Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Δεν ξέρω για τα άλλα που ανάφερεις, αλλά είναι σίγουρα ασεβείς και κρεατοσυλλογεις αίσχιστου είδους και επιπέδου... Για αυτό αφού ρημαξαν τα πάντα στη χώρα τους επεκτεινονται σαν τις ακρίδες όπου αλλού...

Συγνώμη συνάδελφε Λάμπη, αλλά αν δεις τη νοοτροπία που εχουν οι Ιταλοί όπου πηγαίνουν να κυνηγήσουν απέναντι στο θήραμα και τη φυση, εγώ δεν θα τους αντέγραφα ούτε στις κάλτσες που φοράνε...

Νομίζω το να τους επικαλουμαστε στα πυρομαχικά τους ως παράδειγμα είναι ατυχές και μη τιμητικό...
Eάν η αναφορά σου σε κοσμητικά επίθετα σκοπό έχει να με προσβάλει ως μιμητή των Ιταλών ,είναι ατυχής καί ενδεικτική ασέβειας .
Σχολιάζω αποκλειστικά την Ιταλική γνώση -ποιότητα - καινοτομία καί παγκόσμια θέση στον τομέα φυσίγγι .
Αυτό είναι το θέμα μας το φυσίγγι .
RC -NSI -B&P-FIOCCHI etc .
Τέλος ,'ελεος μαζί σας
Γνώθι σαυτόν είπαμε ,μια καθαρά ελληνική ρήση -προτροπή
 
Eάν η αναφορά σου σε κοσμητικά επίθετα σκοπό έχει να με προσβάλει ως μιμητή των Ιταλών ,είναι ατυχής καί ενδεικτική ασέβειας .
Σχολιάζω αποκλειστικά την Ιταλική γνώση -ποιότητα - καινοτομία καί παγκόσμια θέση στον τομέα φυσίγγι .
Αυτό είναι το θέμα μας το φυσίγγι .
RC -NSI -B&P-FIOCCHI etc .
Τέλος ,'ελεος μαζί σας
Γνώθι σαυτόν είπαμε ,μια καθαρά ελληνική ρήση -προτροπή
Λάμπη μην παρεξηγείσαι, κουβέντα κάνουμε. Δεν σου επιτέθηκε ο Γρηγόρης. :)
 
Λάμπη μην παρεξηγείσαι, κουβέντα κάνουμε. Δεν σου επιτέθηκε ο Γρηγόρης. :)
Σιχαίνομαι την κουτοπονηριά του νεοέλληνα που αποτέλεσμα έχει την σημερινή κατάντια μας .
Ρε ο άλλος (βιοτέχνης ελλαδίτης) στο Tordo 32gr με GM3 μέχρι καί το άγριο τσαλάκωμα του βύσματος της NSI GM3 fast αντέγραψε ;)
 
Οταν υπαρχει διαφωνια συνηθως εχουν και οι δυο δικιο, γιατι το βλεπουν απο αλλη οπτικη γωνια.
Ας πουμε καποιες αληθειες. ΟΙ Ιταλοι χρησιμοποιουν 34γρ ν9-10 γιατι ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Το οικονομικο δεν τους ενδιαφερει καθολου. Αλλες κυνηγετικες ποιοτητες , κουλτουρας , διαχειρησης θηραματος , ποιοτητας εμπειριας, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ. Στην Ελλαδα παλια το ψηλο σκαγι ηταν το ν7 και τωρα κυριαρχει το ν8 , γιατι δεν εχουμε μαθει την προσκοπευση (οσο ψιλοτερο το σκαγι τοσο μεγαλυτερη θελη ) και νομιζουμε οτι δεν κοβει το σκαγι.( ν9-10). ΟΙ Ιταλοι πανε σκοπευτηριο και μονο η χρηση ψιλων σκαγιων λεει οτι ειναι καλυτεροι σκοπευτες .
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΛΑΚΤΙΣΜΑ γιατι ριχνουν ολοι με αυτογεμη (κυριως αεριων)

Καποτε πρεπει να παραδεχτουμε , τι οδηγει σε ελαφριες γομωσεις και ν8 και ν7 στην τσιχλα (και αντιστοιχα σε ολα τα αλλα)
1) Η χρηση δικανου
2) Η αδεια τσεπη
3) Η ελλειψη εξασκησης (σκοπευτηριο)(οσο αφορα τα ν σκαγιων)
4) Ταση για τουφεκιες στα ορια αποστασης (παλι οσο αφορα τα νουμερα σκαγιων)
4) Μια ποιοτικοτερη συνολικα κυνηγετικη εμπειρια - κουλτουρα διαχειρησης

