Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Από τη δική μου εμπειρία, έχω συναντήσει κυνηγούς που χρησιμοποιούν ψιλά σκάγια (Νο 8) στα υδρόβια, αλλά αυτό γινόταν μόνο στο απογευματινό όπου οι αποστάσεις είναι κοντινές όχι όμως 28γρ. αλλά από 32-34γρ και πάνω.
 
Σημερα αμα βρω καμια καριολιτσα θα την καψω με classica no 7.5 στα 70 μετρα η με κενταυρος 28 γρ νο9 αλλα φοβαμαι μη παρει τοσα πολλα σκαγια και γινει χάλια....sarcastic.
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Φιλαράκι που κυνηγά ανελλιπώς φάσσα με ικανοποιητικά αποτελέσματα έχει στάνταρ για 2η ντουφεκιά 36γρ ν.4 με τσόκ full.....
 
Από τη δική μου εμπειρία, έχω συναντήσει κυνηγούς που χρησιμοποιούν ψιλά σκάγια (Νο 8) στα υδρόβια, αλλά αυτό γινόταν μόνο στο απογευματινό όπου οι αποστάσεις είναι κοντινές όχι όμως 28γρ. αλλά από 32-34γρ και πάνω.
Σημερα αμα βρω καμια καριολιτσα θα την καψω με classica no 7.5 στα 70 μετρα η με κενταυρος 28 γρ νο9 αλλα φοβαμαι μη παρει τοσα πολλα σκαγια και γινει χάλια....sarcastic.
https://postimg.cc/YGcqHFBs
Στα 10 μέτρα biturbo no5.sarcastic.
 
Σημερα αμα βρω καμια καριολιτσα θα την καψω με classica no 7.5 στα 70 μετρα η με κενταυρος 28 γρ νο9 αλλα φοβαμαι μη παρει τοσα πολλα σκαγια και γινει χάλια....sarcastic.
Το πρωτο.....το πρωτο.....και να πεσει λεει και ποιος μας γλυτώνει beer
 
Από τη δική μου εμπειρία, έχω συναντήσει κυνηγούς που χρησιμοποιούν ψιλά σκάγια (Νο 8) στα υδρόβια, αλλά αυτό γινόταν μόνο στο απογευματινό όπου οι αποστάσεις είναι κοντινές όχι όμως 28γρ. αλλά από 32-34γρ και πάνω.
Για πρώτο τέτοια εποχή ένα νο 7 είναι καλά νομίζω αλλά έχουν τύχει περιπτώσεις και με κοντά -20 και τρελό αέρα που ακόμα και σε σχετικά κοντινά πήγαινα σε νο 6 και πολλές φορές σε νο 5 με *** τσοκ. Δεν είχα βγει χαμενος
 
https://postimg.cc/YGcqHFBs
Στα 10 μέτρα biturbo no5.sarcastic.
Αν την ετρωγε γεματη την τουφεκια θα ειχε φαει πολυ μεγαλυτερο στραπατσο.
Το πρωτο.....το πρωτο.....και να πεσει λεει και ποιος μας γλυτώνει beer
Παλι καλα δεν τουφεκισα και ειχα το clssica 7.5 πρωτο!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Αυτά τα tss πότε έρχονται;;think
ςχω ριξει πολλα τετοια δεν ειναι ευκολα πρεπει να ριξεις πολες βολες για να συνηθησεις πρωτη φορα που εριξα στα 25 πηρα 2 πουλια σε παπια αν εριχνα κανονηκα θα επερνα το λυγοτερο 10 εκει που κανουν διαφορα ειναι στοις χηνες γιατι ειναι ευκολος στοχος
 
Οι Ιταλοί γεμίζουν 33άρια tortora γιατί δεν ανακάλυψαν την μαγεία του 28αριού tortora .
Είναι πολύ πίσω ακόμη φίλε .
Οι Ιταλοί έχουν άλλη νοοτροπία. Για παράδειγμα βγάζουν φυσίγγια ειδικά για τσίχλα που είναι 33-34 γραμμάρια και νούμερο 10 σκάγια. Οι εταιρείες παράγουν αυτά που ζητούν οι καταναλωτές. Αν οι περισσότεροι κυνηγοί τσίχλας ζητούσαν τέτοια φυσίγγια και εδώ, να είσαι σίγουρος ότι αυτά θα βλέπαμε στα ράφια και από Έλληνες κατασκευαστές φυσιγγίων. Το τι είναι σωστό πολλές φορές είναι υποκειμενικό. Η μόδα στα 28άρια κατά την προσωπική μου άποψη ξεκίνησε για οικονομικούς λόγους, όχι γιατί ξαφνικά βρήκαμε την γνώση και είπαμε να δούμε τι συμβαίνει.
 
Οι Ιταλοί έχουν άλλη νοοτροπία. Για παράδειγμα βγάζουν φυσίγγια ειδικά για τσίχλα που είναι 33-34 γραμμάρια και νούμερο 10 σκάγια. Οι εταιρείες παράγουν αυτά που ζητούν οι καταναλωτές. Αν οι περισσότεροι κυνηγοί τσίχλας ζητούσαν τέτοια φυσίγγια και εδώ, να είσαι σίγουρος ότι αυτά θα βλέπαμε στα ράφια και από Έλληνες κατασκευαστές φυσιγγίων. Το τι είναι σωστό πολλές φορές είναι υποκειμενικό. Η μόδα στα 28άρια κατά την προσωπική μου άποψη ξεκίνησε για οικονομικούς λόγους, όχι γιατί ξαφνικά βρήκαμε την γνώση και είπαμε να δούμε τι συμβαίνει.
H ουσία βρίσκεται στο ''γιατί οι καταναλωτές ζητούν τσιχλοφύσιγγα 33γρ 10-11 νο ''
Είναι χουβαρντάδες ,είναι αδαείς ,είναι άσχετοι ή τρελλοί ;
 
H ουσία βρίσκεται στο ''γιατί οι καταναλωτές ζητούν τσιχλοφύσιγγα 33γρ 10-11 νο ''
Είναι χουβαρντάδες ,είναι αδαείς ,είναι άσχετοι ή τρελλοί ;

Δεν ξέρω για τα άλλα που ανάφερεις, αλλά είναι σίγουρα ασεβείς και κρεατοσυλλογεις αίσχιστου είδους και επιπέδου... Για αυτό αφού ρημαξαν τα πάντα στη χώρα τους επεκτεινονται σαν τις ακρίδες όπου αλλού...

