Ρε πού πάμε;;;

Συμφωνω και εγω.....οτι περισσευει στο φορουμ και ο Βασιλης να κανει το κουμαντο του!!!!


Το πιο σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να βάλουμε ΟΛΟΙ 1 ή 2 € για τις ανάγκες του Φόρουμ αλλά τελος πάντων.
Οσο για τις μπυρες ελπίζω να κάνετε πλάκα.

Μπραβο Μιχαλη μου....Σωστος.....εγω θα ελεγα απο 5 ευρω.....εν πασει περιπτωσει δεν βαζω ''ταριφα''....
οτι μπορει ο καθενας....Αρκει να μας πει ο Βασιλης εαν ισχυει ο λογαριασμος που καταθεσαμε τα
χρηματα για τα ρουχα.
Το φορουμ εχει αναγκες.....και ο Βασιλης αγανταρει για ΟΛΟΥΣ!!!!
 
Αναφορικά με το κόστος του φόρουμ να σας πω τα εξής για αυτούς που δεν γνωρίζουν ή δεν θυμούνται. Όταν είχα αναλάβει την διαχείριση επειδή το κόστος ήταν πολύ ψηλό είχα ζητήσει την βοήθεια από τα μέλη και πράγματι πολλά παλικάρια βοήθησαν. Με την πάροδο του χρόνου όμως είχαν μείνει λίγοι οι οποίοι ανά τακτά χρονικά διαστήματα έκαναν μια δωρεά. Για τον λόγο αυτό λοιπόν αποφάσισα να αναζητήσω χορηγούς επαγγελματίες οι οποίοι θα αναλάμβαναν το κόστος αυτό και ταυτόχρονα να μην επιβαρύνονται τα μέλη. Εδώ και σχεδόν 2 χρόνια το κόστος το ανέλαβαν οι χορηγοί. Πέρυσι λόγω εργασίας στο εξωτερικό και λόγο του κορονοϊού δεν μπόρεσα να βρω τους απαιτούμενους χορηγούς εκτός από τον Ανδρέα Ρουμελιώτη και τον κ. Σωτηρόπουλο που δίχως δισταγμό δέχθηκαν να ανανεώσουν τη χορηγία τους. Αν φέτος τον Δεκέμβριο δεν καταφέρω να βρω χορηγούς τότε θα υπάρξει πρόβλημα αλλά θέλω να πιστεύω πως θα τα καταφέρω.

Το φόρουμ, εκτός από μερικά θέματα, είναι ελεύθερο για όλους τους κυνηγούς, ψαράδες και φυσιολάτρες. Η άποψη μου είναι πως μια εθελοντική δωρεά από τα μέλη είναι λάθος για τους λόγους που ανέλυσα παραπάνω. Μια υποχρεωτική δωρεά θα έλυνε ίσως το οικονομικό θεμα του φόρουμ αλλά θα άλλαζε τον χαρακτήρα του σε κλειστό κλαμπ. Σε κάθε περίπτωση μακάρι να υπήρχε κάποιος που να μπορούσε να χρηματοδοτήσει όλες τις προσπάθειες που θέλουμε να κάνουμε. Δωρεές σε φιλανθρωπικά ιδρύματα, ερασιτεχνικούς αγώνες στο σκοπευτήριο, εμπλουτισμό βιοτόπων είτε με σπορές είτε επηρεάζοντας το φυσικό περιβάλλον όπως για παράδειγμα κατασκευή φωλιών, διαφημιστικά ρούχα, μαζώξεις μελών πχ για κοπή πίτας ή για την γιορτή του κυνηγιού και άλλα πολλά. Επίσης, και το κόστος ενός δικηγόρου που θα έκλεινε το στόμα κάποιων που μας έχουν απειλήσει κατά καιρούς για αυτά που γράφονται. Για να γίνουν όλα αυτά όμως πρέπει να υπάρχει κοινό όραμα και θέληση. Αυτά από εμένα για να καταλάβετε λίγο την κατάσταση.