Ζησε λοιπον και ασε τους αλλους να ζησουν
και
απολαυσε το κυνηγι και ασε τους αλλους να το απολαυσουν
 
Ν10 με 25 γρ ιδιογομωσεις στα ορτυκια απλα θανατος και τα πουλια ατοφια περσι με αυτο ειχα μονο 1 τραυματισμενο που συρθηκε καμια 10 μετρα κ το βρηκα ψοφιο στην επιστροφη μετα απο καμια ωρα .
Ν8,5 29γρ διασπορας στην μπεκατσα μεχρι τα 30μ δεν γλυτωνει τιποτα, εχω παρει πανω απο 10 λαγους με αυτο στα χρονια που το κυνηγαω
Με τσοκ 5 κ 3,5 αστρα
Αν τουφεκας μεχρι τα 35μ τα ψιλα ειναι εγγυηση
 
Ν10 με 25 γρ ιδιογομωσεις στα ορτυκια απλα θανατος και τα πουλια ατοφια περσι με αυτο ειχα μονο 1 τραυματισμενο που συρθηκε καμια 10 μετρα κ το βρηκα ψοφιο στην επιστροφη μετα απο καμια ωρα .
Ν8,5 29γρ διασπορας στην μπεκατσα μεχρι τα 30μ δεν γλυτωνει τιποτα, εχω παρει πανω απο 10 λαγους με αυτο στα χρονια που το κυνηγαω
Με τσοκ 5 κ 3,5 αστρα
Αν τουφεκας μεχρι τα 35μ τα ψιλα ειναι εγγυηση

Ψιλά σκάγια και ανοιχτά τσοκ σε κοντινές/λογικές αποστάσεις γεμίζουν τη τσάντα, αναμφισβήτητο και το ακολουθώ φανατικά. Θέλει όμως προσοχή μόνο, μην παρασυρθεί κάποιος, γιατί σε μεγαλύτερες αποστάσεις ή με περίεργο καιρό γεμίζουν τον κόσμο τραυματισμένα και τις κοιλίες των επιβλαβών.
 
Ψιλά σκάγια και ανοιχτά τσοκ σε κοντινές/λογικές αποστάσεις γεμίζουν τη τσάντα, αναμφισβήτητο και το ακολουθώ φανατικά. Θέλει όμως προσοχή μόνο, μην παρασυρθεί κάποιος, γιατί σε μεγαλύτερες αποστάσεις ή με περίεργο καιρό γεμίζουν τον κόσμο τραυματισμένα και τις κοιλίες των επιβλαβών.
Ετσι σιγουρες τουφεκιες αλλιως αστο να φυγη θα το βρεις πιο κατω κ αν δεν το βρεις καλη καρδια κ αυριο μερα ειναι ;)
 
Ο κανόνας είναι το ψιλοτερο κατάλληλο για το θήραμα σκάγια και το ανοιχτοτερο δυνατόν τσοκ!!! Αυτό έχει αποδειχθεί στην πράξη και δεν σηκώνει αμφισβήτηση! Από κει και πέρα σίγουρα έχει να κάνει με τον τρόπο που κυνηγάει ο καθένας,το όπλο αλλά και προσωπικές προτιμήσεις . Εγώ για παράδειγμα βάζω στη τσίχλα στα μπασιματα νούμερο 8 που είναι χοντρό γιατί μπορεί να ντουφέκησω και φάσες και χρησιμοποιω δίκανο πλάγιο 1*&2* που σίγουρα δεν είναι κατάλληλο για τσίχλα ιδανικό τσοκ το 4*&3* αλλά εν γνώση μου ότι θα έχω μειωμένη καρπωση απολαμβάνω ντουφεκιες πολύ μακρινές........δεν δέχομαι την άποψη ότι χρησιμοποιούμε ελαφρές γομωσεις λόγω κόστους γιατί την τρέλα μας την πληρώνουμε το βάρος μας σε χρυσό........ειδικά οι ιδιογομωτες! Προσωπικά από πολύ παλιά μου άρεσαν οι ελαφρές γομωσεις έχω ταβάνι τα 33γραμμαρια σκάγια σε ότι και να κυνηγήσω.......σίγουρα μπορεί με πιο βαριά φυσίγγια να έχω αυξημένες πιθανότητες να πάρω κάποια πουλιά ......απλά δεν με ενδιαφέρει ,όπως δεν με ενδιαφέρουν τα διασποράς στη μπεκάτσα ! Απλό μαλλινοταπο κι αν την πάρω την πήρα γιατί τότε έχει και μεγαλύτερη αξία η επιτυχία για μένα !!!! Μπορεί να ακούγεται χαζό στα αυτιά καποιων αλλά έτσι σκέφτομαι .....κοντραρω τον εαυτό μου ........ Στο σκοπευτήριο είναι το ίδιο ένας δίσκος "σκόνη" και το ίδιο σπάσιμο διχάλα??????? Έτσι και στο κυνήγι έχω πλέον αυξημένες απαιτήσεις από τον εαυτό μου!
 
