Πυρκαγιές

Ο,φίλος,που έγραφε από Αλεξανδρούπολη, Δημήτρης, αν θυμάμαι σωστά,είναι καλά;
Όλοι καλά είμαστε, μαζί κάναμε έναρξη , απλά τώρα έχουμε μαυρίσει και δεν υπάρχει όρεξη για τίποτα λόγω και της απαγόρευσης του κυνηγιού
Ελπίζω μόλις εμφανιστούν οι πρώτες μπεκάτσες να ανέβει η ψυχολογία μας , έστω και στους γειτονικούς νομούς κάτι θα γίνει
 
Αερα πολυ μαθαίνω οτι έχετε Σταύρο .
Οταν βγει η φωτια στο ποτάμι,τότε θα σβήσει.
Φυσάει πολύ Δημήτρη αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο πλέον , έχουν καεί όλα δεν μένει κάτι για να καεί
Απλά ένα μεγάλο μπράβο σε αυτή τη κυβέρνηση και ειδικά στο Σκυλακάκη που έσπευσε να απαγορεύσει το κυνήγι σε όλο το νομό από την τρίτη Τέταρτη μέρα , λες και το ήξερε ότι θα καεί όλος ο νομός ...
Τώρα το γνώριζε εκ των προτέρων ή γνωρίζει πόσο ανίκανοι είναι αυτοί και οι άριστοι που έχει δίπλα του , αυτός το ξέρει
 
...Απλά ένα μεγάλο μπράβο σε αυτή τη κυβέρνηση και ειδικά στο Σκυλακάκη που έσπευσε να απαγορεύσει το κυνήγι σε όλο το νομό από την τρίτη Τέταρτη μέρα , λες και το ήξερε ότι θα καεί όλος ο νομός ...
Τώρα το γνώριζε εκ των προτέρων ή ...
Δεν ηθελα να το πω , αλλα μια που κατι πας να πεις, θα το αναφερω...
Σημερα ειχα μια συζητηση με συνταξιουχο πλεον βαθμοφορο της πυροσβεστικης και μου ειπε :
* οι φωτιες ειναι ελεγχομενες και καποιοι ξερουν τι θα καψουν και που θα σβησουν *
 
αν να κόψουν δέντρα η δασικός μέσα από το τζιπ τους απειλούσε με μηνύσεις.
Κάηκαν τα πάντα και ηρέμησε.
Βρε τι μου θυμίζει,τι μου θυμίζει...θα πάει και εκείνη στην Αθήνα με μετάθεση σε πιο υψηλή θέση όπως το δικό μας αρκ*δ* ..
 
Φυσάει πολύ Δημήτρη αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο πλέον , έχουν καεί όλα δεν μένει κάτι για να καεί
Απλά ένα μεγάλο μπράβο σε αυτή τη κυβέρνηση και ειδικά στο Σκυλακάκη που έσπευσε να απαγορεύσει το κυνήγι σε όλο το νομό από την τρίτη Τέταρτη μέρα , λες και το ήξερε ότι θα καεί όλος ο νομός ...
Τώρα το γνώριζε εκ των προτέρων ή γνωρίζει πόσο ανίκανοι είναι αυτοί και οι άριστοι που έχει δίπλα του , αυτός το ξέρει
Ότι έχουν καεί τα πάντα είναι δεδομένο πια .Απλά εκεί στις άκρες που και η ακόμη ότι απέμεινε.
Καμία οξιά από κείνες τις τεράστιες, να απέμεινε εκεί πάνω στη Λεπτοκαρυά ;
 
Ότι έχουν καεί τα πάντα είναι δεδομένο πια .Απλά εκεί στις άκρες που και η ακόμη ότι απέμεινε.
Καμία οξιά από κείνες τις τεράστιες, να απέμεινε εκεί πάνω στη Λεπτοκαρυά ;
Ναι νομίζω εκεί δεν έφτασε η φωτιά
 
Οταν κανει καυσωνα και φυσαει καιγομαστε λογω των ακραιων φαινομενων και της κλιματικης αλλαγης...
Να θυμησω οτι η Ευβοια καηκε με απνοια...
Τοτε επειδη δεν φυσουσε ειχε πολυ καπνα και δεν μπορουσαν να προσεγγισουν τα αεροσκαφη...
Μονα - ζυγα δικα μας...
Τα συμπερασματα, δικα σας...
 
Οταν κανει καυσωνα και φυσαει καιγομαστε λογω των ακραιων φαινομενων και της κλιματικης αλλαγης...
Να θυμησω οτι η Ευβοια καηκε με απνοια...
Τοτε επειδη δεν φυσουσε ειχε πολυ καπνα και δεν μπορουσαν να προσεγγισουν τα αεροσκαφη...
Μονα - ζυγα δικα μας...
Τα συμπερασματα, δικα σας...
Παναγιώτη μην πας μακριά το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η φωτιά της Βαρυμπόμπης με ΜΗΔΕΝ μποφόρ στην κυριολεξία. Ολοι βλέπαμε έναν καπνό να ανεβαίνει κάθετα στον ουρανό και ειπαν ότι πρόκειται για μία φωτιά ρουτίνας.
Η φωτιά αυτή 7 μέρες έκαψε τα πάντα. Καβάλησε την Πάρνηθα βγήκε από πίσω πέρασε την εθνική οδό και συνέχισε προς τη θάλασσα.
Μεγαλύτερο ξεβράκωμα από αυτό δεν χρειαζόταν.
Αλλά και το φετινό με τη φωτιά στο Βόλο ;
Μία φωτιά μέσα στον κάμπο και φτασαμε να ανατινάζονται οι αποθήκες με τα πυρομαχικά ;
 
Η απόγνωση του μαυρόγυπα που επέστρεψε και γύρω είναι όλα καμένα και αγνώριστα. Με το σαστισμένο βλέμμα του αναρωτιέται κι αυτος ,ΓΙΑΤΊ ;;;;

Είναι πραγματικά συγκλονιστικές οι εικόνες αλλά και τα βίντεο που έχουν κυκλοφορήσει.

1693856787560.png

1693856541770.png
1693856809016.png
 
Ότι έχουν καεί τα πάντα είναι δεδομένο πια .Απλά εκεί στις άκρες που και η ακόμη ότι απέμεινε.
Καμία οξιά από κείνες τις τεράστιες, να απέμεινε εκεί πάνω στη Λεπτοκαρυά ;
Η Λεπτοκαρυά την γλίτωσε Μητσαρα μου… Από κει και πάνω να δεις τι απέμεινε…στάχτη και δάκρυ ένα έγινε που λέει και το άσμα…
 
Η Λεπτοκαρυά την γλίτωσε Μητσαρα μου… Από κει και πάνω να δεις τι απέμεινε…στάχτη και δάκρυ ένα έγινε που λέει και το άσμα…
Τα πομάκια τη γλίτωσαν τελικά. Μπράβο.Από κει και πάνω και από κει και κάτω εικόνες φρίκης .
 
Back
Top