο πραγματικός οικολόγος.

Το HuntersLife, ως domain name, είναι πάρα πολύ καλό και καλύπτει ένα ευρύ φάσμα φυσικής ζωής και δραστηριότητας. Ο hunter δεν είναι –με τη στενή έννοια– ο κυνηγός, όπως έχει αποτυπωθεί στο μυαλό του Έλληνα, δηλαδή ο κάτοχος πυροβόλου όπλου που οδηγεί (άγει) το σκύλο (κύων) στα χνάρια του θηράματος. Είναι ο θηρευτής, γενικά, που ζει σε επαφή με τη φύση, από τη φύση και σε ισορροπία με αυτή, και, εν τέλει, αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της. Είναι ο πραγματικός οικολόγος και αυτό θα πρέπει να το βάλει καλά στο μυαλό του –πρώτος απ’ όλους– ο σύγχρονος κυνηγός. Όταν λέω ότι το κυνήγι για να συνεχίσει να υπάρχει (και μάλιστα, ως ανταπάντηση στο σύγχρονο εκφυλιστικό τρόπο ζωής), χρειάζεται μια [αυτό]κάθαρση, το λέω με το σκεπτικό ότι, πρωταρχικός παράγοντας της επιβίωσης ενός οργανισμού είναι η υγεία, και ένας οργανισμός παραμένει υγιής όταν διαθέτει διαυγείς αισθήσεις, οξεία αντίληψη, ορθή κρίση, γρήγορα αντανακλαστικά και τολμηρά αντισώματα ώστε να αντιμετωπίζει τους ανταγωνιστές του και τη φυσική φθορά.

Το forum, είναι η φωνή του Έλληνα θηρευτή στην κοινωνία.

Η πανελλήνια κυνηγετική κοινότητα δεν είναι ούτε παράνομη σέχτα ούτε και αποκρυφιστική οργάνωση για να κρύβεται σε σκοτεινές στοές. Αν το φόρουμ κλείσει στο ευρύ κοινό, απλά, τα ενεργά και δραστήρια μέλη, θα χάσουν τη φωνή τους προς την κοινωνία, στην οποία ήδη παρελαύνει ανεμπόδιστος ο Δούρειος Ίππος της "Οικολογίας", αφήνοντας τα φοβισμένα μέλη της δίχως στέρεο κατάρτι να ελκύονται από τις Σειρήνες της Αγοράς, πληρώνοντας τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες, του ληστές για φύλακες και για προστάτες τους εκβιαστές.

Το HL, δυστυχώς, έχει ήδη χάσει πολλά σημαντικά μέλη, δίχως να γνωρίζω το λόγο, κάποια από τα οποία πιθανότατα να το διαβάζουν ακόμα και απλά να μη συμμετέχουν. Σημαντικά όμως, όχι μόνο για την κυνηγετική τους εμπειρία και γνώση, όσο για την κριτική τους σκέψη και άποψη στα γενικά θέματα της κυνηγετικής κοινότητας και της ελληνικής κοινωνίας εν γένει. Εκείνο που έχει ανάγκη το κυνήγι και το όραμά του (όπως και η ίδια η ζωή), είναι δυνατή φωνή, ξεκάθαρη άποψη και κριτική στάση απέναντι στα γεγονότα και τις εξελίξεις. Μετά θα βρούμε και το μαγικό setup, το κατάλληλο τσοκ και τη ντουφεκιά-κέντημα.

Φαίνεται λοιπόν ότι το HL κλείνει τον κύκλο της ζωής του, και, αν δεν κάνει το σωστό ελιγμό μέσα στη σύγχρονη πραγματικότητα, θα καταλήξει κι αυτό όπως τόσα άλλα forums, σαν αστέρι στο διαδικτυακό στερέωμα, να διαχέει το φώς του για λίγο ακόμα καιρό μετά το θάνατό του. Τα μέλη του θα συνεχίσουν να υπάρχουν και δίχως αυτό, όχι όμως κι αυτό δίχως τα μέλη του.

Η επικοινωνία είναι η δύναμη του ατόμου μες την κοινωνία.

Πρώτιστη μέριμνα του [κάθε] forumκαι απώτερος σκοπός του, θα πρέπει να είναι η διατήρηση της επικοινωνίας και η απήχηση της φωνής των Ελλήνων (μέσα στους οποίους ανήκουν και οι κυνηγοί) στην κυριαρχημένη από το facebook ελληνική κοινωνία, ενθαρρύνοντας ακόμη και το πιο ντροπαλό ή φοβισμένο μέλος να απαντήσει από μόνο του με υπερηφάνεια στην κυρίαρχη ρητορική του καταναλωτισμού που απειλεί να γεμίσει με πανάκριβα σκουπίδια τον πλανήτη και τις υπάρξεις των ανθρώπων. Η διατήρηση της ελεύθερης επικοινωνίας και της άμεσης πληροφόρησης των ατόμων, είναι η συνταγή για τη διατήρηση της αλληλεγγύης και της συνοχής τους με τις οποίες αντιμετωπίζεται ο κατακερματισμός, η απομόνωση, η πόλωση και η χειραγώγηση τους. Αυτό ακριβώς δηλαδή που έχουν επιφέρει στην ελληνική κοινωνία οι ιεραρχικές και δεσποτικές δομές εξουσίας σε κάθε τομέα της ζωής.