Καλή συνέχεια σε όλη την παρέα!
 
Βασίλη καλημέρα...σε πολλά από αυτά μην πω όλα ,νομίζω ότι αρκετά μέλη μπορούν να συνδράμουν σε τέτοιες προσπάθειες .
Και το έχουν κάνει πολλές φορές! Ίσως και να είμαι περίεργος αλλά με κάποια πράγματα δεν μπορούσα να καταλάβω το πως λειτουργούσαμε. Μεγάλη ιστορία που μπορούμε να τη συζητήσουμε το βράδυ! Ένα παράδειγμα θα πω, κάναμε δωρεά για παιδάκια με καρκίνο και μαζευόμασταν 40 άτομα και όταν βάζαμε κλήρωση δώρων από επαγγελματίες μαζεύονταν 250 άτομα. Σε κάποια πράγματα η κίνηση μετράει! Δεν κάνω κουμάντο στη τσέπη του καθενός αλλά θεωρώ πως κάποιος που έχει ίντερνετ μπορεί να βάλει 5 ευρώ για αυτόν τον σκοπό. Ένα κουτί φυσίγγια είναι. Τέλος πάντων, γίνομαι γκρινιάρης. topic.
 
Για αυτό με την φιλανθρωπία σε παιδιά είναι μια πολλή καλή κίνηση....θα τα πούμε το βράδυ....πιστεύω να προλάβω να σου έχω έτοιμη πρόταση από το χαμόγελο του παιδιού. Που μπορεί να ξεκινήσει από αύριο και να υλοποιηθεί τα Χριστούγεννα με μια ομάδα από εδώ μέσα να το παραδώσει....
Για τα υπόλοιπα, συναντήσεις για καφέ,μάσα, μπύρα,και ότι αφορά το κυνήγι, είναι πιστεύω εφικτό..
 
να κανω και εγω μια προταση γιατι τωρα που ειναι ζεστο το θεμα πρεπει να το λυσουμε.Αν δεν κανω λαθος <βασιλη μπορεις να με διορθωσεις αν θες> ειμαστε περιπου 2400 μελοι.Ασ πουμε πως οι μισοι ειμαστε ενεργοι παμε στους 1200.
Η προταση εχει ως εξης.Καθε μελος πληρωνει συμμετοχη 5€. ΚΑΘΕ ΙΟΥΛΙΟ
Αν καποιο μελος δεν πληρωσει για 2 συνεχομενες χρονιες διαγραφεται<ας πουμε καποιος το ξεχνα>η ελπιζουμε για τους ψιλοαδιαφορους μια χρονια να βαζουν καποιοι και την αλλη χρονια καποιοι αλλοι ετσι να ερχομαστε καπως στους 1200
ΕΤΣΙ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6000€
Χωρις να γνωριζω το κοστος λειτουργειας πρωτα τα χρηματα καλυπτουν τις αναγκες του φορουμ επειτα θα μπορουσε να γινετε μια κληρωση ενος οπλο πχ ετσι ωστε να μπουν αρκετοι στον πειρασμο να πληρωσουν τον ιουλιο και αν περισευουν χρηματα μετα απο συννενοηση δωρεαν σε καποιο ιδρυμα καθε χριστουγεννα.
Μιλαμε για 5€ ενα καφε ενα πακετο τσιγαρα ενα κουτι φυσιγγια ,δεν ξερω αν βγαινουν τα νουμερα γιατι δεν ξερω αν τα μελοι ειναι τοσα αλλα και 10€ να χρειαστει παλι πιστευω ειναι εφικτο,και οπως πολυ σωστα λεει ο βασιλης αν τα χρηματα μαζευτουν υπαρχουν παρα πολλα που μπορουν να γινουν οπως ο δικηγοροςοι σπορες και αλλα πολλα που θα λειτουργουν υπερ μας καθε μερα
 