Συγνώμη συνάδελφε Λάμπη, αλλά αν δεις τη νοοτροπία που εχουν οι Ιταλοί όπου πηγαίνουν να κυνηγήσουν απέναντι στο θήραμα και τη φυση, εγώ δεν θα τους αντέγραφα ούτε στις κάλτσες που φοράνε...

Νομίζω το να τους επικαλουμαστε στα πυρομαχικά τους ως παράδειγμα είναι ατυχές και μη τιμητικό...
 
Last edited:
Οι Ιταλοί γεμίζουν 33άρια tortora γιατί δεν ανακάλυψαν την μαγεία του 28αριού tortora .
Είναι πολύ πίσω ακόμη φίλε .
Στους κυνηγοτοπους που παω εγω,(Φθιωτιδα, Θεσπρωτια, Ιωαννινα κλπ) που τυγχανει να ερχονται τα Ιταλικα γκρουπ, το 90% των φυσιγγιων που χρησιμοποιουν ειναι cal 20 με 26 ή 28gr σκαγια, αυτο δειχνουν οι καλυκες που βλεπουμε.
 
Συγνώμη συνάδελφε Λάμπη, αλλά αν δεις τη νοοτροπία που εχουν οι Ιταλοί όπου πηγαίνουν να κυνηγήσουν απέναντι στο θήραμα και τη φυση, εγώ δεν θα τους αντέγραφα ούτε στις κάλτσες που φοράνε...

Νομίζω το να τους επικαλουμαστε στα πυρομαχικά τους ως παράδειγμα είναι ατυχές και μη τιμητικό...
Οι πλήστοι ιταλικά ρίχνουν που είναι τα καλύτερα για μένα .
Οι πυρίτιδες ιταλικές είναι ,οι κάλυκες ,τα βύσματα τα πάντα όλα .
Δέν επικροτώ τον τρόπο που κυνηγούν (το γνωρίζω πολύ καλά )αλλά το να επικαλούμαι την άριστη γνώση και ποιότητα των πυρομαχικών τους ονομάζεται ρεαλισμός καί δέν έχει να κάνει με την τιμή .
Τιμητικό είναι να αναγνωρίζεις στον καθένα την ανωτερότητα του είτε αφορά επιστημοσύνη-γνώση - κατασκευή καί να διέπεσαι απο το ''γνώθι σαυτόν ''
 
Οι πλήστοι ιταλικά ρίχνουν που είναι τα καλύτερα για μένα .
Οι πυρίτιδες ιταλικές είναι ,οι κάλυκες ,τα βύσματα τα πάντα όλα .
Δέν επικροτώ τον τρόπο που κυνηγούν (το γνωρίζω πολύ καλά )αλλά το να επικαλούμαι την άριστη γνώση και ποιότητα των πυρομαχικών τους ονομάζεται ρεαλισμός καί δέν έχει να κάνει με την τιμή .
Τιμητικό είναι να αναγνωρίζεις στον καθένα την ανωτερότητα του είτε αφορά επιστημοσύνη-γνώση - κατασκευή καί να διέπεσαι απο το ''γνώθι σαυτόν ''


Συγνώμη αλλά κάπου το χάνεις... Δεν έθιξε κανένας την ποιότητα των υλικών τους, ούτε την ικανότητα τους να φτιάχνουν φυσίγγια γενικα. Ο Βασίλης έκανε μια παρατήρηση ότι οι εταιρίες προσαρμοζουν το βάρος της γόμωσης και τα νούμερα στη νοοτροπία των καταναλωτών και εσύ συμφώνησες και εμμέσως πλην σαφώς επαινεσες-θαυμασες αυτήν την Ιταλική νοοτροπία-καταναλωτική απαίτηση.

Σε αυτό τοποθετήθηκα. Αν μου αποδείξεις ότι αυτα τα νούμερα και βάρη γομωσης είναι αποτέλεσμα επιστημονικής έρευνας της βιομηχανίας για βέλτιστοποιηση καταβολής πάω πάσο, αλλά νομίζω είναι ανταπόκριση στη φαταουλιαση του Ιταλού που θελει να βάρα ο, τι κινείται όπου κινείται αδιάφορωντας για το τι αφήνει πίσω του...

Δεν είναι τυχαίο ότι δεν τα συναντάμε πουθενά αλλού άλλωστε αυτά τα 'τσιχλοφυσιγγα'...
 
Στους κυνηγοτοπους που παω εγω,(Φθιωτιδα, Θεσπρωτια, Ιωαννινα κλπ) που τυγχανει να ερχονται τα Ιταλικα γκρουπ, το 90% των φυσιγγιων που χρησιμοποιουν ειναι cal 20 με 26 ή 28gr σκαγια, αυτο δειχνουν οι καλυκες που βλεπουμε.
Πέρυσι όσους κάλυκες βρήκα στην Ήπειρο ήταν 32 έως 34 γραμμάρια από ν 9εως ν 12....
 
Back
Top