Ελεύθερο κυνήγι με την κοινωνία σε ομηρία, δεν γίνεται!

Αν στο [κάθε] forum, περιοριστούμε στην ανταλλαγή εμπειριών και φωτογραφιών από εξορμήσεις, με το κεφάλι χωμένο στην άμμο των προσωπικών μας υποθέσεων και έξεων, κάποια στιγμή θα μείνουμε μόνο με αυτές να τις μοιραζόμαστε σε κλειστό κύκλο και να τις νοσταλγούμε, και μετά θα λέμε όπως στο ανέκδοτο: «Γαμάτε κωλοπούλια! Το μυαλό δεν θα μου το φάτε!».

Αυτά τα ολίγα από μένα. .bye.

Υ.Γ.: Λόγω έλλειψης χρόνου και με την επιθυμία της ανεπηρέαστης αποτύπωσης της άποψή μου, το έγραψα αποσπασματικά δίχως να διαβάζω τις πολύ ωραίες κι ενδιαφέρουσες παραπάνω απαντήσεις. Αν λοιπόν κάποιες θέσεις επαναλαμβάνονται στην ανάρτησή μου, ας μην εκληφθούν σαν πλεονασμός αλλά ως συμφωνία.
 
Κατ΄αρχάς, το https://www.hunterslife.gr δεν έχει αρχική σελίδα (μέγα σφάλμα!).

Φτιάχνεις λοιπόν την αρχική σελίδα με άρθρα, ειδήσεις, διαφημίσεις και γενικώς πλούσια σε keywords κείμενα, όλα σχετικά με outdoor καταναλωτικά αγαθά και βγάζεις με αυτά τα μάτια του περαστικού κοινού διατηρώντας την επισκεψιμότητα σε υψηλές τιμές ώστε να ελκύεις χορηγούς για το HL και μέλη για το forum. Έτσι εξασφαλίζεις την οικονομική επιβίωση του μέσου και κάνεις και αποθεματικό για τα απρόβλεπτα.

Τα forums, όπως και η κοινωνία, είναι τα μέλη τους αλλά δεν ανήκουν σε αυτά.

Τα forums, είναι διαδικτυακοί χώροι όπου επικοινωνούν άμεσα και ελεύθερα, άτομα με κοινές δραστηριότητες, κοινά ενδιαφέροντα και οράματα. Δεν είναι ούτε λέσχες, ούτε σύλλογοι ούτε και οργανώσεις με κοινωνικό πρόσωπο. Δεν ανήκουν στα μέλη τους και δεν έχουν υποχρέωση προς αυτά και την κοινωνία άλλη από την διασφάλιση της ελεύθερης και ομαλής τους επικοινωνίας.

Συνδρομές, δωρεές, δράσεις, φαγοπότια, προβολές κτλ, αφήστε τα σε άλλες μορφές νομικών προσώπων, από τα οποία η κοινωνία έχει ήδη κορεστεί και για τα οποία πληρώνουμε ήδη πολλά. Τις εξιλαστήριες και πομπώδεις φιλανθρωπικές πράξεις, αφήστε τις για εκείνους που γέμισαν τους τραπεζικούς λογαριασμούς τους με πατρίδα, υγεία, ζωή και θάνατο αμέτρητων Ελλήνων. Όποιος θέλει πραγματικά να βοηθήσει το συνάνθρωπο, βοηθάει άμεσα δίχως να το διατυμπανίζει. Όποιος θέλει να αναμετρηθεί με τους φίλους του στη σκοποβολή, ας το κάνει δίχως να το διαλαλεί στον κυβερνοχώρο. Όποιος επίσης θέλει να πιει τις μπύρες του με τους φίλους και να συζητήσει δια ζώσης τα ζητήματα που τον προβληματίζουν, ας το κάνει χωρίς να νοιώθει υποχρεωμένος να το κοινοποιήσει. Ας πράττουμε με βάση την ικανοποίηση των αναγκών μας και όχι την ικανοποίηση της εικόνας μας προς την κοινωνία. Ένα βήμα προς τη γνησιότητα απ’ τον καθένα μας θα αποτελεί άλμα γι’ αυτή.