να κανω και εγω μια προταση γιατι τωρα που ειναι ζεστο το θεμα πρεπει να το λυσουμε.Αν δεν κανω λαθος <βασιλη μπορεις να με διορθωσεις αν θες> ειμαστε περιπου 2400 μελοι.Ασ πουμε πως οι μισοι ειμαστε ενεργοι παμε στους 1200.
Η προταση εχει ως εξης.Καθε μελος πληρωνει συμμετοχη 5€. ΚΑΘΕ ΙΟΥΛΙΟ
Αν καποιο μελος δεν πληρωσει για 2 συνεχομενες χρονιες διαγραφεται<ας πουμε καποιος το ξεχνα>η ελπιζουμε για τους ψιλοαδιαφορους μια χρονια να βαζουν καποιοι και την αλλη χρονια καποιοι αλλοι ετσι να ερχομαστε καπως στους 1200
ΕΤΣΙ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6000€
Χωρις να γνωριζω το κοστος λειτουργειας πρωτα τα χρηματα καλυπτουν τις αναγκες του φορουμ επειτα θα μπορουσε να γινετε μια κληρωση ενος οπλο πχ ετσι ωστε να μπουν αρκετοι στον πειρασμο να πληρωσουν τον ιουλιο και αν περισευουν χρηματα μετα απο συννενοηση δωρεαν σε καποιο ιδρυμα καθε χριστουγεννα.
Μιλαμε για 5€ ενα καφε ενα πακετο τσιγαρα ενα κουτι φυσιγγια ,δεν ξερω αν βγαινουν τα νουμερα γιατι δεν ξερω αν τα μελοι ειναι τοσα αλλα και 10€ να χρειαστει παλι πιστευω ειναι εφικτο,και οπως πολυ σωστα λεει ο βασιλης αν τα χρηματα μαζευτουν υπαρχουν παρα πολλα που μπορουν να γινουν οπως ο δικηγοροςοι σπορες και αλλα πολλα που θα λειτουργουν υπερ μας καθε μερα
Τα μέλη είναι 2400, οι ενεργοί όπως τους αντιλαμβάνομαι εγώ είναι αυτοί που συμμετέχουν στο φόρουμ και είναι 200 εκτός κυνηγετικής περιόδου και 300 εντός. Υπάρχουν πάρα πολλοί που κάνουν εγγραφή, διαβάζουν τα θέματα και δεν γράφουν ποτέ. Το φόρουμ μπορεί να κλειδώσει με πολλούς τρόπους αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να τους "κυνηγάω" για την εισφορά κάτι που δεν είμαι διατεθιμένος να κάνω. Ακόμα και έτσι όμως το κόστος θα καλύπτονταν αλλά το ερώτημα είναι θέλουμε να αλλάξει προς αυτή την κατεύθυνση το φόρουμ; Υπάρχει η θέληση από τους περισσότερους; Εγώ πιστεύω όχι πάντως! Ίσως βέβαια και να φταίω και εγώ και να υπήρχε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε άλλον άνθρωπο.
 
