Ρε πού πάμε;;;

Τι εννοεις δεν κανουν οι λαθροθηρες ετσι???Δεν λουφαζουν και δεν κρυβονται???Βγαινουν δηλαδη και διαλαλουν την "πραματεια" τους???
Τρόπος του λέγειν Θεόδωρε....
....Νομίζω πως κατάλαβες πως ακριβώς το ειπα.......
Αλλο ο κυνηγετικος τυπος που φιλτραρεται το καθε θεμα και το πως θα βγει εξω και αλλο ενα φορουμ που γραφουν 100αδες ατομα οτι να ναι και οπως να ναι.

Και αυτό σωστό, αλλά κ παλι λέω ότι τα φορουμ δεν κανουν καμια ζημιά κ δεν προκαλουν...
Δεν αντιλεγω ότι πραγματι μπορεί απο λάθος, αφηρημάδα κλπ να γραφτεί κάτι που δεν πρεπει.........
Αντίθετα καποια βίντεο στο you tube που δεν δείχνουν σεβασμό στο θήραμα,5αρες καραμπινες κ ακόμα χειρότερα κάποια σχόλια από κάτω κάνουν την μεγαλυτερη ζημιά...
Μην πουμε για το fb......
Και αυτά δεν τα "σβήνει" κανεις......

Ειχαμε 2-3 |οικολογους που ειχαν γραφτει παλιοτερα στο αρτεμις και "ψαρευαν".Οταν "καρφωθηκαν",εγινε το ελα να δεις.Εμεις τοτε τους ειχαμε παρει με το καλο και προσπαθησαμε να κανουμε εναν εποικοδομητικο διαλογο.
Οχι ρε φίλε να μην τους παμε με το καλο...
Αρκετά η καλοσυνες.. Και χειρότερα μας κάνουν...
Αλλά αφου φτάσαμε στο σημείο να ρωτήσουμε τον οικολογο για το αν θα κυνηγήσουμε κ φέτος...........
 
Τρόπος του λέγειν Θεόδωρε....
....Νομίζω πως κατάλαβες πως ακριβώς το ειπα.......


Και αυτό σωστό, αλλά κ παλι λέω ότι τα φορουμ δεν κανουν καμια ζημιά κ δεν προκαλουν...
Δεν αντιλεγω ότι πραγματι μπορεί απο λάθος, αφηρημάδα κλπ να γραφτεί κάτι που δεν πρεπει.........
Αντίθετα καποια βίντεο στο you tube που δεν δείχνουν σεβασμό στο θήραμα,5αρες καραμπινες κ ακόμα χειρότερα κάποια σχόλια από κάτω κάνουν την μεγαλυτερη ζημιά...
Μην πουμε για το fb......
Και αυτά δεν τα "σβήνει" κανεις......


Οχι ρε φίλε να μην τους παμε με το καλο...
Αρκετά η καλοσυνες.. Και χειρότερα μας κάνουν...
Αλλά αφου φτάσαμε στο σημείο να ρωτήσουμε τον οικολογο για το αν θα κυνηγήσουμε κ φέτος...........
Πες τα ρε Τασο
Σιγα μην φοβηθουμε κιολας που κανουμε την πιο αρχαια δραστηριοτητα απο την αρχη του κοσμου.
Αρκετα πηγαμε με το καλο κ αρκετα μας εχουν στριμωξει τα τελευταια χρονια.
Ποιος θυμαται την διαφημιση της beretta στην tv την δεκαετια του 80;
Κ τωρα τι;
Θα ντρεπομαστε που είμαστε κυνηγοι;
Ρε παμε καλα;
Τιμη μας κ καμαρι μας που κυνηγαμε κ ασχολουμαστε με τη φυση, οπλα, σκυλια.
Πειραξαμε κανεναν;
Πρεπει να απαιτησουμε κ να παρουμε πισω αυτα που εχουμε χασει τα τελευταια χρονια
 
Οι καιροι αλλαζουν και πρεπει να αλλαξουμε και εμεις!
Πρεπει να ασχολουμαστε με το κυνηγι το ψαρεμα την κυνοφιλια σε σοβαροτητα και σεβασμο, στο θηραμα, στο περιβαλλον τον συγκυνηγο, τον αγροτη...
Η εικονα και τα εργα του κατσαπλια κυνηγου κανει κακο σε ολους!
Οταν σεβεσαι τον εαυτο σου αναγκαζεις και τους αλλους να σε σεβαστουν...