Ο hunter, είναι ο πραγματικός οικολόγος.

Το HuntersLife, ως domain name, είναι πάρα πολύ καλό και καλύπτει ένα ευρύ φάσμα φυσικής ζωής και δραστηριότητας. Ο hunter δεν είναι –με τη στενή έννοια– ο κυνηγός, όπως έχει αποτυπωθεί στο μυαλό του Έλληνα, δηλαδή ο κάτοχος πυροβόλου όπλου που οδηγεί (άγει) το σκύλο (κύων) στα χνάρια του θηράματος. Είναι ο θηρευτής, γενικά, που ζει σε επαφή με τη φύση, από τη φύση και σε ισορροπία με αυτή, και, εν τέλει, αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της. Είναι ο πραγματικός οικολόγος και αυτό θα πρέπει να το βάλει καλά στο μυαλό του –πρώτος απ’ όλους– ο σύγχρονος κυνηγός. Όταν λέω ότι το κυνήγι για να συνεχίσει να υπάρχει (και μάλιστα, ως ανταπάντηση στο σύγχρονο εκφυλιστικό τρόπο ζωής), χρειάζεται μια [αυτό]κάθαρση, το λέω με το σκεπτικό ότι, πρωταρχικός παράγοντας της επιβίωσης ενός οργανισμού είναι η υγεία, και ένας οργανισμός παραμένει υγιής όταν διαθέτει διαυγείς αισθήσεις, οξεία αντίληψη, ορθή κρίση, γρήγορα αντανακλαστικά και τολμηρά αντισώματα ώστε να αντιμετωπίζει τους ανταγωνιστές του και τη φυσική φθορά.

Το forum, είναι η φωνή του Έλληνα θηρευτή στην κοινωνία.

Η πανελλήνια κυνηγετική κοινότητα δεν είναι ούτε παράνομη σέχτα ούτε και αποκρυφιστική οργάνωση για να κρύβεται σε σκοτεινές στοές. Αν το φόρουμ κλείσει στο ευρύ κοινό, απλά, τα ενεργά και δραστήρια μέλη, θα χάσουν τη φωνή τους προς την κοινωνία, στην οποία ήδη παρελαύνει ανεμπόδιστος ο Δούρειος Ίππος της "Οικολογίας", αφήνοντας τα φοβισμένα μέλη της δίχως στέρεο κατάρτι να ελκύονται από τις Σειρήνες της Αγοράς, πληρώνοντας τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες, του ληστές για φύλακες και για προστάτες τους εκβιαστές.

Το HL, δυστυχώς, έχει ήδη χάσει πολλά σημαντικά μέλη, δίχως να γνωρίζω το λόγο, κάποια από τα οποία πιθανότατα να το διαβάζουν ακόμα και απλά να μη συμμετέχουν. Σημαντικά όμως, όχι μόνο για την κυνηγετική τους εμπειρία και γνώση, όσο για την κριτική τους σκέψη και άποψη στα γενικά θέματα της κυνηγετικής κοινότητας και της ελληνικής κοινωνίας εν γένει. Εκείνο που έχει ανάγκη το κυνήγι και το όραμά του (όπως και η ίδια η ζωή), είναι δυνατή φωνή, ξεκάθαρη άποψη και κριτική στάση απέναντι στα γεγονότα και τις εξελίξεις. Μετά θα βρούμε και το μαγικό setup, το κατάλληλο τσοκ και τη ντουφεκιά-κέντημα.

Φαίνεται λοιπόν ότι το HL κλείνει τον κύκλο της ζωής του, και, αν δεν κάνει το σωστό ελιγμό μέσα στη σύγχρονη πραγματικότητα, θα καταλήξει κι αυτό όπως τόσα άλλα forums, σαν αστέρι στο διαδικτυακό στερέωμα, να διαχέει το φώς του για λίγο ακόμα καιρό μετά το θάνατό του. Τα μέλη του θα συνεχίσουν να υπάρχουν και δίχως αυτό, όχι όμως κι αυτό δίχως τα μέλη του.

Η επικοινωνία είναι η δύναμη του ατόμου μες την κοινωνία.

Πρώτιστη μέριμνα του [κάθε] forumκαι απώτερος σκοπός του, θα πρέπει να είναι η διατήρηση της επικοινωνίας και η απήχηση της φωνής των Ελλήνων (μέσα στους οποίους ανήκουν και οι κυνηγοί) στην κυριαρχημένη από το facebook ελληνική κοινωνία, ενθαρρύνοντας ακόμη και το πιο ντροπαλό ή φοβισμένο μέλος να απαντήσει από μόνο του με υπερηφάνεια στην κυρίαρχη ρητορική του καταναλωτισμού που απειλεί να γεμίσει με πανάκριβα σκουπίδια τον πλανήτη και τις υπάρξεις των ανθρώπων. Η διατήρηση της ελεύθερης επικοινωνίας και της άμεσης πληροφόρησης των ατόμων, είναι η συνταγή για τη διατήρηση της αλληλεγγύης και της συνοχής τους με τις οποίες αντιμετωπίζεται ο κατακερματισμός, η απομόνωση, η πόλωση και η χειραγώγηση τους. Αυτό ακριβώς δηλαδή που έχουν επιφέρει στην ελληνική κοινωνία οι ιεραρχικές και δεσποτικές δομές εξουσίας σε κάθε τομέα της ζωής.