Τα μέλη είναι 2400, οι ενεργοί όπως τους αντιλαμβάνομαι εγώ είναι αυτοί που συμμετέχουν στο φόρουμ και είναι 200 εκτός κυνηγετικής περιόδου και 300 εντός. Υπάρχουν πάρα πολλοί που κάνουν εγγραφή, διαβάζουν τα θέματα και δεν γράφουν ποτέ. Το φόρουμ μπορεί να κλειδώσει με πολλούς τρόπους αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να τους "κυνηγάω" για την εισφορά κάτι που δεν είμαι διατεθιμένος να κάνω. Ακόμα και έτσι όμως το κόστος θα καλύπτονταν αλλά το ερώτημα είναι θέλουμε να αλλάξει προς αυτή την κατεύθυνση το φόρουμ; Υπάρχει η θέληση από τους περισσότερους; Εγώ πιστεύω όχι πάντως! Ίσως βέβαια και να φταίω και εγώ και να υπήρχε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε άλλον άνθρωπο.
δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης προς το προσωπο σου ετσι πιστευω.Δεν χρειαζεται να κυνηγας κανενα ειπαμε δεν εβαλες δυο χρονιες αντε γεια και ας μεινουμε 200-300 στο τελος.τι χρειαζονται οι υπολοιποι στο κατω κατω να διαβαζουν και να φευγουν τι προσφερουν ετσι?θα ξεχωριζε μια και καλη οχι μονο ποιος θελει να ειναι μελος στο φορουμ αλλα και ποιος βλεπει ακομα παραπερα σε μια προσπαθεια αντιδρασης μεσο του φορουμ στο βαθμο που θα μπορεσει στο αντικυνηγετικο κοσμο της εποχης
 
Έφτιαξα εγώ κάποια και θα τα κάνω δώρο σε όλους σας. Μαζί με τα ρούχα θα τα πάρετε και αυτά. :)
Ευχαριστούμε πάρα πολύ Βασίλη. Όσο αφορά για την εισφορά στο φόρουμ είμαι μέσα σε ότι αποφασίσετε. Μπορεί να μην πολύ γράφω αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει το κλίμα που υπάρχει εδώ μέσα
 
κλειδωμένο ή ελεύθερο ?

τεράστια κουβέντα που δεν αφορά μόνο το forum αλλά και επιχειρηματικές αποφάσεις γιγαντιαίων εταιρειών.
π.χ. Ο φίλος μας ο BILL GATES αποφάσισε να "αφήσει" ελεύθερα στην ουσία τα windows και έτσι σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές hardware και software "ακολούθησαν" τον BILL με αποτέλεσμα σήμερα να έχει την συντριπτική ( κατά κάποιους το 97% ) πλειοψηφία των χρηστών.
Εν αντιθέσει ο άλλος μέγας της πληροφορικής , Steve Jobs , "κλείδωσε" το ios και παρότι ήταν εμφατικά καλύτερο και πιό προηγμένο λειτουργικό , σε επίπεδο εμπορικού αποτελέσματος δεν κατάφερε και πολλά.

Τώρα θα μου πεις , τι σχέση έχουν αυτά με το forum ?

Τεράστια θεωρώ. Αν λοιπόν το forum "κλείσει" , σιγά - σιγά θα μείνουν ελάχιστοι "φανατικοί" που θα το παρακολουθούν και οι εγγραφές θα μηδενίσουν. Αν συνεχίσει να είναι ανοιχτό , θα έχετε αυτό που βλέπετε με την διαφορά ότι το κόστος κάθε χρόνο , για πολλούς και διάφορους λόγους θα ανεβαίνει , και ίσως κάποια στιγμή οι καλές προθέσεις λίγων ( μελών ή χορηγών ) δεν θα φτάνουν.

Άποψή μου είναι ότι ένας ενδιάμεσος δρόμος ίσως είναι η λύση.
δλδ , ανοιχτό σε πολλά αλλά κλειστό σε θέματα ειδικού ενδιαφέροντος που "καίνε" , π.χ. φτερωτά ή επεμβασεις όπλων , ή ότι θεωρείται ότι η πληροφορία που κάποιος θα μπορεί να πάρει , θα άξιζε το κόπο να πληρώσει μία μικρή συνδρομή.

Ποιά είναι η συνδρομή που θα χρειαστεί δεν το ξέρω , αλλά αν π.χ. είναι 10 ή 15 ευρώ το χρόνο δεν νομίζω να ενοχλήσει κανέναν . Αν όμως μιλάμε για 50 ή παραπάνω , όχι ότι είναι πολλά , αλλά θεωρώ ότι αρκετοί θα "γκρινιάξουν" και όπου υπάρχει γκρίνια δεν πάει το πράγμα καλά.