Δειτε μια εικονα που για μενα κανει κακο.
Απο τι διαβασα ειναι νομιμη γιατι προκειται για κυνηγι στην Ρουμανια.
Εγω σαν κυνηγος καταλαβαινω την κυρια οτι θελει να δειξει τι καταφερε, να μοιραστει την χαρα της και να μαζεψει μερικα γαμημενα like.
Σαν ανθρωπο ομως με χαλαει λιγο...ισως μεγαλωσα και βλεπω τα πραγματα αλλιως..
Ποσο μαλλον καποιον που δεν ειναι εξοικειωμενος με αυτο.
Ειμαι σιγουρος ομως οτι αυτη η εικονα δεν κολακευει την εικονα του κυνηγου.
 

Attachments

  • ορτυκι.jpg
    ορτυκι.jpg
    276,7 KB · Προβολές: 82
Καλησπέρα σε όλους. Πρέπει να καταλάβουμε ότι οι φωτογραφίες με τα θηράματα, σε ανθρώπους που δεν ασχολούνται με το κυνήγι προκαλούν απέχθεια και συχνά φόβο. Το αποτέλεσμα είναι ότι μόλις τις βλέπουν να λένε ( κρίμα τι τους φτεξανε τα κακομοιρα και τα σκότωσαν), με αποτέλεσμα να σκέφτονται και να εκφράζονται εχθρικά για το κυνήγι και εμάς. Πρέπει να σταματήσει αυτή η νοοτροπία των αναρτήσεων φωτογραφιών με θηράματα και να ξεκινήσει μια άλλη προβάλλοντας την ομορφιά της επαφής του κυνηγού με την φύση, την παρέα με τα σκυλιά και τους φίλους του γύρω από μία φωτιά να συζητούν, δραστηριότητες με την βοήθεια που προσφέρουμε στα θηράματα σε δύσκολες καιρικές συνθήκες και άλλα πολλά. Πρέπει επιτέλους να διαφημίσουμε το κυνήγι και όχι να δεινουμε λαβές να μας κατηγορούν.
 
Το έργο με τα ανοιχτά φόρουμ το έχουμε ζήσει στο παρελθόν και θα αναφέρω δύο περιπτώσεις που τις έχω ζήσει ο ίδιος

Γύρω αρχές Φεβρουαρίου έχω ανέβει Δερβενοχώρια για τσίχλες
Καρτέρι το πρωί και στην συνέχεια περπατητο
είχα καρπωθεί γύρω στην μιαμιση πουλιαστρα
Έβαλα μια φωτό όπως έκανα πολλά χρόνια μέχρι τώρα
αφού θεωρώ ότι όταν η καρπωση είναι σε νόμιμα πλαίσια και πάντα με σεβασμό στο θήραμα
δεν είναι ούτε κατακριτέα αλλά ούτε για την πυρά
Την επόμενη μέρα μου έρχεται πμ από κάποιο άγνωστο μου μέλος
το οποίο από ότι παρατηρήσα
είχε κάνει μέσα σε δύο χρόνια ως εγγεγραμμένο μέλος
πέντε ποστ και μετά οφθαλμολουτρο

Καλημέρα φίλε έχει πουλιά στα Δερβενοχώρια ?

Έχει αλλά θέλει περπάτημα

Εσύ σε ποιο μέρος κυνηγήσες ?

Στα Δερβενοχώρια :p

Ναι αλλά που γιατί εγώ δουλεύω στην Πύλη και προλαβαίνω να βγω μια βόλτα εκεί κοντά

Έχει φίλε πουλιά και στην Πύλη αλλά θέλει ψάξιμο

Εσύ δεν μου είπες που τα κυνηγήσες στην Στεφάνη στα Σκούρτα που ακριβώς είναι το σημείο ? :oops:hippo

Φίλε μου δεν μπορώ να σου πω ακριβώς λυπάμαι ψάξε το μέρος θα βρεις πουλιά

Την επόμενη μέρα μπήκε στο φόρουμ και με σκυλο- εβρισε κτλ....

