Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Παραγγελία Αυστραλού στην Purdey. (Οποιαδήποτε ομοιότητα με την Ελληνική πραγματικότητα είναι καθαρά συμπτωματική). .very shoked.

XX010 10 bore rifle choke and extra 32" smooth bore
XX600 600 nitro
XX500 500 nitro
XX375 375
XX303 303
XX300 300
XX056 56x52R
XX022 22 hornet
XX028 28 bore

View attachment 29848
Είπαμε να κάνουμε δοκιμές αλλά αυτός το τερμάτισε.
Αρχηγός ...

ps
Ωραία επένδυση
Πόσο υπολογίζεις το μαλλί ;
 
Last edited:
Ο Αυστραλός δεν παίζεται. Έχει παραγγείλει άλλα 6 στη Boss. Δικό του σχετικό post:

"The Boss Battery consists of 6 guns. Sn 10410 o/u 410 sing trig, Sn 10328 sxs 28 bore sing trig, Sn 10320 o/u 20 bore sing trig, Sn 10300 bolt rifle takedown 300 h&h, Sn 10375 sxs double rifle with extra 303 barrels, Sn10356 o/u rifle double trigger 5.6x50r. Boss have a 600 double rifle in build Sn 10600. This gun was ordered a year ago. The battery of 6 commenced 10/2007. They are now being prepared for shipping to Australia."
 
Ο Αυστραλός δεν παίζεται. Έχει παραγγείλει άλλα 6 στη Boss. Δικό του σχετικό post:

"The Boss Battery consists of 6 guns. Sn 10410 o/u 410 sing trig, Sn 10328 sxs 28 bore sing trig, Sn 10320 o/u 20 bore sing trig, Sn 10300 bolt rifle takedown 300 h&h, Sn 10375 sxs double rifle with extra 303 barrels, Sn10356 o/u rifle double trigger 5.6x50r. Boss have a 600 double rifle in build Sn 10600. This gun was ordered a year ago. The battery of 6 commenced 10/2007. They are now being prepared for shipping to Australia."
Ελπίζω να τα κάψει στο τουφεκίδι και να μην τα αγόρασε για να στολίζουν το τζάκι.
 
Δεν νομίζω να τα θέλει για "ντουβαράτα".
Ο άνθρωπος εκτός από οικονομική επιφάνεια έχει και πολύ καλό γούστο και όπως φαίνεται ξέρει να τα χρησιμοποιεί σωστά.
Μερικά από αυτά που ήδη έχει:

ImpressiveBatterynotyetcompleted_1024_NE.jpg
 
Πεταμένα λεφτά Βασίλη,
Κατά την άποψή μου ΚΑΝΕΝΑ όπλο, όποιος και αν το έχει κατασκευάσει δεν θα πρέπει να πουλιέται περισσότερο από 10 χιλιάρικα.
Εξαιρώ τα όποια σκαλίσματα.
Εγώ ή κανένα sako 85 θα πάρω ή Rem 700 για φθηνότερο.
Ξέρεις ... σε 100 χρόνια :)
 
Υπαρχει τοση οπλοφοβια στην κονωνια που θα απαγορεψουν ακομα και τις ζωγραφιες. Οσο για ραβδωτο, ειμαι απαισιοδοξος. Εδω δεν επιτρεπεται να αγοραζεις διαμετρηματα περιφερειακης πυροδοτησης, ονειρευομαστε και για το κυνηγι
 
παιδεία δεν υπάρχει ούτε σε μας ούτε στην κοινωνία... εκπρόσωποι μας δεν υπάρχουν να πιέσουν αλλά κυρίως είμαστε πολύ μικρή αγορά για να πιέσει πχ η ρεμι ή η σακο να γίνουν αλλαγές.. οπότε κλαφτα
 
παιδεία δεν υπάρχει ούτε σε μας ούτε στην κοινωνία... εκπρόσωποι μας δεν υπάρχουν να πιέσουν αλλά κυρίως είμαστε πολύ μικρή αγορά για να πιέσει πχ η ρεμι ή η σακο να γίνουν αλλαγές.. οπότε κλαφτα
Αυτο πιστευω θα ειχε αρνητικο αντικτυπο. Γενικα οι Δυτικες κοινωνιες ειναι αρνητικα φορτισμενες οσον αφορα τα οπλα γενικοτερα, οποτε νομιζω πως η πορεια ειναι προδιαγεγραμενη. Φοβαμαι μαλιστα πως καποια στιγμη, το κρατος θα αποκτησει σκεψεις για περιορισμο και των λειοκανων, οχι για το φοβο της καταλυσης του, αλλα γιατι οι ιδιες οι κοινωνιες μας εκφραζονται αρνητικα ως προς την κατοχη τους
 
Αυτο πιστευω θα ειχε αρνητικο αντικτυπο. Γενικα οι Δυτικες κοινωνιες ειναι αρνητικα φορτισμενες οσον αφορα τα οπλα γενικοτερα, οποτε νομιζω πως η πορεια ειναι προδιαγεγραμενη. Φοβαμαι μαλιστα πως καποια στιγμη, το κρατος θα αποκτησει σκεψεις για περιορισμο και των λειοκανων, οχι για το φοβο της καταλυσης του, αλλα γιατι οι ιδιες οι κοινωνιες μας εκφραζονται αρνητικα ως προς την κατοχη τους
συμφωνώ... θεωρητικά ισχύει αυτό.. Υπάρχουν βέβαια παραδείγματα ευρωπαϊκών χωρών όπως η Ελβετία αλλά γενικά έτσι όπως τα λες είναι... το μόνο που σώζει κάποιες χώρες είναι η αγοραστική δύναμη κ η δυνατότητα κατασκευής όπως η Αυστρία...
 