Παντως ιδανικο και ακρως αποτελεσματικο για περπατητο τσιχλας, ειδικα σε σφιχτα μερη, ειναι το μισοταπο 32γρ. νουμερο 10 με μουφα ... απλωνεις σεντονι.. συμφωνειτε?
Πιστεύω πως έχεις δίκιο.
20μ
4 τσοκ
32γρ νο 10 διασπορας
Επιφάνεια 80χ85
 
Παιδιά συμφωνω σε όλα όσα λέτε η μόνη διαφωνία μου είναι εάν τα θηράματα είναι γυρω στα 20 μέτρα με πάνω από 9αρια φτύνεις σκάγια στη βρώση.Ουκ ολίγες φορές σε ορτυκια και τσίχλες μου έχει συμβεί σε 10 και 11 και δεν τα πολυχρησιμοποιω έχω ένα δύο κουτιά σε αχρηστία.
 
Παντως ιδανικο και ακρως αποτελεσματικο για περπατητο τσιχλας, ειδικα σε σφιχτα μερη, ειναι το μισοταπο 32γρ. νουμερο 10 με μουφα ... απλωνεις σεντονι.. συμφωνειτε?
Οχι , η μισοταπα δεν ανοίγει
 
Αυτό είναι κάτι που θα το δεις κ ο ίδιος Χρήστο..εκτος απο το γνωστό τροπο είναι κάτι που θα φανεί κ στην πράξη κ αυτο ειναι που μετράει...
Δεν ξέρω αν αναζητάς όσο το δυνατόν μεγαλυτερο άνοιγμα τουφεκιας(λογω κ των πυκνων που λες) αλλά πρεπει φυσικά κ η τουφέκια να μην παρουσιαζει πολλα κενα...
Πρέπει να υπαρχει μια "αρμονία"....
Εγω παντως αν κυνηγουσα περπατητο με κυλινδρο θα δουλευα μόνο συγκεντρωτηρα..
Δεν ξέρω αν το έχεις τσεκάρει(και)αυτο κ θα σου κοστίσει κ λιγότερο από την μεσοταπα..
Αυτο που έχω δει είναι πως με τσοκ 1-3 η μεσοταπα βοηθάει στο περπατητο κ παρέχει κ την δυνατότητα για πιο μακρινές βολές που κ σε αυτο το είδος κυνηγίου πολλές φορές είναι κάτι το αναμενόμενο...
Τώρα για ανοίγματα κλπ μην με ρωτησεις γιατί είμαι ο πλεον...ακατάλληλος να σου απαντήσει.....
Απλώς οσα χρόνια βρίσκομαι "εντος του κυνηγετικου πεδιου" εχω μάθει να ξεχωριζω πολλα πραγματα κ να βγάζω τα συμπεράσματα μου κάνοντας κάποιους συνδιασμους...
 
Είσαι άρχοντας...
Έχω κάνει κάτι ψηλά σκοτωματα με μισοταπα ιδιογομωσης που τρίβω τα μάτια μου...
Τάκη ότι γράφω το έχω πληρωσει, δεν το έχω διαβάσει, η μισοταπα σε χαρτόνι κ στο θήραμα παει πιο πολυ συγκεντρωτικά από πολλους συγκεντρωτηρες
 
Παιδιά συμφωνω σε όλα όσα λέτε η μόνη διαφωνία μου είναι εάν τα θηράματα είναι γυρω στα 20 μέτρα με πάνω από 9αρια φτύνεις σκάγια στη βρώση.Ουκ ολίγες φορές σε ορτυκια και τσίχλες μου έχει συμβεί σε 10 και 11 και δεν τα πολυχρησιμοποιω έχω ένα δύο κουτιά σε αχρηστία.
32 γραμμάρια 10αρι με brain bell απλά σηκώνεις και ρίχνεις και μαζευεις το πουλι αλλά όπως ακριβώς λες πολλά σκάγια στο πουλί και πολλά καρφωμένα μέσα του και τα μασάμε εμείς μετα! Από εκεί και πάνω (11άρια κτλ) ούτε καν έχω ασχοληθεί! Νο 8 και νο 9 και μια χαρά είμαστε.
 
Back
Top