Έναρξη τρυγονιου στην Φθιώτιδα
Από πουλιά ελάχιστα ο ποιο τυχερός δύο με το ζόρι
Κατά τις 11.00 παίρνω το καρέκλακι μου και ανηφορίζω για τον χωματόδρομο που είχα το αυτοκίνητο
Ακούγεται φασαρία από τον χωματόδρομο και ξαφνικά εμφανίζεται ιχ
με Συνάδελφο κατα-ιδρωμενο είχε βγάλει την πεπελη

Φίλε καλημέρα έχει πουλιά

Λίγα πράγματα αδερφέ

Εδώ δεν είναι το τάδε σημείο που από πίσω έχει λιοστασι κτλ ?

Ναι εδώ είναι γιατί ?
Μα εδώ μου είπαν ότι κράταγε αρκετά πουλιά τις προηγούμενες μέρες

Δεν ξέρω φίλε εγώ δεν είδα τίποτα

Ρε τον Μ@ λάκα και τον πίστεψα

Ποιον ?

Ένας φίλος διάβασε στο ίντερνετ ότι κάποιος έλεγε ότι εδώ σε αυτό το μέρος είχε αρκετά πουλιά και μου το είπε το πρωί στο τηλ γι'αυτό ήρθα από Πειραιά :oops: :oops:

ΥΓ
Οτι και να αποφασίσετε είμαι μέσα για συνδρομή κτλ
 
Οι καιροι αλλαζουν και πρεπει να αλλαξουμε και εμεις!
Πρεπει να ασχολουμαστε με το κυνηγι το ψαρεμα την κυνοφιλια σε σοβαροτητα και σεβασμο, στο θηραμα, στο περιβαλλον τον συγκυνηγο, τον αγροτη...
Η εικονα και τα εργα του κατσαπλια κυνηγου κανει κακο σε ολους!
Οταν σεβεσαι τον εαυτο σου αναγκαζεις και τους αλλους να σε σεβαστουν...

Δειτε μια εικονα που για μενα κανει κακο.
Απο τι διαβασα ειναι νομιμη γιατι προκειται για κυνηγι στην Ρουμανια.
Εγω σαν κυνηγος καταλαβαινω την κυρια οτι θελει να δειξει τι καταφερε, να μοιραστει την χαρα της και να μαζεψει μερικα γαμημενα like.
Σαν ανθρωπο ομως με χαλαει λιγο...ισως μεγαλωσα και βλεπω τα πραγματα αλλιως..
Ποσο μαλλον καποιον που δεν ειναι εξοικειωμενος με αυτο.
Ειμαι σιγουρος ομως οτι αυτη η εικονα δεν κολακευει την εικονα του κυνηγου.
Το πρόβλημα δεν είναι οι φωτογραφίες με τα θηράματα, αλλά η κατάσταση των θηραμάτων και πως φαίνονται στη φωτογραφία. Ο λόγος είναι ότι οι φωτογραφίες δείχνουν και τον σεβασμό του κυνηγού σε αυτά. Φωτογραφίες που λείπει ο σεβασμός στο θήραμα ... (αναμαλλιασμένα, τσαλακωμένα, κατακρεουργημένα, πεταμένα, εκατόμβες, αίματα ... κ.λ.π.) η άποψή μου είναι ότι όταν δημοσιοποιούνται βλάπτουν την εικόνα του κυνηγίου γιατί προκαλούν ... και μεταφέρουν το λάθος μήνυμα ότι δηλαδή οι κυνηγοί δεν σέβονται και δεν αγαπούν τη φύση!!!
Όταν το κύριο θέμα της φωτογραφίας είναι τα θηράματα, θα πρέπει να φαίνονται σαν πίνακες ζωγραφικής και έτοιμα για το τραπέζι!
 