Τώρα οι χορηγοί είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα. Επειδή όταν κάποιος σου δίνει χρήματα ζητάει προφανώς ανταλλάγματα , η κουβέντα είναι τι ανταλλάγματα και μέχρι τι κάποιος είναι διατεθειμένος να παραχωρήσει .
Αν π.χ. είναι ένα εικονίδιο σε κάποιες σελίδες θεωρώ ότι οκ. δεν υπάρχει θέμα. Αν όμως είναι η υποχρέωση "καλυμμένης" διαφήμισης μέσα από διάφορα κείμενα ( προσέξτε δεν λέω ότι συμβαίνει , απλά λέω ότι θα μπορούσε να συμβεί ) εκεί το πράγμα αλλάζει.

Για εμένα η "ελευθερία" που μπορεί να σου προσφέρει η αυτάρκεια , είναι ίσως το σημαντικότερο και για αυτό λέω μία μικρή συνδρομή η οποία θα δίνει πρόσβαση σε επιπλέον δικαιώματα.

λέω εγώ τώρα....... ;) ;)
 
Αναφορικά με το κόστος του φόρουμ να σας πω τα εξής για αυτούς που δεν γνωρίζουν ή δεν θυμούνται. Όταν είχα αναλάβει την διαχείριση επειδή το κόστος ήταν πολύ ψηλό είχα ζητήσει την βοήθεια από τα μέλη και πράγματι πολλά παλικάρια βοήθησαν. Με την πάροδο του χρόνου όμως είχαν μείνει λίγοι οι οποίοι ανά τακτά χρονικά διαστήματα έκαναν μια δωρεά. Για τον λόγο αυτό λοιπόν αποφάσισα να αναζητήσω χορηγούς επαγγελματίες οι οποίοι θα αναλάμβαναν το κόστος αυτό και ταυτόχρονα να μην επιβαρύνονται τα μέλη. Εδώ και σχεδόν 2 χρόνια το κόστος το ανέλαβαν οι χορηγοί. Πέρυσι λόγω εργασίας στο εξωτερικό και λόγο του κορονοϊού δεν μπόρεσα να βρω τους απαιτούμενους χορηγούς εκτός από τον Ανδρέα Ρουμελιώτη και τον κ. Σωτηρόπουλο που δίχως δισταγμό δέχθηκαν να ανανεώσουν τη χορηγία τους. Αν φέτος τον Δεκέμβριο δεν καταφέρω να βρω χορηγούς τότε θα υπάρξει πρόβλημα αλλά θέλω να πιστεύω πως θα τα καταφέρω.

Το φόρουμ, εκτός από μερικά θέματα, είναι ελεύθερο για όλους τους κυνηγούς, ψαράδες και φυσιολάτρες. Η άποψη μου είναι πως μια εθελοντική δωρεά από τα μέλη είναι λάθος για τους λόγους που ανέλυσα παραπάνω. Μια υποχρεωτική δωρεά θα έλυνε ίσως το οικονομικό θεμα του φόρουμ αλλά θα άλλαζε τον χαρακτήρα του σε κλειστό κλαμπ. Σε κάθε περίπτωση μακάρι να υπήρχε κάποιος που να μπορούσε να χρηματοδοτήσει όλες τις προσπάθειες που θέλουμε να κάνουμε. Δωρεές σε φιλανθρωπικά ιδρύματα, ερασιτεχνικούς αγώνες στο σκοπευτήριο, εμπλουτισμό βιοτόπων είτε με σπορές είτε επηρεάζοντας το φυσικό περιβάλλον όπως για παράδειγμα κατασκευή φωλιών, διαφημιστικά ρούχα, μαζώξεις μελών πχ για κοπή πίτας ή για την γιορτή του κυνηγιού και άλλα πολλά. Επίσης, και το κόστος ενός δικηγόρου που θα έκλεινε το στόμα κάποιων που μας έχουν απειλήσει κατά καιρούς για αυτά που γράφονται. Για να γίνουν όλα αυτά όμως πρέπει να υπάρχει κοινό όραμα και θέληση. Αυτά από εμένα για να καταλάβετε λίγο την κατάσταση.