Ελεύθερο κυνήγι με την κοινωνία σε ομηρία, δεν γίνεται!

Αν στο [κάθε] forum, περιοριστούμε στην ανταλλαγή εμπειριών και φωτογραφιών από εξορμήσεις, με το κεφάλι χωμένο στην άμμο των προσωπικών μας υποθέσεων και έξεων, κάποια στιγμή θα μείνουμε μόνο με αυτές να τις μοιραζόμαστε σε κλειστό κύκλο και να τις νοσταλγούμε, και μετά θα λέμε όπως στο ανέκδοτο: «Γαμάτε κωλοπούλια! Το μυαλό δεν θα μου το φάτε!».

Αυτά τα ολίγα από μένα. .bye.

Υ.Γ.: Λόγω έλλειψης χρόνου και με την επιθυμία της ανεπηρέαστης αποτύπωσης της άποψή μου, το έγραψα αποσπασματικά δίχως να διαβάζω τις πολύ ωραίες κι ενδιαφέρουσες παραπάνω απαντήσεις. Αν λοιπόν κάποιες θέσεις επαναλαμβάνονται στην ανάρτησή μου, ας μην εκληφθούν σαν πλεονασμός αλλά ως συμφωνία.
Θα σου απαντήσω με την σειρά που τα γράφεις.
Η αρχική σελίδα για να φτιαχτεί έτσι όπως το περιγράφεις θέλει πολλά χρήματα που δεν υπάρχουν. Το έψαξα γιατί πράγματι θα ανέβαινε επίπεδο αλλά το κόστος δεν μπορούσα να το καλύψω.

Τις δράσεις και τα φαγοπότια δεν τα κάνουμε για να φαινόμαστε και να πάρουμε λάικ όπως πειργράφεις αλλά γιατί έχουν μια ουσία. Για παράδειγμα τις δωρεές σε φιλαθρωπικά ιδρύματα τις κάνουμε για να βοηθήσουμε αυτούς που το έχουν ανάγκη, ούτε για το χειροκρότημα το κάνουμε, ούτε για να λέμε ότι κάναμε την καλή μας πράξη. Θεωρώ πολύ λάθος την τοποθέτηση σου σε αυτό. Και τα φαγοπότια τα κάνουμε για να γνωριστούμε καλύτερα και να κοινωνικοποιηθούμε. Αναρωτιέμαι τι άνθρωπος είναι αυτός που θέλει να επικοινωνεί μόνο πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Το σύστημα μπαίνω, γράφω, γεια σας εμένα μου ταιριάζει σε αντικοινωνικό άνθρωπο πάντως.

Αν και το HL δεν έχει αντιπάλους αφού δεν υπάρχει άλλο παρόμοιο φόρουμ στην Ελλάδα, θέλουμε πάντα να προοδεύει και για αυτό "ψαχνόμαστε" με όποιον τρόπο μπορούμε. Είναι άλλωστε ένας από τους λόγους που πολλές φορές έχω ζητήσει βοήθεια στην διαχείριση!

Θα συμφωνήσω ότι πολλά αξιόλογα μέλη δεν γράφουν πια. Ελπίζω μόνο να μιλάμε για τα ίδια... ;) Ποια είναι άραγε η άποψη σου για τους λόγους; Λες ότι δεν ξέρεις αλλά αν θες προσπάθησε να μαντέψεις μερικούς. Ένας λόγος είναι σίγουρα τα λάθη της διαχείρισης με πρώτον εμένα.

Οι συζητήσεις σε αυτό το θέμα γίνονται ακριβώς για να αποφύγουμε το σενάριο που περιγράφεις περί κλεισίματος του κύκλου του HL. Δεν πάρθηκε καμία απόφαση ακόμα οπότε μη βγάζεις συμπεράσματα.

Θεωρώ πως το HL έχει πολύ μεγάλη γκάμα θεμάτων που συζητάμε και δεν περιορίζεται σε κυνηγετικές εμπειρίες και φωτογραφίες οπότε το τελευταίο σχόλιο σου δεν καταλαβαίνω σε τι βάση το θέτεις.
 
Last edited:
Back
Top