Το πρόβλημα δεν είναι οι φωτογραφίες με τα θηράματα, αλλά η κατάσταση των θηραμάτων και πως φαίνονται στη φωτογραφία. Ο λόγος είναι ότι οι φωτογραφίες δείχνουν και τον σεβασμό του κυνηγού σε αυτά. Φωτογραφίες που λείπει ο σεβασμός στο θήραμα ... (αναμαλλιασμένα, τσαλακωμένα, κατακρεουργημένα, πεταμένα, εκατόμβες, αίματα ... κ.λ.π.) η άποψή μου είναι ότι όταν δημοσιοποιούνται βλάπτουν την εικόνα του κυνηγίου γιατί προκαλούν ... και μεταφέρουν το λάθος μήνυμα ότι δηλαδή οι κυνηγοί δεν σέβονται και δεν αγαπούν τη φύση!!!
Όταν το κύριο θέμα της φωτογραφίας είναι τα θηράματα, θα πρέπει να φαίνονται σαν πίνακες ζωγραφικής και έτοιμα για το τραπέζι!
.shake hands.
 
Το πρόβλημα δεν είναι οι φωτογραφίες με τα θηράματα, αλλά η κατάσταση των θηραμάτων και πως φαίνονται στη φωτογραφία. Ο λόγος είναι ότι οι φωτογραφίες δείχνουν και τον σεβασμό του κυνηγού σε αυτά. Φωτογραφίες που λείπει ο σεβασμός στο θήραμα ... (αναμαλλιασμένα, τσαλακωμένα, κατακρεουργημένα, πεταμένα, εκατόμβες, αίματα ... κ.λ.π.) η άποψή μου είναι ότι όταν δημοσιοποιούνται βλάπτουν την εικόνα του κυνηγίου γιατί προκαλούν ... και μεταφέρουν το λάθος μήνυμα ότι δηλαδή οι κυνηγοί δεν σέβονται και δεν αγαπούν τη φύση!!!
Όταν το κύριο θέμα της φωτογραφίας είναι τα θηράματα, θα πρέπει να φαίνονται σαν πίνακες ζωγραφικής και έτοιμα για το τραπέζι!
Έχεις απόλυτο δίκιο και όλα τα παιδιά που μιλάνε γι'αυτο το θέμα εμείς ένα παπί χτυπάμε και το χαϊδεύουμε μόνο χτένα δεν παίρνουμε να το χτενισουμε
 
Αναφορικά με το κόστος του φόρουμ να σας πω τα εξής για αυτούς που δεν γνωρίζουν ή δεν θυμούνται. Όταν είχα αναλάβει την διαχείριση επειδή το κόστος ήταν πολύ ψηλό είχα ζητήσει την βοήθεια από τα μέλη και πράγματι πολλά παλικάρια βοήθησαν. Με την πάροδο του χρόνου όμως είχαν μείνει λίγοι οι οποίοι ανά τακτά χρονικά διαστήματα έκαναν μια δωρεά. Για τον λόγο αυτό λοιπόν αποφάσισα να αναζητήσω χορηγούς επαγγελματίες οι οποίοι θα αναλάμβαναν το κόστος αυτό και ταυτόχρονα να μην επιβαρύνονται τα μέλη. Εδώ και σχεδόν 2 χρόνια το κόστος το ανέλαβαν οι χορηγοί. Πέρυσι λόγω εργασίας στο εξωτερικό και λόγο του κορονοϊού δεν μπόρεσα να βρω τους απαιτούμενους χορηγούς εκτός από τον Ανδρέα Ρουμελιώτη και τον κ. Σωτηρόπουλο που δίχως δισταγμό δέχθηκαν να ανανεώσουν τη χορηγία τους. Αν φέτος τον Δεκέμβριο δεν καταφέρω να βρω χορηγούς τότε θα υπάρξει πρόβλημα αλλά θέλω να πιστεύω πως θα τα καταφέρω.

Το φόρουμ, εκτός από μερικά θέματα, είναι ελεύθερο για όλους τους κυνηγούς, ψαράδες και φυσιολάτρες. Η άποψη μου είναι πως μια εθελοντική δωρεά από τα μέλη είναι λάθος για τους λόγους που ανέλυσα παραπάνω. Μια υποχρεωτική δωρεά θα έλυνε ίσως το οικονομικό θεμα του φόρουμ αλλά θα άλλαζε τον χαρακτήρα του σε κλειστό κλαμπ. Σε κάθε περίπτωση μακάρι να υπήρχε κάποιος που να μπορούσε να χρηματοδοτήσει όλες τις προσπάθειες που θέλουμε να κάνουμε. Δωρεές σε φιλανθρωπικά ιδρύματα, ερασιτεχνικούς αγώνες στο σκοπευτήριο, εμπλουτισμό βιοτόπων είτε με σπορές είτε επηρεάζοντας το φυσικό περιβάλλον όπως για παράδειγμα κατασκευή φωλιών, διαφημιστικά ρούχα, μαζώξεις μελών πχ για κοπή πίτας ή για την γιορτή του κυνηγιού και άλλα πολλά. Επίσης, και το κόστος ενός δικηγόρου που θα έκλεινε το στόμα κάποιων που μας έχουν απειλήσει κατά καιρούς για αυτά που γράφονται. Για να γίνουν όλα αυτά όμως πρέπει να υπάρχει κοινό όραμα και θέληση. Αυτά από εμένα για να καταλάβετε λίγο την κατάσταση.