Καλή συνέχεια σε όλη την παρέα!
Θελω να πω και εγω την αποψη μου σχετικα με την λειτουργια του φορουμ.Γραφω εδω γιατι δεν βρηκα σχετικο θεμα,οποτε ας μεταφερθει αν ειναι.
Για μενα θα επρεπε το φορουμ να ειναι τελειως "κλειστο",οπως ειναι για παραδειγμα το greekspinners Βασιλη,που εισαι μελος και το ξερεις καλα.Επιτακτικοτερα δε,γιατι ειναι κυνηγετικο το δικο μας.
Ετσι οπως ειναι τωρα,εγγραφεται ενας "οικολογος",αντιγραφει εικονες,αποσπαματα μηνυματων και τα δημοσιευει ή χρησιμοποιει κατα το δοκουν οπου θελει και οπως θελει.
Κλειστο κλαμπ λοιπον.Για να κανει εγγραφη καποιος,να πρεπει να περασει απο καποια ειδους "τεστ" πρωτα,οπως κανουν σε αλλα φορουμ.
Πχ να κανει εγγραφη πρωτα στη σελιδα στο fb του hunterslife,με προφιλ με ονοματεπωνυμο και οχι "ελαφοκυνηγος"-"pointerpassion"-"περδικας"Να εχει επαφη και συνομιλια μεσω καμερας με καποιον διαχειριστη,ωστε να διαπιστωθει οτι ειναι κυνηγος και οχι αλλος ενας προστατης γεωσκωληκων.
Επισης,συμφωνω με καποιους που λενε οτι οσοι ειναι ενεργοι,αλλα ΔΕΝ συμμετεχουν ανα καποια διαστηματα,να κλειδωνονται για ευνοητους λογους καποια "ευαισθητα" θεματα,οπως λογου χαρη το "φτερωτα" ή "τριχωτα".
Ισως ακουστει λιγο ακραιο,αλλα ετσι οπως εχει καταντησει η κατασταση στην Ελλαδα,πρεπει να προσεχουμε οσο μπορουμε.
 
Τωρα οσον αναφορα την "επεκταση" του φορουμ,θα προτεινα μεγαλυτερη κινητικοτητα στο μεσα κοινωνικης δικτυωσης και προφιλ και σε αλλα μεσα οπως πχ twitter,insta κλπ.
Επισης οσοι καταγομαστε απο επαρχια και πηγαινουμε τακτικα,ας προσπαθησουμε να "προσελκυσουμε" κοσμο.
Βεβαια αυτο εχει τις δυσκολιες του.Η νοοτροπια και η παιδεια που υπαρχει εκει,πιστευω οτι δεν επιτρεπει και πολυ αισιοδοξια.
Βλεπεις συμπεριφορες του στυλ "Α ρε, τι φορουμ ιντερνετ κ μλκς,κανουν οτι τα ξερουν ολα","ααα δν ασχολουμαι εγω με τετοια,δεν εχω αναγκη εγω","καραντινες και μπουρδες,εμεις κυνηγουσαμε κανονικα" και πολλες τετοιες νοοτροπιες...
Το εχω ξαναπει,οτι στην επαρχια "ζουν" σε αλλο κοσμο με αλλα μυαλα.Ελαχιστοι κανουν τη διαφορα.
Στην τελικη ομως αξιζει να προσπαθησει ο καθενας μας,που εχει επαφη με ανθρωπους στα μερη του,να τους φερει στα φορουμ γενικοτερα.
Πιστευω ενδυναμωνει πολυ την κυνηγετικη οικογενεια σε πολλα επιπεδα.
Αν και "παρατραγουδα" παντα θα υπαρχουν ( τα εχουμε ζησει και εδω και στο αρτεμις ),αλλα με την καταλληλη θεληση και τις καταλληλες κινησεις θα "απομακρυνονται"
Για οποιον ενδιαφερεται για μια διαδικτυακη εκπομπη κυνηγιου-ψαρεματος,εχω φιλο στο Περαμα,που δεχεται να μας παραχωρει ΔΩΡΕΑΝ το ημιεπαγγελματικο του studio.Ετσι θα μπορεσουμε να διαφημισουμε ακομα περισσοτερο το φορουμ,την κυνηγετικη-αλιευτικη δραστηριοτητα και θα μπορουν να εχουν προσβαση σε αυτη σχεδον ολοι,αφου το μονο που απαιτειται να εχεις για να την παρακολουθησεις ειναι internet.