συμφωνώ... θεωρητικά ισχύει αυτό.. Υπάρχουν βέβαια παραδείγματα ευρωπαϊκών χωρών όπως η Ελβετία αλλά γενικά έτσι όπως τα λες είναι... το μόνο που σώζει κάποιες χώρες είναι η αγοραστική δύναμη κ η δυνατότητα κατασκευής όπως η Αυστρία...
Δεν βοηθαμε και μεις σ'αυτο να ξερεις. Προβαλλουμε το κυνηγι ως παραδοσιακη ασχολια, ομως η καταχρηση της παραλλαγης ως ενδυση, και πολυ περισσοτερο του μοντερνου design στα οπλα, δεν προβαλλουν καθολου τετοια εικονα. Ολοι, και οι μη κυνηγοι, ως εικονα εχουν τον κυνηγο με τα προχειρα ρουχα και το πλαγιοκαννο στον ωμο, ενω αυτο που βλεπουν τωρα ειναι ανθρωποι ντυμενοι ως στρατιωτες, με φουτουριστικα πολλες φορες οπλα. Ως εικονα αυτο δεν προαγει την παραδοσιακοτητα που διεπει το κυνηγι ως παναρχαια δραστηριοτητα.

Αφηνω απεξω χωρες οπως την Αμερικη, που εχουν κουλτουρα οπλοκατοχης, οποτε δεν προβαλλουν το κυνηγι ως συνεχιση της παραδοσης, αλλα ως δικαιωμα αποκομιδης τροφης απο τη φυση
 
είναι πολύπλευρο ... αυτό που είπες σχετικά με την γενικότερη εμφάνιση είναι για μένα θέμα παιδείας.. όπως επίσης και το γεγονός ότι πολύ δύσκολα θα βρεις έξω να κυκλοφορεί πλαγιοκαννο..το παραδοσιακό που διαφημίζουμε λοιπόν νομίζω ότι πάει στο γεγονός ότι παίρνεις το όπλο κ βγαίνεις να κυνηγήσεις, δεν είναι στυλ ρεζερβας ή αγγλικό ή γερμανικό σύστημα
 
Θα σε ρώταγα τι προτείνεις αλλα και να μου πεις δεν γίνεται να το αγοράσω ...
Γύρισες από άδεια George;
Καιρό έχω να σε ακούσω ;)
Κανένα καλό κυνήγι έκανες ;
Ήμουν Ελλάδα και γύρισα πριν λίγες μέρες . Ακόμα προετοιμασία , σε ένα μήνα ανοίγει το κυνήγι . Ρεμ 700 και ξερό ψωμί !
 
Δεν βοηθαμε και μεις σ'αυτο να ξερεις. Προβαλλουμε το κυνηγι ως παραδοσιακη ασχολια, ομως η καταχρηση της παραλλαγης ως ενδυση, και πολυ περισσοτερο του μοντερνου design στα οπλα, δεν προβαλλουν καθολου τετοια εικονα. Ολοι, και οι μη κυνηγοι, ως εικονα εχουν τον κυνηγο με τα προχειρα ρουχα και το πλαγιοκαννο στον ωμο, ενω αυτο που βλεπουν τωρα ειναι ανθρωποι ντυμενοι ως στρατιωτες, με φουτουριστικα πολλες φορες οπλα. Ως εικονα αυτο δεν προαγει την παραδοσιακοτητα που διεπει το κυνηγι ως παναρχαια δραστηριοτητα.
Αφηνω απεξω χωρες οπως την Αμερικη, που εχουν κουλτουρα οπλοκατοχης, οποτε δεν προβαλλουν το κυνηγι ως συνεχιση της παραδοσης, αλλα ως δικαιωμα αποκομιδης τροφης απο τη φυση
Με μπέρδεψες τώρα … προτιμώ να τους βλέπω με ρούχα και όπλα που έστω και αν μοιάζουν με στρατιωτικά είναι χίλιες φορές καλύτερα από κάτι παρουσίες στον κυνηγότοπο που είναι λες και «έχουν βγει από ανατίναξη»…. Και Ναι μπορούμε να έχουμε συνέχεια της παράδοσης έστω και με πιο φουτουριστικά εμφανισιακά όπλα και ρούχα . ..Αλλιώς να πάμε πίσω το κυνήγι στο εμπροσθογεμες …
 
Back
Top