Καλή συνέχεια σε όλη την παρέα!
Ότι συμφωνήσει οι ομάδα είμαι μέσα,οσο μπορεί ο καθένας ας βοηθήσει όλοι περνάμε καλά και ευχάριστα εδώ πέρα..
 
Το πρόβλημα δεν είναι οι φωτογραφίες με τα θηράματα, αλλά η κατάσταση των θηραμάτων και πως φαίνονται στη φωτογραφία. Ο λόγος είναι ότι οι φωτογραφίες δείχνουν και τον σεβασμό του κυνηγού σε αυτά. Φωτογραφίες που λείπει ο σεβασμός στο θήραμα ... (αναμαλλιασμένα, τσαλακωμένα, κατακρεουργημένα, πεταμένα, εκατόμβες, αίματα ... κ.λ.π.) η άποψή μου είναι ότι όταν δημοσιοποιούνται βλάπτουν την εικόνα του κυνηγίου γιατί προκαλούν ... και μεταφέρουν το λάθος μήνυμα ότι δηλαδή οι κυνηγοί δεν σέβονται και δεν αγαπούν τη φύση!!!
Όταν το κύριο θέμα της φωτογραφίας είναι τα θηράματα, θα πρέπει να φαίνονται σαν πίνακες ζωγραφικής και έτοιμα για το τραπέζι!
Συμφωνουμε!
Με μια διαφορα...υπαρχει λογος σε μια καλη σου μερα που γεμισες τον σακο να τα δειξεις ολα?
Διαλεξε 5 πουλια ομορφα και παρουσιασε τα!
Αν σωνει και καλα θες να δειξεις το συνολο της καρπωσης, το πραγμα παει αλλου!;)
 
Συμφωνουμε!
Με μια διαφορα...υπαρχει λογος σε μια καλη σου μερα που γεμισες τον σακο να τα δειξεις ολα?
Διαλεξε 5 πουλια ομορφα και παρουσιασε τα!
Αν σωνει και καλα θες να δειξεις το συνολο της καρπωσης, το πραγμα παει αλλου!;)
Υπόψιν οι φωτογραφίες δεν βγαίνουν μόνο για να τις δείξουμε! ... βγαίνουν και για να θυμόμαστε !!!
Συνήθως από τις φωτογραφίες μας, που τις βγάλαμε για να θυμόμαστε, επιλέγουμε ποιες θα δημοσιοποιήσουμε αν νομίζουμε ότι πρέπει (π.χ. να μοιραστούμε στιγμές με τους φίλους μας), εκεί θέλει κριτήριο! στην επιλογή. :)
 
Μαγκες κακα τα ψεμματα η μιση χαρα του κυνηγου ειναι να δειξει τα θηραματα που επιασε.
Τωρα αν υπαρχουν "ευαισθητοι" που δεν αντεχουν ας μην τα βλεπουν.
Κ ας μην ξεχναμε οτι οι ιδιοι ευαισθητοι διαλεγουν κατσικια, αρνια, βοδινα στα κρεοπωλεια κ ψαρια στις ψαραγορες.
Η φωτογραφια με τα θηραματα του κυνηγου τους εβγαλε τα ματια;;;
 
Εγώ παίδες ότι πείτε και για οικονομική ενίσχυση κάθε μήνα είμαι μέσα.
Στο κάτω κάτω ένα κουτί φυσιγγια είναι.Συμφωνώ ότι αν υπάρχουν χρήματα μπορεί να κάνουμε και διάφορες δράσεις να φύγουμε από τα τετριμενα.
 
Back
Top