Χωρις "συμπαθειες","εμπαθειες" και σκοπιμοτητες.Νομιζω ολοι καταλαβαινετε τι εννοω με αυτο:cool:
 
Θελω να πω και εγω την αποψη μου σχετικα με την λειτουργια του φορουμ.Γραφω εδω γιατι δεν βρηκα σχετικο θεμα,οποτε ας μεταφερθει αν ειναι.
Για μενα θα επρεπε το φορουμ να ειναι τελειως "κλειστο",οπως ειναι για παραδειγμα το greekspinners Βασιλη,που εισαι μελος και το ξερεις καλα.Επιτακτικοτερα δε,γιατι ειναι κυνηγετικο το δικο μας.
Ετσι οπως ειναι τωρα,εγγραφεται ενας "οικολογος",αντιγραφει εικονες,αποσπαματα μηνυματων και τα δημοσιευει ή χρησιμοποιει κατα το δοκουν οπου θελει και οπως θελει.
Κλειστο κλαμπ λοιπον.Για να κανει εγγραφη καποιος,να πρεπει να περασει απο καποια ειδους "τεστ" πρωτα,οπως κανουν σε αλλα φορουμ.
Πχ να κανει εγγραφη πρωτα στη σελιδα στο fb του hunterslife,με προφιλ με ονοματεπωνυμο και οχι "ελαφοκυνηγος"-"pointerpassion"-"περδικας"Να εχει επαφη και συνομιλια μεσω καμερας με καποιον διαχειριστη,ωστε να διαπιστωθει οτι ειναι κυνηγος και οχι αλλος ενας προστατης γεωσκωληκων.
Επισης,συμφωνω με καποιους που λενε οτι οσοι ειναι ενεργοι,αλλα ΔΕΝ συμμετεχουν ανα καποια διαστηματα,να κλειδωνονται για ευνοητους λογους καποια "ευαισθητα" θεματα,οπως λογου χαρη το "φτερωτα" ή "τριχωτα".
Ισως ακουστει λιγο ακραιο,αλλα ετσι οπως εχει καταντησει η κατασταση στην Ελλαδα,πρεπει να προσεχουμε οσο μπορουμε.
Δεν βρίσκω τον λόγο να κρυβομαστε , δεν κάνουμε κάτι παρανομο αλλα μια νόμιμη δραστηριότητα που κραταει αιωνες.....
Εδώ είμαστε μαζεμένοι όλοι οι νόμιμοι κυνηγοί που σεβόμαστε τους νόμους κ οχι λαθροθηρες κ με αυτους θα έπρεπε να τα έβαζε ο κάθε οικολόγος.....
Αν δεν μπορουμε οι ιδιοι,κσε,συλλογοι κλπ να υπερασπιστούμε αυτό που αγαπάμε τότε τι να πω ας παρουμε μια ρόκα να πλέκουμε κανα πουλοβερ σαν τον Χαϊκάλη στους δέκα μικρους μητσους.......
Ας σταματήσουμε κ τον κυνηγετικό τυπο, τα άρθρα στο ιντερνετ, τα κυνηγετικά βίντεο στο yt, μην τυχόν κ βλέπει κανα οπλο κ καμια νεκρή τσίχλα ο οικολόγος κ τον πιανει η καρδιά του.....

ΥΓ Και μην νομίζεις πως δεν καταλαβενω πως το λες...
Αλλά πρεπει επιτέλους να σταματησουμε να λουφαζουμε κ να φοβομαστε......
........Ουτε οι λαθροθηρες δεν κάνουν έτσι..........
 
Last edited:
Δεν βρίσκω τον λόγο να κρυβομαστε , δεν κάνουμε κάτι παρανομο αλλα μια νόμιμη δραστηριότητα που κραταει αιωνες.....
Εδώ είμαστε μαζεμένοι όλοι οι νόμιμοι κυνηγοί που σεβόμαστε τους νόμους κ οχι λαθροθηρες κ με αυτους θα έπρεπε να τα έβαζε ο κάθε οικολόγος.....
Αν δεν μπορουμε οι ιδιοι,κσε,συλλογοι κλπ να υπερασπιστούμε αυτό που αγαπάμε τότε τι να πω ας παρουμε μια ρόκα να πλέκουμε κανα πουλοβερ σαν τον Χαϊκάλη στους δέκα μικρους μητσους.......
Ας σταματήσουμε κ τον κυνηγετικό τυπο, τα άρθρα στο ιντερνετ, τα κυνηγετικά βίντεο στο yt, μην τυχόν κ βλέπει κανα οπλο κ καμια νεκρή τσίχλα ο οικολόγος κ τον πιανει η καρδιά του.....

ΥΓ Και μην νομίζεις πως δεν καταλαβενω πως το λες...
Αλλά πρεπει επιτέλους να σταματησουμε να λουφαζουμε κ να φοβομαστε......
........Ουτε οι λαθροθηρες δεν κάνουν έτσι..........
Τι εννοεις δεν κανουν οι λαθροθηρες ετσι???Δεν λουφαζουν και δεν κρυβονται???Βγαινουν δηλαδη και διαλαλουν την "πραματεια" τους???
Αλλο ο κυνηγετικος τυπος που φιλτραρεται το καθε θεμα και το πως θα βγει εξω και αλλο ενα φορουμ που γραφουν 100αδες ατομα οτι να ναι και οπως να ναι.
Ειχαμε 2-3 |οικολογους που ειχαν γραφτει παλιοτερα στο αρτεμις και "ψαρευαν".Οταν "καρφωθηκαν",εγινε το ελα να δεις.Εμεις τοτε τους ειχαμε παρει με το καλο και προσπαθησαμε να κανουμε εναν εποικοδομητικο διαλογο.Οι "απενται" πρωτογονοι,εν εξαλλω κατασταση δεν καταλαβαιναν τιποτα.Τα εχω ζησει ολα αυτα και ξερω τι λεω.
Να υπερασπιστουμε το εαυτο μας δεν λεω,αλλα συγκεκριμενα τα φορουμ θα επρεπε να ειναι κλειστο κλαμπ για μενα....
Καλως ή κακως, το κυνηγι το υπερασπιζεσαι μέσω δημοσιων μέσων,σε γραφεια,σε υπουργεια,με δρασεις των συνδικαλιστικων σου οργανων.Το οτι τα οργανα αυτα ειναι πουθενόπουλοι,ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Τωρα θα σχολιαζα και κατι που εγραψες σε καποια απο τις 3 πρωτες σειρες,αλλα θα χαλαστουμε με πολυ κοσμο εδω περα,οποτε το αφηνω να το "παρει" το ποταμι....
Βασικα θα στο στειλω σε πμ....
 
Back
Top